Arkadaşlar Sahibi Iş Yer Hekimi Yada Uzmani Olmayan Osgbler Kapatilmasi Için Çalişalim

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında volkancoskun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

SİZCE İŞ YERİ HEKİMİ YADA UZMANI OLMAYAN BİRİSİNİN OSGB AÇMASI DOĞRUMUDUR

 1. EVET

  oy sayısı 10
  12,8%
 2. HAYIR

  oy sayısı 68
  87,2%
 1. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi  ARKADAŞLAR İSG HİZMETİNDE KALİTEYİ VE PİYASAYI DÜŞÜREN EN BÜYÜK ETMENİN BU OLDUĞU KANAATİNDEYİM PARA BABASI TÜCCARLAR GİDİP OSGB AÇIYORLAR VE MİLLETİN EMEĞİNİ SÖMÜRÜYORLAR BUNU BİR ŞEKİLDE BERTARAF ETMELİYİZ YOKSA MESLEĞİN GELECEĞİ KALİTESİZLEŞMEYE VE KÖLE DÜZENİNE DOĞRU GİDER


   
  aligüll, Burak HEKİM, öznurömer ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  SayınVolkan Coşkun yani diyorsun ki İSG uzmanlığını almak ya da iş yeri hekimi olmak çok çok zor bişey. Bizler özel seçilmiş kişileriz de bu işleri kurmak sadece bizim hakkımız mı?? Yoksa açmak isteyen 15 günlük bir eğitim üstü 3 gün düzgün çalışılsa geçilebilecek bir sınavı geçsin ehliyeti olmayan araba kullanmasın gibi bir şey mi olsun? Çünkü muhtemelen o bahsettiği para babalarının büyük kısmı da İSG uzmanı olabilecek yeterliliğe sahip eksik olan kağıt parçasını mı alsınlar diyorsun??? Ya da İSG uzmanı ve ya işyeri hekimi patronun olursa sana daha iyi davranır daha az çalıştırıp daha çok para verir diye düşündüğün için mi bu soruyu sordun??

   
 3. Doğan Aktaş

  Doğan Aktaş TÜİSAG Üyesi

  OSGBlerin varlığı zaten başlı başına bir sıkıntı, hele ki İş sağlı ve güvenliği dışında işlerle uğraşan OSGBler, ORTAK sağlık güvenlik birimi olmaktan çok bu işi pazarlama aracı olarak kullanıyorlar.

  Ediko'nun bam teline dokunulmuş gibi, peki ben de aynı üslupla sorayım, işi bilmeyen, bu işe işletmeleri sağmak gözüyle bakan PATRON parçalarını ne yapacağız? Sonuçta risk biz uzmanlarda, bizim sertifikalarımız elimizden alınırsa sıkıntı yaşarız OSGB zaten taş atmadı kolu yorulmadı, parasını kazandı. Elbette uzman bir patron olursa işlerin nasıl yürümesi gerektiğini bilir, saçma sapan ahkam kesmez, kestirmez. Sonuçta bizim asıl sorumluluğumuz işletmelerimize, OSGB aracı bir yapı, eğer bize çalışmalarımız konusunda yardımcı olmayacaksa, kaldı ki Volkan beyin bahsettiği para babaları bu tip insanlar. Üstüne birde saçma sapan raporlar C sınıfı uzmanlar tarafından denetlenmeler işletmelerimiz içerisindeki işimize karışmalar gerçekleştiğinde Volkan beyin tepkisi az bile.

  Ayrıca sizin de konuya vakıf olmadığınız belli 15 günlük bir eğitimle uzman olamazsınız, 4 yıl üniversite, 180 saat+40 saat uygulama, üstüne birde sınav...hesaplayın bakalım nasıl uzman olunuyor bilelim.

     

   
  eski, Mehmet Emin DİNCEL, erkut1973 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  forumu takip ediyorum bir iki aydır genelde isg uzmanı, özellikle yeni uzman c sınıfı arkadaşlarımın bariz bir mağduriyetinin olduğunu düşünüyorum ve malum mantar gibi OSGB açılıyor ve bu iş rant kapısı olarak görülüyor.ticari zihniyette olan bir insanmı bu işi yaparsa daha iyi olur yoksa 4 sene üniversitesini okumuş gerekli kalifiye eğitimini almış bir insanmı bu işi yaparsa doğru olur? etik olur? ben inanmıyorum tüccar zihniyetindeki adam çalışanına hakkını versin adam kapitalci cebine giren paraya bakar devlette sağolsun bu imkanı veriyor. duygusal olmayalım burası türkiye.malum avrupada sonuncuyuz bu ülkemiz adına rezil bir durumdur.insana değer verilmediğini gösterir.bu işi bide parababalarına rant kapısı yaparsanız hiçbir şekilde ilerlenemeyeceği fikrindeyim

   
  Mehmet Emin DİNCEL ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 5. Selçuk K

  Selçuk K TÜİSAG Üyesi

  çok doğru söylüyorsunuz volkan bey bütün iş güvenliği uzmanlarının hislerine tercüman oldunuz

     

   
 6. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Yani diosunuz ki İSG uzmanı patron para kazanmak gözüyle bakmaz, işi biliyor çalışanını korur, maaşa her ay zam, 45 saatten fazla çalıştırmaz, bi sorun olursa arkasında durur. Düşünceleriniz bunlar mı yani? Ya da böyle olacağını mı düşünüyorsunuz veya çalıştığınız mevcut yerde durum böyle mi?? Yada asıl konuya gelelim siz üniversiteye İSG uzmanı olmak için mi girdiniz?? Yoksa temele mi gelelim diplomayla iş bulamadınız İSG uzmanlığında para var dediler eğitim alıp uzman oldunuz.. Para babası dediğiniz adamlar da aynen sizin düşündüğünüz şeyden dolayı OSGB açıyor. İSG işinde para var dediler adam da yatırımını bu tarafa yapıyor çünkü para kazanabileceğini düşünüyor. Zaten kimin patron olup kimin olmayacağını kapitalist düzen olduğu sürece kim sorgulayamaz bence çünkü bugüne kadar çalıştığı maden firmasının patronunu maden mühendisi, inşaat firmasının inşaat mühendisi vs.. gibi sorgulamamış kişiler iş İSG'ye gelince de sorgulayamaz veya sorgularsa da kişileri değil baştan düzeni sorgulamalıdır.

  Not: bu arada ne OSGB sahibiyim ne de patronuyum. Sadece nerdeyse nasıl her bölüm İSG uzmanlığı alabiliyorsa herkesin de İSG işine girmesini savunan biriyim..

   
  nbz bu yazıya teşekkür etti.
 7. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanıysa çalışacağı heryeri sorgulamaya hakkı vardır bence bu işin sorumluluğu büyük kapitalist dinozorların himayesi altında yapılamayacak kadar ciddi bence.sizede katılmıyorum.herkes kesinlikle İSG işine girmemelidir
   
  aligüll bu yazıya teşekkür etti.
 8. sas

  sas TÜİSAG Üyesi

  OSGB kim kurarsa kursun önemi yok, bence mantalitesi yanlış.
  • Küçük ölçekli işletmeler daimi iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştıramayacağı için (maliyet açısından) OSGB'lerin kurulması doğru.
  • Tehlike sınıfına göre ve çalışan sayısına göre bir rakam belirlenerek daimi iş güvenliği uzmanı çalıştırmalı işverleri.
  • Malesef işi bilmeyen patronda olsa iş güvenliği uzmanı (bunların bir bölümü emekli iş müfettişi veya bu meslekteki dinozorlar) veya iş yeri doktoru da kurmuş olsa yanında çalıştırdıkları meslektaşlarımızın etinden sütünden faydalanıp herhangi bir cezai durum olduğunda ortada bırakabilen bir zihniyette çalışıyorlar. (Hepsi diyemem bir çoğunluğu)
  • Ortak sağlık güvenlik birimlerinin iş ilanlarını çoğunlukla görmüşsünüzdür. (Hep aynı firmalar) İş görüşmesine giden arkadaşlara komik ücretler öneriyorlar. (1000-1500 TL arası) Eleman sirkülasyonun bu kadar fazla olduğu bir işletmede başarıdan,süreklilikten bahsetmemiz doğru olmadığı gibi iş güvenliği konusunda Türkiye'nin ilerlemesine katkı sağlamaz kanaatindeyim.
  İş güvenliğine gönül veren ve bu meslekle geçimini sağlamak isteyen arkadaşların bu gibi sıkıntıları (OSGB vb.) yazılı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığına bildirirse ilerleme kaydedebiliriz.
  Herkese iyi akşamlar,
  Not: Hepimiz bir eğitim kurumundan bu iş güvenliği belgelerini aldık. Eğitim kurumların nasıl işlediğini sizlerde görmüşsünüzdür. Anladınız sanırım;)   
  Ş.Tuba, volkancoskun ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 9. livestrom

  livestrom TÜİSAG Üyesi

  çevre danışmanlık şirketlerini genelde mühendisler açtı. 1250 olan mühendislik hizmetini 100 tl ye düşürdüler. otellerdeki konuşma aynen şu : bi yemek ısmarlayın işinizi yaptırın onlara ne para vereceksiniz. aç adamlar mı demek istediler acaba mühendislere? odaların yetkisi arttırılmadığı sürece mühendislerden bişe olmaz bence. başımıza çoban lazım

     

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 10. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Edikonun bu kadar sinirlenmesini anlamsız buluyorum fazla agresif davranıyor. Şu an piyasanın en revaçta işi OSGB kurmak ve İSG uzmanlığı malesef 15 gün eğitim alıp hiç bir tecrübesi olmayan insanlar piyasaya çıkıp iş yapmaya çalışıyorlar ve piyasa şu an yerlerde bir örnek vermek gerekirse bir apartmanın risk analizini aldım ben şahsım adına risk analizi en ince detayına kadar eleyip sık dokuyarak yapıyorum verdiğim fiyat 500 TL. harcadığım emeğa zamana göre benim enaz 1000 TL fiyat vermem lazım ama ben bu fiyatı isterken bile çekiniyorum çünkü başka bir İSG uzamanı gelecek yarı fiyatına yapacak tecrübesiz İSG uzmanı arkadaşımız çıkacaktır. Apartman yöneticisi işin doğru yapılıp yapılmadığına bakmayacak ucuz yapıldığına bakacaktır. Malesef burada yapılıp yayınlanan risk değerlendirme analizlerine baktığımda malesef genel risk analizi yapıp geçiyorlar (İşini düzgün yapan tecrübe sahibi insanları tenzih ediyorum) örneğin risk analizinde gürültü var deyip geçiyorlar ama hangi noktada var bunu belirtmiyorlar sahanın içinde belli noktada gürültü olabilir belli nokta konda gürültü olmaya bilir. Buradanda 15 günlük eğitimle bu işlerin olmayacağı ortaya çıkıyor yakında bir çay parasına ya da bir yemek parasına iş yaparsak hiç şaşmayın bu konu uzmanlık içinde geçerli Doğan bey yerden göğe kadar haklı bir OSGB benim teklif verdiğim bir yere doktor ve uzman dahil 300 TL aylık teklif vermiş masrafları göze almadan ikiye bölersek doktor ve uzman için 150 TL'ye çalışıyor bu fiyata çalışacak arkadaşlar olduğu müddetçe bizim yapabileceğimiz bir şey yok biz sadece burada sesimiz kısılıncaya kadar bağırırız birlik olmazsak bu gidişle biz çay parasına iş yapar konuma geliriz   
  Ş.Tuba bu yazıya teşekkür etti.
 11. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Erkut Bey Merhaba,
  Sözlerim biraz agresif gözükebilir ancak benim söylemeye çalıştığım sizinkiyle aynı. Türkiye'de şuan 120ye yakın üniversite var ve buralardan İSG uzmanı olabilecek(kesin İSG uzmanı olacak demiyorum) binlerce mezun çıkıyor. E şuanda İSG de para kazanılacak bi sektör gibi durmakta, hem dediğiniz gibi tecrübeli de yapıyor tecrübesiz de, ki yapsın zaten bence sıkıntı yok. O zaman bırakalım parası olan da OSGB açsın, işi bilen de uzman olan da doktor olan da; sonunda ayakta durabilen zaten işi iyi yapan ya da ucuza yapan değil daha iyi çevresi olan ve daha çok iş kapan olacak.
  Ama oda ya da sendika konusuna katılmıyorum çünkü Türkiye'de bu konuda bugüne kadar başarılı olan hiç böyle bir topluluk yok hatta sendika üyesi diye çok insan ekmeğinden oldu bu ülkede...   
 12. Önder İYİCE

  Önder İYİCE TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı iş güvenliği uzmanı ve doktor istihdam edemeyecek, küçük işletmeler, kuaförler, apartmanlar vb. için mutlaka OSGB veya benzeri kuruluşlar olacaktır. Bu kuruluşlar ile beraber sıkıntıları da olacak tabi, ancak ülkemizde iş kazalarının azalmasında etkisi olacak, iş güvenliği uzmanlarının yeteneklerinin gelişmesinde katkısı olacak mekanizmaların, devletin denetleme ve uygulamada zorlaması, sendikaların işçi sağlığı ve iş güvenliği alanlarında taleplerini yükseltmeleri (otomobil endüstrisinde, otomobil altına yapılan kaynak yapım şeklinin insana uyması için bantları yan çevirenlerin sendikalar olması iyi bir örnek) ve üyelerinin bilinçlerini arttırma çalışmaları yapmaları olacağını düşünüyorum. Devlet tarafından caydırıcılığın arttırılması mutlaka uygulanmalıdır diyorum, mesela iş kazası sonucu alınan istirahat süresince işçinin maaşını SGK'nın ödemesi işveren açısından caydırıcı değildir, iş kazaları sonucunda alınan istirahat süresince maaşı ve primi işveren (hatta katlanan cezalı) ödemelidir. Yani yaptırım gücü olmayan hukuk geçersizdir.

   
  sas bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica