Tartışma - B Sınıfından A Sınıfına Geçiş | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma B Sınıfından A Sınıfına Geçiş

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında infra tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. infra

infra TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bir sorum olacak.
    B sınıfı sertifikam ile kaydım 9 Aralık 2014'de yapıldı o günden bu yana sertifikam devamlı isg katipte kaytlı.
    Bu yılın sonunda 4 yılım dolacak. A sınıfına geçiş yapmak istiyorum.

1- Eğitim almam için 4 yılın dolması gerekiyor mu yoksa Aralıktan önce de eğitime kayıt olabilir miyim?
    2- En erken girebileceğim sınav hangi tarihte olabilir?

2. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Mayıs 2019

3. melihunutmaz

melihunutmaz TÜİSAG Üyesi

Eğitim almanız için isg katipteki sözleşme tarihinizden (OSGB'de çalışıyorsanız dışa görevlendirme) itibaren 4 yıl hiç boşluk olmaması lazım. Yani örneğin tek firmanız var ise arada sözleşme yenilemek için bir kaç gün beklendi ise o bir kaç gün 4 yıldan düşülmektedir. Tabi birden fazla aynı tarihleri kapsayan farklı farklı firmalarınız varsa sorun yok. Eğitime girmeniz için ÇSGB'nin belirlediği kursiyerlerin en son bildirilme tarihinde sizin 4 yılı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Aynısı başıma geldi, ekim ayında 3 yılım dolmuş (B sınıfı için) fakat Mayıs sınavına girmiştim.

4. beyhan33

beyhan33 TÜİSAG Üyesi

Ayrıca 4 yılın dolmasında; eğitim kurumlarının başlattığı uzaktan eğitimin başladığı gün tam 4 yılı doldurmanız gerekiyor. Mayıs sınavını bu nedenle kaçırdım, aralık sınavına girebiliyorum.

5. FUNDA3426

FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

Ayrıca bakanlığın eğitim kurslarından istediği bir çok belge var, her seneye ait bir çalışana düzenlediğiniz eğitim sertifikası, risk analizi, ADP, İSG Katip sözleşme çıktıları ve işverenden alacağınız bu firmada çalışmıştır yazısı.. Ben C den B ye geçerken sırf bu evraklar için bir hayli uğraşmıştım.

6. Mehmet Gençoğlu

Mehmet Gençoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

İSGGM tarafından 30.01.2018 tarihinde yapılan duyuruya göre eğer B sınıfı uzmanlık sözleşmenizi sertifikanızı aldığınız tarihten ileri bir tarihte yaptıysanız, sertifika başlangıç tarihinden itibaren C sınıfı olarak çalıştığınız dönemde o 4 yıllık çalışma süresine dahil ediliyor. Bu durumu göz ardı etmeyiniz.

İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi sahiplerinden ilgili yönetmelik kapsamında belge yükseltme sınavına girmek üzere; eğitim programına katılacakların nasıl ve ne şekilde eğitim kurumlarına başvuracakları hususunda 13 Haziran 2016 tarihli Genel Müdürlüğümüz <a href=”https://www.csgb.gov.tr/isggm/announcements/014/” target=”_blank”>duyurusunda</a>gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

İlgili bilgilendirmeye ek olarak;

(A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların fiili çalışma süresi hesabında:

Adayın; (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesinin İSGKATİP üzerinden tanımlanmasını müteakiben, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ile sistem üzerinden henüz devam eden sözleşmeleri dikkate alınacaktır.

Eğitim kurumları, adayların (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgelerinin İSG-KATİP’e tanımlanma tarihlerine İSG-KATİP ana sayfasındaki “sınav Durumu Sorgula” linkinden ulaşabilirler.

Eğitim Kurumlarının, bu duyuru ve 13 Haziran 2016 tarihli duyuruda belirtilen doğrultuda işlemlerini yapmaları önem arz etmektedir.

https://www.csgb.gov.tr/isggm/announcements/035/

frdrn ve Naci Ünsal bu yazıya teşekkür etti.
  7. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

27 aralık 2014 yılında yapılan B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavını kazanıp B sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikamı 28.01.2015 tarihinde aldım... O tarih itibari ile 19.02.2014 tarihinde başlamış olduğum işyerinde C sınıfı iş güvenliği sertifikamla görev yapmaya devam etmekteydim....Bu C sınıfı sertifikamla ile yapmış olduğum sözleşmem 17.02.2016 yılına kadar yeni iş yerimle B sözleşmesi yapana kadar devam etti.... O tarihten itibaren de B Sınıfı uzmanlık sözleşmesi ile aralıksız çalışmaya devam ettim. Bu açıklamaya göre B sınıfı olduğum 28.01.2015 döneminden sonra C sınıfı belgem ile sözleşmeli çalışmış olduğum süreler hesaba katılıp, A sınavına girmek için gerekli 4 yıl fiiili çalışma süremi doldurup 2019 yılında gerçekleştirilecek A Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girebilir miyim.

8. Mehmet Gençoğlu

Merhaba, bu konuyu 2 gün önce Yetkilendirme Daire Başkanlığı ile bizzat görüştüm.
    Hesabın başlandığı tarih; B sınıfı belgeniz için ücretinizi yatırıp sertifikanızın isgkatip'e tanımlandığı tarihtir.
    O tarihte süregelen C sınıfı sözleşmeniz de fiili çalışma sürenize dahil edilmektedir bu nedenle 2019 yılındaki sınava girebilirsiniz gibi görünüyor durum.

Yineliyorum,bu tarih İsgkatip'te görülen sertifika tarihi değil, belgenizin isgkatip'te aktif olduğu tarihtir. Bu tarihi ne uzman ne de eğitim kurumu görebilmekte sadece yetkilendirme dairesi görebilmektedir. Lütfen bu tarihi net olarak öğrenin.

9. Erdem Öz

Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

İsg -Katip sisteminde sertifika bölümüne girerseniz, sistemde aktif olma tarihini görebilirsiniz.

10. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

28.01.2015 Tarihinde İSG Katipe Tanımlanmış belgem o zaman girebiliyorum herhalde dimi mayıs 2019 sınavına

11. Mehmet Gençoğlu

Hayır maalesef o tarih sınavdan sonra belgenin hakediliş tarihini gösteriyor, hesaplamada esas olan belge ücretinin yatırıldığı tarihi sadece yetkilendirme dairesi görebiliyor.

Ben de aynı şeyi düşünerek A sınıfı yükseltme sınavına başvurdum ama başvurum kabul edilmedi. Bunun için dilekçe verdim bakanlığa çarşamba günü

12. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

yetkilendirme daire başkanlığına da ulaşmak ne mümkün

13. Mehmet Gençoğlu

• Bakın şöyle anlatayım. İsg katipde benim sertifika tarihi 14.01.2014 görünmekte.
    • Adsız1.png
    Ben de bu tarihi baz alarak A sınıfı yükselme sınavına başvurdum, eğitimimi tamamladım. Sınava başvurmak için beklerken 4 fiili çalışma günümü tamamlamadığım için sınava kabul edilmedim ve şöyle bir cevap geldi.

Adsız.png

Naci Ünsal bu yazıya teşekkür etti.
  14. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

peki o size göndermiş oldukları tarih 24.03.2014 tarihi B sertifikanızla ilk sözleşme yaptığınız tarih mi para yatırdığınız tarih mi mehmet bey

15. Mehmet Gençoğlu

Para yatırdığım tarih 24.03.2014 tarihi.
    İlk sözleşmem Mayıs 2014'te

16. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

Az önce 170 i aradım saçmaladılar biraz sözleşme yapmadan sertifika tanımlanmaz falan diye o yüzden sordum mehmet bey

17. Mehmet Gençoğlu

Anladım. Dediğim gibi olay, sertifika ücretinin yatırıldığı tarihmiş esas olan

18. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

Peki mehmet bey siz hangi numaradan yada mail adresinden ulaştınız yetkilendirme daire baskanlığına internet üzerindeki numaradan açmıyolar telefonu

19. Mehmet Gençoğlu

Bizzat Ankara'ya gittim bu durum için.
    Hatta orada kendilerine telefonla bir türlü ulaşamadığımızı belirttim, santralde tek bir hatta bağlıymış telefonları ve o yüzden telefonla iletişim kurmak çok zormuş.
    Alo170'ten talep oluşturun o şekilde cevap veriyoruz dediler.
    Siz de Alo170ten bunun ile ilgili talep oluşturun bence.
    Ayrıca önümüzdeki sınav döneminde,sınavdan önce aday değerlendirmesi yapmayacaklarını, artık eğitim başvurularında adayların eğitim alıp alamayacaklarını belirleyeceklerini de söylediler.

20. Naci Ünsal

Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

Sağolun teşekkürler bilgilendirme için peki bir şey daha sorcam sigorta prim dökümünü istiyorlar mı bir de tam zamanlı değil de o firmaya ayda 10 saat hizmet verilmiş olsa da geçerli oluyo mu sınava girmek için fiili çalışma süresini doldurmada

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica