Haber Bakkal Ve Manav Iş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmayacak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bakkal Ve Manav İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmayacak

  Bakkal, manav, cep telefonu satıcısı gibi küçük ve tehlikesi düşük işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapma ya da istihdam etme zorunluluğu kaldırılıyor.

  İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda esnafın yükünü hafifletecek bir düzenlemeye gidildiğini açıkladı. Yılmaz, 10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfındaki iş yerleri için iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma ya da uzmanlık şirketiyle anlaşma yapma koşulunun kaldırılacağını belirtti ve ekledi:

  "Yasada yeni bir düzenleme yapıldı. Daha önce bir işçi bile çalıştıran işletmeler, iş güvenliği uzmanı ile antlaşmak zorundaydı. Bu zorunluluk, az tehlike sınıfında yer alan, 10dan az çalışanı bulunan işletmeler için kaldırıldı. 10dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfında ki işletmelerin bu ayrıcalıktan yararlanabilmesi için, çalışanlarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylı iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermesi gerekiyor."

  Yeni düzenleme ile yarım milyondan fazla esnafın önemli bir yükten kurtulacağının altını çizen Yılmaz, "Kuaför ve berberlerimiz bu düzenlemenin dışına bırakıldı. Evlerimizde de kullandığımız bir fön makinası, bir makas, traş bıçağı ne kadar tehlikeliyse kuaför ve berberlerimizde kullanılan malzeme de bir o kadar tehlikelidir diyoruz. Yapılacak düzenlemeler ile bu esnaflarımızın da yüzünün gülmesini bekliyoruz" diye ekledi.

  Kaynak: http://www.sanliurfa.com/haber196469-Bakkal_Ve_Manav_Is_Guvenligi_Uzmani_Calistirmayacak_.htm


   
 2. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Hey Allahım, evindeki fön makinesinin içindeki kömür yanasıca, eh be adam, artık ne diyelim HAYIRLISI, KISMET .....

   
  trapezuslu ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli sınıfta yer alan bakkal gibi ( 50 kişi altı işletmelerde ) zaten iş güvenliği uzmanı desteği, çalıştırılması zorunlu değildi.
  Saçma sapan bir haber.
  " Yılmaz, 10 kişiden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfındaki iş yerleri için iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma ya da uzmanlık şirketiyle anlaşma yapma koşulunun kaldırılacağını belirtti ve ekledi: "
  az tehlikeli diyor ama tehlikeli sınıfın özelliği veriliyor.
  Bilgi kirliliği ve hatalı bir haberdir.

     

   
  tuğçe kaya ve Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu İSG hizmetleri yönetmeliğindeki değişiklik taslağından bahsetmeye çalışmış:) Taslak geçerse 10' dan az az tehlikeli sınıftaki işletmeler bakanlığın belirleyeceği yerlerden eğitim almak şartı ile kendileri bu hizmetleri yürütecek. (Teskere alaka ama öyle). Dolayısı ile 1/7/2016' dan itibaren 10 kişiden az ve az tehlikelide isg uzmanı ve iş yeri hekimi çalıştırılması zorunluluğu kaldırılmış olacak. Taslak cümlesi:
  "MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına son cümle olarak “10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri, Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.” ifadesi, beşinci fıkrasına (e), (f) ve (g) bentleri ile aynı maddeye sekizinci fıkra eklenmiştir."

   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  işte popülist bir yaklaşım... hay evindeki fön makinesinin kablosunda kaçak olupta seni çarpasıca seni...

     

   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 6. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  yok aman Ercan Bey, sadece makine içi yansın adamcağıza bişey olmasın yahuuu :)

   
 7. Halit Çiçek

  Halit Çiçek TÜİSAG Üyesi

  Resmi bi dayanağı olmadığı için, bu haber uydurma olabilir...
   
 8. tuğçe kaya

  tuğçe kaya TÜİSAG Üyesi

  ntv de 2 3 gündür gazi üni. bi öğretim üyesi bunun hakkında konuşuyormuş. ben izleyemedim ama risk analizi yaptığım yerler aradı sordu. bana da şu an saçma bi haber gibi geliyor   
 9. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  :)

     

   
 10. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  6331 i komple kaldırsınlar olsun bitsin !   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica