Bilgi : Artık Intörnlere Ücret Ödenecek

drsidar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Sağlık Bakanlığı duyurusu şu şekilde; ”TBMM’de 28 Haziran 2012 tarihinde görüşülen 302 Sıra Sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında; tıp ailemizin değerli üyeleri intörnlere ücret ödenmesi hakkında düzenleme Genel Kurulda kabul edilmiştir. ”
Buna göre artık gece gündüz çalışan internler’de maaş alacaklar.
Verilecek ücret ile ilgili düzenleme ilerleyen günlerde belirlenecek.

drsidar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
MADDE 33- 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.
“Ek Madde 29- Türk vatandaşı olup, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden oniki ay süreyle 4.350 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda artık ücret ödenir. Bu şekilde ücret ödenmiş olması 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmasını gerektirmeyeceği gibi bu çalışma sebebiyle uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası ile analık sigortası kolları açısından sigortalılık ilişkisi kurulamaz. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesilmez ve bu ödemelere ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunca müştereken belirlenir.”

drsidar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerindeki yaklaşık 5 bin 500 intörn öğrenciye cep harçlığı sağlayacak düzenlemenin Meclis’te kabul edildiğini belirtti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp fakültelerindeki yaklaşık 5 bin 500 intörn öğrenciye cep harçlığı sağlayacak düzenlemenin Meclis’te kabul edildiğini belirterek, “Ödemeye ilişkin usul ve esasların düzenlenmesinin ardından intörnlerimize aylık net 310 lira ödeme yapılacak” dedi. Türk vatandaşı olup tıp fakültelerinin 6. yılına geçen öğrencilere, intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında 12 ay süreyle ücret ödenecek.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.