Tartışma : B Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

kubilay öztürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
B sınıfı belgem var , hiç saha tecrübem yok. geçenlerde faliyet alanı tersane ve inşaat olmak üzere bir OSGB tarafından başlangıç olarak 4000tl maas +yol + yemek + yılda % 10 zam birde % 20 bir primden bahsetti ama tam anlayamadım ... ve bu bilgileri telefonda verdi. yarın görüşmeye gideceğim bence tecrübesiz biri olarak başlangıç için iyi bir rakam... sizce nasıl ?
merhabalar;
yaptığınız görüşme sonucu hakkında bizlere yol göstermesi açısından bilgi verebilir misiniz?ayrıca diğer şehirlerde yaşayan diğer uzman arkadaşlarda burada çalışma koşulları,atanan firma sayısı,diğer sosyal haklar v.b gibi konulardan bahsetmeleri bizlere ilerisi için yol gösterici olacağına inanıyorum..teşekkürler...

barış adem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar günaydın.
B sınıfı uzmanım ve 2 yıllık deneyimim var. Şu an tam zamanlı olarak bir inşaat firmasında uzmanlık yapıyorum. İSG katipte atamam yapılmadan çalışıyorum. Fakat çalıştığım firma OSGB' den ayrıca hizmet alıyor. OSGB' den A sınıfı uzman haftada iki gün şantiyeye gelip işlemleri gerçekleştiriyor. Bir sorun olması durumunda benim sorumluluğum nedir ve sizce almam gereken maaş ne olmalıdır ?
İyi Çalışmalar.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar günaydın.
B sınıfı uzmanım ve 2 yıllık deneyimim var. Şu an tam zamanlı olarak bir inşaat firmasında uzmanlık yapıyorum. İSG katipte atamam yapılmadan çalışıyorum. Fakat çalıştığım firma OSGB' den ayrıca hizmet alıyor. OSGB' den A sınıfı uzman haftada iki gün şantiyeye gelip işlemleri gerçekleştiriyor. Bir sorun olması durumunda benim sorumluluğum nedir ve sizce almam gereken maaş ne olmalıdır ?
İyi Çalışmalar.
Minimum 5000tl.İnşaat cadıkazanıdır bu işin yapılacağı en son ve en zor yerdir.

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar günaydın.
İyi Çalışmalar.
Isg katipte atamaniz yapıldığı takdirde sorumlu olursunuz.

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
hep maaşların düşüklüğünden bahsediyorsunuz. acaba içinizde kaç kişi belge sınıflarının bir üstüne bakmaya itiraz etti. ben A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve bana 3500 lira gibi bir fiat teklif ettiler. güldüm geçtim, çünkü çalıştığım kamu kurumunda bu rakamın üstünde alıyorum ama bu adamlar bana bu rakamı teklif edebiliyorsa piyasada bu rakamdan uzman bulabileceğine inandığı için ediyordur. her zamanki dediğim gibi iş sadece kanun çıkartmayla bitmiyor. o kanunun ardında duracaksın. madem c sınıfı uzman tehlikeliye bakamaz diyorsun, sonra çıkıpta birt sürelik baksın ya, demeyeceksin. bir kanun 1 kez ötelenir, hadi neyse. 2 kez ötelemeyede hadi dedik amma yeter artık ya. işin cılkını çıkarttınız artık. oldu olacak inşaatta çalışan işçi iş güvenliğinede baksın deyinde olsun bitsin.

barış adem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar günaydın.
İyi Çalışmalar.
Isg katipte atamaniz yapıldığı takdirde sorumlu olursunuz.
Fakat SGK bildirgesinde Bs sınıfı İSG Uzmanı yazıyor.

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar günaydın.
İyi Çalışmalar.

Fakat SGK bildirgesinde B sınıfı İSG Uzmanı yazıyor.

Asıl sorumlu İSG Katip te ataması yapılan uzmandır. Ancak herhangi bir kaza olması durumunda işveren suçlandığı takdirde sizi göstererek benim iş güvenliği uzmanım var ve sorumlu o dur diyerek kurtarmaya çalışabilir. Bu durumda da kendinizi savunabilirseniz size bir şey olmaz. Çünkü bu durumda size sorumluluk verilmeye çalışılmakta, fakat yetki verilmemektedir. Yetkiniz olmaması sebebi ile de siz kendinizi kurtarabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hep maaşların düşüklüğünden bahsediyorsunuz. acaba içinizde kaç kişi belge sınıflarının bir üstüne bakmaya itiraz etti. ben A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve bana 3500 lira gibi bir fiat teklif ettiler. güldüm geçtim, çünkü çalıştığım kamu kurumunda bu rakamın üstünde alıyorum ama bu adamlar bana bu rakamı teklif edebiliyorsa piyasada bu rakamdan uzman bulabileceğine inandığı için ediyordur. her zamanki dediğim gibi iş sadece kanun çıkartmayla bitmiyor. o kanunun ardında duracaksın. madem c sınıfı uzman tehlikeliye bakamaz diyorsun, sonra çıkıpta birt sürelik baksın ya, demeyeceksin. bir kanun 1 kez ötelenir, hadi neyse. 2 kez ötelemeyede hadi dedik amma yeter artık ya. işin cılkını çıkarttınız artık. oldu olacak inşaatta çalışan işçi iş güvenliğinede baksın deyinde olsun bitsin.
Ahmet bey,anladığım kadarıyla kamu calisanisiniz.Ben de 5 senedir kamu çalışanıyim.2 yıldır iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum kamuda,pardon kamu derken tsmb de.bu 2 yılda yüzlerce özel sektör ve kamu kurumuna hizmet verdik ve hali hazırda veriyoruz aktif olarak.Ciddi anlamda çalışıyorum ,memur gibi düşünmeyiniz beni.1,5 sene sonra B sınıfı için sınava girecegim eğer ilk sınavda geçersem 4-4,5 sene daha iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirsem A sinifi için sınava giricem ve başarılı olursam ancak A sınıfı olabilirim.toplam 8 sene eder 8 yıl ki hep başarılı olmak kaydıyla.su anda kamuda binlerce A sınıfı uzman var,üstelik bu arkadaşlar 1,
yazıyla bir gün bile iş güvenliği uzmanlığı yapmadan bu belgeye sahip olmuşlar.Nerden mı biliyoruz??Cunku Isgnin Türkiye'de 8 yillik mazisi yok velev ki olsun kamuda kesinlikle yok böyle bir gecmis.A sınıfı uzman sayısı 1 sınavla 10 katına cikti.Hizmet verdiğimiz kamu kurumunun birinde sözüm ona bir A sınıfı uzman, risk degerlendirmesini nasıl yapıyorsunuz diye bizi takip ediyor,ne acı değilmi????
Bu sözlerim size değil Ahmet bey ,belki durumunuz farklıdır.Ama eğer yukarıda anlattığım gibiyse yazdığınız yazı tutarsızlık tan başka bişey değil.
Evet ben de bu ertelenmeler hakkında kısmen sizin gibi düşünüyorum ancak tüm bu uygulamalar için de en büyük haksızlığı aramak istiyorsanız prim gününe göre A sınıfı olan uzmanlara bakın.
Bu konular da çok tartışıldı.Bunun en ideal yolu sınıfları kaldırmak. İşyeri hekimliğinde böyle bir sınıflandırma yok,uzmanlık ta da olmasın.
Diğer yandan asıl konumuza gelirsek, bu ücretler neden düştü biliyomusunuz ???1 sınav sonucu A sınıfı olanlar yüzünden düştü.Burda en az suçlu olanlar c sınıfı uzmanlar ,neden bu ertelenmeye itiraz etsinler ki??Bunu dillendirmek bile kötü,c sınıfları ne yapsın Ahmet bey sizce,az tehlikeli sınıflar ertelenmisken .Hepsi bir anda işsiz kalacakti bu ertelenme olmasaydı.Bakin ben de kamu calisaniyim ben etkilenmem zaten bu ertelenme den ama saha da özel sektor çalışanı arkadaşlarla birlikteyiz, onlar için iyi oldu bu ertelenme kararı.Dogru olan yapıldı.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ahmet Orhan ÖZDURAL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ahmet bey,anladığım kadarıyla kamu calisanisiniz.Ben de 5 senedir kamu çalışanıyim.2 yıldır iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum kamuda,pardon kamu derken tsmb de.bu 2 yılda yüzlerce özel sektör ve kamu kurumuna hizmet verdik ve hali hazırda veriyoruz aktif olarak.Ciddi anlamda çalışıyorum ,memur gibi düşünmeyiniz beni.1,5 sene sonra B sınıfı için sınava girecegim eğer ilk sınavda geçersem 4-4,5 sene daha iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilirsem A sinifi için sınava giricem ve başarılı olursam ancak A sınıfı olabilirim.toplam 8 sene eder 8 yıl ki hep başarılı olmak kaydıyla.su anda kamuda binlerce A sınıfı uzman var,üstelik bu arkadaşlar 1,
yazıyla bir gün bile iş güvenliği uzmanlığı yapmadan bu belgeye sahip olmuşlar.Nerden mı biliyoruz??Cunku Isgnin Türkiye'de 8 yillik mazisi yok velev ki olsun kamuda kesinlikle yok böyle bir gecmis.A sınıfı uzman sayısı 1 sınavla 10 katına cikti.Hizmet verdiğimiz kamu kurumunun birinde sözüm ona bir A sınıfı uzman, risk degerlendirmesini nasıl yapıyorsunuz diye bizi takip ediyor,ne acı değilmi????
Bu sözlerim size değil Ahmet bey ,belki durumunuz farklıdır.Ama eğer yukarıda anlattığım gibiyse yazdığınız yazı tutarsızlık tan başka bişey değil.
Evet ben de bu ertelenmeler hakkında kısmen sizin gibi düşünüyorum ancak tüm bu uygulamalar için de en büyük haksızlığı aramak istiyorsanız prim gününe göre A sınıfı olan uzmanlara bakın.
Bu konular da çok tartışıldı.Bunun en ideal yolu sınıfları kaldırmak. İşyeri hekimliğinde böyle bir sınıflandırma yok,uzmanlık ta da olmasın.
Diğer yandan asıl konumuza gelirsek, bu ücretler neden düştü biliyomusunuz ???1 sınav sonucu A sınıfı olanlar yüzünden düştü.Burda en az suçlu olanlar c sınıfı uzmanlar ,neden bu ertelenmeye itiraz etsinler ki??Bunu dillendirmek bile kötü,c sınıfları ne yapsın Ahmet bey sizce,az tehlikeli sınıflar ertelenmisken .Hepsi bir anda işsiz kalacakti bu ertelenme olmasaydı.Bakin ben de kamu calisaniyim ben etkilenmem zaten bu ertelenme den ama saha da özel sektor çalışanı arkadaşlarla birlikteyiz, onlar için iyi oldu bu ertelenme kararı.Dogru olan yapıldı.

Şimdi devlet elinde yeterli sayıda uzman olmadan böyle bir kanun çıkartıyor ve bakıyorki elinde yeterli A ve B sınıfı uzmanı yok. Ne yapalım diyor. daha önceden belge almış yani en azından C sınıfı belge almış kişiler arasında ödenmiş prim gün sayısına göre A ve B sınıfı sınavlara tabi tutalım, kazananlar belgelerini yükseltsin diyor. Yani bizler bu karar alınmadan önce zaten uzmandık, ancak sizler gibi C sınıfı uzmandık. Memlekette yeterli sayıda A ve B sınıfı uzman olmadığı için bu sınav açıldı ve yeterli sayıya ulaşıldı demek ki yeniden bu şekilde bir sınav açılmıyor. Peki madem şu an itibarı ile bu şekilde sınav açmaya gerek duymuyorsun ne demeye yasayı öteliyorsun. yada şöyle ele alalım. Mademki elinde yeterli uzmanın yok, o zaman yeniden yükseltme sınavı aç.
Şimdi sizin söylediğiniz konu ile ilgili kamuda çalışan C sınıfı uzman arkadaşlarımızın büyük sorun yaşadığı konusuna gelecek olur isek. Yerden göğe haklısınız. Kamuda çalışıyorsunuz ve dışarıda belgenizi çalıştırarak yükselme şansınız malesef yok. bu durumda kamu kurumunda işveren onayı ile uzmanlık yapacaksınız. Malesef başka şansınız yok.
Ancak bunların hiç birisi devletin bu yasada bu kadar öteleme ve oynama yapmasını gerektirmez. Devletimin yaptığı malesef mesleğimizin cazibesini ortadan kaldırmıştır. A sınıfı iş güvenliği uzmana 3500 lira teklif ediliyor ise vay C sınıfı İş Güvenlik uzmanı arkadaşımın haline.

bayram başar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
A SINIFI 3500TL Mİ yok artık yaaa OSGBler bu işi bu hale getirdi arkadaşlar hem okuyacaksın hem stresli iş bir olay olsa ilk sorumlu sensin bizim şirkette demir eritme kazanı patladı yaralı iş kazası ilk sorguya İSG yi aldılar arkadaşlar bu OSGB lere başvuru yapmayın onlar olmadan da iş bulabilirsiniz serbest çalışma olayı mevcut onlar sadece aracı o kadar ya bir garson kardeşimiz bile maaşı 2000tl-2500tl arası A 101 DE çalış 2000tl maaş al kafan rahat olsun ODA KURMAK KESİNLİKLE ŞART

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tehlike sınıflarını ortadan kaldırsınlar olsun bitsin ya! Zırt pırt erteleme yapıyorlar. İşin ciddiyetini bozdular.
Bu işin ciddiyetini zaten prim günü sınavı bozdu hiçbirşey bilmeyen tecrübesiz A sınıfı uzmanmı olur?İnsanın kulağına komik geliyor.Hiç inşaat görmemiş çok tehlikeli iş görmemiş A sınıfı uzmanlar var bu ülkede.Emlakçı,kırtasiyeci,belediyede masa başı iş yapan tanıdığım var A sınıfı uzman ama hiç çalışmamış.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Ben 1 yıllık C sınıfı uzmanım şu an büyük bir şantiyede C sınıfı uzmanım. Yalnız iş bitimi sebebiyle ayrılacağım. Geçen gün iş görüşmesi yaptım. Yeni başlayan rezidans ve otel inşaatı. Görüştüğüm sırada 2500 TL net - yol istedim fazla dedi. Bende o ücretimin aşağısına düşmeyeceğimi belirttim. İşin komik yanı ben tam zamanlı olarak tek başıma bulunacağım. Kanuni sorumluluğu olan A ve B uzmanları dışarıdan osgb aracılığı ile kısmi zamanlı almışlar. Benim tek başıma bulunacağım bir inşaat sektörü kadar zor bir yerde 2000 TL maaştan bahsediyor. Tabiki kabul etmedim. Tek başıma üstleneceğim çok tehlikeli sınıf bir işte 3000 TL den aşağıya çalışmayacağımı belirttim.

salgozen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
B sınıfı belgem var , hiç saha tecrübem yok. geçenlerde faliyet alanı tersane ve inşaat olmak üzere bir OSGB tarafından başlangıç olarak 4000tl maas +yol + yemek + yılda % 10 zam birde % 20 bir primden bahsetti ama tam anlayamadım ... ve bu bilgileri telefonda verdi. yarın görüşmeye gideceğim bence tecrübesiz biri olarak başlangıç için iyi bir rakam... sizce nasıl ?

Okan Önal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar iyi forumlar..Ben bu sene mezun oluyorum İSG bölümü üzerinden maaş yapılabilecek işler konusunda tavsiyelerinizi alabilir miyim ? Ne kadar maaş ortalamam olur nelere dikkat etmeliyim kabul etmemem gereken şeyler var mıdır ? Fikirlerinizi söylerseniz çok memnun olurum ayrıca min. ne kadar bir maaşla başlarım tahmininizce ?

enginongan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar günaydın.
İyi Çalışmalar.
herhalukar da sorumlusunuz bu yüzden isg katip atamanızı kesinlikle yaptırın yoksa onca sene boşa çalışmış olursunuz Aa sınıfı yükseltme sınavına giremezsiniz

Abdullah HATİPOĞULLARI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar iyi forumlar..Ben bu sene mezun oluyorum İSG bölümü üzerinden maaş yapılabilecek işler konusunda tavsiyelerinizi alabilir miyim ? Ne kadar maaş ortalamam olur nelere dikkat etmeliyim kabul etmemem gereken şeyler var mıdır ? Fikirlerinizi söylerseniz çok memnun olurum ayrıca min. ne kadar bir maaşla başlarım tahmininizce ?
2000 aşağısına çalışma tek tavsiyem bu. Aldığın riske değmez ben bu forumda hep bunu söyledim.

Selman DOĞAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Asgari ücrete tamam diyen A sınıfı uzmanlar var bu ülkede. OSGB'ler de belgelerini kullandırıyorlar.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Asgari ücrete tamam diyen A sınıfı uzmanlar var bu ülkede. OSGB'ler de belgelerini kullandırıyorlar.
Asgari ücretle çalışan A mı var? Vay halimize... Bindik bi alamete , gidiyoruz kıyamete... :sustum:

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.