Haber Bakkal Da Kendi Kendinin ' Güvenlik Uzmanı ' Olacak - Okan Güray Bülbül

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 2. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  kendin pişir kendin ye.. diplomalarla ateşi yelleriz artık...

   
 3. Halit Forever

  Halit Forever TÜİSAG Üyesi

  daha neler görecez....

     

   
 4. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  bakın bundan sonra sloganlar şu şekilde

  * insan hayatı önemli değil önce üretim
  *insan hayatı önemli değil önce para.
  *igu meselk değildir,ek iştir.
  *ver diplomayı kiraya,sende kalma yaya.
  *ilanlarla da şöyle olur artık
  • Makine Mühendisliği bölümünden mezun 10 yıllık tecrübesi olan,
  • İleri düzeyde Autocad kullanabilen,
  • Ms Office programlarını etkin bir biçimde kullanabilen,
  • Analitik düşünen, sonuç odaklı, verilen görevi takip eden ve sorumluluk alabilen,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış (bay adaylar için),
  • İngilizce bilen,Tercihen 2.dil bilen
  • Catia veya Solidworks programlarını kullanabilen,
  • Tercihen kaynaklı imalat ve çelik imalatı konusunda 5 yıllık tecrübeli
  • Tercihen basınçlı kaplar imalatında 5 yıllık tecrübeli
  ilave istekler
  • A sınıfı uzmanlık belgesi olan 5 yıllık tecrübeli
  • iso sertifikalrı olan ve kalite mühendisliği yeterliliği olan
  • ehliyeti olan
  • mekanik tesisat sertifakyonu yapabilen

  bunların hepsnin olduğu adama verilecek para da 3000 tlyi geçmez.TMMO var.yıllarca mühendis taban maaşını belirleyemedi.bu iş ek aranan ek istenilen bir özellik olacak ileride.

  baksana kuaför mehmet,bakkal ahmet amca kendi igu kendi yapabiliyor bu ülkede.okumaya gerek yok.bak sen yukarıdaki vasıflara sahipsin aldığın para değer yerlerde...uzay mekiği inşaa etsen ne olur..

   
 5. Tuncay ULUKAYA

  Tuncay ULUKAYA TÜİSAG Üyesi

  Bravo hakan bey.Bir makine mühendisi her yerde makine mühendisi.Biz bu sertifikayı sadece cy yazarız ama bence yine de bu sektör göreceksiniz makine elektrik inşaat mühendislerine yarayacak.

     

   
 6. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yapmayın lütfen
  Haberin tamamen yanlış ve yalan olduğunu okuduğunuz zaman göremediniz mi?
  AZ tehlikeli ve 10 kişi altında iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık çalışanı bulundurma zorunluluğu nerede var mış?
  Kenyada mı?
  Uganda da mı?
  Saçma sapan yalan yanlış bir haber ..
  Lütfen kanun ve yönetmelikleri biraz daha dikkatli okuyalım .

   
 7. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Gamze Hanım
  Akşam Gazetesinin vermiş olduğu haberi okuduğum zaman açıkcası bu kadar da yanlış bilgi sahibi bir gazeteci olur mu diye düşündüm. Ama sonra bu haberin burada paylaşılması ve bu haberin yanlış bilgisine değilde olursa kötü olur şeklinde yorumlar yapılmasını görünce açıkcası üzüldüm.
  Sayın OKAN GÜRAY BÜLBÜL isimli beyefendi
  Eksik bilgileri ile birşeyler karalamaya çalışmış kendince.
  Yok az tehlikeli sektörde yer alan 10 kişi altında ki işletmelerde iş güvenliği uzmanı,işyeri hekimi ve diğer sağlık çalışanı bulunduruma zorunluluğu kalkabilir diye yazmış çizmiş.

  Tehlikeli sınıf ile karıştırmış sayın beyefendi ve yazmış çizmiş. Bu haberin doğruluğu KESİNLİKLE YOKTUR. ve üzücü olan kimsenin bu haberi okuyup da arkadaş bu yanlış dememesi.

  Saygılarımla
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hocam kızmanızı anlıyorum ancak bu kadar saçma habere kaynak ne yazık ki ÇSGB. Yayınladığı taslakta aynen şöyle diyor;

  "MADDE 5 - Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasına son cümle olarak “10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri, Bakanlıkça usul ve esasları belirlenecek eğitimleri aldığı takdirde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilirler.” ifadesi, beşinci fıkrasına (e), (f) ve (g) bentleri ile aynı maddeye sekizinci fıkra eklenmiştir."

  Üzücü ama bu şekilde İSG hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkında yönetmelik taslağı bu şekilde geçerse durum bu. Tabi bu şu an için değil bir yıl sonrası için geçerlilik kazanacak bir durum.   
 9. Yalçın ŞEKER

  Yalçın ŞEKER TÜİSAG Üyesi

  Fatih bey bildiğiniz taslak var hala yalan haber diyorsunuz. Taslak adı üstünde ama benim tahmin ettiğim oldu.

  Ben çalışmaya yeni başladım. Küçük esnafın uzman ve hekim için sigortaları ve ek masraflarıyla ayda en az 300 lira ödemesi gerekiyor yani bu en düşük ücrettir. Esnaflar ile konuştum bu parayı çoğu ödeyemeyeceğini söyledi. Ortak kanı danışmanlık almamakta, ceza gelmeyeceğini, gelirse de bu cezaları (10.000ay başı) zaten ödeyemeyeceklerini, devletin gelip dükkana da kilit vurmayacağını bildiklerini söylediler. Yani ya cezaları affedilecek yada bu yasa kalkacak beklenti bu yönde açık bir şekilde.

  Açıkçası ben birçok iş yerinin danışmanlığını almayı düşünüyordum bu foruma da yazdım. Beklediğim gibi yasa çıkartıp 2016 ya kadar bunu kaldırarak az tehlikeli sınıfların bu yükümlülüğünü kaldıracaklar.

  E zaten 200 bin uzman şimdi var piyasa doygun. OSGB ler inşaatlarda çalıştırıp 1500-2000 liraya uzman bulabiliyorlar. Bireysel çalışmak çok zor görünüyor. Bu paralara bu sorumluluğu nasıl olacağız?

  İşsizim bende bazı işlerde çalışmadım. Okumayıp bakkal açan, ganyan bayi alan, küçük oteli olan, kuyumculuk yapan, berberlik yapan arkadaşlarım 2-5 bin arası ayda para kazanırken ben eşşek gibi fabrikada çalışarak bulursak 3000 lira istiyoruz.

  Hükümetimiz, geçmişteki diğer hükümetler gibi eğitim planlama alanında sınıfta kalarak kendi ekiplerini işe yerleştirdi ve zengin etti. Kusura bakılmasın yazmak zorunda kaldım bunları. Dürüst bir şekilde yaşamaya çalışırsanız olmuyor buralarda. Birilerine yapılan haksızlıkları görmezden gelerek patron adamı olma zorunluluğuna lanet olsun. Ciddi bir şekilde mesleği bırakmayı düşünüyorum artık.

  Mesela bir ganyan bayi açıp her yıl zarar göstererek hiç vergi vermemeyi, yanımda da eleman çalıştırıp sigortasını falan yapmamayı salık veren maliyecilerimiz var. Teşekkürler hepinize.

  Yasa yıl sonuna doğru netleşir ve çıkar tahmin ediyorum ki. Bize de işte inşaatlarda çalışıp birisinin aşağıya düşmemesi için dua etmekten başka çare kalmıyor artık bu sektör için. Tahmin ettim gerçi bir yıl evvelde yinede üzülüyor insan uğraştığına. risk analizi ve bir kaç danışmanlık bari almaya çalışıp ödediğimiz paraları geri alayım bari.

     

   
 10. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sayın ŞEKER
  Gerek forumu ve gerekse iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili haberleri yakından takip etmeye çalışıyorum ve haber bazında o kadar saçma sapan ve yanlış bilgilerle karşılaştım ki bunları burada teker teker sayamayacağım.
  Taslak diyorsunuz doğrudur adı üstünde taslak derim. Ben önümde duran 6331 sayılı kanuna ve maddelerine bakarım. Kanun maddesi de şuan için geçerli olup gayette açıktır. 50 kişi altında az tehlikeli işletmeler için iş güvenliği uzmanı zorunluluğunun başlama tarihide açıktır ve 2016 der kanun. Şimdi bu süreye 2 yıl varken tutup ta bu haberin verilmesi yok 10 kişi altı az tehlikeli işletmelerde iş güvenliği uzmanı şartı kalkıyor denilmesi çok saçma. Bu kanunu ve maddelerini bilmeyen işletmeler ve kişiler bunu şu şekilde yorumlarlar demek zorunluymuş bakın taslak ile kalkacakmış gibi.
  Bir haber yapılırken mevcut durum belirtilir sonra yeni olacak yada olması düşünülecek durum belirtilir.
  Haberin saçma , yalan yanlış olması buradadır.
  Ben taslaklara göre yorumlar yapmam , yapılmaması da gerekir. Yok yönetmelik değişecek yok kanun değişecek diyede bir faaliyeti bir uygulamayı yapmamazlık yapmam .
  Benim için haberin haber değeri yoktur ve itibar da etmiyorum.

  Saygılarımla   
 11. Ömer avcı

  Ömer avcı TÜİSAG Üyesi

  Bu durum anayasaya aykiridir is kanununa 6331 e ..çünkü is yeri hekimi ve İsg uzmani dişinda kimse is sağligi ve güvenliği hizmeti veremez eğer is yerinde İsg uzmanj ve dr calismiyirsa ...bunlar yandaş medyanin secim yatirimlari ..bu kadar yanlis bir uygulama olabilirmi? Hem taslak hem de aykiri isin dogasina ...bu haber kasitli ve içi bos bir haber..   
 12. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Haberin içinin boşluğu zaten şuradan anlaşılıyor ;
  az tehlikeli ve 10 kişi altındaki işletmelerde iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık çalışanı zorunluluğuna daha 2 yıl var ve Sanki zorunluymuş ta taslak ile bu zorunluluk giderilmeye çalışılıyormuş.

  Gazeteci arkadaşımız bence artistik pozlar vereceğine önce uzman bir arkadaşımızdan teknik destek isteyerek yazısını yazmalıydı.

   
 13. Yalçın ŞEKER

  Yalçın ŞEKER TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey,

  Amacım biliyorsunuz ki size karşı bir tutum sergilemek değildir bunu bilmenizi isterim.

  Lakin taslak metni Akşam gazetesi habercileri uydurmamış. Taslak metni, söylediğiniz gibi işine geldiği gibi belki yanlış belki doğru yorumlanacak bir şekilde haber yapmış. Bu, taslak metnini ortadan kaldırmaz. Taslak CSGB sitesinden indirilip bakılabiliyor.

  2 yıl sonra uygulamaya geçecek kanun değişir mi? Bana göre değişir benim izlenimim zaten piyasanın beklentisi bu. CSGB'da bu beklentiye yönelik taslak hazırlamış zaten.

  Siz bakmayın bunlara konuşulması yeterlidir. Ben asteğmen yoklamamı her yıl düzenli bir şekilde yaptırdım ki hem gerekeni yapalım hem para cezası yemeyelim diye. Ne oldu? Ben "ceza alırsınız arkadaşlar gidin" dediğimde arkadaşların "ya af gelir sen boşa uğraşıyorsun" demişlerdi. Haklı çıktılar. Bunun gibi bir çok örnek gösterilebilir ne yazık ki. Çünkü bizim ülke ekonomi sistemimiz insanlarımızı farklı yollara sevk ediyor ve bundan karda çıkarttırıyor. Adam mesela emlak vergisini ödemiyor 15 yıl. Ben ödüyorum. Ödemeyenden yasal faizleriyle bu paranın alınması gerekirken hooop bir anlaşma oratya çıkıyor adam ana borcun 3'te birini ödeyerek kapatıyor. Çok gördüm bunları ben. Yani düzgün davranınca enayi yerine konuyorsunuz ne yazık ki.

  Esnaf bunu biliyor. Durumum yok diyor, gelip 6 ay için 60 bin ceza keserse yazar kasayı atarım diyor vs. Pek umurlarında değil yani. Neyse bakalım ben danışmanlıklara başlıyacağım yakında inşallah göreceğiz nasıl olduğunu buradan bilgi veririm herkese.
   
 14. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Yalçın Bey
  Ben bana karşı bir tutum sergiliyorsunuz demiyorum.
  Ben haberin boşluğuna sadece atıfta bulundum.
  Devlet daha çok tehlikeli ve tehlikeli işlerde uzman , işyeri hekimi ve diğer sağlık çalışanın zorunluluğunu sağlayamamış piyasayı OSGB lerin eline teslim etmiş denetimlerini yapmıyor birde saçma sapan bir taslak hazırlıyor ve 2016 yılında zorunlu olacak bir sektör için planlar yapıyor.
  Kızılacak asıl nokta bence budur.
  Yönetmelikte en az 4 saat ve 4 saatin katları şeklinde verilecek dediği çalışanların isg eğitimlerini OSGB lerin 15 dakika bile değil sadece toplu bir resim ve sertifika dağıtılması şeklinde olduğunu herkes biliyor ama halen bu konuda bir çalışma yapmıyor.
  Sektörün çok daha önemli sorunları dururken az tehlikeli sınıfı taslak içinde yer vermesini saçma buluyorum.

  Saygılarımla

   
 15. Yalçın ŞEKER

  Yalçın ŞEKER TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey,

  Dediklerinizde haklısınız. Durumla ilgili beklentileri karşılamayan bir oluşum söz konusudur. Ne yazık ki ÇSGB tahmin edildiği gibi işin içinden çıkmakta zorlanıyor. OSGB'lerin ticari faaliyet kurumları haline gideceği zaten belliydi.

  İş güvenliği çok ciddi bir iştir biliyorsunuz. Devletimizin ve elbette bakanlığımızın bu konuya daha ciddi ve duyarlı bakmasını temenni ediyorum.

  Saygılarımla.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica