Bakanlık Müfettişleri Ve Tutumları Hakkında

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında omeruni tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi
  Eğer yalan beyan yaptıysanız işverene karşı sorumlusunuz. Yalan beyanınız nedeniyle iş veren iş akdinizi feshedebilir ve kesilen cezayı
  Rücû etme hakkı vardır. Diğer taraftan İş güvenliği uzmanının bu tutanağı imzalamasıyla birlikte iş güvenliği uzmanı + işveren konumuna düşersiniz ki tutanaktaki yapılmayan her madde için direkt muhatap olmakla karşı karşıya kalırsınız. İş veren tutanakta yazan maddelerle ilgili herhangi bir kaza durumunda haberim yoktu boşunamı yerime adam koydum, yapmamış derse..... uzman için sözün bittiği yer olmaz mı?


   
  quaker bu yazıya teşekkür etti.
 2. vahit1

  vahit1 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar müfettişlerin tuttuğu tutanak yasal olarak aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli ve kanıt hükmündedir. Ayrıca 4857 sayılı kanun müfettişlere teftişlerde geniş yetki vermiştir. buna göre işveren işçi veya 3. kişi müfettişlere her türlü kolaylığı göstermek ve yaptığı işle ilgili istek ve emirlerini geciktirmeksizin uygular diyor mealen. Teftişi de devlet adına yaptığı için yasal olarak bayağı güçlü durumdalar. Bunun asıl sebebi de uluslarası sözleşme olan İLO sözleşmesi, orada da müfettişlere geniş yetkiler tanınmış. Yeni İSG yasasında da cezalar hayli ağır. Yeni yasaya göre 3 müfettiş işyerini kapatabiliyor. İSG kapatmaları mahkemede reddedilme ihtimali çok çok düşük. Çünkü hakim müfettişi zaten işin uzmanı olarak görüyor ve konu insan hayatı da olunca kimse böyle bir yükün altına girmek istemez. Ayrıca müfettişler işveren karşısında çalışanların en büyük kozlarından sayılır. bu sebeple uygun bir dille ve polemiğe girmeden ve iyi ilişkilerle teftişi sağ salim bitirmek gerekiyor. Özel sektör müfettişleri dahi teftişlerde çok zorlamaktadırlar. Kaldı ki devletin müfettişi bunlar. ve 3' lü kararname ile atanıyorlar. Kamu ve özel sektörü denetleyebiliyorlar. ve işleri de o kadar kolay değil çünkü her sektörde her çeşit insan tipiyle her coğrafyada her iklimde her koşulda her sosyal idari siyasi tarafla her zaman karşılaşabiliyorlar. Bu da geniş bir tecrübe aynı zaman da ağır bir mücadele ve sabır gerektiriyor.
  Arkadaşlar müfettişlerin tuttuğu tutanak yasal olarak aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli ve kanıt hükmündedir. Ayrıca 4857 sayılı kanun müfettişlere teftişlerde geniş yetki vermiştir. buna göre işveren işçi veya 3. kişi müfettişlere her türlü kolaylığı göstermek ve yaptığı işle ilgili istek ve emirlerini geciktirmeksizin uygular diyor mealen. Teftişi de devlet adına yaptığı için yasal olarak bayağı güçlü durumdalar. Bunun asıl sebebi de uluslarası sözleşme olan İLO sözleşmesi, orada da müfettişlere geniş yetkiler tanınmış. Yeni İSG yasasında da cezalar hayli ağır. Yeni yasaya göre 3 müfettiş işyerini kapatabiliyor. İSG kapatmaları mahkemede reddedilme ihtimali çok çok düşük. Çünkü hakim müfettişi zaten işin uzmanı olarak görüyor ve konu insan hayatı da olunca kimse böyle bir yükün altına girmek istemez. Ayrıca müfettişler işveren karşısında çalışanların en büyük kozlarından sayılır. bu sebeple uygun bir dille ve polemiğe girmeden ve iyi ilişkilerle teftişi sağ salim bitirmek gerekiyor. Özel sektör müfettişleri dahi teftişlerde çok zorlamaktadırlar. Kaldı ki devletin müfettişi bunlar. ve 3' lü kararname ile atanıyorlar. Kamu ve özel sektörü denetleyebiliyorlar. ve işleri de o kadar kolay değil çünkü her sektörde her çeşit insan tipiyle her coğrafyada her iklimde her koşulda her sosyal idari siyasi tarafla her zaman karşılaşabiliyorlar. Bu da geniş bir tecrübe aynı zaman da ağır bir mücadele ve sabır gerektiriyor.

   
  şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
 3. hakim ak

  hakim ak TÜİSAG Üyesi

  Bana göre İSG uzmanları sendikalaşamasa bile beraber hareket edebileceği bir dernek altında toplanmalı. Buna benzer şikayetlerimizi ilgili bakanlığa,başbakana... işbirliği içinde bildirmeliyiz. Çünkü ilerde daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. Memurların tuzu kuru olması,mevzuatçı olması ve arada kompleksli olanların olması çok arkadaşımızın başını ağrıtabilir. İşvereni ikna etmekle, eksikleri gidermekler uğraşırken birde milletin kaprisleriyle uğraşmak işi iiyice zorlaştırır.

     

   
 4. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  bu tür müfettiş geçinenerde kendilerini artık aşmak zorundalar.Devir bu tür polemiklerin devri değil iş yapma devridir.Eğer kişiler , müfettişler iş yerine bir katkı sağlamıyorsa veya sağlayamayacağını düşünüyorsa elindeki güç ile insanların üzerine gelebiliyorlar.Burada bence sükünetinizi korumak ile en doğrusunu yapmışsınız.Ancak bunun karşı tarafa da hesabı sorulmalı veya sorulacak merciler harekete geçmeli.Bizler kimsenin kötülüğü için çalışmıyoruz.Artık insanların bazı şeyleri anlaması gerek.İşletmelerde evet birden fazla gözün bakışı yeni gelişmeler için faydalı olur vekişilerede haz verir.Ancak bu tür davranışlar çağ dışı ve birbirlerine katlanamama boyutunda olur ise her yere zarar verir.

  Yazık.

   
 5. oguzzhann

  oguzzhann TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 3 tane emekli iş müfettişi A sınıfı uzmanla çalıştım somun a saman diyenlerde oldu bag teline kablo diyende tanıdım ne siz sorun ne ben söyleyeyim ama okul 1. arkadaşım iş müfettişi oldu yeni nesil daha idealist olur umarım

     

   
 6. Cevre5559

  Cevre5559 TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesinde zararsız olarak hesaplanmış bir tehlikeli durumu bile tutanaklarına geçiriyorlar. Peki bu şekilde denetim yapılacaksa İSG uzmanlarına ne gerek var risk değerlendirmesine ne gerek var. Müfettiş gelsin şunları şunları yapın desin yazsın tutanağı gitsin.

  Bence değerlendirilmeyen tehlikelerin tespiti ile cezai işlem yapılmalıdır. Zaten bilinen ve risk değerlendirmede bulunan ve hayati tehlikesi veya ciddi yaralanmalara yol açabilecek durumda olmayan tehlikelere ceza gelmemelidir.

  Fakat ne yazıkki müfettişler geliyolar risk değerlendirmesi varmı yokmu diye bakıyorlar. Bir iki risk için içeriğine bakıyorlar ve metodolojisini sorguluyorlar. Halbuki saha denetimi sonrası tutanağa yazdıkları bir çok durum risk değerlendirmesinde bulunuyor firma yetkililerince bilinmekte ve termin verilmiş durumda ama genede ceza uygulanıyor.

   
 7. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  senelerdir tefitişlerde konudan bir haber insanları korkutarak denetim yaptılar..şimdi karşılarına yavaş yavaş işi bilen uzmanlar çıkacak...bu aslında ii bir durum olmasına rağmen onlar kendilerini bir nevi kontrol altında hissedecekler ve daha agresif tutumlar içine girebilirler.....Allah herkese sabır ve kolaylıklar versin...
   
  raynold bu yazıya teşekkür etti.
 8. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  bu kişilerin iş müfettişi olduklarından emin misiniz? dolandırıcı olabilirler. piyasada çok var. rüşvet talep edebilirler.
  gerçek müfettişlerinin gördüklerinin aksi yönde tutanak düzenleyeceklerini sanmıyorum.
  bunu yapabilecek kişi art niyetli, karaktersizdir.
  tutanaktaki isimleri bakanlıktan sorun.
  eğer gerçekse itiraz edin ama bişey değişmez.
  onların tuttukları tutanağın aksini ispat etmek size düşer
  ama
  işyerinde çalışan bir mühendis bu tutanağı imzalayarak doğruluğunu kabul etmiş oluyorsunuz.
  mahkemeden de bişey çıkacağını sanmıyorum.   
 9. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  İnşallah bir iş müfettişi ile karşılaşmam:)))
  Bu arkadaşlar genelde ellerinde yıllardır hazır olan belli formatı yazıp çizip gidiyorlar.Gerek denetleme formatlarını ,gerekse kendilerini bir güncellemeleri gerektiğine inanıyorum.Birde bu iş müfettişi beyleri, alanı ve mesleği ile ilgili sahalara göndermeleri gerektiği faydalı olacaktır.Örnek:Bir yeraltı kömür ocağına mesleği kimya ya da çevreci müfettiş gönderiyorlar millet de cebelleşip duruyor.Ya da makina sektörüne maden mühendisi müfettiş abileri yolluyorlar,yine sıkıntı...Nereden biliyorum ,yaşadık duyduk çünki...Bir de denetlemede saygı,üslüp önemlidir.Bakanlığımız malüm kpss puanı ile genç arkadaşlar aldı diye biliyorum.Bu arkadaşlar iş müfettişi olarak gerek maden,gerek inşaat sektöründe yıllardır şantiye tozu yutmuş(Bknz:Örnek ben)insanlara, gerek üslüp ,gerekse davranış olarak daha olumlu ve yapıcı olmaları gerektiğine inanıyorum.Yoksa tabiki bizi ve işyerini denetleyen kişiler onlardır.Ama biraz empati diyorum...

     

   
 10. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bazı konuları karıştırıyor gibiyiz. Kısmi süreli çalışan iş güvenliği uzmanı bu teftişte olmayabilirdi. Tutanağı imzalamaması sorun olmaz. Hatta ben olsam tam tersine imza atmayı etmez muhatap bile kabul etmezdim. Önemli olan risk değerlendirme, toplantı tutanakları vb. eylemlerim dolayısı ile daha doğrusu riski yönetim süreci üzerine işveren nezdinde söz konusu tutanakta dolaylı ilişkilendirme ve kusurum var mı? ona bakardım. Kalın sağlıcakla.   
 11. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mühendisin tutanağın imzalanması olayının içeriğindeki kusurların kabulü ile ilişkilendirilmesi anlamsızdır. İşveren ve varsa kusuru nedeniyle iş güvenliği uzmanı müteselsil olarak birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. Söz konusu tutanak dayanaktan yoksunsa işlem nedeniyle müfettişler ayrıca suç bile işlemiş olurlar. Kalın sağlıcakla.   
  Feyzullah GENÇKAYA, Murat KOÇAK ve elmaosgb bu yazıya teşekkür etti.
 12. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Herkese Merhaba,

  Benim de çalıştığım firma denetleme geçirdi ve gelen müfettişlerden biri ters, diğeri ılımlıydı. Denetleme sonunda bana resmi olmayan bir eksik listesi verdiler ve bir hafta sonra tekrar geleceklerini söylediler. Aradan 3 hafta geçtikten sonra tekrar geldiler ve tamamlanıp ve tamamlanmadığını incelediler. Sonra da tutanak tuttular. Bu tutanağa tamamlanan maddeleri yazdılar, tamamlanmayaları da ayrıca belirttiler. Benim merak ettiğim tamamlanmayan maddelerle ilgili olarak firma ceza yer mi?

   
 13. vahit1

  vahit1 TÜİSAG Üyesi


  Çok yüksek ihtimal ceza yer.
   
 14. nadir karabacak

  nadir karabacak TÜİSAG Üyesi

  23 şubat iş güvenliği A yükseltme sınav sorularının bu tip müfettiş emeklilerinin kendileri gibi görevdeki müfettişlerle A BELGESİ KOLAYDAN VERİLİRSE ORTALIK A 'DAN GEÇİLMEZ AMAN AKARIMIZ KESİLMESİN "NASIL KAZANAMAZLAR ?" anafikri ile hazırlanmış olduğunu düşünüyorum. Piyasayı da görünce artık A BELGESİNE SAHİP OLMA HEYECANIM KALMADI..C Belgem ile hiçbir iş yapamıyorum.Ayda 500-1000 TL.den bahseden bazı kan emiciler beni sömüremezler..Sadece devlete birkez daha inanmakla hata ettiğimi anlıyorum.Sadece bu sınavı kazanmak için harcadığım Zaman-Emek-ve giden paralarıma yanıyorum.En çok da devletin benden KEYFİ OLARAK aldığı (uygun sözü yazmıyorum.) 413 TL.ye yanıyorum.Devlet resmen umut tacirliği yapıyor.Binlerce genç piyasa gerçeklerini görünce büyük hayal kırıklığı yaşadı.Artık A BELGESİNE de inanmıyorum..Bu belgeyi alsam böyle bir müfettiş çalıştığım işyerine gelse inanıyorum belgeyi kolay aldığım iddası ile bana da yapmadığını bırakmayacaktır.İşverende müfettişi tutmak zorunda kalacağından benim işimden olacağım kesin."MÜFETTİŞ HUZURLU." Hasta değilse hiçbir insan boş yere karşısındakine zarar vererek başının ağrımasını istemez.Mutlaka sizin durumunuzdaki gibi bir tahrik vardır.Kimi kime şikayet edeceğim..Devlet zaten beni piyasanın kucağına itmiş var mı iş güvencemiz.İşyerinde beni riske sokan ve işverenin para gidecek diye yapmadığı düzenlemeyi kim Bakanlığın bölge müdürlüğüne rapor edebilir.Ettiğin gün işinden olursun devlet "İSG UZMANI BENİM ADIMA ÇALIŞIYOR.İŞİNİ DOĞRU YAPTIĞI İÇİN İŞTEN ATAMAZSIN." diyor mu.? HAYIR.. İşyerini görmeden 1.500 TL.ye verilen ISO 9001 belgeleri piyasada Meslek etiği ? piyasada var mı böyle bir etik.SİZ OLDUĞUNA İNANIYOR MUSUNUZ.. Avrupa dayatmasaydı Türkiye'de İSG çalışmaları 3000 yılından önce başlamazdı...Herşeyimiz üstün körü göstermelik var mı var yapıldı mı yapıldı..mantığı..??? 2012 yılında meslek hastalığından koca ülkede 1 kişinin başvurduğunu devlet açıklıyor.SİZDE HEMEN KARGALARA BAKTINIZ DEĞİL Mİ

   
  sas, mehmetnr, AKIN ÇOBN ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  tamamlanmayan eksiklikler için ek süre istedinizmi?   
 16. cc76

  cc76 TÜİSAG Üyesi

  Elif Hanım,

  tutanağı çalışma il bölge müdürlüğüne gönderiyorlar, ceza posta yoluyla geliyor...
  her tutanak için caza yazılıp yazılmadığını bilmiyorum ancak, evraktaki imza eksikliği için tutanak tutulan bir firmaya idari para cezası gelmişti...

   
 17. prana

  prana TÜİSAG Üyesi

  Elif Hanım, eksiğiniz size bir kaç ay içinde ceza olarak dönecektir.
  Bu arada bende bir müfettişle olan paylaşmak istiyorum. Kendisi risk analizimin formatını beğenmedi ki kullandığım format başka bir müfettişin arkadaşıma verdiği formattı. tüm bölümler, faaliyetler,tehlikeler ve riskler belirtilmiş olmasına (ve kendisi gidene kadar 2 kere de istediği gibi değiştirdim) ve risk ekiplerini oluşturduğumu eğitim verdiğimi onlarınm yaptığı çalışmaları göstermeme rağmen risk analizini BENİM tarafından yapıldığını ve mevzuata uygun olmadığını daha sonradan gelen ceza dilekçesinde gördük. Allah dan işveren herşeyi gördü de uğradığım haksızlığa hak verdi. Taktir ederseniz ki 100 TL ye bu işi yapanların olduğu bir sektördesiniz ve sizden geçilmesi çok kolay birşey.

  Not: İtiraz edilmesi konusunda çok ısrarcı oldum ama işveren uğraşmak istemediğinden itiraz edemedik.

   
 18. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim denetim 2013 yılı haziran ayı içerisinde geçirdik ama şu ana kadar bakanlıktan bize posta yolu ile bir ceza gelmedi.

   
 19. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Denetimde tabiki müfettişlerin tutumları, anlayışları çok önemli... Mesela benden patlamadan koruma dökümanı istediler. Ben kendilerine detaylı açıklama yapınca istemekten vazgeçtiler. Bir arkadaşımın işyerinde yine bunu istemişler ve ısrarcı olmuşlar. Başka bir müfettiş ekibi gitmiş. Kurumdan müfetttişlerin ellerine veriyorlar şunları isteyeceksiniz diye, onlarda sorgulamadan yok olacak şeklinde diretebiliyorlar. O yüzden iyi hazırlanmak ve ilgili konulara hakim olmak gerekiyor. Yoksa en ufak bir teklemenizde, tereddüdünüzde sizi zorlayabiliyorlar. Evrak kısmı bu işin en önemli ayağı... Evrak hazırlarken size "bu adam içeride oturup ne yapıyor" şeklinde firma çalışanları tarafından tenkit edebilirsiniz. Hiç umursamayın, çünkü kıymetiniz bu denetimlerde ortaya çıkacaktır.

  O ay içinde denetimlerini bitirmek durumundadırlar. Ben 5 denetim geçirdim. Öyle çok süre vermiyorlar. Bazen 10 gün bazen 15 gün... Kesinlikle kontrol ediyorlar. O yüzden hiç gevşememek lazım... Şimdiden denetim geçirecek arkadaşlara Allah kolaylık versin.

   
 20. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, hiç teftiş geçirmedim. benim merak ettiğim müfettiş işyerine geldiğinde ilk nereden başlıyor? Hemen risk analizi acil eylem planını tutanakları ver mi diyor? Yoksa yüzeysel eksikliklere mi bakıyor? Duyduğum bir müfettiş L tipi matrixi beğenirken öbürü Kinney metodu istiyor aslı astarı nedir? bilen varsa söylesin. İyi çalışmalar..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica