Haber - Asansör Kazasının Ardından 560 Mesleğe Standart Geliyor! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Asansör Kazasının Ardından 560 Mesleğe Standart Geliyor!

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  560 mesleğe sertifika şartı geliyor

  10 kişinin ölümüne yol açan Mecidiyeköy'deki kazanın ardından, 560 mesleğe standart geliyor. Başbakan Davutoğlu'nun "Bu yıl içinde bitirin" talimatı verdiği çalışma hayata geçtiğinde belgesi olmayan kimse iş yapamayacak. Muslukçu da kuaför de belge alacak.

  headline.jpg

  İstanbul'da 10 işçinin yaşamına mal olan asansör kazası, mesleki standartların yeniden ele alınmasına neden oldu. Yılbaşına kadar hayata geçirilecek olan "mesleki yeterlilik belgesi" zorunluluğuyla, muslukçudan elektrikçiye, sıvacıdan asansörcüye kadar her türlü alanı kapsayan 560 meslek türünde, belgesi olmayan hiçbir kimse iş yapamayacak. Bakanlar Kurulu'ndan sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Annç'm açıklamalarında yer alan, mesleki yeterlilik belgesine yönelik program, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen 560 meslek standardını kapsayacak. Bakanlık, meslek standardının 2017'ye kadar zorunlu hale getirilmesini planlarken, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu sene içinde bitirin" talimatı verdi. Bunun üzerine ilgili bakanlıklar, standartlan uygulama konusunda atılacak adımları hızlandırmak üzere görüşmelere başladı.

  130'U İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

  Çalışma Bakanlığı'nın şu ana kadar belirlediği 560 meslek standardının 130'u inşaat sektörünü içeriyor. Bu sistem devreye girdiğinde inşaatta çalışacak sıvacı ustası da mesleki yeterlilik belgesi olmadan iş yapamayacak, tşi yaptıracak firma ve kurumlar da belgesi olmayan herhangi bir kimse ile çalışamayacak. Her meslek dalında çalışanın, mesleği yapabileceğine ilişkin bir sertifikası olacak. Standart, muslukçudan elektrikçiye, televizyon tamircisinden kuaföre kadar hayatın hemen her alanında geçerli olan 560 meslek dalı için geçerli olacak. Sertifikalar da, "Mesleki Yeterlilik Kurumu"ndan, belirlenecek programları tamamlayanlara verilecek. Sertifikalar başka bir yerden alınamayacak. Kurs programları gibi belirli program sonrası alman mesleki standart belgesi Avrupa'da da geçerli olacak.

  [​IMG]


   
  Oğuzhan YAVUZ bu yazıya teşekkür etti.
 2. mfk321

  mfk321 TÜİSAG Üyesi

  Çok şükür biri akıl etti.
  Yahu tüm dünya nasıl yapıyorsa biz de öyle yapacağız.
  Aklın yolu 1 işte.
  Yazık ölen gencecik canlara.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica