Bilgilendirme - Artık Intörnlere Ücret Ödenecek | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Artık Intörnlere Ücret Ödenecek

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Bilgiler ve Duyurular' kısmında drsidar tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi  Sağlık Bakanlığı duyurusu şu şekilde; ”TBMM’de 28 Haziran 2012 tarihinde görüşülen 302 Sıra Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında; tıp ailemizin değerli üyeleri intörnlere ücret ödenmesi hakkında düzenleme Genel Kurulda kabul edilmiştir. ”
  Buna göre artık gece gündüz çalışan internler’de maaş alacaklar.
  Verilecek ücret ile ilgili düzenleme ilerleyen günlerde belirlenecek.


   
  Seylan Aygün, Emre DEDE, izmir ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi

  MADDE 33- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
  “Ek Madde 29- Türk vatandaşı olup, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden oniki ay süreyle 4.350 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda artık ücret ödenir. Bu şekilde ücret ödenmiş olması 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmasını gerektirmeyeceği gibi bu çalışma sebebiyle uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası ile analık sigortası kolları açısından sigortalılık ilişkisi kurulamaz. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesilmez ve bu ödemelere ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunca müştereken belirlenir.”

   
 3. drsidar

  drsidar TÜİSAG Üyesi

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerindeki yaklaşık 5 bin 500 intörn öğrenciye cep harçlığı sağlayacak düzenlemenin Meclis’te kabul edildiğini belirtti.
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerindeki yaklaşık 5 bin 500 intörn öğrenciye cep harçlığı sağlayacak düzenlemenin Meclis’te kabul edildiğini belirterek, “Ödemeye ilişkin usul ve esasların düzenlenmesinin ardından intörnlerimize aylık net 310 lira ödeme yapılacak” dedi. Türk vatandaşı olup tıp fakültelerinin 6. yılına geçen öğrencilere, intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında 12 ay süreyle ücret ödenecek.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica