Tartışma : Bakkal, Manav, Berber Sahiplerine Isg Faaliyetlerini Yürütme Yetkisi

KadirCoskun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İŞ GÜVENLİĞİ YETKİSİ BAKKALDA!

İŞ GÜVENLİĞİ sağlamak tüm şirketlerin sorumluluğunda. Ancak Torba Yasa öyle bir kesimi iş güvenliğini sağlamaktan sorumlu hale getirdi ki! Bugün kimlerin işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olduğunu açıklıyoruz.

Torba Yasa ile yapılan düzenlemelerden biri de 10’dan az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan (bakkal, manav, kuruyemişçi, dondurmacı gibi) işyeri işverenleri veya vekillerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilme yetkisinin verilmesiyle ilgili..
Buna göre; Bakanlıkça ilan edilen eğitimleri tamamlamak koşuluyla (işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç) işverenler veya vekilleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilme yetkisi veriliyor (Md. 16).

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27211334.asp

Bir sürü şey yazdım sildim yazdım sildim. Sonunda içimden gelen; Allah bellalarını versin böyle kanun çıkaranların.

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
100 ooo lerle ifade edilen bu işyerlerinin sahipleri bu eğitimi nekadar süreyle kimden alacak bilen var mı?

Halit Forever

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
4857 ve 6331'deki yenilikler

Ekli dosyalar

• TorbaYasa-4857-6331-Yenilikleri.xlsx
    16.6 KB · Görüntüleme: 36

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
“6) 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin üstlenilmesine ilişkin eğitim programları, eğitimin süresi ve eğiticilerin nitelikleri ile görevlendirmeye ilişkin hususlar.” alt bendi eklendi.

nereden ne kadar süre eğitim alacakları yayınlandı mı?

"Bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan haller dışında yer altında maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

Yer altında maden işlerinde çalışan işçilere, bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan hallerde haftalık otuz altı saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yüzden az olmamak üzere arttırılması suretiyle ödenir.” fırkraları eklendi.

hem yeraltında çalışana fazla çalışma yaptırılamaz deniyor hemde ücreti belirleniyor

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
nereden ne kadar süre eğitim alacakları yayınlandı mı?

Hayır, bununla ilgili ayrı yönetmelik yayınlanacak. (6331 30.Madde 1b bölümüne eklenen 6.paragraf)

"Bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan haller dışında yer altında maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.

Yer altında maden işlerinde çalışan işçilere, bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan hallerde haftalık otuz altı saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yüzden az olmamak üzere arttırılması suretiyle ödenir.” fırkraları eklendi.

hem yeraltında çalışana fazla çalışma yaptırılamaz deniyor hemde ücreti belirleniyor.

Şöyle anlamak lazım,

4857 Madde 41
(Ek fıkra: 10/9/2014-6552/4 md.) Bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan hâller dışında yer altında
maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.
(Ek fıkra: 10/9/2014-6552/4 md.) Yer altında maden işlerinde çalışan işçilere, bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü
maddelerinde sayılan hâllerde haftalık otuz altı saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma
ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yüzden az olmamak üzere arttırılması suretiyle ödenir.

Madde 42 - Zorunlu nedenlerle fazla çalışma (Arıza ya da makineler veya araç ve gereç için hemen yapılması gerekli acele işler)

Madde 43 - Olağanüstü hallerde fazla çalışma (Seferberlik sırasında)

Bu hallerin dışında fazla çalışma yaptırılamaz.

Onur ERSOY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Haddim değil ama komik bir şey değil mi bu? Eğitimi herkes alır da bu işi önemseme ve gereğini yerine getirme konusunda zaten işveren yönünden sıkıntı varken buna ne gerek var.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hayır, bununla ilgili ayrı yönetmelik yayınlanacak. (6331 30.Madde 1b bölümüne eklenen 6.paragraf)

Şöyle anlamak lazım,

4857 Madde 41
(Ek fıkra: 10/9/2014-6552/4 md.) Bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü maddelerinde sayılan hâller dışında yer altında
maden işlerinde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamaz.
(Ek fıkra: 10/9/2014-6552/4 md.) Yer altında maden işlerinde çalışan işçilere, bu Kanunun 42 nci ve 43 üncü
maddelerinde sayılan hâllerde haftalık otuz altı saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma
ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yüzden az olmamak üzere arttırılması suretiyle ödenir.

Madde 42 - Zorunlu nedenlerle fazla çalışma (Arıza ya da makineler veya araç ve gereç için hemen yapılması gerekli acele işler)

Madde 43 - Olağanüstü hallerde fazla çalışma (Seferberlik sırasında)

Bu hallerin dışında fazla çalışma yaptırılamaz.
Yüzde yüz haklı olmanıza rağmen bizim işverenlerimiz "üretimin bir anda artmasını" zorunlu hal olarak düşünebiliyor. Velhasıl bize kötek lazım; laftan, kanundan anlamayız. Kötek dediysek sopa değil her halde:) devlet sürekli denetleyerek, ceza kesecek. Bu çok ilkel bir yöntem olmasına rağmen ne yazık ki biz başka bir şeyden anlamıyoruz!

halil Özen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
konu dışında bir bilgiye ihtiyacım var.
bireysel isg u hizmeti verdiğimiz yerde suriyeli işçi çalıştırılıyorsa ne yapacağız?

münza

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
konu dışında bir bilgiye ihtiyacım var.
bireysel isg u hizmeti verdiğimiz yerde suriyeli işçi çalıştırılıyorsa ne yapacağız?

Bence farklı birşey yapmaya gerek yok. Sigortası var ise aynı prosedürü uygulayacağız. Sigortası yoksa diğer sigortasız işçiler gibi sıkıntı. Sanmıyorum bu tür kişilere geçici sigorta numarası verilsin. Bence SGK ile görüşmeniz sağlıklı olacaktır.

Emre YA

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Eğitim kurumlarının yeni öğrencileri işverenler !!! Öğrencisiz kalmasınlar !!! Yoksa ne olur oradaki HOCA ların durumu. rAnT

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
metrobüs duraklarında sigara içilmez yazısı altında sigarasını püfür püfür içen aşağılık bir millet olduk çıktık.siz hala neden bahsediyorsunuz.
kusura bakmayın ama bazen çok mükemmel insanlar olarak görmeme neden oluyorsunuz sizeleri.lütfen yanlış anlamayın.yaptığım hakaret değil.
ama şimdi şapkayı önünüze alın ve düşünün. 2016 yılı temmuz ayı gelmiş ve siz bakkallara da başladınız hizmet vermeye.her gittiğiniz bakkalda en az 4 saat siz ve 4 saat hekim eğitim verecekmiş,
sayfalarca risk analizi yapacakmış,
3 ayda bir ciddi şekilde toplantı yapacakmış,
çalışan diğer personelin şikayetlerini işverene yazılı ve kayıtlı şekilde bildirecekmiş,
topraklama ölçümü yaptırmayan işverenin defterine bunu açıkca yazacakmış ve imzalatacakmış,
bakkaldaki tüm rafların duvara sabitlemesini eksiksiz yaptıracakmış,
bir sonraki çalışma zamanı yaklaşınca git-gel yol parasını düşünüp"mehmet abi bu ay yapacak bişi yok, önümüzdeki ay görüşürüz" demeyecekmiş,
....
...
..
.
.

gibi laflar ediyorsunuz.arkadaşlar biraz gerçekçi olun.hepimizde işe başladığımızın ikinci ayında yada üçüncü ayında yukarıda yazdıklarımı yapmaya başlayacağız.yada ücreti az diye bakkalların işlerini almayacağız bile.yahu bırakında adam gitsin bişi öğrensin.hemen yok efendim rant, yok efendim Allah belasını versin bunların...... lütfen yapmayın.hangimiz görev aldığımız tehlikeli yada çok tehlikeli firmalardaki işlerimizi düzgün yapıyoruz ki bakkalların işlerine laf ediyoruz.bırakın adamlar gitsin eğitim alsın gerekirse eve versinler 300-500 BİRŞEY ÖĞRENSİNLER.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.