KKD Baretlerin Ömrü Kaç Yıldır?

Konu, 'İş Güvenliği Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı


   
  funda melek kancalı ve Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.
 2. emreemre

  emreemre TÜİSAG Üyesi

  RD ye hemen not edelim. teşekkürler.

   
  Filiz Ufuk Çilek bu yazıya teşekkür etti.
 3. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu;
  Kategori 1
  Kategori 2
  Kategori 3
  tip kkd lerin koruma kapasitesinin sıralaması 1 > 2 > 3 değil mi?

  ''Tasarımcı tarafından, kullanıcının kendisinin değerlendirebileceği kabul edilen, tedrici olarak ortaya çıkan ve zamanında fark edilebilir derecede düşük düzeydeki risklere karşı koruma sağlayan basit yapıdaki kişisel koruyucu donanımlar hangi kategori 1 olarak sınıflandırılır'' şeklinde bir açıklama var. Kafam karıştı.

     

   
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Açıklamanın kaynağı ne? Burada sizin bahsettiğiniz sınıflama patlayıcı ortamlarda kullanılacak sistemler için tanımlı ve doğru anlamışsınız. Ama kkd yönetmeliklerinde böyle bir sınıflama yok.

   
 5. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Kaynak şu

  EKİPMANLARIN VE KORUYUCU SİSTEMLERİN SEÇİMİNDE UYULACAK KRİTERLER

  Risk değerlendirmesine göre hazırlanan patlamadan korunma dokümanında aksi belirtilmemesi halinde patlayıcı ortam oluşabilecek tüm yerlerdeki ekipman ve koruyucu sistemler, Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmelikte (94/9/AT) belirtilen kategorilere göre seçilir.

  Özellikle gazlar, buharlar, sisler ve tozlar için aşağıda belirtilen bölgelerde, karşılarında verilen kategoridekiekipman kullanılır.

  Bölge 0 veya Bölge 20: Kategori 1 ekipman,

  Bölge 1 veya Bölge 21: Kategori 1 veya 2 ekipman,

  Bölge 2 veya Bölge 22: Kategori 1, 2 veya 3 ekipman.

  Şimdi 'bölge 0' en tehlikeli bölge olduğuna göre en basit olan kategori 1 nasıl koruma sağlıyor. Bölge sıfırda en kapsamlı olan Kategori 3 şartı olması gerekmiyor mu?

     

   
 6. bilgin1975

  bilgin1975 TÜİSAG Üyesi

  kkd yönetmeliği ni okumalısın. 09 02 2004 tarihli rg den

   
 7. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hayır, tam tersi, Kategori 1 en karmaşığı, Kategori 3 en basit koruyucu sisteme karşılık geliyor. Bununla ilgili dayanak yine " MUHTEMEL PATLAYICI ORTAMDA KULLANILAN TEÇHİZAT VE KORUYUCU SİSTEMLER İLE İLGİLİ YÖNETMELİK (94/9/AT) " ek1 de yer alıyor.

  2. II. Grup Teçhizat
  (a) 1 Kategorisi, imalatçı tarafından belirlenen işletme parametrelerine uygun olarak çalışabilecek ve yüksek seviyede bir koruma sağlayabilecek şekilde tasarlanmış teçhizatı kapsar.
  Bu kategorideki teçhizat, hava ve gaz, buhar veya sis ya da hava/toz karışımlarından kaynaklanan patlayıcı ortamların uzun bir süreyle sürekli olarak veya sık sık mevcut olduğu alanlarda kullanılır.
  .........
  (b) 2 Kategorisi, imalatçı tarafından belirlenen işletme parametrelerine uygun olarak çalışabilecek ve yüksek seviyede bir koruma sağlayabilecek şekilde tasarlanmış teçhizatı kapsar.
  Bu kategorideki teçhizat gaz, buhar, sis veya hava/toz karışımlarının yol açtığı patlayıcı ortamların nadiren oluşabileceği alanlarda kullanılır.
  ..........
  (c) 3 Kategorisi, imalatçı tarafından belirlenen işletme parametrelerine uygun olarak çalışabilecek ve normal seviyede bir koruma sağlayabilecek şekilde tasarlanmış teçhizatı kapsar.
  Bu kategorideki teçhizat, gaz, buhar, sis veya hava/toz karışımlarından kaynaklanan patlayıcı ortamların oluşma ihtimali olmayan veya seyrek olarak ve yalnızca kısa süreyle oluştuğu alanlarda kullanılır.
  ..........
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba, o yönetmelikte ve de onun yerini alan 29.11.2006 tarihli KKD yönetmeliğindede Tip1, Tip2 vb. gibi bir sınıflandırma yok. Bu sınıflandırma " MUHTEMEL PATLAYICI ORTAMDA KULLANILAN TEÇHİZAT VE KORUYUCU SİSTEMLER İLE İLGİLİ YÖNETMELİK (94/9/AT) " dan geliyor.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica