Haber B P W Adana Kulübü Başkanı Katlav: Kariyer Yapan Kadının Önündeki Engel " Mobbing " - Adana

Konu, 'Mobbing Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  BPW Adana Kulübü Başkanı Katlav: Kariyer Yapan Kadının Önündeki Engel "Mobbing"

  3.jpg

  Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu (BPW) Adana Kulübü Başkanı Ayça Katlav, çalışan kadının önündeki engelin üstün asta uyguladığı mobbing (bezdirme) olduğunu belirterek, kadınların cinsel obje olarak görüldüğünü söyledi.

  Türkiye’de yaygınlaşan mobbingin en çok kadınları mağdur ettiğini ifade eden Ayça Katlav, “Mobbing, son yıllarda gerek ülkemizde gerek uluslararası alanda oldukça sık gündeme gelmeye başlamıştır. Ne yazık ki yapılan araştırmalarda, iş yaşamında kadınların mobbinge daha çok maruz kaldıkları ortaya çıkmıştır. Birçok mobbing mağduru kadın bulunmaktadır. Bazı ülkelerde özel düzenlemelerin, kanunların yer aldığı bu konuda Türk hukukunda ne yazık bir uygulama bulunmamaktadır.“ dedi.

  2.jpg

  İş hayatında kadının başarı yolunda daha hızlı yol aldığını, taciz, yıldırma, asılsız suçlama gibi unsurlarla önünün kesilmeye çalışıldığını belirten BPW Adana Kulübü Başkanı Katlav, “İş yaşamında kadınlar etkindir. Araştırmalar kadın çalışanları iş yerinde psikolojik veya sözel şiddete maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu nahoş gidişin biran önce son bulması gereklidir. Çünkü mobbing, insanın mesleki bütünlük ve benlik duygusunu zedelemektedir. Paranoyaya ve kafa karışıklığına neden olmaktadır. Maruz kalan kişi kendine güven duygusunu yitirerek, toplumdan soyutlanabilir. Huzursuzluk, korku, utanç, öfke ve endişe duygularını yoğun bir şekilde yaşar. Ağlama, uyku bozuklukları, depresyon, yüksek tansiyon, panik atak, kalp krizine kadar giden sağlık sorunları ve travma sonrası stres bozukluğu yaratabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

  1.jpg

  Diğer yandan kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel olmadığını hatırlatan Katlav sözlerini şöyle tamamladı: “Kadınlar, psikolojik, cinsel, kadının onurunu zedeleyen, özgüvenini yitirmesine neden olan ve kadının çalışmasına izin vermemek, istemediği işte zorla çalıştırmak, az para vererek çok şey beklemek gibi ekonomik şiddete de maruz kalmaktadır.”

  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica