Ara panel bölme işlemi sırasında yapılan iş güvenliği hataları | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Ara panel bölme işlemi sırasında yapılan iş güvenliği hataları

Konu, 'Hatalı Uygulanan İSG Önlemlerinin Fotoğrafları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Ofis ara bölme çalışması deyip geçmeyin, bakın böyle bir çalışmada ne gibi tehlikeli davranışlar meydana geliyor.

  • Yüksekte iskelesiz ve basılan parçanın demontaj işlemi,
  • Uygun olmayan iskele kullanılması,
  • Yüksekte altında işçi bulunurken kaynak işlemi yapılması,
  • İskelenin en uç kenarlarına basarak çalışma,
  • İskele üzerine uygun olmayan eşya konularak çalışma konumunun yükseltilmesi,
  • Koruması olmayan canavar kullanımı,
  • İskelesiz ve merdivensiz çalışma,
  • İş yapılan parça üzerine basarak çalışma,
  • ...
  • En son olarak iş güvenliği ekipmanlarına değinmek bile istemiyorum...


  [​IMG]
  Resim 01  [​IMG]
  Resim 02  [​IMG]
  Resim 03  [​IMG]
  Resim 04  [​IMG]
  Resim 05  [​IMG]
  Resim 06  [​IMG]
  Resim 07  [​IMG]
  Resim 08  [​IMG]
  Resim 09  [​IMG]
  Resim 10  [​IMG]
  Resim 11   
  Aytuğ ve volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 2. nestai

  nestai TÜİSAG Üyesi

  Örnekleri yalnız ülkemizde görülebilecek fotoğraflar. Benim yıllardır şantiyelerde anlamadığım bir tek şey var. Aslında kimse bu çalışan insanları bunlara zorlamıyor. Çoğunda bir deli cesareti, korkusuzluk, yaptığı tehlikeli hareket ten böbürleniyor ve gurur duyuyor. Yani nasıl bir insan bu hareketleri yaparken düşerim yaralanırım ölürüm diye düşünmez. 1 metre ötesindeki iskeleyi çekmeye üşenir. Cebinde duran solunum maskesini kulaklığı takmaz. O yüzden işçiler üzerinde en etkili eğitimin kötü sonuçların anlatımı ve kaza fotografları olduğuna inanıyorum.

   
  Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
 3. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Dediklerinizde çok haklısınız. Bunun için http://www.isgfrm.com/yaralanmali-olumlu-kazalari-fotograflari-18/ adresinde ölümlü ve ağır yaralanmalı kazaları toplamaya çalıştım. İşçilerimiz yurt dışında bir Avrupalı gibi fakat ülkemizde tam Türk gibi çalışıyorlar. Ülkemizin huyundan suyundan mı, denetimlerin yetersiz olmasından mı yada iş verenlerin ücret politikalarıyla ve iş güvenliği önem seviyesinden mi bilinmez. :)
  Çeşitli milletleri nasıl övüyorsak bir Türk denildiğinde işini en güzel planlayıp en dikkatli şekilde en önemlisi bir seferde yapan kişi olarak akıllarda canlanmak benim misyonumdur. Bu misyonda iş güvenliği ile ilgili yaptığım sitelerim ise vizyonum.

  İyi çalışmalar,

     

   
  Aytuğ ve volkan seven bu yazıya teşekkür etti.
 4. nestai

  nestai TÜİSAG Üyesi

  Ben gerçekten sitenizi çok beğendim Kaan Bey. Ders Notlarınızıda öyle. Sizin ders notlarınızı indirdim onlarla sınava hazırlanıyorum. Emeğinize sağlık tekrar teşekkürler ...

   
 5. MEHMETBENGUL

  MEHMETBENGUL TÜİSAG Üyesi

  Şantiyede İş güvenlikçiyim ne kadar onarıcı davransamda insanların kafasında hep bir hızlı iş düşüncesi yatıyor. Ve bununla birlikte meydana gelen tehlikeli çalışmalar. Neler görmedim ki dediğiniz gibi gerçektende kimse bu insanları bu şekilde çalışmak için zorlamıyor sadece beyinlerinde kör bir zihniyet oluşmuş ve buna inanarak çalışıyorlar. Bu arada site çok yararlı emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Teşekkürler...

     

   
 6. volkan seven

  volkan seven TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler

   
 7. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Kaan Bey her şey için elinize, gönlünüze sağlık. Yalnız yukarıdaki mesajınızın son iki cümlesinde vizyon ve misyon yer değiştirmeli diye düşünüyorum :) Naçizane önerimdir.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica