Tartışma : B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

gökhan batur

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım OSGB' lerdeki bu anlamsız saçma sapan fiyat politikaları yüzünden, bağımsız olarak çalışmaya başladım kendi işimin patronu gibiyim 10 tane de firmayla anlaştım bahsettiğiniz ücretlerden daha iyi ve daha az zamanda kazanıyorum. OSGB ' ler uzmanlar üzerinden kazanıp, uzman piyasasının oturmamış olmasından yararlanarak parayı kazanıyorlar. benim kendi görüşüm bir C sınıfı uzman bilgi birikimine göre 2.250 - 3.000 B sınıfı 3.000 - 5.000 A sınıfı 4.000 ve üzeri ( B den düşük söylememin sebebi yükseltme sınavında ki bazı A sınıfı arkadaşların bilgi seviyeleri)

Kadir Sonakalan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
diyceksiniz ki bu paraya b sınıfı olarak çalışılmaz.bunu diyen tuzu kuru babası zengin arkadaşlar.
Yapma kardeşim benim babam hicte zengin degil 2 yıldır issizim yeni kazandim B sinifi iş sağlığı ve güvenliğini 4000 teklif ettiler hayir dedim. Bak ramazan ayi yemin ediyorum. Fiyatları düşünmeyin bunlar zaten cok kazaniyor

neslihan erdem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda çalışan uzmanlar e-katipte gösterilseler de maaş alamıyorlar çünkü maliye bakanlığından görüşe göre ödeme yapılamaz demişler onun içinde birçok kurumda yapılmıyor. 1 Temmuz 2017 den sonra kamuda geçerli olacakmış kİ oda zor gözüküyor. Ayrıca fiyatlarda saat üzerinden olduğu için çok düşük veriliyor. Emekliliktede İSG uzmanlarına ayrıcalıkta tanınmıyor ki bu konuda çalışma var mı acaba bilgisi olan var mı arkadaşlar. Ayrıca İSG bir sisteme oturtulmalıdır.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Isg katip e bakın Türkiye de İşyeri hekimi sayısı ve aylık kişi başına hizmet süresini (çok tehlikeli, tehlikeli,az tehlikeli) yazıyorum. Ona göre kıyaslama yapın.
İşyeri hekimi 33265 kişi, süre 15,10,5 dakika
İş güvenliği uzmanı 30702 kişi, süre 40,20,10 dakika...
Yani uzman ihtiyacı daha fazla. Buna rağmen kendini ucuza satan uzmanlar yüzünden piyasa düşük.
Bir de denetimlerde kimse doktoru sormuyor. Problem olduğu zaman uzman direk topun ağzında...

cagdas budak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Herkese iyi hafta sonları su an polıs memurlugu yapıyorum cevre muhendısıyım ve uzaktan egıtım ıle yuksek lısans yapıp b gurubu sertıfıkası almayı planlıyorum yaklasıkolarak 2 yıllık bır surecten bahsedıyorum ısg b sınıfı bır muhendıs nekadar maas alır veya bu ısg muhendısı devlet kadrolarında calısıyormu ve nekadar maas alıyor bu konuda benı bılgılrndırırsenız sevınırım.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzman olmayı bir şey zannedip elindeki mesleğinden olma sakın. Uzmanlık Türkiye de Kanun Yapıcısından işverenine kimsenin önem verdiği bir şey değil. Aksine külfet olarak görülen bir meslek.

cagdas budak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bence fazla karamsarsiniz

Bilal Emiroğlu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Başlığa istinaden cevap vereyim; çalıştığınız kurumun iş güvenliğine önem verdiği kadardır.

emrah eymur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaş neyin tartışmasıdır yaa buu ???... Yok minumum maaş belirlenmeli filan filan ... Zaten belli minumum maaş !. 6331 gayet açık !!! İşyeri uzman ve hekim görevlendirmek zorundadır NOKTA. Görevlendirmediği taktirde ;
Az Tehlikeli 50 + ------------ 4053 TL ceza Tehlikeli 50 +-----5404 TL CEZA ÇOK TEHLİKELİ ---------- 8106 TL CEZA ....
Bırakın hiç biriniz yapmayın uzmanlığı 3-5 ay cezaları ödesinler anca akılları başlarına gelir .... Yani zor birşey değil bu .. Zaten C 'lerin aldığı para kasiyerlerin aldığı para ( sakın ha kasiyerlik kötü meslek olarak algılanmasın ) . Bırakın bi bakalım ne oluyor ...

He kişisel kaanatımı sorarsanız maaşlar ne olmalı diye ? . Cezalara göre gidersek , işveren mantığı ile bakıyorum olaya ; sana bu kadar para ödeyeceğime ceza öderim , en azından işimize taş koymassın ... Cazibeside olması gerekir ... Yukarıdaki yazan fiyatlardan aşşagı yukarı 1400 TL düşün ha işte odur fiyatlar... AZ TEHLİKELİ ---- min müh maaşı -- 2.635,50 TL Tehlikeli --- 4000 TL çok tehlikeli --- 6500 TL ....
Fazla bence kurcalamanın alemide yok . Bir dünya risk alınıyor... He bunlar taban maaşlar , belediye, mücavir alan sınır dışı extra yazın , baraj hes , ges,res projesi ise extralarınızı yazın ! ... Mümkün mertebe gelecek olan kıdem tazminatından düzenlmesinden sonra kesinlikle elden para almayı bırakın .... Ziraa yarın birgün fonda 3 kuruş çıkar... Çok şey yazılırda benden bu kadar ,,,,

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İSG Katip e bakıp ceza yazılması gerekiyor , yoksa bir işletmeye 5-6 yıl hiç müfettiş gelmediği oluyor... Denetleme olmazsa ceza olmaz , ceza olmazsa işveren uzman çalıştırmaz... TMGD sektörü de şu an daha beter durumda , denetleme yok , TMGD bulunduran yok...

tolgahan kutlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadalar.ben samsunda yaşıyorum.samsunda sanırsam yaklaşık 45 adet osgb var.c sınıfı için verdikleri fiyat 1500-2500 arası değişiyor.(tecrübeye göre.)
b sınıfı için ise 2500-3500 arası değişiyor.
bu hafta artvine geldim.sanırım 3 osgb var merkezde.c sıfı için en 2500 veriyorlarmış.b sınıfı için ise 4000-4500 arası veriyorlar.piyasayı iki il olarak sizin için araştırdım.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaş neyin tartışmasıdır yaa buu ???... Yok minumum maaş belirlenmeli filan filan ... Zaten belli minumum maaş !. 6331 gayet açık !!! İşyeri uzman ve hekim görevlendirmek zorundadır NOKTA. Görevlendirmediği taktirde ;
Az Tehlikeli 50 + ------------ 4053 TL ceza Tehlikeli 50 +-----5404 TL CEZA ÇOK TEHLİKELİ ---------- 8106 TL CEZA ....
Bırakın hiç biriniz yapmayın uzmanlığı 3-5 ay cezaları ödesinler anca akılları başlarına gelir .... Yani zor birşey değil bu .. Zaten C 'lerin aldığı para kasiyerlerin aldığı para ( sakın ha kasiyerlik kötü meslek olarak algılanmasın ) . Bırakın bi bakalım ne oluyor ...

He kişisel kaanatımı sorarsanız maaşlar ne olmalı diye ? . Cezalara göre gidersek , işveren mantığı ile bakıyorum olaya ; sana bu kadar para ödeyeceğime ceza öderim , en azından işimize taş koymassın ... Cazibeside olması gerekir ... Yukarıdaki yazan fiyatlardan aşşagı yukarı 1400 TL düşün ha işte odur fiyatlar... AZ TEHLİKELİ ---- min müh maaşı -- 2.635,50 TL Tehlikeli --- 4000 TL çok tehlikeli --- 6500 TL ....
Fazla bence kurcalamanın alemide yok . Bir dünya risk alınıyor... He bunlar taban maaşlar , belediye, mücavir alan sınır dışı extra yazın , baraj hes , ges,res projesi ise extralarınızı yazın ! ... Mümkün mertebe gelecek olan kıdem tazminatından düzenlmesinden sonra kesinlikle elden para almayı bırakın .... Ziraa yarın birgün fonda 3 kuruş çıkar... Çok şey yazılırda benden bu kadar ,,,,

Hocam altına imzamı atarım. Cezaların miktarı traji komik... Denetim geçirdiğimiz bir iş yerinde biz herşeyi yaptık ceza yemedik çok şükür. Ne uzman ne doktor görevlendirmesi nede dokümantasyon yapmış taşeron bir işyeri ise 8 bin tl ceza yedi... Bünyesinde çalıştığım işyerinin sahibi ise ben bu kadar uzman doktor çalıştırıyorum senelerdir, ceza yesem daha ekonomik olurdu diyor.. 2 senedir maaş zammı görmüyoruz zaten... Cezalar artırılmalı ama varsa yoksa aman işvereni rahat ettirelim mantığı hakim.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadalar.ben samsunda yaşıyorum.samsunda sanırsam yaklaşık 45 adet osgb var.c sınıfı için verdikleri fiyat 1500-2500 arası değişiyor.(tecrübeye göre.)
b sınıfı için ise 2500-3500 arası değişiyor.
bu hafta artvine geldim.sanırım 3 osgb var merkezde.c sıfı için en 2500 veriyorlarmış.b sınıfı için ise 4000-4500 arası veriyorlar.piyasayı iki il olarak sizin için araştırdım.
1500-2000 tl ye uzmanlık yapacağıma işçilik yaparım daha iyi kafam rahat olur. Yazık bu ülkenin insanına demek ki okumanın emek sarf etmenin karşılığı bu kadarmış.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar alın size taktik... Varsa çevrenizde isg uygulamayan uzman doktor çalıştırmayan işyerleri, inşaatlar vs. girin alo170 internet sitesine şikayetinizi yapın. İşi bilen adamlarsınız yazın ne gerekiyorsa.. Ben geçen evin yanındaki inşaatı şikayet ettim. Şimdi arada bir kırmızı baret görüyorum. İnş. bir kardeşimize iş imkanı doğmuştur.

Hasan ç.

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ne kadar şikayet o kadar köfte... İşiniz yok diye, az maaş alıyorsunuz diye eliniz armut toplamasın arkadaşlar. Bu maaşları biz düşürdük biz yükseltiriz...

hy1978

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
12 yıldır ISO, OHSAS 18001 vb konularda denetçilik yapıyorum.( Risk derecesi 0 ) Aynı zamanda Dünya klasmanında ismi bilinen birçok firmanın ( Siemens vb) Alt yüklenicelerini İSG konusunda denetliyorum,, Bu denetimler sırasında sahalarda birçok isg uzmanı arkadaşla tanıştım aldıkları ücretlere göre o sorumluluklar alınmaz. Lakin denetimlerde gördüm ki birçok igu arkadaşımız tecrübezi ve kendini geliştirememiş. isg uzmanlığı risk analizi ile acil durum planı yapmak zanneden bir çok uzman var ( mevcut uzmanların %65 i). işi bilmiyorsanız yapmayın bence o sorumluluğun altına girmeyin. Elinizdeki belgelerle sorumluluk almadan yapılacak başka işler var piyasada, tabi yetişmişseniz. ( Yetişmekte mesele değil aslında önemli olan gelişime açık olmak).

Alp Aslan AYAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sayın meslektaşlarım,
Malumunuz bildiğiniz üzre sektör ha toparlandı toparlanacak derken daha da vahim bir hal almakta buna bağlı olarak da uzman maaşları iş yeri hekimlerinin maaşlarına karşın hızla düşmektedir. Sektörün nabzını, işverenlerin olaya bakış açısını, ortak sağlık güvenlik birimlerinin fırsatçılıklarını, yine bu firmaların mevcut ekonomik döngülerini, devletin yasaya davranışını bilmediğimiz sürece bu tartışmaların içerisinde bocalar dururuz.

İstanbul'da uzmanlık yapan birisi olarak söyleyebilirim ki;
C sınıfı uzman maaş aralığı; 2000 - 3500 arası değişmekte olup illa ki istisnai olarak bu skalanın altında veya üstünde alan da vardır. Buna ek olarak bazı uzmanlara kendi şahsi ihtiyaçlarını kullanmak sureti ile araç verilirken; bazılarına iş yerine bırakıp iş yerinden almak sureti ile araç verilmektedir. Hatta ve hatta bazı arkadaşlarımıza ak bil dahi verilmektedir(Bu bahsetmiş olduğumuz durum bütün uzman sınıfları için geçerli olsa da a sınıfı uzmanlarda pek görülmemektedir).
B sınıfı uzman maaş aralığı; 3250 - 5000 arası değişmektedir.
A sınıfı uzman maaş aralığı;4500 - 10000 arası değişmektedir.

Mevcut koşulları göz önünde bulundurduğumuz da her ne kadar uygun miktarlar gibi gelse de haklı olarak yapılan iş ve alınan riske bakıldığında pek tatmin edici ücretlerden bahsetmiyoruz. İşin aslı bunun yanında işverenlerin ve işçilerin uzmanlara bakış açısı gibi olumsuz yan faktörleri söylemiyorum bile...

Sayın meslektaşlarım,
Maalesef ücretlerin düşük olması sizin düşündüğünüz gibi sadece uzmanlardan ve ortak ağlık güvenlik birimlerinden kaynaklanmamaktadır. sektörün içinden gelen ve mesul müdürlük yapan bir kişi olarak şuan aklıma gelen bir kaç nedeni paylaşmam gerekirse;
- Avrupa Birliği uyum yasaları gereğince çıkarılmış olan mevcut yasa ve yönetmeliklerin devlet tarafından desteklenmemesi, tamamlanmaması yani tabiri caiz ise tamamen askıya alınması,
- Daha öncesinde kararlaştırılmış olmasına karşın yasanın tabana yayılmasına müsaade edilmemesi ve sürekli ertelenerek ciddiyet kaybına sebebiyet verilmesi,
- Piyasada var olan uzman eksikliğinin giderilebilmesi adına hunharca uzman belgesinin pompalanması ve pompalanmaya da devam edilmesi,
- Serbest piyasa ekonomisinin sebebiyet vermiş olduğu acımasız rekabet ortamına bağlı olarak hizmet saati ücretlerinin iyiden iyiye firma kapma savaşları neticesinde ortak sağlık güvenlik birimlerince düşürülmesi,
- İşsizlik belası ve malumunuz tecrübe kazanımının ülkemizde anadan doğma bir yetenekmişcesine var olan algı sebebi ile uzmanların düşük ücretleri kabul etmesi,
- İşe talip olan uzmanın bir önceki uzmanı ekarte edebilmek adına fiyatı kademeli olarak aşağı çekmesi ve buna bağlı kelebek etkisi,
- Sanayi sektöründe sıcak para transferinin yerini alan uzun vadeli çekler sebebi ile ortak sağlık güvenlik birimlerinin kendisini döndürememesi; döndürmek için de belli başlı emek kısıtlamalarına gitmesi,
- Sektörün içler acısı halini her zaman ki gibi oldukça iyi okuyarak fırsata çevirme eğiliminde olan işverenlerin a firması şu fiyatı verdi sen ne diyorsun mantığı ile sektörü tabiri caiz ise sömürmesi,
daha birçok neden sayabiliriz maalesef arkadaşlar...

Bu konu ile ilgili olarak bu kadar kafa patlattıktan sonra sorunun kimler tarafından ve nasıl çözülebileceğini sorgularsak?
Bana göre bu işi ya devlet çözer yada biz uzmanların toplu hareketi çözer.

Ben kimseye bu fiyata bu iş yapılmaz istifa et başka is ara demem diyemem de...Çünkü herkes karar alma aşamasında aynı koşullara sahip değildir. Bu sebeple herkesin bir nedeninin olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu serbest piyasa ekonomisi içinde çözmeye çalışmak yerine devlet kanadına yüklenmek ve noktada birlik olmak da fayda var diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

MUKADDES GEDİK

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG Katip e bakıp ceza yazılması gerekiyor , yoksa bir işletmeye 5-6 yıl hiç müfettiş gelmediği oluyor... Denetleme olmazsa ceza olmaz , ceza olmazsa işveren uzman çalıştırmaz... TMGD sektörü de şu an daha beter durumda , denetleme yok , TMGD bulunduran yok...
Size katılıyorum ama bu firmaları gizliden şikayet edebiliyorsunuz bakanlığa. Sizin isminiz geçmiyor ve firmalar cezayı yiyince mecbur çalıştırıyorlar uzman. ayrıca ölümlü kaza olabilecek işyerlerinizi de gizliden şikayet edebilirsiniz. böylece firmaya yaptıramadıklarınızı kolayca yaptırabilirsiniz hemde aranız bozulmadan :) Malesef ki OSGB de çalışıyorsanız kendinizi sağlama alma yollarına gidiyorsunuz. Bu bizim arkadaşlarla bulduğumuz ki fazlaca faydasını gördüğümüz bir yöntem

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.