Soru : Apartmanlarda Iş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmak?

alihunkar33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iyi günler;

en az 1 çalışanı olan (kapıcı,bahçivan vs.) apartmanlarda ve 50 den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma şartı 1 temmuz 2014 de yürürlüğe girecek.

herhangi bir yerde çalışan biri ilave olarak bir apartmanda iş güvenliği uzmanı olarak çalışabilir mi?
çalışacak ise ne kadar maaş teklif etmeli?
ne kadar süreli apartmanda çalışmak gerekiyor?

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
  1. Torba yasa ile belirttiğiniz 50 altı az tehlikeli işyerlerinin çalışması 2016 'ya ötelendi...
  2. Ücret konusu piyasada esnek , çok farklı rakamlara ulaşabilirsiniz. Ücret belirlenirken aylık hizmet süresi baz alınıyor. Tamamen sizin kendi belirleyeceğiniz değer önemlidir.
  3. Süre ; çalışan sayısının ilgili yönetmelikte belirtilen asgari süre ile (tehlike sınıfına göre değişiyor) çarpılması sonucunda hesaplanıyor. Yapacağınız çalışmaları bu mecburi hizmet süresine de uydurabilirsiniz daha fazla süre ile zaman da ayırabilirsiniz tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Yeter ki yapmanız gerekenleri eksiksiz yapın...
İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV , YETKİ , SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

MADDE 12 – (1) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:
a) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışan başına yılda en az 60 dakika.
b) Diğer işyerlerinden;
1) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika.
2) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika.
3) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika.”

alihunkar33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
peki bu durumda 2016 yılını bekledik diyelim.2016 da apartman ben bir ortak sağlık güvenlik biriminden hizmet alacağım iş güvenliği uzmanı çalıştırmak istemiyorum diyebilecek mi?

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
peki bu durumda 2016 yılını bekledik diyelim.2016 da apartman ben bir ortak sağlık güvenlik biriminden hizmet alacağım iş güvenliği uzmanı çalıştırmak istemiyorum diyebilecek mi?
Diyebilir tabii ki sizden hizmet alma zorunluluğu yok...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.