Soru - Bağkur'lu İşverenin İlkyardım Eğitimi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Bağkur'lu İşverenin İlkyardım Eğitimi

Konu, 'İlk Yardım' kısmında SİBEL TURAN AÇAR tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. SİBEL TURAN AÇAR

SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

1 veya 2 çalışanı olan ve tehlikeli sınıfta bir işletmeye sahip olan işveren ilkyardım sertifikasını kendisi alarak yükümlülüğünü giderebilir mi? işveren de diğer personeller gibi çalışmakta ayrıca.

iyi çalışmalar dilerim

2. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

İlkyardımın amacı, olağan dışı durumlarda bu işi yapmaya ehil sertifikalı çalışanın bulundurulmasıdır. Her ne kadar 6331 sayılı yasa işverenleri kapsam içinde almasa da, Böyle bir durumda ilk yardım sertifikasına hayır diyemez. Zira önemli olan sonuca gidebilmektir. Kaldı ki 6331 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliklerinde işveren ilk yardım sertifikası alamaz demiyor. O halde alınan sertifika ilkyardım amacı için de geçerlidir.

SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
  3. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Sorudaki amaç bir-iki çalışanı olan tehlikeli sınıfta bir işyerindeki işverenin ilkyardımcı eğitimini kendi alması halinde, mevzuat hükümlerine göre işyerinde ilkyardımcı bulundurma yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılıp sayılamayacağını öğrenmektir.

İlgili Yönetmelik[1] maddesinde:

"(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir."

yazmaktadır. Bu maddede kaynak gösterilen İlkyardım Yönetmeliğinin son yayımlanmış halinde[2] ise:

"İlkyardımcı bulundurulması
    MADDE 19 –(1) İş sağlığı ve güvenliği kapsamında;
    a) Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı,
    b) Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,
    c) Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı,
    bulundurması zorunludur."

ifadeleri bulunmaktadır.

"İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
    a) Arama, kurtarma ve tahliye,
    b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir." [3]

Arama, kurtarma ve tahliye; yangınla mücadele konusunda görev yapacak ekip üyelerinin çalışanlar içinden seçilecek destek elemanları olacağı yukarıda alıntıladığım Yönetmelik maddesinde yazmaktadır. Ancak İlkyardım Yönetmeliğindeki ilgili hükümde bu yönde bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sadece çalışan sayısına ve işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak gereken sayıda ilkyardımcı bulundurulması ifadesine dayanılarak, bir işverenin ilkyardımcı eğitimi alarak işyerinde bu görevi ifa etmesine engel teşkil edecek bir durum olmadığı söylenebilir.

[1]İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    resmi gazete Tarihi/Sayısı: 18.06.2013/28681
    MADDE 11 – (2)

[2]İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı: 29.07.2015 / 29429
    MADDE 19 –(1)

[3]İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    resmi gazete Tarihi/Sayısı: 18.06.2013/28681
    MADDE 11 – (1)

4. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

Aynı sonuca ulaşmak güzel. Bu kadar uzun yazılmasına gerek var mıydı?

5. Sorgulayan Adam

Aynı sonuca ulaşılması, sizin yazdığınız cevap ile benim yazdığım cevap arasında bir bağ olmasını zorunlu kılmaz. Zira her iki yanıtın ne içerik ne de yaklaşım açısından birbiri ile bir ilgisi yoktur.

Bir durumun mevzuata uygunluğa dair bir soruya cevap verebilmek için ön bilgim olsa da konuya dair tüm mevzuatı tekrar okumam ve değerlendirmem gerekir. Tüm bunları yaptıktan sonra ulaştığım sonucu hangi kaynaklardan yararlanarak elde ettiğimi belirterek yazmak durumundayım. Dolayısıyla, evet bu kadar uzun yazmama gerek vardı. Hatta vaktim çok fazla olmadığı için olabildiğince kısa tuttuğumu söyleyebilirim.

6. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

Doğru bir tanedir.arkadaşımızın sorduğu soruya kısa cevap yakışır.yoksa sadece cevap icin.500 sayfa yazılabileceğini.bunun icinde sadece resmi gazete numarasi, tarihi ve yönetmelik yazılmasının az bile kalacağını inanın çok iyi bilirim.amaç kısa bildirimdir.bu amaca isabet olsun diyedir yanıtlar.yoksa kanunda atfedilir.tüzükte.içtihatlarda ve hatta yurt fışı menşeili haberler.yargıtay kararları vb.uzattıkça uzatılır ve bu inanın bana çok çok kolay.
    Burada arkadaşımız belliki kısa cevaba gereksinim duymuş.cevap yazan herkes beklentiye uymalı diye düşünürüm.yoksaki 30 yıllık mesleki birikim ve bilirkişilik kimliğimi buraya yansıtmak ne bana yakışırdı.nede lüzumu vardı..
    Saygılar..

7. Sorgulayan Adam

Sorulan bir soruya herkes kendi bilgisi dahilinde ve isteği doğrultusunda bir cevap yazabilir. Kısa veya uzun cevap yazmak, referans göstermek yazan kişinin inisiyatifindedir. Soruya kısa bir cevabın yakışacağı sizin düşüncenizdir, diğer kişileri bağlamaz.

30 yıllık mesleki birikiminiz ve bilirkişilik kimliğinizi yansıtmanın ne soruyla ne de konuyla bir bağlantısını kuramıyorum. Kendi prensiplerim doğrultusunda yazmış olduğum yanıtın sizinle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Önceki iletimde hangi ilkeler ile cevap yazdığımı ifade ettim. Forumda yazdığım tüm mesajlar aynı temel çatı üzerine kuruludur. Sizin nasıl bir cevap yazmanız gerektiği konusunda herhangi bir yorum yapmadım. Çünkü beni ilgilendiren bir konu değildir. Nasıl bir cevap yazmam gerektiğini söylemek yerine, sizin de aynı şekilde davranmanızı beklerim.

8. İşGüvUzman

İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

*****Kesildi****. Neyse diyerek konuya nokta koyuyorum.

Last edited by a moderator: 9 Haziran 2016
  9. SİBEL TURAN AÇAR

SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

Çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica