Baş Denetçi.... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Baş Denetçi....

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mustafa83 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mustafa83

  mustafa83 TÜİSAG Üyesi  OHSAS 18001 : 2007
  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi Baş Denetçi Eğitimi bizim için faydalı bir eğitim mi? Bu eğitimi alırsak elimize ne geçer?
  Bu konuda bilgilendirebilirseniz sevinirim...
  Mustafa TURAL
  C sınıfı iş güvenlik uzmanı


   
 2. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey,
  Herhangi bir firmada İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmayı düşünüyorsanız OHSAS 18001 iç denetçi sertifikası sizin için yeterli olur.Firmanıza sistemi kurup iç denetimini yapabilirsiniz. Başdenetçillik tamamen farklı bir meslek.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Sistem kurmak için önerileriniz var mıdır ? Nasıl bir yol izlenmeli

     

   
 4. deniz ankut

  deniz ankut TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  18001 başdenetçi sertifikası almak sizin kararınıza bağlı. Ben 18001, 14001 ve 9001 başdenetçi sertifikalarına sahibim ve şahsen bir zararını görmedim. :)
  Sistem kurmak için önce standardın şart koştuğu dokümanlar (dokümanların hazırlanması, değişikliği, iç denetim, eğitim, yönetim gözden geçirmesi, el kitabı, risk analizleri, acil durumlar, vb) hazırlanmalı, zaten bu dokümanları hazırlarken firmanın işleyişine dair fikir sahibi oluyorsunuz. Bunlardan sonra hemen risk analizi ve yönetim planı hakkında çalışma yapmanızı öneririm. Çok kısaca yöntem böyle...
  Bu dokümanların formatları hakkında forumda bol miktarda örnekler de var.
  İyi çalışmalar.

   
 5. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  sn . deniz ankut (bey yada hanım bilemedimkusura bakmayın )

  şimdi o sertifikaları nasılaldınız yani hangi kurslardan ne kadar bir süre sonunda nasıl bir sınav sonunda alınıyor?baş denetçilik birde kime bağlı çalışıyor yani denetlenecek firmalar nerden kim tarafındsn belirleniyor? birde mühendis1985 tamamen farklı meslek demişsiniz nasıl farklı biraz açıp bilgilendirme şansınız varmı acaba ?

  teşekkürler

     

   
 6. deniz ankut

  deniz ankut TÜİSAG Üyesi

  Rica ederim. Deniz Hanım demeniz yeterlidir. :)
  Bu sertifikaları veren çok sayıda akredite firma var. internetten araştırma yapabilirsiniz. Eğitim süreleri sertikaya göre 3-5 gün arası değişiyor. Eğitim sonunda sınav oluyorsunuz ve sınavdan geçerseniz sertifikanızı alıyorsunuz. Sertifikanızı aldıktan sonra staj yapmanız gerekiyor. Bunun için de belgelendirme yapan kuruluşlara başvurabilirsiniz. Bunların hepsi özel kuruluşlar. Başdenetçi olduktan sonra eğer bir belgelendirme kuruluşunda çalışırsanız denetimlere gidersiniz. Belge isteyen firmalar denetlenmeyi kendileri isterler. Öyle özel bir belirleme yok şu anda.
  Mühendis 1985'in demek istediği -sanırım- denetçi olarak sadece bu işte çalışan başdenetçiler, yoksa ben de başdenetçiyim ama şu anda İGU olarak çalışıyorum.

   
 7. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim deniz hanım çok naziksiniz :) son bir sorum olacak size peki bu denetlemeleriniz hafta içine denk gelirse daha doğrusu mesai saatinize denk gelirse nasıl denetlemelere gidiyorsunuz ? yani size haber gelince seçim yapma şansınız oluyormu? gelirim yada gelemem gibi hafta sonu denetimler oluyormu ? çok lafı dolandırdım sanırım :)
   
 8. deniz ankut

  deniz ankut TÜİSAG Üyesi

  :) Yardımcı olabildiysem sevindim.
  Belgelendirme firmaları denetim için arıyorlar. Uygun olursanız, çalıştığınız yerden izin alıyorsınız ve denetime gidersiniz. Tabii işe başlarken böyle bir durumunuz olduğunu belirtmenizde fayda var. Hafta sonu denetim çok nadir olarak yapılıyor. O da belki Cumartesi günleri.
  Ben çalıştığım yerden sorun olmasın diye uzun zamandır denetime gitmedim açıkçası.
  İyi çalışmalar..   
 9. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  Hımm şöyle düşünecek olursak deniz hanım yemek yemeğe ara bulamayan ben işteyken denetim için hiç ara bulamam sanırım :) ama genede almak istediğim bir belge çok teşekkürler bilgilendirme için

     

   
 10. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Başdenetçi sertifikasını almanız iş güvenliği uzmanı olarak çalışmanıza engel değil fakat başdenetçi olarak çalışmadıktan sonra hiçbir anlamı kalmıyor bu belgenin.İç tetkikçi sertifikası sistem kurmak için yeterli. Ayrıca eğitim ücretleri iç denetçi eğitimine göre daha pahalı. Yine de ben alırım arkadaş diyen kendisi bilir. Son olarak şunu da söylemek isterim ki başdenetçilik sanıldığı kadar kolay değil. Yani bu sertifikayı alıp hemen ek iş olarak çalışırım diye düşünmeyin. Öyle sandığınız gibi 15 gün stajla olacak iş değil.Belgelendirme firmaları genelde tecrübeli başdenetçilerle çalışmayı tercih ediyor. Tecrübe için de bu işe yoğunluk vermek gerekiyor. Yok öyle entegre meslek, hem isg uzmanı hem başdenetçi hem iç denetçi hem mühendis hem eğitici.Bir konuda uzmanlaşmak en doğrusu. İş güvenliği uzmanlığı da ayrıca ek iş değildir. . Zaten sırf böyle düşünenler yüzünden yaklında firmaların camlarında çırak aranıyor yazısı gibi "iş güvenliği uzmanı " aranıyor yazacak.   
 11. deniz ankut

  deniz ankut TÜİSAG Üyesi

  Ben bir firmada denetçi olarak görünüyorum ama iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum. Birbirine engel değil, birine ağırlık verirsin uzmanlaşırsın o ayrı. Eğer yukarıdaki yazışmalardan iş güvenliği uzmanlığını ek iş gibi görüldüğü ve bu mesleğin ciddiyetinin azaltıldığı anlamı çıkarıyorsanız lütfen bir daha okuyun. çünkü yanlış anlamışsınız. Sadece bir konuda soru sorulmuş ve buna karşılık bir cevap yazılmış. iyi çalışmalar.   
  cvl-tt bu yazıya teşekkür etti.
 12. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım 15 günlük stajla bişey olunmayacağının farkına varabilecek eğitim düzeyindeyiz . hepimiz belli seviyede insanlarız belirtmenin alemi yok . denetçi olan bir arkadaşımız sorduğum soruyla bilgisi tecrübesi çerçevesinde yanıt vermiş diyaloglar bundan ibaret .ona bakılırsa tüm firmalar her alanın uzmanı ile çalışmak istiyor bir tek denetçilik deneyim istemiyor yersiz polemiklere meyil vermeyelim lütfen
  herkese kolay gelsin

   
  deniz ankut bu yazıya teşekkür etti.
 13. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  baş denetçi olmak ancak herhanigi bir belgelendirme firmasında,örnek olarak konumuz gereği OHSAS 18001 belgesi alacak bir firmanın denetlemesini yapar. yani baş denetçilik yapıcam derseniz tamamen farklı bir kulvarda belge veren firmalarda o firmalar adına denetim yaparsınız. aksi durumda cv de sadece fiyakalı duran bişey den öteye gitmez.
   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 14. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  bu arada ilave bir bilgi daha vereyim: baş denetçi eğitimini aldıktan sonra gelen belge ile direkt baş denetçi olamıyorsunuz. belge alındıktan sonra 25adam/saat lik denetim zamanını yardımcı denetçi olarak herhangi bir firmadan herhangi bir denetim konusunda herhangi bir ücret almaksızın geçirmek zorundasınız. bu denetimlerden alacağınız denetime yardımcı olarak katıldığınız gösteren onaylı belgeler saat olarak süreyi doldurduktan sonra baş denetçi olarak denetimlere çıkabiliyorsunuz. bu süre zarfında katılacağınız denetimlerden herhangi bir ücret almıyorsunuz. tüm yapacağınız masraflar size ait oluyor(ulaşım yeme içme konaklama gibi) aklınızd aolsun. yani ben baş denetçi belgesi aldım dediğinizde hemen baş denetçi olamıyorsunuz. 25 adam /saatlik bu süredekei denetlemerinizden aldığınız belgeler IRCA dan onaylanmalıdır.

   
 15. İclalakturk

  İclalakturk TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba;
  ben gıda teknıkerıyım aynı zamanda da çalışma ekonomisi mezunuyum.. 7 yıllık iş deneyımı caterıng alında yaptım.şşirketımız ıflas edınce zaman bulupta alamadıgım kalıte egıtımlerımı almayı kafama koymustum.cunku bu benım meslekı karıyerım ıcın son derece gereklı ve iş arama surecımdede cv me fark yaratacaktı..nıtekım 22000 ve 9001 başdenetçı egıtımlerını aldım.amacım yıllardır uzmanlastıgım alanlarda edinmiş oldugum bılgılerımı belgelendırmektı.ama şunu anlıyorum kı bunun için bana sadece iç denetçi eğitimi yeterlı olacakmıs ..bu cahıllıgım bıraz pahalıya mal oldu.demem o ki baş denetçilik olayını hafife almayın ben kı ırca onaylı eğitimleri alalı 5 ay oldu hali hazırda stajımı yapacak bir firma bulmuş değilim ..bu konuda bana staj konusunda yardım edebileceğiniz bir belgelendırme fırması varmı nasıl bir yol izleyebılırım bana bu konuda yardımcı olabılırmısınız..   
 16. Çagdaş Güney

  Çagdaş Güney TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  2002 den beri çeşitli firmalarda Iso9001 sistem kurma ve Yönetimi'nde bulundum. Son 2 yıldır çocuk Dolayısı ile çalışmıyorum. Ayrıca iç Denetçi Onaylı sertifikam olmadan bu işleri yaptım, mühendislik mezunuyum.
  Şimdi hem çocuğuma bakıp hem de baş Denetçi olarak çalışabilirim diye araştırırken burayı gördüm. Istanbulda bu geçerli onayları olan sertifikayı nereden alabilirim ve en önemlisi de baş Denetçi olarak nerelerde nasıl çalışabilirim. Yani baş Denetçi sertifikamın olması işi alabilmek için yeterli mi? Boşa zaman ve para kaybı olmasın çünkü amacım para kazanmak para kazanmak.

  Teşekkür ederim...

   
  Last edited by a moderator: 11 Aralık 2015
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica