Tartışma B Sınıfı Uzman 2000 Tl Mi Alıyor?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ALABARS tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ALABARS

  ALABARS TÜİSAG Üyesi  Herkese merhaba. Uzman değilim ancak uzman olmak istiyorum. Ahmet Yesevi Uzak Eğitim bölümüne B sınıfı için ön müraacatımı yaptım. Konya'da yaşadığım için burada B sınıfı uzmanların aldığı maaşı merak ettim ve daha ilk OSGB 2000-2500 arası dedi. Ben şu anki işimden çok stresli ve çok riskli olduğu için kaçıyorum burada takribi 2600-3000 arası alıyorum (performans primine göre sürekli değişiyor ama skala min-max böyle). Şimdi Aralık ayınca C sınıfı sınavında başarılı olsam B'ye 2000 veren kişi bana muhtemel ya asgari ücret verir ya da 1700 lira. Yüksek lisans ücreti 6000. Onun parasını çıkarabilmek için teklif edilen paraya göre 2 ay yemeden içmeden çalışmam gerekiyor ve bir sene ayırıp yüksek lisanstan başarıyla mezun olup üstüne üstlük sınavı vermem gerekiyor. Pek akıl karı değil gibi. Ücretler niye böyle seyrediyor? Uzaktan bir akrabamız var arada yurtdışına vasıfsız işçi olarak gidiyor ayda 5000 dolar ile dönüyor. Hal böyleyken bizim okuduğumuz üniversitenin, haydi üniversiteyi geçtim, uzman olarak aldığımız riskin hiç mi değeri yok? Siz ne önerirsiniz? Bilgisayar Mühendisiyim bankacılık yapıyorum yaş oldu 28. Bu işten yakamı sıyırıp aman çek girişi olmadı, senet kayboldu, kasa açığı var gibi stres yaratan hadiseler bünyemi çok olumsuz etkiliyor. Fikre muhtacım çıkış yolu arıyorum ama piyasa beni ziyadesiyle ürkütüyor. Lütfen deneyimi olanlar fikir beyan etmekten çekinmesin şu an en çok ihtiyacım olan manevi destek zira artık mevcut işimi psikolojim kaldırmıyor :(


   
 2. Utku Saray

  Utku Saray TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Bende Konya'da C Sınıfı İSG uzmanıyım. Ücretlerin bu şekilde seyretmesinin ;
  1. nedeni Konya'da çok fazla yaygın olan ( diğer şehirler de bir fikrim yok ) A ve B sınıflarının başka meslekle uğraşıp sertifikalarını OSGB'lere 1500 liraya kiraya verip fatura giderlerim, ev masraflarım çıksın diye düşünmesidir.
  2. nedeni ise maalesef 4 yıllık bir mühendislik mezunu olup kendi alanında iş bulamamasından ötürü 1600 liraya C Sınıfı İSG uzmanlığına muhtaç olunmasıdır.

  Sözün özü bakanlık tarafından denetimsizlik ve uzman maaşlarına asgari bir sınır belirlemedikleri sürece de bu şekilde devam edeceklerdir.
  Keza bu söylediğim de pek mümkün gözükmüyor maalesef.
  Merhabalar,

  Bende Konya'da C Sınıfı İSG uzmanıyım. Ücretlerin bu şekilde seyretmesinin ;
  1. nedeni Konya'da çok fazla yaygın olan ( diğer şehirler de bir fikrim yok ) A ve B sınıflarının başka meslekle uğraşıp sertifikalarını OSGB'lere 1500 liraya kiraya verip fatura giderlerim, ev masraflarım çıksın diye düşünmesidir.
  2. nedeni ise maalesef 4 yıllık bir mühendislik mezunu olup kendi alanında iş bulamamasından ötürü 1600 liraya C Sınıfı İSG uzmanlığına muhtaç olunmasıdır.

  Sözün özü bakanlık tarafından denetimsizlik ve uzman maaşlarına asgari bir sınır belirlemedikleri sürece de bu şekilde devam edeceklerdir.
  Keza bu söylediğim de pek mümkün gözükmüyor maalesef.

   
 3. matrix07

  matrix07 TÜİSAG Üyesi

  Dostum stresli falan hiç kurulu düzenini bozma.ha belgeni al tabiki gün gelir lazım olur.ancak uzmanlık yapacağım diye işinden etme kendini.bu mesleğin görünürde bir geleceği yok.

     

   
 4. ALABARS

  ALABARS TÜİSAG Üyesi

  Her yerde mi böyle? Daha önce bir arkadaşım Seydişehir Devlet Hastanesinden istifa edip işyeri hekimi oldu, daha mutlu. Uzmanlarda bu böyle değil sanırım. Asgari ücrete uzmanlık yaparsak daha risksiz pek çok iş mevcut. Bir arkadaşım üniversite eğitimini yarıda bıraktı 2500 liraya kuruyemişçide çalışıyor. Ben bankada bir sürü riskin altın girip 2700 lira alıyorum. Vallahi bu sistem insanı perişan eder. Keşke okumak yerine bir işte uzmanlaşsaydık

   
  Korhan Solmaz bu yazıya teşekkür etti.
 5. ALABARS

  ALABARS TÜİSAG Üyesi

  Ben de düzenimi bozmak istemem ama maalesef bankacılık dışarıdan göründüğü gibi değil. Türkiye'nin en büyük bankasındayım sözde ama neler oluyor neler... Azarlayan müşteri, anlayışsız yönetici, sevmediğim bir yerde sürgün hayatı. Evine 180 km uzaklıkta bir düzen kurmak da mümkün değil. Senet kaybolur, çek girişi yapılmaz, müfettiş gelir. Sabah 8 buçukta giriyorum akşam 7de çıkıyorum. Müdür yine de gözün dışarda diyor, beğenmiyorsan çık bu işten diyor. Bir çare adına yüksek lisansa yazıldım şimdi kara kara düşünüyorum. :(

     

   
 6. Utku Saray

  Utku Saray TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimi olmak bu işte ki en güzel şey. Hem iş yapmayıp hem de çok para kazanıyorlar daha ne olsun :) istisnalar hariç tabi ki.

  Eğer ki isg uzmanlığı yapmak isteyecekseniz sabredip kendinizi geliştirip hakkınızı veren bir firma bekleyeceksiniz. Bu da muhakkak OSGB değil bir firmanın kendi bünyesinde aldığı isg uzmanı olarak.

   
  ALABARS bu yazıya teşekkür etti.
 7. ALABARS

  ALABARS TÜİSAG Üyesi

  Bankanın genel müdürlüğünde kendi bünyesine aldığı İş Güvenliği Uzmanları var ama arıyorum şu an belirli bir şey yok İSG daha yasalaşmadı bu yüzden yasalaştığı zaman kurum içinden mi yoksa dışarıdan mı alım yaparız bilemiyoruz diyorlar. Yalnız kendi bünyelerinde uzmanlar oraya nasıl geldi onu da açıklamıyorlar. Bu işlerde biraz referans yürüyor anlayacağınız. Konya'da siz kaç yıldır bu işi yapıyordunuz? Aslında daha çok şey sormak istiyorum ama müsait misiniz bilmiyum.
   
 8. İSG_Mühendisi

  İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  Kurumsal firmaları hariç tutalım, Ben fabrikanın 3 İSG uzmanından biriyim, B sınıfıyım, iş güvenliği mühendisi diye geçiyorum, aynen beyaz yaka gibi çalışıyoruz ve mühendislerden farkımız yok sadece bu işi yapıyoruz. maaş olarak gayette iyi durumda ( 4- 5 arası değişiyir) otomotiv fabrikası olduğundandır belki, yapacaksan da kurumsal firmada yap, İT departmanında bilgisayar mühendisi arkadaşımızda var o şahsen kendi işinden de memnun, sana kalmış diyelim, inaşallah hakkında hayırlısı olur, stres her yerde var mesele stresle başa çıkabilmek !!!   
  ALABARS bu yazıya teşekkür etti.
 9. Utku Saray

  Utku Saray TÜİSAG Üyesi

  Kendisine de özelden aynı bu cevabı ilettim ve sonuna kadar destekliyorum :alkış:

     

   
  İSG_Mühendisi bu yazıya teşekkür etti.
 10. son osmanlı

  son osmanlı TÜİSAG Üyesi

  Ben de B sınıfıyım,meslekte 5.senem..6000 tl maaş alıyorum   
  Hanzadem ve ALABARS bu yazıya teşekkür etti.
 11. ALABARS

  ALABARS TÜİSAG Üyesi

  Kendi ilimde verilen ücretler çok düşük. Kendimi gelistirsem bile mutlaka il değiştirmek mecburiyetinde kalırım. 4 5 değil 2.500 3bin arasına raziyim ben ama adamlar 2bin diyor max. 2500.
  Sizde de çalışma saatlerinde belirsizlik siz konusu mu? Biz güya 9da iş başı yapıyoruz ama 8 buçukta ya da 8de açıyoruz şubeyi sonra 5. Buçukta müşteriye kapanıyor ama müdürün keyfine göre bekliyoruz. Gitmek istediğimiz zamansa sanki mesaimizi doldurmamışız gibi imalarda bulunuluyor. Tayin istiyorum vermiyorlar. 2 senedir burada çakılı kaldım. Bu iki seneyi isgye ayırmış olsam acaba burada kazandığımı isgden kazanabilir miydim diye düşünmekten kendimi alamıyorum   
 12. ALABARS

  ALABARS TÜİSAG Üyesi

  Hangi ildesiniz? Nerede çalışıyorsunuz? Maaş genel itibariyle böyle mi?

   
 13. İSG_Mühendisi

  İSG_Mühendisi TÜİSAG Üyesi

  Bizde 5 gün sabah 08:30 - 18:15, gayet rahatız direktörümüz bile nereye gidiyorsunuz demez, işinin sorumluluğunu herkes bilir, hatta işi olmayan cumartesi gelmesin derler, devlette tatil neyse bizde de o resmi tatiller, sana kolay gelsin kareşim, kurumsal bir firma bul, gerekirse şehir değiştir, o tür kapalı beyinlere mahal verme, at gözlüklerini çıkarsınlar bir kere, baby boomer-x-y-z kuşağını okusun araştırsın o kapalı beyin benden tavsiye et ona, eğitime alsınlar biraz senin müdürü:)
   
 14. son osmanlı

  son osmanlı TÜİSAG Üyesi

  İstanbuldayım...bu işe benle başlayan arkadaşlarım ortalama bu düzeyde alıyorlar

   
 15. erkan bey

  erkan bey TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 2500 nasıl bir maastir? Kesinlikle kabul edilebilir değil. Evine gundelikci 200 tl den aşağı gelmiyor. Senin gunluk 80 tl. Benden Size tavsiye bu alanda kariyer yapmak istiyorsanız 5-6 sene dişiniZi sıkıp şantiye havası soluyun mumkunse yurt dışı olsun. Yurt içi santiyelerde c sınıfı uzman 3500 4000 tl maaş alıyor. Yurtdışında bu bu rakam dolar olarak veriliyor. Sonra gelip musavir firmalarda luks sartlarda calisirsiniz. Kardeşler OSGB de çalışıp olduğun yerde kalmak da var Limak Gama Tekfen Kolin Rönesans da çalışmak da var. Karar sizin (Hak yemeyen OSGBleri tenzi ederim.)   
 16. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  İstanbulda B uzman ortalama 4000-6000tl arası maaş alıyor.Gaziantepteyim şuan burda B uzman 3000-4000tl arası alıyor.Gaziantep isg yönünden berbat bir şehir isg fazla bilinmiyor,diploma kiralama,atama yapmama,mühendisine yaptırıp isg yi bedavaya getirme gibi hertürlü pislik burda dönüyor.Bazı firmalar hiç yaptırmıyor çünkü devlet buraları denetlemiyor.Kahramanmaraştada tablo Konya gibi B uzman 2000-3000tl arası kazanıyor.Benden size tavsiye imkanınız varsa İstanbula gidin.Konya,Gaziantep heryönden İstanbul kadar pahalı memleketler zaten yaşam çok zor.Benim anlamadığım bir B uzman nasıl bu maaşları kabul ediyor?

   
 17. Utku Saray

  Utku Saray TÜİSAG Üyesi

  İstanbul'da güzel paralar kazanıldığı doğrudur. Ancak yaşam standardı da diğer şehirlere göre yüksektir. Ev kira/fiyatları olsun, ulaşım vb. gibi durumlar İstanbul'da alınacak ortalama 5000 ile diğer şehirlerde alınacak 2500'e eşittir unutmayalım.

  Bu iş de en iyi para kazanılacak durum iyi bir ingilizce bilip yurtdışında çalışmaktadır.

   
  oracle2 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Mahmut karagöz

  Mahmut karagöz TÜİSAG Üyesi

  Şu maaş olayı özellikle İSG sektöründe ' sözüm size değil kesinlikle genel konuşuyorum ' şu sınıf kaç alıyor şu işi yaparsam kaç istemeliyim gibi sorularla dolu maaşı siz belirlersiniz yani KARİYERİNİZ BİLGİNİZ TECRÜBENİZ ŞARTLARINIZ VB. durumları üst üste koyduğunuz zaman birazda piyasa dan haberdarsınız istediğiniz ücrete çalışırsınız yalnız bu BAZI OSGB ler forum sitelerinde whatsapp gruplarında sırf piyasayı düşürmek için yok B sınıfı 3.000 alıyor yok C sınıfı şöyle alıyor diyerek milleti sürekli olarak kandırıyor kandırmakla kalmayıp hakları verilmiyor vermedikleri gibi de ummadık işlerle uğraştırıp başlarını belaya sokuyorlar arkadaşlar hakkınızı almaktan istemekten KORKMAYIN neymiş uzmanlar ne kazandırıyor çok afedersiniz yüzünüze gözünüze dursun sizin sertifikanızdan az tehlike sınıf için örnek veriyorum 150 çalışan biryere bile 7-8.000 fatura kesiyorlar daha sizin 10.000 küsür dakikanız kalıyor ki sizi bide şantiyeye verdiyse birde ordan minimum 10.000 keser uzun lafın kısası bir C sınıfından OSGB ler ortalama 30-40.000 TL fazlası var eksiği yok ... üzeri kazanç sağlıyorlar ondan sonra utanmadan abuk sabuk yol yemek muhabbeti yapıyorlar arkadaşlar yeri geldi 5-6 ay işsiz kaldım kalacağız da ama bu adamları bu virüsleri sektörden berteraf edeceğiz ha uzman kanar çalışır ona diycek birşeyimiz yok ama lütfen özellikle yeni alan ve yeni mezun arkadaşlar gözlerini açsın gerçi okuldaki bölüm başkanlarının OSGB sahipleri olduğunu gördüğümüz zaman pekte ümitli olamıyoruz nedemek istediğimiz sizler gayet iyi biliyorsunuz ama bu kervan böyle sürmeyecek herkez yaptığı işin ciddiyetini saygınlığını bilsin ona göre hareket etsin ben C iken 3-4 arası alıyordum yeri geldi bireysel yaptım daha fazla kazandım ama OSGB ler bile 3-4 den aşağı vermiyor C sınıfına B sınıfı için bu rakamlar komik neyse biz doğruyu söyleyelimde köyden kovsunlar sorun değil....

   
 19. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  Öyle birşey yok hocam ne yaptınız?Gaziantep İstanbuldan daha pahalı giyim,yeme içme,elektronik,mobilya,ulaşım,ev kiralarıda bazı semtlerde kafayı yemiş durumda.Kayseride Öğretmenlik yapan arkadaşımda aynısını söylüyor.Türkiyede suriyeli ve öğrencileri kazıklama gerçeği olduğu sürece hiçbiryer ucuz değil.İstanbulun lüks yerleri heryerden pahalı o bir gerçek tabi ama herkes lüks yaşamıyor.5000 2500 benzetmesi çok saçma olmuş.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica