Haber Bakan Yıldız'ın Işçilere Tavsiyesi: Yeni Maden Ocaklarını Değerlendirin

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Bakan Yıldız'ın İşçilere Tavsiyesi: Yeni Maden Ocaklarını Değerlendirin

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, basında yer alan 2 bin 800’ün üzerinde madencinin işten çıkarılmasına ilişkin olarak, ’’Bununla alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın yapacağı mutlaka bir çalışma olacaktır. Ama oralarda önümüzdeki aylarda yeni devreye girecek olan maden ocakları vardır. O maden ocaklarını tabi ki burada işçi kardeşlerimiz değerlendirmesi gerekir.’’ dedi.

  Bakan Taner Yıldız, Rusya ile yapılan anlaşmalara dair bakanlıkta basın açıklaması düzenledi, ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

  "Rusya ile yapılacak anlaşmalar sonucunda Bulgaristan’ın 400 milyon Avro'luk bir gelirden olması söz konusu bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusuna Yıldız, “Türkiye bir müzakere yürütecek. Bu müzakerelerin sonucunda eğer hukuki bağlayıcılığı olabilecek bir metne ulaşabilirse, Enerji Bakanlığı'na bağlı ilgili bütün kuruluşlar Sayın Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın verdiği direktif doğrultusunda çalışacaklar. Eğer bir mutabakat sağlanırsa, Türkiye’nin elde edeceği kazanımlar 400 milyon Avro’luk rakamın çok ama çok üzerinde olacaktır. Çünkü bizim kurgumuz yalnız bir geçiş ülkesi olmak değil, aynı zamanda bir enerji hapı, Trakya’da geliştirebilecek bir doğalgaz merkezi şeklinde olacaktır. Ama bunları nihai cümleleri söylemek için bugün erkendir.” cevabını verdi.

  "NÜKLEERDE ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELİYORUZ"

  Bakan Yıldız, "Putin’in Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde ÇED raporunun kabul edilmesi ardından Putin’in doğalgaz indirimi ile ilgili açıklamalarının, bu konunun karşılıklı iki ülke arasındaki jestleşme olarak yorumlandı, siz nasıl bakıyorsunuz?’’ sorusuna şu karşılığı verdi:

  "Diyelim ki Sayın Putin’in ziyareti olmamış olsaydı ÇED süreci bekletilecek miydi? ÇED kendi süreci içerisinde ilerleyen bir evraktır ve bunu Çevre Bakanlığımız hassasiyetle incelemiştir. Bundan önce yapılan eleştiri hatırlarsanız ÇED raporunun geciktiği ile alakalı bir konudur. Rusya Federasyonu’na sunulan ÇED raporunun formatını Çevre Bakanlığımızın uygun bulmaması ile beraber iade edilmiş bir evraktır. Bundan daha önce de ÇED süreci içerisinde Sayın Putin ile görüşmeler oldu ama ÇED müstakil bir süreç içerisinde işleyen ve Çevre Bakanlığımızın hassasiyetle bu süreci yönettiği bir konudur. Normalde 3 bin 700 sayfalık bir ÇED raporundan bahsediyoruz ve ikinci kez müracaatı yapılıp da kabul edilen bir ÇED raporundan bahsediyoruz. O yüzdenişte bunun karşılıklı jest ile beraber bu yapılsın fdiye ÇED ‘e verilen bir konu değildir. Ancak böyle bir tarihe uygun düşmüş olması tabi ki jest olarak da algılamak da yanlış değildir. ‘’

  Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED Raporu'nun onaylanması konusunda ise Yıldız, "Nükleerde önemli bir aşamaya geliyoruz. Oraya bir liman yapılacak, 1 ay içinde ihaleye çıkılacak. Mart ayında liderlerin de katılımıyla orada bir temel atmayı düşünüyoruz. Bu 800 milyon dolarlık bir dilimdir. Bunun başarılı bir şekilde yine başarılı bir şekilde Türk firmaları tarafından alınacağına ihale süreci olduğu için böyle bir ümidimi sizlerle paylaşmak isterim ve orada artık inşaatın somut olarak başlayacağını söylemem lazım.’’ diye konuştu.


  "İŞÇİLERİN SAĞLIĞI BİZİM ÖNCELİĞİMİZ ARASINDA"

  ‘’Basında yer alan haberlere göre 2 bin 800’ün üzerinde madenci artık işsiz ve işten çıkarıldı bunlara ile ilgili somut ne yapılabilir?’’ yönelik soruyu ise Bakan Yıldız, "Soma’daki gelişmeleri hep beraber izliyoruz. Biz iş sağlığı ve iş güvenliği ile alakalı konuları yerine gelmeden oradaki maden ocaklarının açılamayacağını söylemiştik. Herhangi bir işçimizin sağlığını tehdit edecek bir unsuru ortada bırakmamakta biz şu anda bunu yapıyoruz. Kazaların olduğu Atabacası ve Eynez’de, Eynez’in çok toparlanma imkanı görülmüyor artık. İçerisindeki 6 milyon ila 8 tonluk kömür bizim önceliğimiz arasında değildir. İşçilerin sağlığı bizim önceliğimiz arasındadır. Bununla alakalı aldığımız radikal tedbirlerin sonuçlarını hep beraber kamuoyunda izleyeceğiz.’’ diye yanıtladı.

  Yıldız, işçilerin durumu ile ilgili şunları söyledi: "Bununla alakalı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın yapacağı mutlaka bir çalışma olacaktır. Ama orada önümüzdeki aylarda devreye girecek olan maden ocakları vardır. O maden ocaklarında tabi ki işçi kardeşlerimizi değerlendirilmesi gerekir. Ama şunu da net olarak söyleyeyim Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) orada bir kamu eli ile maden işletmeyecektir. Bu manada herhangi bir geri dönüşü yapmamız doğru olmaz. Bizim o ocakları kamu olarak da işletmemizi doğru olmaz. Bir kısım yaptığımız görüşmelerde özellikle muhalefetin bu ocaklar kapatılsın adına yaptığı çalışmaların şu anda geldiği noktayı da göz ardı etmemek lazım. Soma’da bulunan esnafımızın o muhalefet partisindeki milletvekillerine nasıl davrandıklarını yaptığı sorumsuzca davranışların neler getirdiğini hep beraber izleyeceğiz. Tabi ki bir kısım işçi kardeşlerimizin de Eynez kazasından sonra çalışmak istemediklerini bana ilettiler. Bunu da son derece normal buluyorum. Ama tabi ki Soma’nın istihdamı her birimizi ilgilendiren bir konudur.’’

  "294 MADEN SAHASI İŞLETİMİ"

  Ayrıca, ‘’resmi gazete’de 294 maden sahasının işletmeye açılmasına dair ilan yer alıyor. Bu da bahsettiğiniz işçilere imkan ve olanak sağlamasına paralel midir?’’ sorusu üzerine Yıldız, ‘’Hayır bu uzun ve orta vadeli bir iştir. Bunu resmi gazete'de yayınlanan bahsettiğiniz rakamlara bağlamak doğru olmaz. Pazar günü Karaman’daydık ve Karaman’da istihdam ile alakalı işçi aranıyor. Gıda sektöründe işçi aranıyor. Madencilik ile alakalı orada da bir kısım ocakların kapatılma ihtimali gündemimizdedir. Ocaklar iş sağlığı ve iş güvenliği ile alakalı gerekli şartlar yerine getirilmediği takdirde o ocaklarda üretim yapılmayacaktır. Karaman’daki istihdamda ise bir kısım kardeşlerimizin imkanları nispetinde Karaman’da iş bekleyen iş verenlerimizle alakalı buluşacaklarına inanıyorum. Çünkü pazar günü yaptığımız görüşmelerde Karaman'ın da böyle bir iş istihdamı ihtiyacı olduğunu bize belirttiler.’’ izahını yaptı.


  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica