Tartışma - B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar? | Sayfa 8 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında çağan genç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. emrah eymur

  emrah eymur TÜİSAG Üyesi  Selamlar arkadaşlar , aklıma geldi yazayım dedim ...

  Konu : Taksirli adam öldürme suçunun uzmana maliyeti ve ekonomik analizi (İNŞAAT )

  Şimdi İsg uzmanı yetki ve sorumlulukları yönetmelikte belli ... Uyarmakla mükellef , lakin hayati risk taşıyacak bir problem var ise bakanlığa bildirmek zorunda bildiğiniz üzere ... Şimdi zurnanın zırt dediği yer burada ceryan etmekte , şikayet ettiğin zaman sen işinden oluyorsun ve o 12 aylık tazminat hikayesini geçelim lütfen ...

  5237 sayılı TCK nın 85 . md'de taksirli adam öldürme suçu 2 ila 6 yıl arası gözükmektedir ... Ve bildiğim kadarıyla hakim genelde (3 yıl, 3 yıl 6 ay) hapis cezası vermektedir. Ve bu ceza 1.sefere mahsus olmak üzere para cezasını cevrilmektedir. 16 yaşından büyük sanayide çalışan kişinin 1 günlük yevmiyesinden içeride yatacak parayı ödüyorsunuz ... 5 yıl içinde tekrar bir adam öldürme suçu işlerseniz önceki suçla beraber süperpoze olup para cezasına'da cevrilmemektedir.

  Atıyorum inşaatta uzmansınız ve dış kanat sökerken /çakarken, mahya ızgara döşerken vs . çalışan düştü ve hayatını kaybetti.... Vede ne kemer vardı , ne yatay yaşam hattı nede güvenlik ağı .... Bakanlığada bildirmediniz ( bildirsen zaten şut yiyorsun ).

  Şimdi inşaat çalışmalarında bildiğiniz üzere insan sirkülasyonu çok , kayıt dışı çalışma yüksek...

  İnşaat çalışmalarında hesaplanan ortalama frekans (F) 100 dür ... Yani 1.000.000 saat çalışmada 100 işçi kaza geçirmektedir...

  İsg uzmanının çok tehlikeli işyerinde 1 işçiye 40 dk ayırmakta ve toplamda aylık çalışması 45*4+ 37 = 217 saattir. Buna karşılıkta o uzmanın sorumlu oldugu calısan sayısıs 217*1,5 = 325 kişi olacaktır ... Hadi OSGB insaflı diyelim 300 atasın ... (mesai ücretide yok ! )

  İnşaat işcileri sabah 8 akşam 6 calısmaktadır ve buda 9 saat e tekabüle edip haftada 54 saat etmektedir. Ayda 220 saat bir fiil çalıştıgını düşünelim .

  220 saat çalışan işci * 300 işci*1 ay = 66.000 saatlik işten sorumlusunuz ! 4 yılda 66.000*12*4= 3.200.000 saat eder

  F= (1.000.000 *n ) /toplam yıllık çalışma saati n = kaza sayısı f=100

  n= 320 kaza

  Yani her ay üzerinizde full time çakılı çalışan varsa ; 1 yıl içinde o inşatta veya inşaatlarda 80 tane kaza olacak demektir ...


  Bird un kaza primadine göre her kazanın 1 i ciddi ağır yaralanmalı (uzuv kayıplı .... ) 29 u hafif 300 ü de yaralanmasız olacaktır.

  1/330 = %0,3 *80 kaza = 0,25 * 4 yıl = 1

  Yani değerler diyorki ; babacan sen uzmansın eyvallah ama 4 yılda 1 kez ağır yaralanmalı/ölümlü iş kazası göreceksin !!!


  Ekonomik analiz boyutu ....

  Çalışan arkadaş 5000 tl / ay ücret alsın ... B/A sınıfı uzman olsun .... 4 yılda kümülatif aldığı maaş tutarı 240.000 TL dir enflasyon oranını dahil etmediğimiz takdirde...

  Çalışan öldü ... karşınıza çıkan cezai yaptırımlar ....

  1.cisi : 6 ay belgeniz askıya alınacaksınız
  2.cisi: hakimin verdiği ceza oranı kadar kan parası cezasına carptılacaksınız ( iyimser olarak 2/8 diyorum .. 600.000 *2/8= 125.000tl )
  3.cüsü: 3 yıl iyimser olarak hapis cezası ve bunun paraya cevrilmesi .... 1000 gün * 100 TL = 100.000 TL
  4.cüsü: O kadar gidip geldiniz mahkemedir , hakimdir , avukattır avukat maliyeti cektiğin dert sıkıntı .... 15.000 tl cik yazdım
  5.cisi : Bu işte ilk 4 md.'den ÇOOOKKKK daha ağırı VİCDAN ile yüzleşme ki ne parayla ölçülür ne başka birşeyle ...

  Yani istatistiksel bakkal hesabı çalışma sonucunda (bende ilk defa yaptım ) 5000 tl inşaatta kazanan bir uzman arkadaş kazandığı ücret maliyetlerle BAŞA-BAŞ gelmektedir ...
  5000 LİRA altı çalışan aldıgı sorumlulugu bilmeyen BİLİNÇSİZZZZ !!! herkes 4 yıllık dönem sonu BİLANCO suna ZARAR yazabilir !!!

  Hemde zararı şudur ; normal sorumlu olmadıgı bir işte çalışssa 2500 lira alır herhalde ... yıllık 30 bin eder 4 yıl 120 bin ... uzman olarak 4000 i kabul edip başlasın 1000 lirada her ay oradan zarar yazar 50 bin tl 4 yılda ... Yani bu arkadaş 120 +50 = 170.000 lira 4 . yılın sonuna zarar yazabilir !!!

  Mesleki sorumluluk sigortası , bilmemekle beraber muhtemelen hapis cezasının para cezasına cevrilmesini kapsamamaktadır...

  Bu açıdan bakınça İGU 'lığı hiçte cazip gelmemektedir ...


   
 2. MUSTAFA YIGIT19

  MUSTAFA YIGIT19 TÜİSAG Üyesi

  merhaba, tebrik ederim sizleri. ben de şuan bir inşaatta tam zamanlı olarak çalışıyorum ve tekniker olduğum halde işveren 2500tl dedi, ben 3000tl den aşağı olmaz dedim ve kabul ettirdim. mesleğimizi ucuza pazarlamamak lazım

   
  Duygu ERGEN, erhan turan ve iteq bu yazıya teşekkür etti.
 3. Emrah Mustafa Şen

  Emrah Mustafa Şen TÜİSAG Üyesi

  Zaman ayirip bu yaziyi yazdiginiz icin tesekkur ederim.
  Umarim butun meslektaslar okuyup neye imza attiklarini anlar ve ona
  gore bir fiyat politikasi belirlerler.

     

   
  emrah eymur bu yazıya teşekkür etti.
 4. emrah eymur

  emrah eymur TÜİSAG Üyesi

  volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 5. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  Cabir Tirit bu yazıya teşekkür etti.
 6. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Analiz çok yerinde tebrik ederim...

   
  Last edited by a moderator: 24 Kasım 2017
  Cabir Tirit bu yazıya teşekkür etti.
 7. Batuhan61

  Batuhan61 TÜİSAG Üyesi

  Gerçekten tebrik ederim çok güzel bir yazı olmuş.Olayı her açıdan değerlendirmişsiniz.Burdaki çoğu arkadaş gibi OSGB'lere yüklenmemişiniz.İnanın yeni sürelerden sonra OSGB'lerde para kazanmıyor,elemanı nası para kazansın.Sektörde kimin ne yaptığı belli değil.Bir sınırlama yok,denetleme yok ve sürekli ertelenen değişen yönetmelikler.OSGB açan uzman olan,uzman çalıştırmayan kimin ne yaptığı belli olmayan bi sektörde maaşlar nası iyi olsun.İyi olan ne var ki ?Ben sölim hiç bişi.
   
  Alp Aslan AYAR bu yazıya teşekkür etti.
 8. aykut durukan

  aykut durukan TÜİSAG Üyesi

  üşenmedim hepsini okudum.
  sonuç; çözümsüz mevzular
  sebep; ülke şartları   
  Korhan Solmaz bu yazıya teşekkür etti.
 9. emrah eymur

  emrah eymur TÜİSAG Üyesi

  Al bir bomba daha ortalamanın üzerinde KAZANIYORUM diyen bir tecrübeli uzman bile ortalama 1500 USD kazanmaktadır. Yani yıllık 18 K kazanmaktadır ...

     

   
 10. Arkadaşlar isg sınav yerleri ne zaman açıklanacak?   
 11. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sınava 1 hafta kala falan açıklanıyor genelde..   
 12. salih12345

  salih12345 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar piyasadaki dengeler arz- talep e göre değişiyor. gün geçtikçe uzmanların maaşları düşüyor.

   
 13. Abdullah HATİPOĞULLARI

  Abdullah HATİPOĞULLARI TÜİSAG Üyesi

  Yav arkadaş geçin tehlikeli maddeye 5 e kadar çıktı maaşlar niye telaş ediyorsunuz ben geçiyorum inşallah yakında tehlikeli madde danışmalığı yapmak isteyen arkadaşları bekliyorum.
   
 14. Bilal Emiroğlu

  Bilal Emiroğlu TÜİSAG Üyesi

  Bu mesajın her sayfada bulunması gerektiğini düşünüyorum.
  Elinize sağlık.

  Küçük bir ekleme, bir çok uzmanın da bahsi geçen mebla'ları hak etmediğini düşünüyorum.

   
 15. Dilaraorhun

  Dilaraorhun TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar. Daha yeni B sınıfı İSG uzmanı oldum. Bugün Tekstilkentte bir OSGB ile iş görüşmem vardı. Maaş beklentisi olarak 4000-4500 TL ve şahsıma araç tahsis edilmesini istedim ( Siz ne düşünüyorsunuz istediğim maaş için?).
  Bana 4000 TL teklif ettiler; yol, yemek teklifimizin içinde, zaten gittiğin yerde ziyaretleri yemek saatine denk getirirsin yemeği de bedavaya getirirsin, o konuda sıkıntı olmaz diye bir cevap aldım. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Araç altına sürekli tahsis edemeyiz ama burdan ziyarete giderken alabilirsin dediler( Allah razı olsun).
  Teklif ettiğiniz ücret ne yazık ki kurtarmıyor dediğimde ise, herşey para demek değildir. Bakın bana 2500 TL'ye maaş beklentisi yazanlar bile var dedi.
  Şimdi şunu sormak istiyorum. 2500 TL'ye B sınıfı uzmanlık yaparım diyenler bu işin tehlikesinin, hapse girme riskinin bilincinde mi? Ben 4000 TL'yi haklı olarak kabul etmedim. Gerekirse bir süre daha işsiz gezerim. Ama bu paralara bu iş yapılmaz... Umarım herkes mesleğine aynı değeri gösterir. Saygılar..   
  huner46, volkancoskun, Seyidoglu ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. çiğdem yılmaz67

  çiğdem yılmaz67 TÜİSAG Üyesi

  meslekle alakalı o kadar yanlış uygulama var ki bilinçsiz toplum, körler sağırlar birbirini ağırlar misali; gülünç paralarla vekillerin ilginç yorumları..
  herkese konu ile ilgili teşekkür ediyorum, birlik beraberlik yok maalesef her kafadan bi ses, bizi gözeten bir kuruluş olmadığı sürece bu sistem bu şekilde gider...

   
  Celal Kaptan, melihunutmaz, betulde ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  Çok düşük bir maaş teklif etmişler B sınıfı için.Şunu hiçbir zaman unutmayın 2020 ye kadar A sınıfı B sınıfı arasında hiçbir fark yok.Heleki istanbul gibi herşeyin aşırı pahalı olduğu bir şehirde min.5000 TL ye başlanmalıdır.

   
  huner46 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Fatma23

  Fatma23 TÜİSAG Üyesi

  çok alakasız olacak ama bir şey sormak istiyorum. kafam çok karışık size bir sorum daha olacak.Lisede hemşirelik okudum şuanda dsp sınavına hazırlanıyorum.Aynı zamanda 2 yıllık isg okuyorum.Bu sene okul bitiyor ve c için sınava giricem.Amacım hem dsp sertfikasını hemde c sertfikasını almak bir OSGB'de çalışmak ve isg'yi aöf olarak 4'e tamamlamak.Sizce bunları yapabilir miyim? :)

   
 19. murat isg

  murat isg TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar her bölgenin fiyatları farklı B sertifikasıyla 2500 e çalışanda var 4000 de var.B sınıfına istisnalar hariç hiç bir yerde 5000 vermezler
  fatma hanım ikisinden birini seçmeniz gerekecek.Duyuru yayınlandı...

   
  Murat Gündüz bu yazıya teşekkür etti.
 20. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar. Sanırım piyasayı siz belirliyorsunuz bu kadar emin olarak ..rakamı vermezler diyerek.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica