B Sınıfı İsg Uzmanı Olabilmek Ve Şantiye Şefliği... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

B Sınıfı İsg Uzmanı Olabilmek Ve Şantiye Şefliği...

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığına Giriş' kısmında Abdurrahman Osmanoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Abdurrahman Osmanoğlu

  Abdurrahman Osmanoğlu TÜİSAG Üyesi  Merhabalar.
  Resmi olarak şantiye şefliği yapmaktayım ve sigortam ilgili şantiyede gözükmekte.

  ''(B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olabilmek için; (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen çalışmış olmak şartı aranmaktadır.'' ibaresindeki fiilen kelimesinden kasıt 3 yıl dolu dolu 1080 gün C sınıfı olarak prim ödenmesi midir?
  Yoksa e-katip sisteminde tanımlı 3 yıllık sözleşme yapılmış firmada ayda 1 gün dahi SGK primi ödense kanıt için yeterli olacak mıdır?

  İleride şantiye şefliği yapabilmek için en az ''B sınıfı uzman olma şartı'' olacağı için C sınıfı olarak belgemin çalışması amacındayım.

  Değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.


   
 2. uzmnmümin

  uzmnmümin TÜİSAG Üyesi

  isg katip ataması yeterli oluyor .OSGB bünyesinde çalışıyorsanız dışa görevlendirmeler sayılıyor.

   
  Last edited by a moderator: 22 Aralık 2017
 3. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  SGK primi önemli değildir, İSG-Katip üzerinden yapılan görevlendirme süresi esas alınır.

     

   
 4. Seyit GÜVENÇ

  Seyit GÜVENÇ TÜİSAG Üyesi

  İSG-KATİP üzerinde İGU atamalı olmanız gerekli. İGU olmaz da şantiye şefi olarak atamalı iseniz olmaz diye biliyorum.

   
 5. Onur ERSOY

  Onur ERSOY TÜİSAG Üyesi

  Bu bilgiye nerden ulaştınız!? İSG Katip Sözleşmesi ve aynı işyerinde sigortalı olmak zorundasınız. OSGB bünyesinde ise dışa görevlendirme olmak zorunda. Sadece sözleşme olmuyor.

     

   
 6. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ben sözleşmeden bahsetmedim zaten Onur Bey, İSG-Katip üzerinden yapılan görevlendirme demişim bakarsanız.. İsterseniz sadece 1 çalışanı olan bir firmaya İSG-Katip üzerinden görevlendirmeniz olsun. Bu görevlendirme 3 yılı doldurduğu takdirde süre dolmuş sayılır. 3 yıl boyunca SGK primi tam ödenecek diye bir kaide yok..

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 7. mustafa39

  mustafa39 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar konu güncel diye buraya yazmak istedim. Tam zamanlı olmayan A veya B sınıfının altında şantiyede İSG-Katipten tanımlı şekilde çalışılması tecrübe olarak sayılmakta mıdır?
  Bu süreci geçerek kurslara başvuranlar A veya B sınıfının sözleşmesi ve SGK dökümüyle mi başvurdu?
   
 8. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  16 Aralık 2010 PERŞEMBE Sayı : 27787
  YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN KAYITLARI İLE ŞANTİYE ŞEFLERİ VE YETKİ BELGELİ USTALAR HAKKINDA YÖNETMELİK
  Şantiye Şefliği ve Yetki Belgeli Usta Çalıştırılması


  Şantiye şefliği

  MADDE 10 – (1) Şantiye şefinin, yapım işinin uzmanlık alanına uygun olmak üzere mimar, mühendis veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker olması şarttır.

  (2) Şantiye şefi; yapım işinin konusu, niteliği, büyüklüğü, imalâtın özel ihtisas gerektirip gerektirmediği de gözetilerek belirlenir.

  (3) 5 inci maddenin ikinci fıkrasındaki yapılar hariç, yapı ruhsatına tabi tüm yapılarda şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

  (4) Yapı müteahhidi, bu maddedeki şartları haiz olması halinde şantiye şefliğini üstlenebilir. Bu durumda ayrıca şantiye şefi bulundurma şartı aranmaz.

  (5) Şantiye şefi, görev yaptığı ilin sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemez ve bu Yönetmelikte belirtilen toplam m2sınırları aşılmamak kaydıyla aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilir.

  (6) Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.

  (7) Şantiye şefi, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılmasından sorumludur.

  (8) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.

  (9) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eksiklik ve kusurları, öneri ve önlemleri belirlemek, yapı müteahhidine rapor etmek ve şantiyede görev alan ilgili kişilere bildirmekle yükümlüdür. Raporda yer alan hususların yerine getirilmemesinden yapı müteahhidi sorumludur.

  (10) Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur.

  (11) Şantiye şefi görev aldığı yapım işine dair yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesini imzalamakla yükümlüdür.

  (12) Spor tesisleri, sinema, tiyatro, konser salonu, kongre merkezi, müze, eğitim kurumu, yurt, sağlık tesisi, haberleşme ve ulaşım tesisleri, itfaiye, karakol, kışla, cezaevi, enerji üretim ve dağıtım tesisleri, kuleler, ayaklı su depoları, hangar yapıları ile palplanşlı, kazıklı, ankrajlı iksa yapıları ve kazıları, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından ondördüncü fıkrada sayılanların dışındaki yapılarda ve kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan veya yaptırılan yapılarda, binanın kullanım amacına uygun olarak mimar veya mühendis unvanlı şantiye şefi bulundurulması zorunludur.

  (13) Mimar veya mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üslenebileceği işlerin toplamı 30.000m2yi geçemez. Ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde 30.000m2yi geçmeme şartı aranmaz.

  (14) Onikinci fıkradaki yapılar hariç olmak üzere, Bakanlıkça belirlenen mimarlık hizmetlerine esas yapı sınıflarından birinci, ikinci ve üçüncü sınıf yapılar ve bodrumları ile birlikte toplam beş katı ve yapı inşaat alanı 2000m2yi geçmeyen yapılarda teknik öğretmenler, 1500m2yi geçmeyen yapılarda ise teknikerler meslek alanlarına uygun olarak şantiye şefliğini üstlenebilir.

  (15) Mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.
  _____________

  İlgili Yönetmelik incelenirse soruların cevapları çıkacaktır.
   
 9. Utku Bütün

  Utku Bütün TÜİSAG Üyesi


  Şu anda şantiye şefliği yapabilmek için C sınıfı uzman olma şartı var mı?

     

   
 10. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  01.01.2020 ye kadar İSG uzmanlıklarının da tamamlanması öngörülüyor.   
 11. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bunun güncel olduğuna emin misiniz? İlgili madde ertelendi diye biliyorum.   
 12. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.

   
 13. Utku Bütün

  Utku Bütün TÜİSAG Üyesi

  Peki C sınıfı yeterli mi?
  B veya A sınıfı olmak mı gerekiyor?
   
 14. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik bu konuda net ifade kullanmamış. Lakin ben kendi yorumumu ekliyeyim. İnşaatlar çok tehlikeli iş kolları sınıfında olduğundan; A sınıfı (01.01.2020' ye kadar da B sınıfı da olabilir). Eğer şantiyenizde tam zamanlı bir A sınıfı uzman var ise o vakit C sınıfı olmak da yetecektir.

   
 15. Özgür Arslan 77

  Özgür Arslan 77 TÜİSAG Üyesi

  İsg teknikeriyim,lisans mezunu değilim.Yani lisans mezunu olmadan önlisans yapıp,B sınavına girebilir miyim? Teşekkürler.   
 16. Barış GÖKTAŞ

  Barış GÖKTAŞ TÜİSAG Üyesi

  Yüksekokulu'ndan şuan emin olamadım kontrol ettiğimde her site farklı birşeyler söylüyor ne yazık ki..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica