B Sınıfı Uzman İş Alanı

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaslar birşey danışmak istiyorum
B. Sınıfı uzmanlık sınavını gecen birisi tecrubesiz olarak sadece teorik bilgilerle iş bulabilir mi ?
İkincisi tecrubesiz (saha tecrübesi eksik, teorik bilgi sahibi olan) B.sinifi bir uzmanın işe başlarken alacağı ortalama maaş nedir ?
Teşekkür ediyorum.

Aras Kocatepe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaslar birşey danışmak istiyorum
B. Sınıfı uzmanlık sınavını gecen birisi tecrubesiz olarak sadece teorik bilgilerle iş bulabilir mi ?
İkincisi tecrubesiz (saha tecrübesi eksik, teorik bilgi sahibi olan) B.sinifi bir uzmanın işe başlarken alacağı ortalama maaş nedir ?
Teşekkür ediyorum.

Kimse cevap vermemiş fikri olan yok mu ?

YFŞ

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bence iş bulabilir sıkıntı olmaz. Sıkıntı işi bulup çalışmaya başladıktan sonra gelecektir hem uzman hem de işveren sıkıntı yaşar. Maaş konusunda da saha tecrübesi olmayınca kendine güven de olmayacağı için fazla bir talepte bulunmayı düşünmez nasıl olsa pratiğimi geliştireceğim diye böylece piyasayı da aşağı çekebilir d,ye düşünüyorum.

bhcetinkaya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş bulmakta sıkıntı çekmessin. Tecrübeyi de çalışacağın yerde 2-3 ay içerisinde edinirsin. Sen ilk önce çalışacağın yerin dökümantasyonu nu halletmen lazım. Eksiğin olmasın. Maaş olarak da çok tehlikeli sınıfta çalışacağın için 3500-5000 arasında alman gerekir. Bu rakamların altına kesinlikle evet deme. 1 ocak 2016 itibariyle süreler uzadı. Bir iş yeri 1 uzmanla işini hallediyorken (büyük işletmeler için) şimdi 3 uzman yetmeyecek.

bahadirmetin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle selamlar. 2013 aralık C ve 2014 Mayıs B sınıfı uzmanlık belgelerini almaya hak kazanmış bir uzmanım. Şu an hali hazırda farklı bir sektörde müdür pozisyonunda çalışıyor olmama rağmen, ilk defa kurumsal olduğunu düşündüğüm bir OSGB ile iş görüşmesi gerçekleştirdim. İşin satış kısmında olduğumdan dolayı rakiplerin düştükleri fiyatların satış fiyatlarını ne oranda etkilediğinin farkındayım. Burada OSGB sahiplerine hak veriyorum. Fakat ne olursa olsun ciddi bir portföyü olan firmaların, uzmanları vasıfsız, değersiz birer işçi gibi gördüklerine şahit oldum. Bu sınav ile belge yükselten bizim gibi uzmanlar dolayısıyla böyle bir durum oluşmuş. Görüşmede A sınıfı bir uzmanı 1300 TL ye işe aldıklarını açık yüreklilikle dile getirdiler. Bana da eğer işsiz olsaydım 1500 TL ile çalışmaya ikna edeceklerini belirttiler.. İşi bilmeye B sınıfı uzman, işi bilmeyen A sınıfı uzman tanımları komik geliyor anlayabiliyorum. Fakat bahsettiğiniz uzmanlar zaten uzun süreçte iş tecrübesi edinmiş insanlardır. Bu verilen paralar kasiyerlik, reyon sorumluluğu gibi ciddi risk gerektirmeyen işlerde zaten kazanılmaktadır. A ve B sınıfı uzmanlık için hak sahibi olan kişi zaten, iş hayatında ki tecrübesiyle bahsedilen maaşların 2-3 katı civarında ücretler ile çalışmaktadır. Bir şantiye ya da herhangi bir işletmedeki insanları Kanun, yönetmelik ve mevzuatlar doğrultusunda yönlendirmekte zorluk çekmeyeceklerdir. Ailesi olan herkes kazanç sağlamak durumundadır fakat bunun bu şekilde suiistimal edilmesine izin vermemek gerekir. Lütfen bir standart oluşturalım. Risk hepimiz için var bu riskleri görebilecek, sorumluluk sahibi, insan hayatına değer veren insanlar bu işi yapsınlar. Sektör ile ilgili tecrübem olmasa dahi idareten çok düşük paralarla bu işi bir imza olarak gören kişiler, bu kişilerin açtığı firmalar ile bu iş olmayacaktır.

İGUcumhur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1500 tl ye A veya B Sınıfı uzmanın sadece belgesini kullanıyorlar bütün işi 2000-2500tl ye tam zamanlı çalışan C belgeli uzmana yaptırıyorlar....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.