Aynı Işletmede Hem Mühendis ,hemde Iş Güvenlik Uzmanı...

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında enyonn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alix

  alix TÜİSAG Üyesi  sözleşmenin yanında ssk da is güvenliği uzmanlığı meslek kodunu da işletmeniz gerekli


   
 2. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  SGK yı mı aramam lazım ?

   
 3. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Turan bey özelde çalışan bir mühendis ayrıyetten İSG Uzmanlığı yapabilir diye bir ibare yeni kanunda yok sadece kamu kurumlarında çalışanlar için var diye biliyorum. yanılıyormuyum.

     

   
 4. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  SGK yı aradım, Prim girişim sadece Gıda Mühendisi olarak görünüyor.. Ne Antalya bölge çalışmadan ne da Ankara dan bilgi verecek birilerine ulaşamadım :s SGK daki bayan statünü iş yerinden değiştirtmeniz gerekir öyle bir şey olursa dedi. B sınıfı için müracaat ettiğim zaman istenecek olna belgeler nelerdir? İşletmedne onaylı giriş belgesi diyorsa gıda mühnds olarak geçiyorum İSG uzmanı değil. 3 seneniz yanmasın dedi bayan.

   
 5. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı yeni iş güvenliğine göre kısmi iş sözleşmeleri yaparak çalışabilirsiniz. Ayrıca aşağıda yazılı maddede de bu açıkça belirtiliyor...:)

  İşverenin genel yükümlülüğü

  MADDE 4-
  (2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz.

     

   
 6. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  İlknur Hanım merhaba, bende gıda mühendisiyim şuan çalışıtığım yerde kalite biriminde görev alıyorum. aynı şeyler benim içinde söz konusu. iş güvenliği uzmanı sözleşmesi imzalamamı talep etti şirket fakat aynı zamanda şuanki kendi işinide yürüt dediler. size iki sorum olacak birincisi siz şuan sadece isg ile mi ilgileneceksiniz, ikincisi isg sözleşmesi yaptıktan sonra bunun maaşnıza nekadar katkısı oldu ?

   
 7. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  evet ssk bildirgenizde meslek kodunu ya yazdırın
   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 8. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Yasin Bey,
  Ben şu an hem İSG yi hem de gıda mhndsliğini birlikte yürütüyorum. Maaşıma hiç bir katkısı olmadı :s Çünkü eğitim için işletmem beni ankaraya gönderdi, yol masrakları, kurs ücreti, yeme içme hepsini karşıladı.. Yaptığımız masrafı amorte ettikten sonra maaşınıza yansıtırız dediler ama halen ses yok.. Daha önce dışarıdan bir bayana aylık 300 € veriyorlardı, ayda bir gelip toplantı yapıyordu, ne defterimiz vardı, ne acil durum planımız, ne de risk değerlendirmemiz.. ayda bir 45 dk lığına gelip çay kahve içip gidiyordu maalesef :s ben şu an haftanın 6 günü günde 8 saat burdayım ve her iki işe de koşuyorum.. Daha da bir şey dememe gerek yok galiba..
  Kurstaki hocamı aradım dilekçeyi bakanlığa verdiysem süremin işlemeye başlamış olacağını söyledi ama yine de meslek kodunu ne olur ne olmaz isg uzmanı olarak göstermemin daha iyi olacağını söyledi.. Onu konuşacağım insan kaynakları ile.. Genelde işletmeler İSG uzmanı olarak istihdam edip yanında gıda mühendisliği yaptırıyor çünkü İSG uzmanlığı zorunlu ama gıda mühnds olarak her işletme de istihdamı zorunlu personel diye geçmiyoruz..   
 9. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  İlknur hanım işyerinizin tutumu çok etik olmamış. Yaptığınız masrafları amorti etmek ne oluyor siz, işvereni sorumlulukktan kurtarmak tazminatları ödememesi için kendinizi sorumluluk altına alıyorsunuz sanki lütfetmişler. İşveren her türlü egitim ve giderleri karşılamak zorundadır. İlave bu sorumluğugunuz için 300 degecek bir rakam değil en azından 1500-2000 ve üzeri vermeleri gerek.

     

   
  ATURAN ve ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 10. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Size kesinlikle katılıyorum ! Üstüne üstlük haberim olmadan sözleşmeme 3 yıl yazdılar kaçmayayım diye, çıkarsam bütün masrafları alırlarmış :S
  Az önce ankarada eğitim aldığım kursu aradım, sigorta girişim ne olursa olsun önemli olanın Çalışma bakanlığına verdiğim dilekçe ve tarihinin olduğunu söyledirler. Sigorta girişinde İSG uzmanı olarak giriş yok diye biliyor kendisi..   
 11. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İşiniz gereği çok dikkatli olmalısınız nerede olursa olsun ne için olursa olsun okumadan ve kabul etmeden hiçbir şeye imza atmayın...Haberim olmadan yazısı biraz yanlış olmuş, imza atıyorsunuz ...:)

   
 13. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Haberim olamdan derken şöyleki, başta 2 aylık deneme süresi olduğu için tarihi açık bırakmıştık ama kursa yolladıkları için müdür bey ben kurstayken insan kaynakları şefine 3 yıl yazın demiş o da haberim olup olmadığını sormuş müdür bey de var demiş bunun üstüne 3 yıl yazmışlar.. Sağolsunlar..
   
 14. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  ilknur hanım, hangi sektörde çalışıyorsunuz ve çalışan personel sayısı kaç acaba ? bu arada ben belgemi kendim aldım, şirketin bi katkısı olmadı.

   
 15. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Turizm sektöründeyim ve 210 personel var (idari kadro dahil değil bu sayıya).. İyi yapmışsınız kendiniz almakla :) Onlar alınca böyle başınıza kakıyorlar :) Ama haberim yoktu bu meslekten sayelerinden ufkum biraz daha genişledi o bakımdan minnettarım :) Sizin hangi sektör ?   
 16. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  benim catering. ayrıca 900 e yakın çalışan perssonelimizz var. peki fikrinizi alim böle durumda maaşa ek yanımaası ne olmalı sizcce? çevrenizde felan varmı aynı durumda olaan ?

   
 17. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Bu maddeyi yanlış yorumluyorsunuz işveren isg hizmetini dışarıdan OSGB ve serbest İG Uzmanlarından alabilir diyor. özel sektörde mühendislik yapan bir personel ayrıca 80 saat İG uzmanlığı yapar diye bir madde bu İSG genel müdürü seminerdede yanıtladı ama ilerki yönetmelikler açıklanırda eklenirse bilemem.bizim için çok iyi olur.

   
 18. yasin123

  yasin123 TÜİSAG Üyesi

  özel sektörde tam zamanlı olarak çalışsa dahi de mi 80 saat ayrıca İSG Uzmanı olarak çalışabilir?

   
 19. mmdindar

  mmdindar TÜİSAG Üyesi

  Riskli bir iş ve bedeli aldığın maaşa 1.200 TL ek yapılmalı...

   
 20. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  benim söylediğim özel sektörde başka işte tam gün çalışan biri ayrıca 80 saaitlik İSG uzmanlığı yapaza kanunda sadece kamudaki çalışanlara böyle bir hak tanımış. ama yönetmeliklerde değişirmi bilemem ama turan bey çalışabileceğini söylüyor oda onun yorumu..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica