Haber Asansör 32. Kattan Yere Çakıldı: 10 Işçi Öldü - Istanbul

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında e-mine tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi  Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörü 32. kattan zemine çakıldı. İlk belirlemelere göre kazada 10 işçi hayatını kaybetti.
  Kaza saat 19.45 sıralarında meydana geldi. İnşaatı devam eden 36 katlı binanın 32'nci katında duran asansör henüz belirlenemeyen bir nedenle içinde işçiler varken zemine düştü. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 10 işçinin öldüğünü açıkladı. İşçilerin cenazeleri Şişli Etfal Hastanesi morguna kaldırıldı.
  Olay yerine çok sayıda itfaiye, ambulans ile AFAD ve olay yeri inceleme ekipleri sevk edildi. Kurtarma çalışmaları devam ediyor.
  İnşaatta çalışan işçiler ise asansörlerin bakımsız olduğunu iddia etti.
  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Mecidiyeköy'deki eski Ali Sami Yen Stadı'nın arazisinde yapılan inşaatlardan birinde meydana gelen asansör kazasında 10 kişinin öldüğünü söyledi. Vali Mutlu, kazayla ilgili olarak sorumluluğu bulunan 8 kişinin gözaltına alındığını belirtti.
  Vali Hüseyin Avni Mutlu, gece saatlerinde kazanın yaşandığı 44 katlı rezidans inşaatına gelerek bilgi aldı. Vali Mutlu, inşaatta yaptığı incelemelerin ardından basın açıklaması yaptı.
  10 İŞÇİ ŞEHİDİMİZ VAR
  Mutlu, 7 işçinin cesedine ulaşılarak kaza yerinden çıkarıldığını belirterek 3 işçinin daha cesedine ulaşılmaya çalışıldığını söyledi.
  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu şunları söyledi:
  "Hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızın sayısının artmasından endişe ediyorum. Şimdi olay mahallinde asansörün boşluğa düştüğü yerde de bizzat müşade ettim, bilgi aldım ve gördüm. Maalesef görünen hayatını kaybetmiş 3 tane daha kardeşimiz var. Dolayısıyla şu andaki sayımız maalesef 10 olarak gözüküyor. Ama bu sayının artıp artmayacağı konusunda da net bir şey söyleyemiyorum. Çünkü asansörün boşluktan düşmesiyle birlikte asansör boşluğuna inmiş ve o alanda yapılan bir çalışma bitirilmiş değil. Asansör içerisinde hem hayatını kaybeden işçilerimiz var hem de yük var. Dolayısıyla yük ve hayatını kaybeden işçilerin bulunduğu bir yerde itfaiye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. O nedenle de kesin rakamı şu an verme imkanım yok. Ama asansörün içerisinden çıkartılan 7 kardeşimizle birlikte şu an çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz; itibariyle 10 işçi şehidimiz var."

  8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
  Vali Mutlu, kazayla ilgili olarak gözaltına alınan olup olmadığı şeklindeki soruya ise "Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi var. İşyerinde başta iş güvenliğinden sorumlu olmak üzere, şantiyede bu işin sorumlusu durumunda olan, adli makamlarımızca belirlenmiş 8 kişi gözaltında. Adli tahkikat hemen başlatıldı. Adli tahkikat süreci içerisinde adli makamlar uygun görürlerse bu gözaltı miktarı artabilir. Tabii iş yerinde böyle bir kazaya sebebiyet veren husus nedir? Bunun, bakıldığında elbette ki bir kaza olarak hiç bir zaman kabul edilebilmesini düşünemiyorum. Kaza olmaması lazım. Kaza diye bir şeyi kabul etmemiz lazım. Güvenlik tedbirlerini sonuna kadar almak ve bu güvenlik tedbirlerini bu tür mekanlarda kayba fırsat vermemek lazım diye cevap verdi.
  KUSUR VE İHMALİ OLAN KİM VARSA ADLİ VE İDARİ OLARAK MUTLAKA ORTAYA ÇIKARTILACAKTIR"
  Vali Hüseyin Avni Mutlu son olarak da şunları söyledi:
  "Şu bilgiyi özellikle sordum, çalışma saatleri itibariyle, çalışma saatlerine uyulmuş mu? Çünkü bir hafta sonunda bu çalışmanın saat kaça kadar devam etmesi gerektiği yönünde. Tabii evrak üzerinden net bir bilgiye ulaşılamamış olmakla birlikte, saat 19.00'da da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. Aldığım bilgi o, ama itfaiyemize gelen ihbarın vuku bulduğu saat 19.45 olarak gözüküyor. Dolayısıyla çalışma saatinin dışına taşmış bir çalışmanın da olduğu ilk değerlendirmemde görünen hususlardan bir tanesi. Dolayısıyla bütün bunlar tek tek incelenecektir. Hayatını kaybeden kardeşlerimizin hakkı hukuku, ailelerinin hakkı hukuku, kamu vicdanının hakkı hukuku, toplumun hukuku mutlak suretle, kusur ve ihmali olan kim varsa adli ve idari olarak mutlaka ortaya çıkartılacaktır"
  Vali Mutlu, gecenin ilerleyen saatlerinde Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise kazada ölen işçi sayısının kesin olarak 10 olduğunu ve cenazelerin hastaneye kaldırıldığını belirtti. Vali Mutlu'nun mesajı şöyle: "İş asansöründe hayatını kaybeden işçilerimizin tamamı hastaneye götürüldü. Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağolsun."

  HDP'Lİ VEKİLLER 10 İŞÇİNİN ÖLDÜĞÜ ŞANTİYE'DE
  HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkcü, İstanbul Milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel ile Mecidiyeköy'de asansör kazasında 10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatına gelerek kaza hakkında bilgi aldı.
  İNSANLARIN ÇALIŞMA ŞARTLARI ÇOK KÖTÜ
  Ertuğrul Kürkcü inşaat alanında kazanın meydana geldiği yere giderek incelemede bulunduktan sonra, şantiyede çalışan işçilerin kaldıkları yerleri de ziyaret ettiklerini belirterek, "Burada işçileri otopark olarak kullanılacak alanda yaşatıyorlar. Burada şartlar çok kötü, insanların kaldıkları yere oksijen girmiyor. Temizlenme ve yıkanma koşulları oldukça kötü. Burada yeterli hijyen koşulları yok. Malzemelerin arasında insanlar uyumaya çalışıyor. İnsanların barınma koşulları buysa iş güvenliğinin neler olduğunu buradan otomatik olarak çıkartmamız lazım" dedi.
  'BURADA YAŞANAN CİNAYETTİR'
  Sırrı Süreyya Önder, yaşanan acı olayın bir kaza olması halinde birgün de bir işverenin ölmesi gerektiğini ifade ederek, "Trafiğe kaza diyoruz zengini de yoksulu da ölüyor. Buraya kaza diyoru ölenlerin tamamı emekçi. Bir maden sahibinin madende öldüğünü duydunuz mu? Bir gün bu müteahhitlerden birisi burada çoluğu çocuğu hayatını kaybetti mi? Bunun adı cinayettir. Bunlar da katil olarak yargılanmalıdır. Bu işin olacağını söyleyeyim. Biz bu işi taşerona vermişiz. Bir güvenlik zaafiyeti varsa güvenlik firmasını sorumlu tutacaklar. Asansörde bir sorun varsa mekanı verdikleri taşeronu sorumlu tutacaklardır. Firma sahiplerine hiçbirşey olmayacaktır. Burada kaza sonrasına güvenlik ekipleri devreye girerek kendi emekçi kardeşleri yardıma giderken çalışanların fotoğraflarının çekildiğini ve yevmiyelerini kesmekle tehtid ettiklerini öğrendik" dedi.
  'ASANSÖR 1 AYDIR ŞİKAYET EDİLİYORDU'
  İnşaat alanının daha stadyumken bin bir türlü işlem yapılarak el değiştirmesi ve bu binaların kat irtifakının yükselmesi sırasında çeşitli olaylar yaşandığını dile getiren Önder, "Yan binalarda oturanların ne günahı var. Allah'ın güneşini etrafını haram etmiş bir zeballah gibi bir ucube yükselmiş burada. Ucubeye bu binalardan daha iyi örnek olamaz. Hangi dolaplar dödnü, hangi paralar döndü bunlara gelince trilyonları buluyor ama işçinin güvenliğine gelince 1 aydır şikayet edilen bu asansörü bırakın yaptırmayı, fazladan yük koyuyorlar ve alçıpan çıkartıyorlar. Daha sonra firma sahipleri kaza ile açıklama yaparak, kazanın sebebini bilmediklerini söylüyorlar. Gelsin firma sahibi buraya ben kendisine anlatayım. Bırakın beni burada çalışan bir emekçi kendisine tane tane anlatsın. İnsanların kanı üzerinde burada oturmaya kim tenezzül edecek? Kim gelip bu cesetlerin üzerinde sefa sürecek? "diye konuştu.
  SARIGÜL'DEN AÇIKLAMA
  Mecidiyeköy'de asansör kazasının meydana geldiği rezidans inşaatına gelerek bilgi alan Şişli Belediyesi Başkan Vekili Emir Sarıgül, olayla ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi. Sarıgül şunları söyledi:
  "Hayatını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Kardeşlerimizi, emekçi kardeşlerimizi taşıyan asansörün aşağıya düşmesi neticesinde olan bir hadise. Şu anda gerek belediyemiz olarak, belediyemiz sağlık ekipleri, büyükşehir itfaiye, AKUT ve polis koordineli olarak çalışıyoruz. Şu anda cesetlerle yani vefat eden kardeşlerimizin tam olarak sayısını belirlemek üzere yoğun bir şekilde içeride çalışmalar var. Biz de belediyemiz olarak herhangi bir aksaklık var mı yok mu onlarla ilgili geniş çaplı araştırmalarımıza devam ediyoruz. Şu an ölen emekçi kardeşimizin sayısı iki ama bunun bir veya iki tane daha artabileceğini içerideki arkadaşlardan aldığımız bilgi neticesinde söyleyebiliriz. Biz Şişli Belediyesi olarak bütün ekiplerimizle sabaha kadar çalışmaların başında olacağız. Bir iki saat sonra tüm neticeyi kamuoyuyla paylaşacağız,"
  CENAZELER HASTANE MORGUNA GETİRİLDİ
  Mecidiyeköy'de inşaat alanındaki asansörün 32. kattan zemine çakılmasının ardından, hayatını kaybeden işçiler ambulanslarla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna getirildi.
  Mecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan inşaatın asansörünün 32. kattan zemine çakılmasının ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İnşaat alanından çıkartılan bazı işçiler, ambulanslarla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Olay yerinden ayrılan 3 ambulansın hastanenin arka kısmındaki hastane morguna yaklaştırıldığı görüldü. Hayatını kaybeden işçilerin ambulanstan indirildiği sırada, önlem alan Çevik Kuvvet ekipleri basın mensuplarının görüntü almasına izin vermedi.

  TORUNLAR GYO'DAN KAZA AÇIKLAMASI
  Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatının iş asansöründe 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin inşaat sahibi firma Torunlar GYO yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  "Acımız Büyük!
  Eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde devam etmekte olan inşaatımızdaki ayrıntıları henüz bilinmeyen bir nedenle gerçekleşmiş olan elim asansör kazası ile ilgili bilgilendirme:
  1.Bu kaza ile ilgili adli soruşturma derhal başlatılmıştır. Sonuçlarını en yakın takipçisi olarak izleyeceğiz.
  2. Kurumumuzca olayın bütün yönleriyle araştırılması için gerekli teknik ekipler görevlendirilmiştir.
  3. Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediğimiz işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin her türlü hakkı hukuku tüm alt yüklenicilerde çalışanlar da dahil sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır.
  4. İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra tekrar faaliyete geçilecektir.
  5. Konunun gerek teknik ayrıntısı gerekse bütün yönleriyle bilgilendirilmek üzere bugün saat 10.30'da Dedeman Hotel'de kurumumuzca bir basın toplantısı düzenlenecektir. Ayrıca yarından itibaren iki saat aralıklarla gerekli bilgilendirme yapılacak, gelişmeler medyamız, kamuoyu, rahmetli işçi kardeşlerimizin yakınlarına iletilecektir. Saygılarımızla Torunlar GYO"

  Ozan URAL-Murat DELİKLİTAŞ-Uzay KESMEN-Cem TURSUN
  Mecidiyeköy, inşaatın asansörü, zemine çakıldı
  [​IMG]


   
 2. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  Bakan Çelik: Kusur nerede varsa üzerine gidilecek
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şişli'de meydana gelen asansör kazasının sorumluları ile ilgli soruşturma başlatıldığını belirterek, 'Kısa süre içerisinde kazanın nedeninin ortaya çıkacağı inancındayım. Kusur nerede varsa üzerine gidilecek' dedi.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asansör faciasının yaşandığı rezidans inşaatında incelemelerde bulundu.
  Gazetecilerde kazaya ilişin açıklamalarda bulunan Çelik, '10 emekçimiz ne yazık ki hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum' dedi.
  Olayın meydana geliş şekli ile ilgili bilgiler veren Çelik, 'Bir yük asansöründe işçilerle birlikte malzeme taşınırken asansörün raylı sistemden çıkması neticesinde meydana gelen üzücü bir tablo. Bunun neden kaynaklandığı, sebeplerinin ne olduğu konusunda gerek idari gerek adli soruşturma devam ediyor. Kısa süre içinde kazının nedeninin ortaya çıkacağı inancındayım. Burada çalışma koşulları ile ilgili durumu savcılık inceliyor. 8 gözaltı var. Tüm bu yönleriyle olay açık şekilde ortaya çıkarılacak. Kusur nerede varsa üzerine gidilecek' dedi.
  Benzer olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Çelik, 'Bunun çok farklı nedenleri olabilir. Bütün ayrıntıları ile ortaya çıkmasında yarar var. Üzerimize düşeni yerine getireceğiz' diye konuştu.
  Bakan Çelik yaşanan olaydan sonra inşaatın devamının söz konusu olmadığını belirterek, 'Tüm değerlendirmeler yapıldıktan sonra yeni kararlar alınacaktır' ifadelerini kullandı.

   
 3. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  Aziz Torun: Bedelinin ödetilmesinin takipçisi olacağız
  MECİDİYEKOY'deki rezidans inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasıyla ilgili Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, basın toplantısı düzenledi.
  MECİDİYEKOY'deki rezidans inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasıyla ilgili Torunlar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, basın toplantısı düzenledi. Aziz Torun, "Sigortasız çalışan söz konusu değil" dedi. Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ve yakınlarına destek sağlanacağını kaydeden Torun, "Hukuki ve adli soruşturma yapılıyor. Bunun sonucunda kusurlular kimse bunun da ödetilmesinin takipçisi olacağız" iadesini kullandı.
  "10 GÜN ÖNCE BEN DE AYNI ASANSÖRÜ KULLANDIM"
  Asansörlerin sürekli arızalandığı yönündeki iddialara yanıt veren Aziz Torun, "Bu asansör, her binada bir tane var. Yük ve insan asansörü olarak tanımlanıyor. Bundan 10 gün önce ben de aynı asansörü kullandım. Bu asansör hem insan hem yük taşıması için planlanmış. Bu amaçla monte edilmiş bir asansör" dedi.
  "ARIZA ANINDA BUNLAR MÜDAHALEDE BULUNUYOR"
  Asansörün bakımının yapılmadığı iddialarını da yalanlayan Aziz Torun, "Tamamen yalan. Hergün sahada, bu asansörü kiralayan şirketin elemanı bulunuyor. Bir arıza anında bunlar müdahalede bulunuyor. 10 gün önce de ben bu asansöre bindim. Şantiyenin çevresinde dolaşan kişiler burada çalışıyormuş gibi bu beyanlarda bulunuyorlar" diye konuştu.
  "SAHADAKİ BÜTÜN ARKADAŞLAR GÖZALTINA ALINDI"
  Şantiyede hafta içi 23.00'a, cumartesi günü 18.00'a kadar mesainin sürdüğünü belirten Aziz Torun, "Dün işçilerin malzemeleri hazırlık amaçlı bir çalışma için çıkardığı düşünüyoruz. Normalde saat 18.00 bizim mesaimizin bittiği saat. Sahadaki bütün arkadaşlar gözaltına alındığı için bunu nedenini öğrenemedik" şeklinde konuştu.
  "BEDELİNİN ÖDETİLMESİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"
  Savcıların şantiyede inceleme yaptığını kaydeden Aziz Torun, "Bu kazanın nasıl meydana geldiği, sorumlular bilirkişi raporu sonunda gerekli incelemeyi yaparak ortaya çıkaracaktır. Hukuki ve adli soruşturma yapılıyor. Bunun sonucunda kusurlular kimse bunun da bedelinin ödetilmesinin takipçisi olacağız" dedi.
  "YASANIN GEREKTİRDİĞİ TÜM TEDBİRLER EKSİZSİZ ALINIYOR"
  Bütün çalışanların iş güvenliği eğitiminden geçirildiğini kaydeden Torun, "Bakanlık bütün denetimleri yapıyor. Nisan ayında da denetim yapıldı. Yasanın gerektirdiği tüm tedbirler eksizsiz alınıyor" ifadesini kullandı.
  [​IMG]

     

   
 4. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Asansör Faciasında Hayatını Kaybeden İşçilerden Geriye Fotoğraflar Kaldı

  Şişli Mecidiyeköy'de bir rezidans inşaatında dün yaşanan asansör faciasında hayatını kaybeden işçilerden geriye fotoğraflar kaldı.

  Mecidiyeköy eski Ali Sami Yen stadı arazisine yapılan rezidans inşaatında hayatını kaybeden 10 işçinin cenazeleri ailelerine teslim edilmeye başlandı. Sabah otopsi için Adli Tıp Kurumu'na getirilen cenazelerin işlemleri tamamlandı. İnşaatta ekmek parası için çalışırken hayatını kaybeden işçilerden geriye fotoğraflar kaldı.

  İşçilerden Tahir Kara ve Ferdi Kara Gümüşhane, Cengiz Tatoğlu Zonguldak, Murat Usta Giresun, Vahdet Biçer Manisa, Cengiz Bilgi Bursa, Hıdır Ali Genç Tunceli, İsmail Sarıtaş İstanbul, Bilal Bal Şebinkarahisar, Menderes Meşe ise Sivas'ta toprağa verilecek.

  1.jpg

  2.jpg

  3.jpg

  4.jpg

  5.jpg

  6.jpg

  7.jpg

  8.jpg

  9.jpg

  10.jpg

  11.jpg

  12.jpg

  13.jpg

  14.jpg

  15.jpg

  Kaynak: IHA   
 5. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Facianın Meydana Geldiği Rezidansta İşçilerin Yaşam Koşulları

  1.jpg

  Mecidiyeköy'de 10 kişinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatında, işçilerin yaşam koşulları fotoğraf karelerine yansıdı.

  2.jpg

  10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans faciası sonrası olay yerine giden Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, inşaat alanında incelemelerde bulundu. Kürkçü, inşaatta çalışan işçilerin yaşam koşulları ile ilgili fotoğrafları da basın mensupları ile paylaştı.

  3.jpg

  Kaynak: IHA     

   
 6. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  Asansör faciasında 8 kişi serbest
  Asansör faciasında gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
  Şişli'de rezidans inşaatında yaşanan asansör faciasıyla ilgili gözaltına alınan 8 kişi, karakoldaki ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Mecidiyeköy'de eski Ali Sami Yen stadyumunu arazisinde yapılan rezidans inşaatında 10 işçinin ölümü ile sonuçlanan asansör faciasının ardından şantiye sorumlusu 8 kişi gözaltına alınmıştı. Şişli Polis Merkezi'ne getirilen zanlılar buradaki ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. Karakoldan çıkan zanlılar herhangi bir açıklama yapmadı.


  [​IMG]

   
 7. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  TMMOB: Kontrol 30 Ağustos'a kadar geçerliydi
  TMMOB Türkiye Makina Mühendisler Odası İstanbul Şubesi, Torunlar İnşaat şantiyesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazası hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

  TMMOB'dan yapılan açıklama şöyle:
  "Asansörde yaşanan kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında Odamız muayene kuruluşu tarafından 30.05.2014 tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır. Odamız muayene kuruluşu tarafında yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30.08.2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.
  Ayrıca işçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası Muayene Kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi. Kamuoyunda Torunlar İnşaat firması tarafından Odamızın kontrol ve uygunluk raporu verdiğine yönelik eksik ve yanlı açıklama, sorumluluktan kurtulma ve algıyı başka yönlere çevirme çabalarıdır. Teknik heyetimiz kazanın oluşumuna dair incelemesini sonuçlandırdığında ayrıca açıklama yapılacaktır''
   
 8. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  Mecidiyeköy'de polis müdahalesi
  Mecidiyeköy'de 10 işçinin öldüğü rezidans kazasını protesto eden gruba polis müdahale etti. Gerginlik öncesinde CHP'li Mahmut Tanal bir TOMA'nın üzerine çıkarak basın açıklaması yaptı.
  İstanbul Mecidiyeköy'de protestocu gruba polis müdahale etti.
  10 işçin öldüğü kazayı protesto eden grup, saat 17.00 sıralarında Mecidiyeköy Meydanı'nda bir araya geldi.
  Grup sloganlar eşliğinde olayın gerçekleştiği rezidans inşaatına doğru yürüyüşe geçen grup polis engeliyle karşılaştı.
  Bu sırada grubun arasında bulunan CHP Milletvekili Mahmut Tanal da ilerlemesini engellemeye çalıştığı zırhlı aracın üzerine çıkarak kısa bir basın açıklaması yaptı.
  Yürümekte ısrar eden gruplara polis gaz bombası ve TOMA'dan sıkılan tazyikli su ile müdahale etti.
  Müdahale edilen gruplar ara sokaklara kaçarak dağıldı. Gazdan çevredeki bazı vatandaşların da etkilendiği görüldü.

  [​IMG]   
 9. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Allah esirgesin biz bu tür haberleri daha çok izleyeceğiz gibi görünüyor...Bakın tüm inşaat alanlarına hemen gözünüze sarı veya beyaz bir uyarı levhası çarpar ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ...ama maalesef benim ülkemde iş güvenliği uyarı levhalarına emanet..

     

   
  silifke bu yazıya teşekkür etti.
 10. UĞUR DURSUN

  UĞUR DURSUN TÜİSAG Üyesi

  Lütfen en yakınınızdaki inşaat şantiyesindeki çalışmalara bir bakın. Ne bir baret, ne bir gözlük, ne bir emniyet kemeri hiç bir gerekli KKD kullanmadan çalışıyorlar. Şantiyelerimiz bu şekilde çalışmaya devam ederse daha çok ölümler yaşanır. Bu şekilde çalışan inşaatların derhal gerekli önlemleri alıncaya işlerinin durdurulması gerekir. Bu iş sözde değil özde yapılmalıdır..   
  Onur ERSOY bu yazıya teşekkür etti.
 11. FEİ

  FEİ TÜİSAG Üyesi

  Taşeronluk yani inşaatlardaki adıyla götürü usulü çalışma olduğu müddetçe inşaatlarda güvenlik önlemleri zor alınır...Biz isg uzmanları da her gün korkulu rüya görmeye devam ederiz.   
  aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
 12. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  İki gün önce de boşluğa düşmüş!
  Torunlar GYO'nun inşaatında çalışan işçiler facianın boyutlarını anlattı: "Tek asansör çalışıyordu ve bindiğimizde dua ediyorduk. Böyle bir facianın yaşanacağı belliydi"
  Torunlar GYO'nun inşaatında çalışan işçilerin anlattıkları, facianın göz göre göre geldiğini ortaya koydu. 4 farklı taşeron firmanın bulunduğu inşaat 3 plazadan oluşuyordu. Sadece bir plazasında ise 700 işçi çalışıyordu. Bu kadar yoğun bir işçi trafiği olmasına rağmen inşaattaki iki asansörden birinin hizmete açılmadığı öğrenildi. 700 işçinin her gün en az 6 kez binerek çeşitli katlarda indiği asansörün bozuk olduğu iddialarını sürekli dile getiren işçiler, 4 Eylül'de asansörün içinde insan olmadan boşluğa düştüğünü ve tamir edilerek tekrar hizmete sokulduğunu söyledi. Elektrik işçisi Nazım Altındemir, "Tek asansör çalışıyordu ve bindiğimizde dua ediyorduk. Çünkü çalışırken çok kötü sesler çıkartıyordu. Gacır gucur sesler bizi çok ürkütüyordu. Böyle bir facianın yaşanacağı belliydi" dedi.
  Asansörü kullanması için görevlendirilen kişinin hiçbir teknik bilgi ve becerisi olmadan çalıştığı, sadece işçileri gidecekleri kata götürdüğü öğrenildi. İnşaattaki işçilerin güvenlik önlemlerini denetleyen ve iş güvenliği kurallarını uygulayan mühendislerin de taşeron bir firmadan karşılandığı için işlerini iyi yapmadıkları da iddialar arasında. Ölenlerin 7'sinin alçıpan ustası, 3'ünün elektrikçi olduğu ve 24'e kadar mesai yapmak için asansörle yukarı çıktıkları öğrenildi. İşçilerin mesai ücreti ise 50-70 TL arasında.

  'Göz gözü görmüyordu'
  Hayatını kaybeden 10 işçiden 3 tanesinin Yurtsever Elektrik'e bağlı olduğu belirlenirken Ahmet Demir arkadaşlarını kaybetmenin derin üzüntüsüyle açıklamalar yaptı. 1 ay önce işe başladığını söyleyen Ahmet Demir, "Cumartesi olduğu için 17.00'de paydos ettik ve koğuşlara çekildik. Vahdet, Cengiz ve Menderes işleri olduğunu ve 24.00'e kadar mesai yapacaklarını söyledi. Yanımızdan 19.00'da ayrıldılar. Yarım saat sonra öyle büyük bir gürültü duyduk ki inşaatın yıkıldığını düşündük. Çok büyük bir hızla yere çakılmışlar. Olay yerine gittik ve onlara ulaşmaya çalıştık. Etrafa öyle bir toz bulutu yayılıyordu ki göz gözü görmüyordu. İş güvenliği mühendisleri bizi yaklaştırmayınca biz de hemen katlara çıkarak arkadaşlarımızı aradık. Belki asansörde değillerdir umuduyla isimlerini seslenerek katları dolaştık ama umutlarımız yıkıldı" dedi.
  Ahmet Demir, "Aynı gün mesaiye başlamak için tüm teknik malzemelerimizi alarak inşaata gittik. Ama asansörün bozulduğunu öğrendik. 08.00'den 09.30'a kadar yüzlerce işçi asansörün yapılmasını bekledik. Zaten 2 gün önce içinde insan yokken boşluğa düştüğünü ve tamir edilerek tekrar kullanıldığını duymuştuk. Biz kullanırken de çok titriyordu. Hatta asansör görevlisi işçi arkadaşımız, asansörün üçüncü katta takıldığını ve arızalı olduğunu yetkililere bildirdiğini söylüyordu. Asansör görevlisinin hiçbir teknik bilgi ve eğitimi yoktu. Taşeron işçilerden seçilmiş sıradan bir işçi arkadaşımızdı. Hepimiz içinde olabilirdik çünkü her gün kullanıyorduk asansörü" dedi.

  'Sesler bizi ürkütüyordu'
  Başka bir elektrik işçisi Nazım Altındemir de, 10 mesai arkadaşını kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Altındemir, "Tek asansör çalışıyordu ve biz hep dua ediyorduk. Çalışırken çok kötü sesler çıkartıyordu. Gacır gucur sesler bizi çok ürkütüyordu. Bu facianın yaşanacağı belliydi. Her gün korkarak bindiğimiz asansör 10 kişinin ölümüne neden oldu. Bir işçi en az 4 kere asansöre biniyor. Bu kadar önemli bir aracın bakımının yapılmadığını biliyorduk" dedi. 7 alçıpancı arkadaşını yitiren Refah Çetin ise, ağırlıkları 700-800 kiloyu bulan alçıpan bloklarının da insanlarla birlikte yukarı çıkartıldığını söyledi. Çetin, "Asansöre hepimiz kontrolsüz şekilde biniyorduk. Korku içindeydik" dedi.

  '20 gün önce de düştü'
  Kazanın yaşandığı şantiyede 9 aydır iç Dekorasyon uygulamacısı olarak çalıştığını söyleyen Hüseyin Yıldız ise asansörlerin sürekli arızalandığını, en son 20 gün önce düştüğünü söyledi. Yıldız, "Daha önce o animak (yük asansörü) B4 dediğimiz yere çakıldı. İçinde birkaç kişi vardı. Animakla çıkmamız doğru değil. Çünkü her gün aynı şey. Her gün arıza. Bir bakıyoruz bir gün biri arızalı, öbür gün diğeri arızalı. İlla birkaç kişinin ölmesi mi lazım önlem alınması için" şeklinde konuştu.


  Asansör sallandı 'sağlam' dediler

  İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı işçilerin faciadan yarım saat önce 'Asansör sallanıyor' diyerek yetkilileri uyardığını ancak kendilerine 'Sağlam' denildiğini söyledi
  İstanbul Mecidiyeköy'deki eski Ali Sami Yen Stadı'nın arazisinde yapılan Torunlar Center'ın 32'nci katında bulunan yük asansörünün raydan çıkması sonucu yaşanan faciada asansörde bulunan 10 işçi yaşamını yitirdi. Facianın ardından ihmal ve kusur iddialarını gündeme getiren ilk isim şantiyede incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ydu.
  Asansör içerisinde hem hayatını kaybeden işçilerin hem de yükün olduğunu kaydeden Mutlu, olayın bir kaza olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi. Mutlu, "Kaza diye bir şeyi kabul etmemiz lazım. Çalışma saatlerine uyulup uyulmadığını özellikle sordum. Çünkü bir hafta sonunda bu çalışmanın saat kaça kadar devam etmesi gerektiği yönünde. Tabii evrak üzerinden net bir bilgiye ulaşılamamış olmakla birlikte, saat 19.00'da da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu.
  Aldığım bilgi o, ama itfaiyemize gelen ihbarın vuku bulduğu saat 19.45 olarak gözüküyor. Dolayısıyla çalışma saatinin dışına taşmış bir çalışmanın da olduğu ilk değerlendirmemde görünen hususlardan bir tanesi. Tedbirler noktasında neyin eksik olduğunu, nelerin eksik olduğunu çok ciddi bir şekilde sorgulamamızı icap ettiriyor. Ki bu sorgulama hakkıyla yapılacak" açıklamasını yaptı.

  'Raydan çıkmış'
  İnşaat alanına gece saatlerinde gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de kazanın asansörün raylı sistemden çıkması sonucu meydana geldiğini belirtti. Çelik, "Katlarda kartonpiyer ve benzeri işleri yapan işçilerin malzemelerle birlikte çıktıkları yük asansörünün raylı sistemden çıkması neticesinde meydana gelen üzüntü verici bir tablo. Bu kazanın neden kaynaklandığı, sebeplerinin ne olduğu, bu arızanın neden kaynaklandığı konusunda tabii gerek idari gerek adli soruşturmalar devam ediyor. Kısa süre içinde bu asansörde meydana gelen kazanın nedeninin ortaya çıkacağı umudu içerisindeyiz. 8 kişi şu anda gözaltında. Kusur nerede varsa bunların üzerine gidilecek. Bu tür bir olaydan sonra inşaatın devam etmesi söz konusu değil. Değerlendirmeler yapıldıktan sonra ona göre yeni kararlar alınacaktır" şeklinde konuştu.
  Kazanın ardından şantiyeye giden İnşaat İşçileri Sendikası Başkanı Mustafa Akyol ise kazadan yarım saat önce işçilerin "Asansör sallanıyor" diyerek yetkilileri uyardıklarını ancak, "Bir şey yok, sağlam" cevabını aldıklarını söyledi. Asansörün bakımının aylardır yapılmadığını savunan Akyol, "Asansör daha önce birkaç kez daha düşme tehlikesi atlatmış.
  'İşçiler uyardı'
  Bırakın önceki asansör arızalarını daha kazadan yarım saat önce yük taşırken asansör sallanmış. İşçiler bunu hemen görevlilere söylemişler. Onlar da 'Bir şey yok, sağlam bu' demiş. Asansörlerin bakımıyla ilgili kimse bulunmuyormuş şantiyede.
  Bu tip asansörlerde zorunlu olan paraşüt sistemi de bu asansörde yok. Asansörü gördüğünüz zaman bakım yapılmadığını anlıyorsunuz. Bu kaza ne ilk ne de son. Bakanlık denetleme yapmamakta ısrar ediyor. Bir baretle bir kemerle işi çözdüklerini sanıyorlar" dedi. Sendikası Üyesi Remzi Yılmaz da inşaatta çalışanların asansörün düşme ihtimaline karşı paraşüt ve düşme freni gibi önlemlerin bulunmadığını söylediğini anlattı.
  [​IMG]

   
 13. simurgg

  simurgg TÜİSAG Üyesi

  Böyle haberleri daha çok duyarız. İnsanın içi yanıyor. Allah yakınlarına sabır versin..
   
 14. Cevahirim

  Cevahirim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben farklı bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Makina Mühendisleri Odasının yapmış olduğu açıklama oldukça elem bir konuyu ayyuka çıkarmıştır. Düzenlenen periyodik muayene formunun 3 ay süreli olduğunu ifade ediyorlar oysaki yeni düzenlemeye göre kaldırma araçları için yılda bir muayene zorunludur. Ben 32 katlı yaklaşık 100 metre yüksekliğinde ki bir binada o rayların terazide olup olmadığını kontrol etmeyen, detaylı şekilde periyodik muayene yapmayan kişiler sorumlu olduğu kanaatindeyim(Raporda bu uygunsuzluğu tespit edip not düşülmediyse). İSG profesyoneli arkadaşlarım düzenlenen muayene formlarını dikkatle inceleyin bu şekilde herkes kendini güvence altına almaya çalışmakta sonucunda ise büyük olasılıkla İş Güvenliği Uzmanı suçlu bulunarak belkide taksirle adam öldürmekten dolayı ceza alacak, bir olasılıkla belgesi iptal edilecektir. Kazasız günler dilerim.
  (Amacım polemik oluşturmak değil konuya farklı bir bakış açısı kazandırmaktır.)

   
 15. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  İstanbul Tabip Odası kazadan dört ay önce tweet atmıştı
  İstanbul Tabip odası 15 Mayıs tarihinde attığı tweette Mecidiyeköy'de yıkılan Galatasaray'ın Ali Sami Yen Stadı'nın yerine Torunlar İnşaat'ın yaptırdığı ve asansör kazasıyla 10 işçinin hayatını kaybettiği olayla ilgili uyarıda bulunmuştu.
  İstanbul Tabip Odası, 15 Mayıs'ta Twitter hesabına projenin fotoğrafını koyarak, "Bu günden sesleniyoruz maalesef yarın bu inşaatlarda 8-10 işçi kardeşimizi kaybedeceğiz" diye yazmıştı. Bu tweetten dört ay sonra meydana gelen kazada 10 işçi hayatını kaybetti.

  [​IMG]
  [​IMG]   
 16. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelikte, kaldırma araçlarının periyodik kontrol süresi standartlarda süre verilmemişse 1 yıl olarak ifade edilmiştir. Bu azami süredir. Çalışma koşulları, kullanılan asansörün teknik özelliklerine bağlı olarak 3 ayda bir periyodik kontrol yaptırabilirsiniz. Ayrıca yine ilgili yönetmelikte(İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Tablo-2) belirtildiği üzere periyodik kontrol kriterleri belirlenirken,
  *31/1/2007 tarihli ve 26420 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Asansör Yönetmeliği
  *18/11/2008 tarihli ve 27058 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği
  *TS EN 81–3, TS EN 13015, TS ISO 9386-1 ve TS ISO 9386-2 standartlarında yer alan hususların da dikkate alınması gerektiği yazılıdır.

   
  ALİ ÇEKİNEL bu yazıya teşekkür etti.
 17. alpertegas

  alpertegas TÜİSAG Üyesi

  allah rahmet etsin.....

   
 18. ALİ ÇEKİNEL

  ALİ ÇEKİNEL TÜİSAG Üyesi

  Yanlış bilgi veriliyor. 28628 nm.lı İLGİLİ YÖNETMELİĞE BAKILIRSA KONTROL SÜRESİNİN 3 AYDAN 1 YILA ÇIKARILDIĞI GÖRÜLÜR. ANCAK 3 AY DA OLSA 15 GÜNDE BİR DE OLSA MAALESEF NASIL KONTROL EDİLDİĞİNİ( Edilmediğini , belgenin onaylandığını) HEPİMiz biliyoruz.

   
  Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
 19. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

 20. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica