Haber - Avrupa, Mesai Saatlerini Kısaltmanın Yollarını Arıyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Avrupa, Mesai Saatlerini Kısaltmanın Yollarını Arıyor

Konu, 'Yaşamdan Haberler' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Avrupa, Mesai Saatlerini Kısaltmanın Yollarını Arıyor.


  Avrupa günlük mesai süresinin altı saate inmesinin daha faydalı olup olmayacağını tartışıyor.

  İsveç'teki Gothenburg şehir yönetimi, mesai saatleri ile ilgili bir deney yapma kararı aldı. Buna göre belediyenin yaşlı bakımevinde çalışan personel ikiye ayrılacak.

  Bir grup personel günde altı saat çalışırken kalanlar sekiz saatlik mesaiye devam edecek. Gothenburg'da yaşlı bakımında çalışanların stresten en çok etkilenen ve erken emekliliği en çok seçen personel olduğu belirtildi.

  1.jpg

  VERİMLİLİĞİ ARTIRACAĞI İDDİA EDİLİYOR

  Daha kısa mesai süresinin stres seviyelerini ve hastalık izinlerini azaltarak personelin daha verimli çalışmasını sağlayabileceği iddia ediliyor.

  DAHA ÖNCE DE DENENMİŞTİ

  1930 yılında Kellog şirketi günlük çalışma süresini altı saate indirmişti.

  Yedi yıl süren uygulama boyunca personelin daha verimli çalıştığı bildirilmişti. Uygulama, daha fazla saat çalışıp daha çok maaş almak isteyen personel nedeniyle sonlandırılmıştı. Finlandiya'da ise belediyeler 1996 ile 1998 yılları arasında mesai süresini altı saatle sınırlandırmıştı.

  Çalışanlar bu uygulamayla genel anlamda hayatlarından daha memnun olduklarını söylemişlerdi.

  2.jpg

  SEKİZ SAAT MESAİ NEREDEN GELİYOR?

  19. yüzyıl başlarında günlük çalışma süresi 10-16 saat arasında değişiyordu. 1817 yılında İngiliz fabrikatör Robert Owen, "Sekiz saat iş, sekiz saat eğlence, sekiz saat dinlenme" fikrini ortaya atarak uygulamanın zamanla hayata geçmesini sağladı.

  4.jpg


  Kaynak: haberler.com
   
  OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
 2. Sermin SAHİN

  Sermin SAHİN TÜİSAG Üyesi

  Onlar kısaltıyor biz arttırıyoruz...

   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Arif Demirtaş

  Arif Demirtaş TÜİSAG Üyesi

  Bizdeki patronlar " maaş veriyorum o benim kölemdir" anlayışıyla hareket ettikleri için, çalışanın vaktini çalarak daha çok verim aldıklarını zannediyorlar. Patronların hiç biri defalarca yapılan denenen uygulanan verimlilik analizlerini hiç incelemiyorlar. Bu da bizim araştırmacı bir toplum olmadığımızı diğer yandan bir kez daha ortaya koyuyor.

     

   
  Serçin YAPRAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica