Soru Asansör Boşluğuna Nasıl Önlem Alabilirim?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Nurdan DAHİ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. murkiv5555

murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

maden kuyularındaki gibi kafes sistemi uygulanabilir taban noktasına yukarı çıktıktan sonra asansör
    nurdan abla maden kuyularındaki gibi kafes sistemi uygulanır maden kuyu asansörlerinde de aşağıdan ve yukarıdan yükleme yapılıyor kafes sistemi var asansör yukarıya çıktığında aşağıdaki kapı kapanıyor,aşağıya indiğinde yukarıdaki kapı kendiliğinden kapanıyor bu sistem çok güzel sistem yani aşağıdaki ve yukarıdaki karakol başları kafes sistemi ile korunuyor.maden kuyusu asansörüne benziyor sadece anladığım kadarıyla burada uzaktan kumanda tertibatı var benim bahsettiğim kuyu asansörü vinç ile çalışıyor.

2. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

murat bu dediğin sistem işimi görürmü bilmiyorum. neden dersen yükleme yukarda sağdan yapılıyorsa aşağıda soldan indiriliyor. anlatabildim mi bilmiyorum... aynı cephe değil yani... metrodaki sistem gibi düşün iki taraftada kapı var durak hangi taraftaysa o kısmın kapısı açılıyor ya öyle işte ... bi yerden biniyorsun diğer taraftan iniyorsun, aynı yönden değil yani... iyice karıştırdım galiba :D
    murat bu dediğin sistem işimi görürmü bilmiyorum. neden dersen yükleme yukarda sağdan yapılıyorsa aşağıda soldan indiriliyor. anlatabildim mi bilmiyorum... aynı cephe değil yani... metrodaki sistem gibi düşün iki taraftada kapı var durak hangi taraftaysa o kısmın kapısı açılıyor ya öyle işte ... bi yerden biniyorsun diğer taraftan iniyorsun, aynı yönden değil yani... iyice karıştırdım galiba :D

3. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

bahsettiğin sistemin görseli varsa, bana yollarmısın.. tam olarak nasıl bi sistem anlayamadım...

4. safetypro

safetypro TÜİSAG Üyesi

nurdan hanım benimde resimlerden gördüğüm kadarıyla alınması gereken önlemleri paylaşayım, zaten arkadaşlar özetlemiş tekrar olmuş olmaz umarım
    1.Yük asansörünün alt ve üst kapılarına muhakkak tel kafes koymalısınız zincirle önlem aldığınızı sanırsınız ama risk gerçekten çok büyüktür burada amaç hareketli kısımlarla temas riskini ortadan kaldırmaktır.Ayrıca bu tel kafeslere emniyet switchi koymalısınız ki asansör durmadan işçi müdahale edip kafesi açarsa sistem dursun.
    2.Asansör mekanizması değilde vinç şeklindeyse yine kaldırma testini periyodik olarak yaptırmayı unutmayın.
    3.Kaldırma ekipmanlarında maksiumum kaldırılabilecek yük miktarını gösterir bir işareti mutlaka asansörün görünür bir yerine koyun ve işçileri bu konuda bilgilendirin.
    4.Bu tür asansörlerde kumanda paneli mutlaka kabin dışında olmalı.

Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
  5. korkmazyasin

korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

Nurdan hanım öncelikle bu "icadı" yetkili kurum/kişilere fenni muayenesini yaptırın onlar zaten eksiklik olarak neler yapılması gerektiğini yazılı olarak bildireceklerdir. ama kafes sistemi, acil stop butonu, uyarı levhaları(kapasite, insan binemez, yetkili değilsen kullanma v.s.) ve yük testi zorunlu olarak yapılmalıdır. Bu tür cihazların fenni muayenesini yapan biri olarak söylüyorum çok tehlikeliler ve işçiler bunları kolaylık olsun diye kullanıyor daha da tehlikeli hal alıyor. Umarım sorunu çözersiniz. kolay gelsin

6. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Böyle bir iş yerine nasıl insaat ve yapı ruhsatını, işletme belgesini gecici faaliyet belgesini nasıl verdiler anlam veriyorum. Resimde goruldugu uzere o kadar hatalar silsilesi mevcut ki. Her katta bir asansör kaısı olmalı onun harıcınde koruma muhafaza set koyma uygun degıldır.

7. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Bunu daha yeni yaptırdılar diye biliyorum.... hatalar tabi,ki var bu resmi buraya koyma amacımda bu hataları ortadan kaldırmak istememdir.. sizlerinde fikirleriyle sorunu çözmeyi umuyorum...değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim...

dilan bu yazıya teşekkür etti.
  8. volkan seven

volkan seven TÜİSAG Üyesi

murkiv 5555 arkadaşımızın belirttiği sistem pratik ve hoş. Asansör hangi yöne açılırsa açılsın. Elektronik kapı sistemleriyle çözülebilir ama bunun yapılmadan önce tasarlanmış olması iyi olurdu. Firmalarla bir görüşün tahminim yaparlar. Zor yok çünkü, teknoloji gelişti ;)

9. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

bir görsel yokmu bu sistemle alakalı nasıl anlatacağım ben bunu bilmiyorum...

10. volkan seven

volkan seven TÜİSAG Üyesi

bunu dediğim firmalara bir sorun nurdan hnm. birz araştırme gerekiyo. Yukarı çıktığında alt kapı, aşağı indiğinde üst kapı otm olrk kapanacak. Yerinde görmeleri lazım

11. akyol muhammet

akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

Öncelikle asansör aşağıdayken yukarıda açılmayan otomatik kapı- yukarıdaykende aşağıda açılmayan otomatik kapı istiyorlar.

12. onuryas

onuryas TÜİSAG Üyesi

tehlike kaynaklarımıza baktığımızda;
    1. Yük asansör kabini yukarıda iken, kabinin aşağıya düşme tehlikesi var. Tabi kabin aşağıya düşerse öncelikle içinde birileri olmamalı ve düştüğü yerin altında birileri bulunmamalı. Bu olumsuz şartlar gerçekleşirse sonuç ölümlü kaza olabilir. Bu nedenle risk kabul edilemezdir. Yani yük asansör kabinine insan bilişleri engellenecek. Yükün indirilmesi işleri yapılırken de olası kabin düşmesi tehlikesine karşı da asansör alt izdüşümü ve etrafı mutlak suretle sağlam malzemelerle kapatılmalı.
    2. Yük asansörü kabininin aşağıya hareket ettirme butonuna basılsa bile üst açıklık korkuluğu kapatılmadan çalışamaz şekilde otomasyon sistem kurulmalıdır. Hiçbir şekilde çalışanın insiyatifine bırakılmamalıdır.
    3. çalışma şartları ihtiyacına binaen tasarım ve imalatı yapılmış olsa dahi mutlaka makina mühendisi tarafından uygunluk projesi hazırlanmalı ve tüm güvenlik aksanları ( halatlar, frenler, otomotik sistemler, emniyet anahtarları, tambur vs) 3 aylık periyotlarla kontrol ettirilerek raporları tanzim ettirilmelidir.
    4. Emniyet katsayıları dikkate alınarak yük kaldırma kapasitesi belirlenmeli ve bu limit belirgin bir şekilde kabine asılmalıdır. Ayrıca yük asansörü belirlenen limitlerin üzerinde yüklendiğinde asansör sesli, ışıklı uyarı ikazı vermeli ve çalıştırılmak istense de sistem buna izin vermeyecek şekilde otomasyon yapılmalıdır.
    5. Yük asansörü kullanma talimatı hazırlanmalı ve bu asansörü kullanacak olanlara mutlaka "yük asansörünü emniyetli kullanmaya ilişkin iş güvenliği kural ve talimatları eğitimi" verilmelidir. Eğitim belgesi düzenlenmemiş olan kişilerin yük asansörünü kullanmaları yasaklanmalı ve gerekli durumlarda kurallara uymayanlara disiplinsizlik tutanağı tanzim edilmelidir.
    6. Ayrıca, sizin çalışma bölgenizde (şehir) görev yapan deneyimli iş güvenliği uzmanı arkadaşlarımızla beraber ilgili yerin mahal denetimi yapılmasında ve yerinde bir takım çözüm önerileri sunmakta ve alternatif yöntemler bulmakta fayda olacağı kanaatindeyim.
    selam, saygı ve sevgilerimle.

Nurdan DAHİ ve safetypro bu yazıya teşekkür etti.
  13. akyol muhammet

akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

Ben mekanik olarak çözeğim gibi görünüor yani kapılar raylı sistem motor aşağıdan yukarı çıkarken aşağıdaki kapıyı makara yardımıyla kapatacak aşağı inerkende tersi olacak

14. Tülin Atik

Tülin Atik TÜİSAG Üyesi

15. Tülin Atik

Tülin Atik TÜİSAG Üyesi

16. Tülin Atik

Tülin Atik TÜİSAG Üyesi

Mehmet Bey,

kasnağın kenarında çıkıntı olmalı derken neyi kastediyorsunuz? açıklayabilir misiniz?

17. igu konya

igu konya TÜİSAG Üyesi

Merhabalar;
    Galiba beni kastettiniz, ismim Mahmut =) , memnun oldum Tülin Hanım...
    Döner aksamlı taşıyıcılarda toplanan halatın silindirden çıkmamasını sağlayacak koruyucular istenir. Halat atma pimi, mandalı, kapağı gibi adlarla anılır. Mantık halatın tamburun-silindirin üzerinde kalmasını sağlamak.
    tambur.jpg
    şekildeki gibi ya kapak tipli sac ile bir çıkıntı olur yada silindir düzdür ama iki tarafında da halat atmayı önleyen koruyucular vardır. bu durum ağırlık altındaki civatalarda da uygulanır.
    İyi çalışmalar, kazasız günler...

18. Kasil

Kasil TÜİSAG Üyesi

Çalıştığım şantiyede alimak boşluklarına düşmeyi engellemek için yaylı kapı sistemi var. Örnek olarak görseller ekledim. Çok net olmasalar da biraz fikir sahibi olursunuz. Kapıların kapalı ve açık halleri görülüyor. Kapıların önüne yük koyulmadığı sürece kendiliğinden kapanıyor.

Ekli Dosyalar:

19. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

yük asansörlerindeki dışına konabilecek fens telli kapılar switch li olmalı yani örneğin asansör kabini üst katta durması gereken noktada durduğunda switch kapının açılmasının sağlamalı

20. Deniz Derya

Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar. konu hakkında bir çok arkadaşım elinden geldiğince düşüncekerini yazmış. yazılan her cümlede doğruluk payı var ama asansör imalat, montaj, servis firmasında çalışan proje sorumlusu olarak sizlere söyeleceğim şudur: Bu konu başlığında yazılan her tedbir alınsa dahi bu 'asansör' dediğiniz şey bir asansör olmayacaktır. burada gördüğümüz asansör standardını taşımadığı gibi makyaj ile asansör kisvesine de girmeyecektir.

peki bu durumda ne yapılabilir? öncelikle yapılması gereken, bunu yapan firmayı bulup hesabını sormaktır. firma bunu hangi standarda göre yapmış? asansör standardına göre yaptım diyorsa (buna ihtimal vermiyorum) : o zaman o asansörü tescil ettirsin, işletme ruhsatını alsın, size teslim etsin.

adım gibi eminim ki montajı yapan firma bu söylediklerimi yapamayacaktır. neden yapamaz? çünkü yaptığı iş uyduruk bir iş, onuda ekle, bunu da ekle böyle yapılan iş adam olmaz. şimdi şunu düşünmek lazım: burada tek suçlu o işi yapan firma mı? hayır!.. diğer suçlu kim? diğer suçlu o işi ona yaptıran o işyerinin sorumlusu kimse o!...
    o iş yapılacağı zaman en ucuz teklifi veren firmaya işi veren kimse o kişi suçludur. ne bekliyorsunuz? o asansör dediğiniz şeyin altında birisinin ölmesini mi bekliyorsunuz?
    bir işi ucuza yaptırayım, işimi görsün diyen zihniyet ve o işi uyduruk bir şekilde yapan zihniyet hesap vermelidir.
    siz firma olarak bize gelseniz bunu asansör sıfatına sok deseniz cevabımız hayır olacaktır. siz bize en başında gelseniz ve buraya bu işi bu şartlarda bu fiyata yap deseniz cevabımız yine hayır olacaktır. düzgün ve yaptığı işin ciddiyetini bilen hiç bir firma böyle bir işe girmez!..
    şahsi düşüncem, hiç bir firmanın bu şekilde uyduruk iş yapmaya hakkı yoktur ve bu piyasada olmayı hak etmiyorlar. madem bunu yapmışlar buyursunlar yaptıklarını adam etsinler......

aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica