Haber Asansör Faciasında Bilirkişi Raporu Savcılığa Ulaştı!

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin hazırlanan bilirkişi ön raporunda asansör firması yetkilileri ve teknik personeli ile Torunlar GYO'nun idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu olduğu kanaatine varıldığı belirtildi.


  headline.jpg


  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda 5 sayfalık ön raporun sonuç bölümünde, "Cephe asansörünün şantiyeye montajını ve bakımını yapan Geda Major firmasının yetkilileri ve teknik personelinin, asıl işveren konumundaki Torunlar GYO-Torun yapı-Torunlar Gıda Proje ortaklığının idari ve teknik sorumlularının kazada kusurlu oldukları kanaati oluşmuştur" denildi.

  7 kişilik uzman heyetin imzası bulunan ön raporda ayrıca, "Kimliği tarafımızca bilinmeyen asansör kullanıcısının, yapı denetimi firması yetkililerinin, İş Sağlığı Güvenliği firmasının yetkililerinin kazada kusur durumları nihai raporda değerlendirilecektir" ifadelerine yer verildi.


  [​IMG]


   
  Hakan ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
 2. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanı olası tehlikeleri bildirmiş ve bunları risk analizinde yazmış ve kayıt altında ise,
  burada kusur tamamen teknik servise aittir,
  Çünkü, uzman eğer her türlü tehlike ve önlemleri yazmış ve kayıt altında ise, teknik gurup da bunları bile bile kusuru olan asansörü çalıştırdı ise kusurlu taraf teknik servistir,
  İş verenin veya vekillerinin kusuru ise çalışanların arızalı dedikleri halde o asansörü kullanıma açık tutmalarıdır,
  İşin özeti ;Vay gidene, kalanlara bir çıkış yolu bulunur da , gidenlere rahmet okumaktan başka ne yapılır bilinmez,
  kazasız günler dilerim,

   
  smlylmz, zeyno06, e-mine ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  Çelik: Kazanın gerçek sorumlusu ortaya çıkacak


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul'da 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasına ilişkin, "İnanıyorum ki kısa süre içinde yargı bunun gerçek sorumlusunu ve bağlantılı sorumlularını ortaya çıkaracaktır" dedi.

  Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şişli'deki asansör kazasıyla ilgili soruşturmanın idari ve adli yönden sürdürüldüğünü söyledi.
  Konunun şu an yargıda olduğuna dikkati çeken Çelik, "Bu, diğer kazalara göre çok daha spesifik alan olduğu için bunun tespitinin ve tevziyesinin zor olmayacağı, zaman almayacağı inancı içindeyim. Çünkü 4.5 metreye 2.5 metre yani 10 metrekaralik bir alanda meydana gelen bir kazadır" diye konuştu.
  Çelik, kazanın neden meydana geldiğinin de yapılan soruşturmanın ardından belirleneceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

  "Ya bu asansör aşırı yük almıştır, ya bu asansörün durdurucusu yukarıda 32. katta yoktur, ya bu asansörün kumandası bozuktur, ya bu asansörün operatörü işi bilmemektedir veya bu asansörün bakımı oda tarafından yapılmamıştır, ya da bu asansörün teknik sorumluları hiç kontrol etmemişlerdir. Yani 6-7 madde benim şu anda aklıma geldi. O 10 metrekarenin içinde kimin ihmali varsa bunu çıkarmak çok zor değil. İnanıyorum ki kısa süre içinde yargı bunun gerçek sorumlusunu ve bağlantılı sorumlularını ortaya çıkaracaktır."


  [​IMG]

     

   
 4. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  Tam bu noktada m2 ye bakmak yerine asansörün bakımlarının kim, ya da kimler tarafından yapıldığına bakmak en doğru seçim olacaktır, ipin ucu burasıdır, gerisi kendiliğinden çözülecektir,
  kazasız günler,

   
  e-mine bu yazıya teşekkür etti.
 5. emine aslihan

  emine aslihan TÜİSAG Üyesi

  bakanlığa şikayet etmediyse suç direk uzmandadır. işimden olucam diye 10 kişi öldü

     

   
  e-mine bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica