Ayşenin Risk Analizi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ayşenin Risk Analizi

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında elyesaayse tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi  bu da benim risk analizim


   

  Ekli Dosyalar:

 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Ayse Hanım elinize sağlık ancak yüksekten düşmeyi orta düzey risk olarak almışsınız ancak kaynak işlerine maruz kalmayı daha yüksek risk almışsınız o pek olmamış bence... Sonuç uzuv kaybı ölüm ama önemi orta pek olmamış... Bilginize :)

   
 3. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi

  değerli düşüncelerinizden ötürü teşekkür ederim risk analizim hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum yeni mevzuata göre revize etmem gerektiğide söylendi bu konuda bana biraz yardımcı olabilir misiniz rica etsem şimdiden çok teşekkür ediyorum

     

   
 4. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Ayşe hanım merhaba,
  Öncelikle elinize sağlık. Risk değerlendirmesi ekibi kurmalısınız, bu ekibin tüm üyeleri risk analizinin her sayfasını paraflamalı ve son sayfasını imzalamalı. Yaptığınız kısaltmaların, örneğin hiyerarşik önlem kodu (OD,KKD vb.) tanım kısmı olmalı. Risk değerlendirmesini eline alıp okuyan kişi ne anlatmak istediğinizi anlamalı. Ayrıca hangi yöntemle ( L tipi ) hazırladığınızı da risk değ. raporunda belirtmeniz gerekiyor. Tespit ettiğiniz tehlikelerin lokasyonunu da belirtmelisiniz. Örneğin elektrik tehlikesi var fakat nerede olduğu belli değil ( pano mu, kablo mu, makine mi), merdiven kullanımı var fakat nerede olduğu belli değil ( sabit mi, seyyar mı), makine kullanımı ( hangi makine olduğu teknik ismi ile yazılmalı), çalışma ortamında gürültü ölçümü ( kaynağı nedir gürültünün, hangi makine).
  İyi çalışmalar dilerim...

   
  mustafa rüstem ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 5. arif özçiftçi

  arif özçiftçi TÜİSAG Üyesi

  benim de nacizane bir önerim olabilir sadece analizlerinize fotoğraf eklerseniz daha dikkat çekici olur kanısındayım

     

   
 6. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Mevcut önlemler belirtilmemiş , düzeltici ve önleyici tedbiler açıklayacı olmalıdır. Emeğinize sağlık.

   
 7. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi

   
 8. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Ben de tam detaylı bakamadım ama sizin çalışma alanlarınız oldukça geniş ve büyük, özellikle kapalı alanda çalışma, ısıl işlemlerle çalışmalar için bir yönerge, yönetmelik, politika artık firma kültürü olarak ne derseniz ondan hazırlanmalı ve o prosedürler oluşturulmalıdır. Özellikle kapalı alanlar için çalışma izni oluşturulmalıdır, belki vardır ama anlayamadım o sebeple, naçizane tavsiyem budur.
  Ellerinize sağlık kolay gelsin   
  KATMANDU bu yazıya teşekkür etti.
 9. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  Risk kontrol tedbirlerinin uygulanması: Kararlaştırılan tedbirlerin iş ve işlem basamakları, işlemi yapacak kişi ya da işyeri bölümü, sorumlu kişi ya da işyeri bölümü, başlama ve bitiş tarihi ile benzeri bilgileri içeren planlar hazırlanır. Bu planlar işverence uygulamaya konulur.

     

   
 10. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi

  TEŞEKKÜRLER   

  Ekli Dosyalar:

  Serdal DEMİR, erkanersoy ve alibey bu yazıya teşekkür etti.
 11. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  Alınan tedbirler için termin tarihi ve önlemin alındığı tarihleri yazılmalı   
 12. OGÜN.

  OGÜN. TÜİSAG Üyesi

  Gerçi ustadlar varken bize laf düşmez. ama bence tehlike ve risk kavramını bir daha gözden geçirin derim.
  Mesela öngörülen tehlike Elektirk çarpması yanlış. Elektrik çarpması bir risk tir. burada öngörülen tehlike elektriktir.
  Elektrik çarpması sonucu yaralanma veya ölüm olması bir risktir.

   
 13. Ayşe hanım, incelediğim değerlendirmenize dair düşüncelerimi yazmaya çalışacağım.
  İçerik ve format olarak ikiye ayırmamız gerektiğinde, öncelikle formattan bahsetmek isterim;
  1. RD Yönetmeliği madde 8 ve 11e göre; işyerindeki farklı bölümler ve tehlikenin oluşmasına sebep olan faaliyeti belirtmek gerekir. Buna göre "Konteyner Genel" alanın kendisi olup tehlike kaynağı faaliyet olmadığından yetersizdir. Başka bir ifadeyle değerlendirmemize konu olan tehlike hangi faaliyetten kaynaklanıyorsa onu belirtmemiz gerekir. Yani Gaz kaçağı tehlikesine sebep olan faaliyet ne ise onu belirtmemiz gerekir. Oksijen kaynağı, LPG tüp kullanımı, v.b. gibi.
  2. Yine RD Yönetmeliği madde11-e ye göre tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali ve ne şekilde zarar görülebileceğinin tarifi yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla aynı örnekteki "Tehlike sonrası oluşabilecekler" başlığı yerine olması gereken başlık "Riskler" olmalıdır. Ayrıca tarif eksikliği var, "yaralanma" sadece bir sonuçtur. Yönetmeliğin istediği tarifi yapmamız gerekirse, "gaz ile çalışmalarda kullanılan araçlardan (ocak, şaluma,tüp/boru bağlantı) şu şu sebepten dolayı gaz kaçağı sonucunda parlama, patlama, yangın sonucu yanma, ciddi yaralanma, zehirlenme, ölüm" şeklindeki tanım daha doğru olabilecektir diye düşünüyorum.
  3. Yine RD yönetmeliği madde9 a göre tehlikeye ve/veya risklerine maruz kalabilecek kişilerin de (personel, misafir,ziyaretçi,taşeron personeli,komşu işletmeler,v.b. gibi) belirtilmesi gerekir ki formatınız içerisinde bu da yok. Ayrıca aynı yönetmelik ve maddeye göre bu kişilerin sayısı da "Maruz Sayısı" olarak belirtlilmelidir.
  4. Risk diye açtığınız bölüm aslında bana göre "RİSK ANALİZİ" bölümüdür. Bu bölümde bana göre Maruzlar, Maruz sayısı, (L tipi 5*5 analiz yöntemini kullanmanız üzere) Olasılık,Şiddet ve Risk seviyesi sonuçları yer almalıdır.
  5. RD Yönetmeliği Madde 10-1a ve Madde11-g ye göre Riskler analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre, kontrolü amacıyla faaliyetin nasıl yürütüleceğine ilişkin PLANLAMA yapılmalı ve analiz sonucu kaydedilmelidir. Yani faaliyeti durdurmam gerekir mi, faaliyete devam edebilirmiyim, önlemleri hangi öncelikle almalıyım, v.b. gibi.
  6. Son olarak ta "Düzeltici ve Önleyici Faaliyet Tedbirleri" RD Yön. madde11-ğ ye göre tespit edilmelidir. Yine "gaz kaçağı" örneğinden devam edecek olur isek, hangi periyotta kontrollerin yapılması gerektiği, bağlantıların hangi esaslarla nasıl yapılması gerektiği, algılama ve ihbar sistemlerinin tesis edilmesi gerektiği, sonucunda yangın olabileceğine göre yangınla ilgili tedbirlerin yer aldığı, v.b. gbi önlemlerle bu riski mümkünse tamamen ortadan kaldırmaya, değilse de en aza indirmeye çalışmak için gerekli tedbirlerin tespiti yapılmalıdır.
  İçerik konusuna gelince, gerek bu mesajımın fazla uzayarak esas formatı kaçırmamak adına gerekse de ortamın fiziksel şartlarını iyi bilemeyeceğimden dolayı şimdilik değinmek istemiyorum. Ortaya koymuş olduğum format hakkında hemfikir olduktan sonra içerik için ayrıca daha sonra bazı değerlendirmeler yapabiliriz.
  Saygı ve sevgilerimle
   
 14. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi   
 15. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi

  değerli fikirleriniz için çok teşekkürler kapalı alanlar için çalışma izin formu oluştturabilirim peki bu formu kim dolduracak ve iznin onayını kim yapacak şimdiden teeşkkür ederim   
 16. elyesaayse

  elyesaayse TÜİSAG Üyesi


  Mustafa bey,
  benim hazırlamış olduğum RD üzerinde yorum yaptığınız ve ayrıca bana yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim. Yazmış olduğunuz bilgileri bir bir not aldım ve rd yi tekrar revize etmek için işe koyuldum. iyi ki varsınız . ÇOK TEŞEKKÜRLER

   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 17. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Ayşe hanım yönergeleri, politikaları bizler hazırlıyoruz ama teknik destek almadan olmaz. Hazırladınız diyelim takibini yapmak ve saklamak bize düşüyor, özellikle kapalı alanlarda çalışmalarda 2li çalışma yöntemini getirmeniz iç hava ölçümlerini yaptırtmanız vb gibi birçok detay içermektedir. Önerim, forumda talimatlarla ilgili başlık olması gerek, önce işinize uygun olanı seçin, daha sonra isterseniz geliştirmesini yapalım hep beraber sizin yardımınızla ama ben sizin işinizi sizden iyi bilemem unutmayın ;)

   
  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 18. müslüm63

  müslüm63 TÜİSAG Üyesi

  yüksekten düşme tehlike mi? risk mi? bence risk. yüksekte çalışma deseydiniz ozaman tehlike olurdu

   
 19. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Yüksekte çalışma bir tehlikedir , yüksekten düşme tehlike sonrası gerçekleşen olaydır , yüksekten düşme sonucu yaralanma vs. ise risktir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica