Avrupa Ülkelerinde Iş Güvenliği Uzmanının Maaşını Kim Veriyor ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi  Değerli Forum üyeleri,
  6331 sayı iş sağlığı ve güvenliği kanununda da yer aldığı gibi iş güvenliği uzmanı gerekli durumda işyerini bakanlığa şikayet etmesi gerekiyor. ama iş güvenliği uzmanının maaşını işveren verdiği için iş kaybetme riski sebebiyle bu şikayetler çok sağlıklı yapılamıyor.
  Merak ediyorum acaba avrupa ülkelerinde de iş güvenliği uzmanının maaşını işveren mi, veriyor yoksa devlet tarafından mı karşılanıyor ? bilgisi olan lütfen paylaşabilir mi ?

  B.U.
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı


   
  İlker Erdoğan, Taner KARAÇAYLI ve oytundural bu yazıya teşekkür etti.
 2. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Benim merak ettiğim de bir şikayeti bakanlıa nasıl bildirebiliriz. Sözleşme gönderiyoruz, bir ay sonra elimize ulaşmaı deniyor mail atıyorsunuz cevap yok, sitedeki telefonu arıyorsunuz kimse telefona bakmıyor Periyodik (aylık-3 aylık gibi) hazır bir form olsa ve işverenin bilgisiz dışında bakanlığa gönderilse (mümkünse online) belki bir işe yarar bir diğer merak ettiğim durum hadi herkes bildirim yaptı, binlerce şikayet olur ki bakanlığın telefona cevap vermeyan yapısı içinde bu şikayetlere nasıl yanıt vereceğini merak ediyorum
  Saygılarımla

   
  İlker Erdoğan bu yazıya teşekkür etti.
 3. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  bir arkadaşımın söylediğine göre almanyada devletten alıyorlarmış. iş yeri devlete yatırıyor devlet de isg uzmanı hesabına geçiyormuş.
  birde dediğine göre belli bir rakkamın altına ücret verilemiyormuş. ama bu sadece arkadaşımın anlattığı. detayını o da bilmiyor çünkü isg konusunda çalışmıyor almanyada.

     

   
  einstein bu yazıya teşekkür etti.
 4. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Diyelim ki devletten ücret alıyoruz, şirketi bakanlığa şikayet ettik. Devamı? İşveren kimin şikayet ettiğini bildikten sonra karşılıklı iş ilişkisi nasıl olacak?
  Devlet zaten maaşını ödediği müfettişini gönderir şartları kontrol ederse zaten uygunsuzlukları görecek. Üzerimize düşeni yaparsak ve işverene gerekli bildirimde bulunursak (kayıtlı) şikayete gerek kalmıyor. Şikayet edeceksek de zaten o işyerinden ayrılmak lazım. Şikayetten sonra işverenin aklı başına gelip benim her dediğimi yapacak mı?
  Demek ki mevcut mevzuat ortalığı karıştırıyor. Devlet bu konuda iyi polis kötü polis seneryoları çiziyor. Ben firmaya devlet adına denetime gitmiyorum ki firmayı devlete şikayet edeyim.

  Olması gereken maaşımızı devletten almak değil. Öyleyse aynı zamanda devlet atamalı uzmanları diye düşünebiliriz. Her durumda çalışma şekilleri karışıyor. Ancak işletmeyi bakanlığa şikayet etmek de bizim görevimiz değil. Bizim görevimiz şartların uygunluğu için işvereni bilgilendirmek, eğitim, risk analizi vs.

  Müfettiş sayısı ve kalitesi (her açıdan) artırılırsa bizler arada kalmayız. Denetim yetkisi müfettişlerde.

   
  einstein bu yazıya teşekkür etti.
 5. yurdanur84

  yurdanur84 TÜİSAG Üyesi

  mantıklısı da o gibi geliyor bana c sınıfı için x lira,b sınıfı için y lira yatıracak devlete bakın o zaman nerede benim uzmanım neden göndermediniz diye nasıl feryat ederler,şimdi ne kadar ay çalıştımasalar onu kar sayıyorlar :deli:

     

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 6. ahmeterkin

  ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

  bencede şikayet etmektense dediklerimi yapmazlarsa yazarım deftere işverene tebliğ ederim. imzadan imtina ederse de işveren hemen noterden gönderirim protestoyu bun arağmende hala gerekli tedbiri almamak da ısrar ediyorsada zaten anında bırakırım orayı. ne halleri varsa görürler sonra. asıl iş devlette. devlet denetimini tam yapacak ki bize jurnalcilik yapma gereği doğmasın:)

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. einstein

  einstein TÜİSAG Üyesi

  yurtdışındaki sistemden bilgisi olan yok mu ? bir şehirdeki sanayici ve işadamları derneğinde bu soru bana soruldu. işverenler merak ediyorlar. bir cevap bulmam lazım. bilgilerinizi bekliyorum
  saygılar
  B.U.
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica