Soru Asıl Işveren - Alt Işveren Ilişkisi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Fulya Osma tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fulya Osma

  Fulya Osma TÜİSAG Üyesi  Değerli arkadaşlar,

  Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ana firma olarak Alt işverenden ne gibi evrakları istemeliyim, hangi dökümanları hazırlamalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim, nelere dikkat etmeliyim? Ayrı ayrı 6 firma var asıl işverene bağlı. Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

  İyi çalışmalar.


   
 2. Fulya hanım bence ilk önce muvaza olup olmadığına bakınız. Daha sonra isyerleinin işçi sayılarını göz önünde bulundurarak kurulu oluşturun ve risk değerlendirmesini. Hazırlayın . Levent akinin isg altisverenlik ile güzel bi yazisis var onu okuyabilirsiniz bende bulursam yollamaya çalışayım

   
  Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 3. Maden43

  Maden43 TÜİSAG Üyesi

  asıl işveren her zaman sorumlu

     

   
  Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 4. msirin

  msirin TÜİSAG Üyesi

  Alt işveren ile İSG konuları ve sorumlulukları içeren bir sözleşme imzalatın. Alt işveren sorumlulukları dan asıl işverende sorumlu olduğundan iSG süreçlerini dolaylı olarak takip etmelisiniz. Eğitim, talimatlar,saha kontrolleri,KKD bulundurma, kullandırma, çalışanların görev ve sorumlulukları,vs.

  1.SGK kayıtları
  2. İSG süreçleri ile ilgili evraklar( risk değerlendirme,acil durum planları,eğitim sertifika,periyodik testler, varsa tespit ve öneri defter kayıtları ve yapılan işlemlerin kayıtları
  3.Kısaca tüm süreçleri dolaylı olarak takip edip kontrol altına alınmalıdır

   
  Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 5. Fulya Osma

  Fulya Osma TÜİSAG Üyesi

  Aslında durum tam da şöyle, Çinli bir firmada çalışıyorum. İşlerde tam da bizlerin istediği gibi gitmiyor. Çalıştığım firma da başka bir fimanın alt yüklenicisi. Ve sözleşmeler üst yüklenicilerle yapılmış yada hiç yapılmamış durumda. Çalıştığım firmayla yapılmış hiçbir sözleşme yok. Ancak benden istenen tam olarak bu Türk firmalarının koordinasyonunu sağlamak. Her Firma için elimde bulunmasını istediğim evrakları şöyle sıralayayım;eksiklerim üzerinden konuşalım.
  1- Personel listeleri
  2- Bugüne kadar olan tüm çalışanların/ firmaların yapmış olduğu SGK hizmet dökümleri
  3- SGK işe giriş bildirgeleri
  4- Sağlık raporları
  5- Operatör/ sürücü belgeleri
  6-Makinaların Tmmo onayı

  Her çalışanın eğitimini vermek, İsg kurulu oluşturmak, risk değerlendirmelerini ve acil durum eylem planını hazırlamak olacak. Mutfak çalışanları için "Hijyen Eğitimi" aldırmak. Hemen hemen her iş için talimatlar hazırlamak, saha kontrolleri yapmak, eksiklerin tespitinin sağlanması ve bunları belgeleme gibi..

     

   
  fatmasena bu yazıya teşekkür etti.
 6. msirin

  msirin TÜİSAG Üyesi

  Fulya hanım

  Çalıştığınız firma alt yüklenici ise ,öncelikle yaptığınız iş ile ilgili yukarıda belirttiğiniz işlemleri yapmanız doğrudur. Asıl işverenin sorumluluğunda olup sizin firmanında İSG süreçlerini etkileyecek iş ve işlemler için asıl yükleniciye yazılı olarak bildirimde bulunun.Örnek firmanız çalışanlarına işi yapmak içi asıl işverenin tahsis ettiği bir iş ekipmanı ve bu ekipmanda isg bakımından yapılması gereken işlem ,test'tadilat vs. Asıl işveren kurulu yok ize kendi kurulunuza temsilci gönderme davetinde bulunun. Diğer firmaların İSG uzmanları var ise onlarla ortak hareket etmek bazı işlerin daha kolay neticelendirmesi bakımından faydalı olacaktır.Kısacası öncelikle çalıştığınız işletmenin İSG iş süreçlerini ve bu süreci etkilecek alt ve üst yüklenici firmaları bu sürece dolaylı veya direkt dahil etmekte fayda bulunmaktadır.Başalangıçta düşündükleriniz doğrudur zaten mevzuat bakımından yapılması gerekenleri biliyorsunuz kolay gelsin

   
  fatmasena ve Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 7. Musa Akdeniz

  Musa Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kimlerin alt işveren olup olmadığıyla ilgili nasıl karar veriliyor bununla ilgili uygulamalar nasıldır?

  Sevis alınan sözleşmeli hizmetler (örneğin klima bakımları, forklift bakımları, kompresör bakımları) altişveren olarak mı geçer? Arıza için çağrılan firmalar alt işveren midir? Alt işveren olabilmesi için çalışması gereken gün sayısı önemli midir, 1 gün çalışsa bile altişveren olur mu?

  Lojistik işlerini yapan firmalar ve personel servisleri alt işveren oluyor mu? Oluyorsa bunlardan araç muayeneleri, şoförlerin belgeleri vs. istemek de gerekiyor mu?

  ALT İŞVERENLİK YÖNETMELİĞİ dışında kaynaklar var mıdır bakabileceğimiz.? Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 8. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  Alt işveren 4857 madde 2 de tanımlanmıştır. Firmanıza sadece peryodik bakım ,arıza ve onarım için gelen firmalar ve kişiler ile eser sözleşmesi yapılır. Çünkü bu firmalar veya kişiler sadece size hizmet vermezler. Bu yüzden alt işveren değillerdir. Bu konuda aşağıdaki linkteki makaleler işinize yarayabilir.
  http://www.lutfiinciroglu.com/content/view/11/19/ http://www.lutfiinciroglu.com/content/view/12/87/

  İŞ KANUNU
  Kanun Numarası : 4857
  Kabul Tarihi : 22/5/2003
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 10/6/2003 Sayı : 25134
  Tanımlar
  Madde 2
  Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren
  ilişkisi denir.   
  Musa Akdeniz bu yazıya teşekkür etti.
 9. Musa Akdeniz

  Musa Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Alt işveren olarak kabul edilmeyen ve hizmet alınan firmaların iş yerinde çalışma yaparken sorumluluğu yine asıl işverende oluyor. Bu firmaları asıl işveren-alt işveren ilişkisindeki gibi denetleme ve gerekli belgeleri isteme hakkımız oluyor mu? Yoksa kendi iş yerimizdeki iş sağlığı ve güvenliği kurallarımızı bildirmek yeterli midir? Alt işverenlik mevzuatta ve başka yayımlarda genelde mali ve sosyal hak yükümlülükleri konusundan ele alınıyor. İş güvenliği kısmında alt işveren sayılsın veya sayılmasın iş sahamızda çalışan bütün dışarıdan gelen personel sorumluluğumuza giriyor.

     

   
 10. S. Ahmet BAK

  S. Ahmet BAK TÜİSAG Üyesi

  SGK giriş bildirgesi, isg ve mesleki eğitim belgeleri gibi dokumanların talep edilmesi gereklidir. Ayrıca bu kişilere isg ve acil durumlarla ilgili bilgilendirme yapılması doğru olacaktır. Sizin işyerinizde çalışma yapacakları için sorumluluk size ait. Firmanızın isg kurallarına uymak zorundalar.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica