Haber Azerbaycan'da Dünya Iş Güvenliği Günüdür

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Azerbaycan'da Dünya İş Güvenliği günüdür


  1.jpg

  28 Nisan - Dünya İş Güvenliği günüdür. Bu günün anılması Amerika ve Kanada işçilerinin 1989 yılında ilk kez kaza sonucu öldü işçilerin anma günü gibi başlandı, sonradan bu teşebbüs Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından desteklenip ve 2002'den Dünya İş Güvenliği günü gibi belirlendi. Şu anda bir çok ülkede, aynı zamanda Azerbaycan'da belirtilen bugünün amacı üretimde kazaların meydana gelmesinin önlenmesine, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının oluşturulmasına sosyal ilginin artırılmasıdı

  dünyada her yıl üretimde yaklaşık 339 milyon kaza oluyor, 160 milyon kişi yaralandı alır ve meslek hastalığına yakalanıyor. Üretimde kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ölenlerin sayısı her yıl yaklaşık 2 milyon 340 bin kişi yapar. Öte yandan, bu olaylar dünya ekonomisine her yıl 2,8 trilyon ABD doları değerinde hasar değmesine, dünya GSYİH'nın 4 oranının kaybedilmesine neden oluyor. Azerbaycan'da emeğin korunması üzere istatistiksel göstergeler yavaş yavaş iyileşip.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan son beş yılın istatistiklerine göre, 2013 yılında 2009 yılına oranla üretimde yaşanan kazaların sayısı 40 faizədək azaldı. ƏƏSMN yanında Devlet Çalışma Müfettişliği Hizmetleri ve bölgesel birimleri tarafından düzenli olarak ayrı ayrı idare, işletme ve kuruluşlarda emeğin muhafazasına dair açıklama-aydınlatma nitelikteki etkinlikler yapılıyor.

  Bu yılki Dünya İş Güvenliği Günü'nün konusuna ("Kimyasal maddeler kullanılan işyerlerinde emeğin korunması") uygun olarak, temelde kimyasal üretim tesislerinde gerçekleştirilen etkinliklere işçi ve işverenlerin ülkenin emek mevzuatı, özellikle sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma kuralları hakkında hukuki pratik bilgiler verildi, emeğin koruma normları bozulduğu takdirde İdari İhlalleri Kanunu kapsamında, uygulanan ceza önlemleri konusunda işverenler məlumatlandırılıb, işçi ve işverenlerin ilgili konuda soruları yanıtlanmıştır.

  Şu anda kimyasal maddeler kullanılan işyerlerinde emeğin korunması konusunun son derece güncel olduğu dikkate alınarak iş yerlerinin emeğin korunması normlarına uygunluk modern yöntemlerle incelenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında özel laboratuvarların kurulması çalışmaları yapılmaktadır.


  Kaynak: http://www.pirsushaber.com/azerbaycanda-dunya-is-guvenligi-gunudur-1191616n.html   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica