Aynı Işletmede Hem Mühendis ,hemde Iş Güvenlik Uzmanı...

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında enyonn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. enyonn

  enyonn TÜİSAG Üyesi  Aynı işletmede mühendis ve iş güvenlik uzmanı olarak çalısan varmı yada çalısılıyormu?İŞYERLERİ kendi bünyesinde çalıŞan mühendisleri kursa gönderiyor, uzman olduktan sonra iki işimi yürütmektedirler..?


   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  genellikle iki işi de yapması isteniyor evet..uzman olarak sözleşme yapılıyor ama maalesef bunun yanısıra mühendislik veya önceki işine de devam etmesi bekleniyor enyonn..

   
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  hem çevre mühendisliği hem iş güvenliği uzmanlığı görevlerini yürütüyorum

     

   
 4. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Örnek.. Ben :) Bakım sorumlusu olarak girdiğim işletmem, beni eğitime gönderdi. Bir süre hem uzman hem bakımcı olarak takıldım. Saat hesabı fln yaptık, ayda 21 saatlik uzmanlık sürem var. Kalan saatlerde de şu anda birşey yapmıyorum, ama ileride çevre işlerine bakacağım. Tabi bunun için de bir eğitim talep ettim. Bakalım neler olacak.

   
 5. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı şekilde noırmalde kaliteciyim ama isg uzmanlığıda yapacağım :=)

     

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 6. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  İşveren mantığı işte, etinden sütünden.. :)

   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 7. CemT.

  CemT. TÜİSAG Üyesi

  Ben de hem fabrika müdürüyüm hem de uzman, olacak artık o kadar arkadaşlar.İşverenlere fazla da yüklenmeyelim, sonuçta istihtam yaratıyorlar, vergi veriyorlar, yan sanayilere iş derken ülkenin kalkınmasında işveren sanayici olmazsa halimiz harab olur.Bir de onların yönünden bakalım.Türkiye'de şartlar gerçekten çalışan kadar işverene de ağır.
   
  uzmangeonik bu yazıya teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Cem bey fabrika müdürü olarak sanırım oldukça iyi maaş alıyorsunuzdur. Sizin durumunuzda olmayıp kendi işi ile birlikte iş güvenliği uzmanlığı yapan ve yapacak arkadaşlarında yaptıkları bu ek görev nedeniyle üstlendikleri sorumluluğun karşılığında daha yüksek maaşlar almalarını dilediğinizi umut ederim...;)   
  halit sermet dikmir ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 9. enyonn

  enyonn TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarıyla dısarıdan uzman almıyolar işyerleri genelde kendi bünyesindeki mühendislere yaptırıyolar ki bir ek gelir çıkmasın diye..?

     

   
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Mümkünse kendi personelini eğitime yollayarak bu görevi üstlenmelerini istiyorlar. Ancak arkadaşlar işin iç yüzünü eğitimlerde anlıyor ve yapmak istemiyorlar. Çünkü sorumluluğu ve cezası çok büyük buda ek olarak yapılan iş için ağır kalıyor. İşten çıkartılma korkusu olanlar işverenin vereceği çokaz bir fark ile bu işi yüklenecektir. Aklını kullanan ise belgeyi aldıktan sonra daha iyi bir iş bulduğunda oradan kaçacaktır.   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 11. enyonn

  enyonn TÜİSAG Üyesi

  Her iş yeri kendii adamını yolluyorsa bizler nasıl dısarıdan işyerine girmeyi başarıcağız:)   
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İşletme sayısına ve mevcut iş güvenliği uzmanı sayısına bakıldığında bugüne kadar ancak konuya az çok ilgi duyan şirketlerin elemanlarını eğitime yolladığı görülüyor. Yani aslında sanayide çok açık var ve eğitim için para harcamadan hazırını hemen bulmaya çalışan şirketler olacaktır. Eğer alabilecekleri ve boşta olan çok iş güvenliği uzmanı varsa !!! ...:)

   
 13. Emre DEDE

  Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

  birden fazla iş demek :)

  Teknik Emniyet Şefi (ucu çok açık bir görev)
  İş Güvenliği Uzmanı birimine de bakıyorum (bunun yanı sıra yaptığım ekstra işleri saymak bile istemem)
   
 14. cobrask

  cobrask TÜİSAG Üyesi

  Taner Bey. Buna benzer bir durum benim içinde geçerli olacak gibi duruyor. Kimyager olarak çalışıyorum ve çalıştığım işletmede İSG Uzmanı olarak görev alacağım. Size sorum; mesela C sınıfından B ye geçebilmek için 3 yıl çalışmış olmayı belgelemek gerekiyor. Benim şuanda normal olarak 30 günlük primim yatıyor. İşletmem tam zamanlı uaman olarak çalışmayı gerektirmiyor. Kısmi süreli sözleşmeyi yaptık diyelim
  (4 gün/ay). Sigorta primi bildiriminde bir değişiklik yapılması gerekiyor mu? Siz nasıl bir yol izlediniz?

   
 15. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği uzmanı olarak tek bir yerde çalışmanız ( 4 gün/ay olsa bile ) 3 yıllık çalışma sürenizi işletir merak etmeyin ...   
 16. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  İyi günler arkadaşlar,
  Ben şuan çalıştığım işletmede Gıda mühendisi olarak başladım ve tabiki sözleşmem de gıda mühendisi yazıyor. Daha sonra işletme beni ankaraya eğitime gönderdi, kazanıp sertifikamı alıncada danışmanlık aldığı bayan ile olan sözleşmeyi fesh edip benimle başladılar. İş sözleşmem de halen gıda mühnds görünüyorum, İSG ile ilgili sadece Çalışma bakanlığına yolladığımız ve onların tam zamanlı İSG uzmanı olarak işletmede çalışmamın kabul edildiğini gösteren evraklar var. Denetimleri yapıyorum, kurulu topluyorum, risk değerlendirmesi acil eylem planı vs hazırlıyorum. Bu durumda benim İSG uzmanlığım geçerli mi değil mi? 3 sene sonra B sınıfına geçebilme konusunda sıkıntı yaşar mıyım ?

   
 17. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Tam benim durumum, Kesinlikle katılıyorum !

   
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarıyla çalıştığınız yer ile C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak sözleşme yapmışsınız ve bakanlığa yollamışsınız. Sonuç olarak da iş güvenliği uzmanlık sözleşmeniz bakanlık tarafından kabul edilerek onaylanmış... Süreniz işlemeye başlamış neden sıkıntı yaşayacaksınız ?:)

   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 19. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  İş sözleşmesi yenilenmedi , sigorta pirimi halen gıda mühendisi olarak yatıyor ondan ötürü bir sıkıntı olur mu diye düşünmüştüm. :(

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Sizin Gıda Mühendisi olarak iş yeri ile yapmış olduğunuz sözleşme ayrı, C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak iş yeri ile yapmış olduğunuz sözleşme ayrıdır. Kendi işiniz ile beraber iş güvenliği uzmanlığı görevinizi de yapabilir ve 3 yıllık sürenizi başlatırsınız.

  Kendi mesleği dışında sadece iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyenler iş yerlerinde bulunan çalışan sayısına göre farklı iş yerlerinde ayrı ayrı kısmi iş sözleşmesini yapmak ve 30 günlük çalışma sürelerini SGK ya bildirmek zorundadırlar...

   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica