Haber Bakkala, Manava Doktorluk Yetkisi - Şükrü Kızılot

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bakkala, Manava Doktorluk Yetkisi

  1.jpg

  İş hekiminin yerine sağlık hizmetini onlar verecek.

  Meclis Plan ve Bütçe kabul edilen madde yasalaşırsa 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinde işyeri hekimlerince yerine getirilmesi gereken sağlık hizmetleri ile ilgili görevin, işveren veya vekilince yapılması öngörülüyor.

  İŞYERİ hekimliği ile ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. Geçtiğimiz Perşembe günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen maddeye göre, bakkallar ve manavlar ile apartman yöneticileri, işyeri hekimi ile anlaşmaya gerek olmadan, bu görevi kendileri yapabilecekler!

  Yapılan düzenlemeye göre; bakkal, manav, market, kuyumcu, kitapçı, dondurmacı, emlakçı, konfeksiyoncu ve cep telefonu satanlar ile mali müşavirlik ve avukatlık bürosu gibi 10’dan az çalışanı bulunan “Az tehlikeli işyerlerinde” işyeri hekimlerince yerine getirilmesi gereken sağlık hizmetleri ile ilgili görevin, işveren veya vekilince yapılması öngörülüyor. Sadece işyeri hekimliği değil, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresi de istihdam etmeden, bunların da görevini yapabilecekler.

  APARTMANLARA MÜJDE

  Kapıcı çalıştıran apartmanların, 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren; işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve hemşire istihdam etmeleri veya bunları istihdam eden kurumlardan hizmet almaları gerekiyordu. Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nca, İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının altıncı maddesinde yapılan bir değişiklikle, apartman yöneticilerinin, bu konuda verilecek bir eğitimi almaları koşuluyla, işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşiresinin görevlerini yapmaları mümkün olacak.

  Yukarıdaki uygulamadan;
  Tavuk, horoz, civciv, ördek, hindi, koyun, keçi, kuzu ve kuş yetiştirenler,
  Elma, armut, kavun, karpuz, şeftali, çilek, lahana ve marul yetiştirenler,
  Hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu,
  Yatak, yorgan, yastık imal edenler,
  Çanak, çömlek imal edenler,
  Çocuk giyimi imali (bebek giyimi değil)
  Davul ve trampet imali (saz ve gitar değil)
  Yazma ve tülbent imali (spor ve yüzme kıyafeti değil) yapanlar yararlanamayacak!

  Doktorlar kızar bu işe

  DÜZENLEME, Meclis’te de aynen kabul edilirse; iş güvenliği uzmanları, hemşireler ve özellikle hekimler, bu olaya çok kızacaklar. Altı yıl eğitim, ardından staj derken, analarından emdiği süt adeta burunlarından geliyor. Sonra bunlar işyeri hekimliği ile ilgili olarak, öyle bir sınava tabi tutuluyor ki yüzde 91’i başarısız duruma düşüyor. Bize göre bunun nedeni, doktorların bilgi eksikliği değil, sınav soruları ve sınavla ilgili bazı ince hesaplar!.. Mesleği tıp doktorluğu olanlar, normal bir sınavda bu kadar başarısız bir duruma düşmezler.

  Peki.. bir bakkal, bir manav ve diğerleri, nasıl bir eğitim alacaklar da “İşyeri hekimi”nin görevini yapabilecekler? Aynı şekilde diğerleri de!..

  Uzmanlığa ve mesleki bilgiye saygı duyulmazsa, yasa ölü doğmuş olur.

  İş işten geçmeden, bu olaya müdahale edilmeli…

  Kaynak: http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-bakkala-manava-doktorluk-yetkisi-1-11-59523.html


   
  Özgür07 bu yazıya teşekkür etti.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica