Haber Bakan Çelik, Güvenlik Önlemi Olmayan Inşaatı Mühürletti - Bursa

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  Bursa'da bir yakınını ziyaret etmek için geldiği hastanenin camından karşıdaki inşaatta hiçbir güvenlik önlemi alınmadığını gören Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, müfettiş çağırıp çalışmayı durdurttu.

  headline.jpg

  Bakan Çelik, "Bu kadar konuşuyorsunuz, bu kadar mevzuat düzenlemesi yapıyorsunuz sabah kalkmış vatandaş kafasına göre iş yapıyor, böyle olmaz" diye konuştu.
  Merkez Nilüfer ilçesindeki özel bir hastanede tedavi gören amcasını ziyaret için gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir binada işçilerin kurulan iskelede güvenlik önlemi almadan çalışmalarına tanık oldu.
  10 katlı binanın en üstüne kadar bu iskelede tırmanarak çıkan işçiyi görünce gözlerine inanamayan Çelik, İş Teftiş Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata'yı arayarak olayı bildirdi. İnşaat alanına gelen müfettişler yaptıkları incelemede iş bir güvenlik önlemi almayan, askı halatı dahi kullanmadan iskeleye çıkan işçiyi görünce yasal işlem başlattı. Çalışmayı durduran müfettişler gerekli önlemler alınıncaya kadar inşaatı mühürledi.

  "GEREKLİ ÖNLEMLER ALININCAYA KADAR İNŞAAT ÇALIŞMASINI ARKADAŞLAR DURDURDU"

  Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Çelik, "Bir hasta ziyareti için hastaneye geldik. Vali beyle otururken, hastanenin arkasında yüksek bir iskelenin yapıldığını gördük. İskelenin üzerinde git gel yapan, sallanan her türlü iş güvenliği önlemlerinden uzak bir çalışmanın olduğunu bizzat müşahade ettik. Bölgede bulunan teftiş kurulumuz geldiler, baktılar gerçekten de iş güvenliği kurallarına hiç uymayan, bu kadar yaşanan olaylardan sonra bugünkü sıkıntılı zamanlarda, yaşanan iş kazalarında bir duyarlılığın oluşmasını insan bekliyor. Ama bunun olmadığını bizzat kendi gözlerimizle gördük.
  Teftiş kurulunda arkadaşların yaptığı görüşmelerde, 'Allah yazdıysa olur' tarzında bir yaklaşım ortaya konmuş. Mutlaka Allah ne yazmışsa o olacak. Peki tedbir nerede? Siz tedbir almazsanız bunu bu kadar ucuz şekilde kadere havale etmek doğru değil.
  Gerekli önlemler alınıncaya kadar bu iskele ve cephe çalışmasını arkadaşlar durdurdular. Bu benim hasta dolayısıyla müşahede ettiğim ve arkadaşlarımın durduğu bir olay. Türkiye'de binlerce cephe giydirmesi, yüzlerce inşaat faaliyeti devam ediyor. Bu farkındalık oluşmadığı sürece kazalarla yüzleşmeye devam edeceğiz. Böyle bir çalışma ortamını ne bir işçimiz hak ediyor, ne de Türkiye'nin geldiği durum hak ediyor. Onun için herkesi sorumlu ve vicdanlı olmaya davet ediyorum.
  Buradan işçi kardeşlerime de sesleniyorum, 'Böyle bir çalışma ortamında siz çalışma zorunluluğunda değilsiniz, çalışmama hakkınız var.' Ama bizzat işçi kardeşim bunu almış ve riske giriyorsa candan daha önemli bir şey var mı? Bunun için bizzat bu sıcak ortamda şahit olduğumuz çok müessif olayın meydana gelmesi, yüksek tabloyu gözlerimizle görme imkanımız oldu. İnşallah başka yerlerde böyle devam eden işler varsa buna ne işçi kardeşim, ne de işveren fırsat vermez ve kazalar da yaşanmaz temennisinde bulunuyorum" dedi.

  "CÜZDANLAR DÜŞÜNÜLÜYORDA, VİCDANLAR NİYE DÜŞÜNÜLMÜYOR"

  Denetimlerin her alanda devam ettiğini açıklayan Çelik, "Ama şu anda bu sabah başlanan bir iş. Bu sabah başlanan ve aynı gün meydana gelebilecek bir kazayı düşünebiliyor musunuz? Yani bunu denetimle izah edilebileceğini düşünüyor musunuz? Bu ancak farkındalıkla izah edilebilir. Bu olayın farkında olup, yanlışın içinde olmayacaksınız, güvenlik kurallarına uyacaksınız bunun başka bir izahı yok. Bu iş, saniye başı, sabah, akşam denetimle olabilir mi? Herkesin aklı var, yaptığı iş, vicdanı var. Cüzdanlar düşünülüyor da, vicdanlar niye düşünülmüyor? Niye vicdan harekete geçmiyor, onun için herkesi bir kez daha sorumluluğa davet ediyorum. Sabah sabah burada sorumsuz bir davranış ve iş yapma örneğiyle karşı karşıya kaldık. Bütün samimiyetimle söylüyorum vali bey de yanımızdaydı, iskele böyle 10-20 santimetre gidip geliyor ve bu insan 15 metre yükseklikte" diye konuştu.

  "MEVZUAT DÜZENLEMESİ YAPIYORSUNUZ SABAHLEYİN VATANDAŞ KAFASINA GÖRE İŞ YAPIYOR"
  İşçilerin inşaattan yürüyerek indiğini ve kemer takmadığını belirten Çelik, "Bunun dışında bir çok şey daha yok. Katlar arasında merdiven yok, sağlıklı tutacak bir mekanizme yok. İşçiyi güven altında tutacak, bir kemer yeri bağlı değil. Hiçbir şey yok. Bu kadar konuşuyorsunuz, bu kadar mevzuat düzenlemesi yapıyorsunuz sabahleyin kalkmış vatandaş kafasına göre iş yapıyor. Böyle olmaz.
  Bu yasa 2 yıllık bir yasadır. Biz iş sağlığı güvenliği yasasını 2 - 2.5 yıldır rayına koymaya çalışıyoruz. Böyle bir noktada top yekün bir seferberlikle bu ve benzeri olayların karşısında durulabilir. Yoksa her inşaatı bugünkü gibi gezebilir misiniz? Kars'tan Van'a, Sinop'tan Mersin'e, Hakkari'den İzmir'e kadar her yerde kalkınma ve inşaat faaliyetleri var. Onun için duyarlılık son derece önemli diyorum. Allah herkesi kazadan korusun" şeklinde konuştu.
  İş müfettişleri ise tedbir almadan çalışan işçilerin çalışmasını durdurdu. Binadaki inşaat faaliyeti mühürlendi. Müfettişler işçileri uyarıp bilgilendirirken, gerekli önlemler alınana kadar çalışmanın durdurulduğu açıklandı.

  [​IMG]


   
  uzmancan ve trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
 2. LEVENT ÇİÇEN

  LEVENT ÇİÇEN TÜİSAG Üyesi

  İnşaatlarn %90 ı bu durumda maalesef biz de görüyoruz çoğu zaman ama biz maalesef işi durduramıyoruz Sayın Bakan Çelik gibi

   
 3. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 4. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 5. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 6. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 7. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 8. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Bakan Çelik, Güvenlik Önlemi Olmayan İnşaatı Mühürletti

  1.jpg


  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir yakınını ziyaret için gittiği hastanenin karşısında gördüğü 7 katlı binanın dış cephesinde, işçilerin güvenlik önlemi almadan çalıştıklarını görünce, Teftiş Grup Başkanı Yaşar Ata’yı arayarak gereğinin yapılması talimatını verdi. Hemen inşaat alanına giden müfettişler yaptıkları incelemede güvenlik önlemi almadığını saptayıp inşaatı mühürledi.

  3.jpg

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, merkez Nilüfer İlçesi'ndeki özel bir hastanede tedavi gören amcasını ziyarete gitti. Ziyaret sırasında hastane odasının penceresinden, karşı tarafta yapılan bina inşaatında iskelede işçilerin önlem almadan dış cephe çalışması yaptığını gördü. Bursa İş Teftiş Grup Başkanı Yaşar Ata'yı arayan Bakan Çelik, gerekenin yapılması talimatını verdi. Hemen söylenen inşaat alanına giden müfettişler, güvenlik önlemi almadığını saptadıkları inşaatı mühürleyip çalışmaları durdurdu.

  2.jpg

  İNEGÖL’DE AÇIKLAMA YAPTI
  Olayın ardından İnegöl İlçesi'ne geçen ve burada SGK hizmet binasının açılışına katılan Bakan Çelik, konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çelik,şunları söyledi:

  "Ziyaret sırasında tam hastanenin karşı cephesinde, camdan dışarı baktığınız zaman karşınızda hazır bitmiş binanın dış cephe çalışmaları vardı ve bunun için iskele yapılıyordu. Yanılmıyorsam üç kişi aşağıda, üç kişi yukarıda bu iskelenin yapımıyla meşguller. 4. yada 5. katta iskeleyi yükseltmeye çalışan bir işçi yarım metre gidiyor geliyor. İskele sallanıyor. Onların monte etme tekniği var tabi. Yedi kat iskele yapacak. Vali Bey de yanımda, dışarıdan bakıyoruz. Ha düştü, ha düşecekler yani. Anlık hadise. Hemen arkadaşlara haber verdik. 'Gelin, bakın' dedik. Geldiler baktılar. İşçilerin bağlı olduğu bir halat yok. Kemerleri yok. Aşağıda iskele üzerinde işlem başlamamış, katlar arası merdiven yok. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan 7 katlı bir binanın cephe yenileme çalışması, hafta sonu tatilinde bitirilmeye çalışılıyor. O sırada bir işçinin hayatı bitecek, bunu düşünen yok. Bu benim bugün hasta ziyareti aracılığıyla gördüğüm bir tablo. Türkiye'nin 81 ilinde ne olacak? Bunun için diyoruz ki yasalar böyle bir işi yapmaya engelliyor. Yasa çok güzel. Yasaya uyulursa çok güzel. Siz 'yasa bilmez ben bilirim' diye hareket ederseniz, arkasından da bu faciaları yaşarsak, yazık değil mi?"

  Bakan Çelik, mühürlenen inşaatta eksiklik giderilirse çalışmanın yeniden başlayacağını söyledi.

  4.jpg

  "TÜRKİYE'NİN SORUNU MEVZUAT DEĞİL"
  Türkiye'nin sorununun mevzuat olmadığını belirten Bakan Çelik, "Açık söyleyeyim Türkiye'nin sorunu çalışma hayatı ile ilgili yada iş güvenliği ile ilgili bilinç, farkındalık sorunudur. Hem işveren açısından, hem çalışan açısından. Bu tablo zihin değişikliği olmadan düzelmesi mümkün değil. Zihniyet değişikliğine ihtiyaç var" dedi.

  Bursa'da 10 inşaat gezilse hepsinde eksiklikler görüleceğini anlatan Faruk Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Arkadaşlar gidiyor tespitlerini yapıyor. Eksiklik giderilinceye kadar mühürlüyor yada ceza yazıyor veya olayın başında durarak o eksikliği gidertiyor. Peki arkadaş akşama kadar yanınızda mı duracak? O görevini yapıyor, gidiyor. Siz ondan sonra yeni üç kat ilave ediyorsunuz. Her gün sabah akşam sizi gözetleyecek birisi değil de siz kendi işinizin çalışanı olarak alın teri akıtarak kazandığınız rızkınızı karşılığında güvenli bir ortamda çalışma bilincine sizin de ermeniz gerekiyor. Yasa diyor ki, 'tehlike gördüğünüz yerde çalışmamam hakkınız var' diyor. Çalışmayın itiraz edin. Şikayet edin. İşveren onu gidermek durumundadır. 'İşten atıyorum' da diyemez o akdi de feshetmez. O akdi gerekçesiz feshetme hakkına sahip değil o işveren. Ama bu bilinç maalesef yok."

  5.jpg

  İstanbul'da 10 işçinin yaşamını yitirdiği Torun Center rezidansındaki asansör faciasıyla ilgili de Bakan Çelik, "Çalışma Bakanlığı'nın sırtına bir davul takıyorsunuz, gelen tokmak vuruyor, gidin tokmak vuruyor. Allah aşkına o asansörün durdurucusunu takacak adam yok mu o inşaatta? Var. Bu asansörün sorumlusu teknik elemanı yok mu? Var. Yapı denetim firması yok mu? Var. Fenni sorumlusu yok mu? Var. Güvenlik uzmanı yok mu? Var. İşin sahibi yok mu? Var. Hepsi orada. 24 saat oradalar. Ama belki 50 liralık olmayan bir durdurucu oraya takılmadığı için 32. kattan asansör yukarıya doğru devam ediyor ve boşluğa düşüyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kabul edilebilir bir hata mıdır bu?" dedi.

  Kaynak: DHA   
 9. AKIN ÇOBN

  AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

  ben müdahale edip durdursam, iş çıkışım hazır... show yapma...

     

   
 10. LEVENT ÇİÇEN

  LEVENT ÇİÇEN TÜİSAG Üyesi

  Aynen Akın Bey size katılıyorum .Ya işi durdurcan işinden olcan, ya da dua etcen kaza olmasın diye. Yapacak bir şey yo   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica