Tartışma B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında çağan genç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. emrah eymur

emrah eymur TÜİSAG Üyesi

Selamlar arkadaşlar , aklıma geldi yazayım dedim ...

Konu : Taksirli adam öldürme suçunun uzmana maliyeti ve ekonomik analizi (İNŞAAT )

Şimdi İsg uzmanı yetki ve sorumlulukları yönetmelikte belli ... Uyarmakla mükellef , lakin hayati risk taşıyacak bir problem var ise bakanlığa bildirmek zorunda bildiğiniz üzere ... Şimdi zurnanın zırt dediği yer burada ceryan etmekte , şikayet ettiğin zaman sen işinden oluyorsun ve o 12 aylık tazminat hikayesini geçelim lütfen ...

5237 sayılı TCK nın 85 . md'de taksirli adam öldürme suçu 2 ila 6 yıl arası gözükmektedir ... Ve bildiğim kadarıyla hakim genelde (3 yıl, 3 yıl 6 ay) hapis cezası vermektedir. Ve bu ceza 1.sefere mahsus olmak üzere para cezasını cevrilmektedir. 16 yaşından büyük sanayide çalışan kişinin 1 günlük yevmiyesinden içeride yatacak parayı ödüyorsunuz ... 5 yıl içinde tekrar bir adam öldürme suçu işlerseniz önceki suçla beraber süperpoze olup para cezasına'da cevrilmemektedir.

Atıyorum inşaatta uzmansınız ve dış kanat sökerken /çakarken, mahya ızgara döşerken vs . çalışan düştü ve hayatını kaybetti.... Vede ne kemer vardı , ne yatay yaşam hattı nede güvenlik ağı .... Bakanlığada bildirmediniz ( bildirsen zaten şut yiyorsun ).

Şimdi inşaat çalışmalarında bildiğiniz üzere insan sirkülasyonu çok , kayıt dışı çalışma yüksek...

İnşaat çalışmalarında hesaplanan ortalama frekans (F) 100 dür ... Yani 1.000.000 saat çalışmada 100 işçi kaza geçirmektedir...

İsg uzmanının çok tehlikeli işyerinde 1 işçiye 40 dk ayırmakta ve toplamda aylık çalışması 45*4+ 37 = 217 saattir. Buna karşılıkta o uzmanın sorumlu oldugu calısan sayısıs 217*1,5 = 325 kişi olacaktır ... Hadi OSGB insaflı diyelim 300 atasın ... (mesai ücretide yok ! )

İnşaat işcileri sabah 8 akşam 6 calısmaktadır ve buda 9 saat e tekabüle edip haftada 54 saat etmektedir. Ayda 220 saat bir fiil çalıştıgını düşünelim .

220 saat çalışan işci * 300 işci*1 ay = 66.000 saatlik işten sorumlusunuz ! 4 yılda 66.000*12*4= 3.200.000 saat eder

F= (1.000.000 *n ) /toplam yıllık çalışma saati n = kaza sayısı f=100

n= 320 kaza

Yani her ay üzerinizde full time çakılı çalışan varsa ; 1 yıl içinde o inşatta veya inşaatlarda 80 tane kaza olacak demektir ...

Bird un kaza primadine göre her kazanın 1 i ciddi ağır yaralanmalı (uzuv kayıplı .... ) 29 u hafif 300 ü de yaralanmasız olacaktır.

1/330 = %0,3 *80 kaza = 0,25 * 4 yıl = 1

Yani değerler diyorki ; babacan sen uzmansın eyvallah ama 4 yılda 1 kez ağır yaralanmalı/ölümlü iş kazası göreceksin !!!

Ekonomik analiz boyutu ....

Çalışan arkadaş 5000 tl / ay ücret alsın ... B/A sınıfı uzman olsun .... 4 yılda kümülatif aldığı maaş tutarı 240.000 TL dir enflasyon oranını dahil etmediğimiz takdirde...

Çalışan öldü ... karşınıza çıkan cezai yaptırımlar ....

1.cisi : 6 ay belgeniz askıya alınacaksınız
    2.cisi: hakimin verdiği ceza oranı kadar kan parası cezasına carptılacaksınız ( iyimser olarak 2/8 diyorum .. 600.000 *2/8= 125.000tl )
    3.cüsü: 3 yıl iyimser olarak hapis cezası ve bunun paraya cevrilmesi .... 1000 gün * 100 TL = 100.000 TL
    4.cüsü: O kadar gidip geldiniz mahkemedir , hakimdir , avukattır avukat maliyeti cektiğin dert sıkıntı .... 15.000 tl cik yazdım
    5.cisi : Bu işte ilk 4 md.'den ÇOOOKKKK daha ağırı VİCDAN ile yüzleşme ki ne parayla ölçülür ne başka birşeyle ...

Yani istatistiksel bakkal hesabı çalışma sonucunda (bende ilk defa yaptım ) 5000 tl inşaatta kazanan bir uzman arkadaş kazandığı ücret maliyetlerle BAŞA-BAŞ gelmektedir ...
    5000 LİRA altı çalışan aldıgı sorumlulugu bilmeyen BİLİNÇSİZZZZ !!! herkes 4 yıllık dönem sonu BİLANCO suna ZARAR yazabilir !!!

Hemde zararı şudur ; normal sorumlu olmadıgı bir işte çalışssa 2500 lira alır herhalde ... yıllık 30 bin eder 4 yıl 120 bin ... uzman olarak 4000 i kabul edip başlasın 1000 lirada her ay oradan zarar yazar 50 bin tl 4 yılda ... Yani bu arkadaş 120 +50 = 170.000 lira 4 . yılın sonuna zarar yazabilir !!!

Mesleki sorumluluk sigortası , bilmemekle beraber muhtemelen hapis cezasının para cezasına cevrilmesini kapsamamaktadır...

Bu açıdan bakınça İGU 'lığı hiçte cazip gelmemektedir ...

Apo.klc, veli yorgancı, huner46 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. MUSTAFA YIGIT19

MUSTAFA YIGIT19 TÜİSAG Üyesi

merhaba, tebrik ederim sizleri. ben de şuan bir inşaatta tam zamanlı olarak çalışıyorum ve tekniker olduğum halde işveren 2500tl dedi, ben 3000tl den aşağı olmaz dedim ve kabul ettirdim. mesleğimizi ucuza pazarlamamak lazım

3. Emrah Mustafa Şen

Emrah Mustafa Şen TÜİSAG Üyesi

Zaman ayirip bu yaziyi yazdiginiz icin tesekkur ederim.
    Umarim butun meslektaslar okuyup neye imza attiklarini anlar ve ona
    gore bir fiyat politikasi belirlerler.

emrah eymur bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica