Opera - Atilla | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Opera Atilla

Konu, 'Opera & Bale' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  Atilla Aquileia'yı yakıp yıkmıştır.Askerleri Atilla'yı zaferinden dolayı Wodan'ın elçisi olarak selamlar.Kölesi Uldino,ona savaşçı genç kızlardan oluşan bir grup esir sunar.Aquileia yöneticisinin kızı Odabella da aralarındadır.Odabella'dan fazlasıyla etkilenen Atilla ona kendi kılıcını verir.Odabella intikamını bu kılıçla almaya ant içer.Atilla Roma elçisi Ezio'yu çağırtır.Ezio Atilla'ya gizli bir anlaşma önerince,Atilla onu sadakatsizlikle suçlar ve Roma´yı yakıp yıkacağını haykırır.
  Adriyatik kıyısında keşişler dua etmektedirler.Aquileia'dan kaçanlar Foresto'nun yönetimine sığınırlar.Foresto,Hunlara esir düşen nişanlısı Odabella´nın kötü kaderini dile getirir.Güneşin parlaması Aquileialıları ümitlendirir.Bundan sonra buraya yerleşecek yeni bir şehir kuracaklardır.
  I.PERDE
  Odabella babasının ve öldü sandığı Foresto'nun matemini tutmaktadır.Karşısına aniden çıkan Foresto onu aşkına ve vatanına ihanetle suçlar.Odabella ise suçsuz olduğunu ve intikam almaya ant içtiğini söyleyerek Foresto'yu ikna eder.İki aşık kucaklaşır.
  Atilla,çadırında gördüğü rüyadan etkilenmiştir ve Uldino ya anlatır; ´Roma Kapısı nda yoluna yaşlı bir adam çıkmış,Kutsal Şehri terk etmezse ordusu ile birlikte yok olacağını söylemiştir. Atilla daha sonra ordusuna Roma için savaş çağrısında bulunur.Askerler Wodan ı överlerken uzaklardan bir ilahi yankılanır.Romalı çocuklar ve genç kızlardan oluşan bir alay Papa Leo tarafından yönetilmektedir.Rüya gerçekleşmiştir.Atilla dehşet içinde kalır.
  II.PERDE
  Hunlarla ateşkes anlaşması yapılmıştır.Ezio karargahında imparatorun geri dönmesini emreden mektubunu okumaktadır.Daha sonra Atilla´nın şölenine davetli olarak giden Ezio, Foresto ile karşılaşır ve ona Hunları yok edebilmek için yardım edeceğine dair söz verir.
  Atilla, kampına konuk olarak gelen Romalıları karşılar.Eğlence sırasında birden fırtına çıkar ve ateşler söner.Bu sırada Foresto Odabella'ya,Uldino'nun Atilla'ya zehirli şarap sunacağını açıklar.Oysa bu durum genç kızın kendi intikamını almasını engelleyecektir ve Atilla'ya şarabın zehirli olduğunu söyleyerek içmesine engel olur.Hakan öfkeyle suçluyu sorunca Foresto öne çıkar.Odabella Foresto'nun cezalandırılmak üzere kendisine verilmesini ister.Attila kabul eder,ayrıca Odabella'yı kendisine eş yapacağını açıklar.Odabella Foresto´yu kaçması için zorlarken,Foresto da bu ihanetin öcünü ondan almaya yemin eder.
  Uldino,Foresto'ya düğün alayının yaklaştığını bildirir.Ezio ve adamları saldırı için hazırlanırlar.Uzaklardan düğün şarkısı duyulur,Odabella gelir.İhanetini nefret ve kıskançlıkla yüzüne haykıran Foresto'ya sadece onu sevdiğini söyler.Birden Atilla görünür.Karısını Ezio ve Foresto ile görünce üçünü değerbilmezlik ve hainlikle suçlar.Eşi yaptığı Odabella,hayatını bağışladığı Foresto ve uğruna Roma'nın kurtulduğu Ezio üçü de ona nefretle cevap verir. Romalılar Hunlara saldırırken Odabella kılıcını Attila'nın kalbine saplar.

  a1.jpg

  a5.jpg


  a2.jpg

  a3.jpg


   
  Last edited: 8 Mart 2014
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  10 Mart - 24 Mart Tarihlerinde Ankara Opera Sahnesinde

  Atatürk Bulvarı No:20 Ulus / ANKARA (Opera Binası)
  0312.324 68 01 (gişe)

   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica