Apartman Için Risk Analizi Örneği

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında ercan kocaada tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi  Güzel olmuş kübra hanım tebrik ederim


   
 2. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi  asansör bakımı, temizlik için hizmet alımı gibi durumlarda işverenlik statüsü kazanılmaz.
  istisna akdi, hizmet akdi kavramlarını iyi irdelemek lazım. asansör bakımı, temizlik için hizmet alımı gibi durumlar istisna akdi kapsamına girer. bu durumda o işi yapan kişi hizmeti alanın sigortalısı olmayacağı gibi hizmeti satın alanda işveren olmaz.
  Alt işverenden söz edilebilmesi için önce asıl işverenin olması lazım. Asıl işverenin olmadığı yerde alt işverende olmaz.
  dolayısıyla hizmet akdine dayalı sigortalı çalıştırmayan apartman yönetimleri ve/veya başka yerler işyeri, buraların sorumluları/sahipleri işveren sayılmazlar. Sigortalı yoksa risk denetimide yapmak zorunda değillerdir.
  asansör bakımı, temizlik için hizmet alımı gibi durumlarda işverenlik statüsü kazanılmaz.
  istisna akdi, hizmet akdi kavramlarını iyi irdelemek lazım. asansör bakımı, temizlik için hizmet alımı gibi durumlar istisna akdi kapsamına girer. bu durumda o işi yapan kişi hizmeti alanın sigortalısı olmayacağı gibi hizmeti satın alanda işveren olmaz.
  Alt işverenden söz edilebilmesi için önce asıl işverenin olması lazım. Asıl işverenin olmadığı yerde alt işverende olmaz.
  dolayısıyla hizmet akdine dayalı sigortalı çalıştırmayan apartman yönetimleri ve/veya başka yerler işyeri, buraların sorumluları/sahipleri işveren sayılmazlar. Sigortalı yoksa risk denetimide yapmak zorunda değillerdir.

   
  mehmetnr ve Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
 3. burak hayat

  burak hayat TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar risk analizini bir şirkete yaptırmak istedim benden 20 daire için 1,000lira civarında ücret istediler neyse yaptırdık fatura kesildi ama şimdi öğrendim ki site yöneticisi olarak risk analizi değerlendirmesini site yönetimi de kendi değerlendirebiliyormuş. bizim paralar boşa mı gitti bir söyleyiverin hele :)

     

   
 4. Serdarsan

  Serdarsan TÜİSAG Üyesi

  doğru maalesef geçmiş olsun yönetmeliği bilmediğimizden kaybediyoruz

   
 5. ermandemir

  ermandemir TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar 12 Bloklu bir sitenin risk analizini yapıyorum yetişkin ve çocuk havuzu var havuzların derinliği 1.60 metre ili 1 metre yaklaşık alınması gereken önlemler hakkında bir fikri olan ve yardımcı olacak varmı?

     

   
 6. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle suya girme ihtimali olan herkesin yüzme bilip bilmediğini sorgula.2-Havuz kenarlarının zemininin kaygan olmasını bir tehlike kaynağı olarak işaretle.3-Havuzun yakınından veya içinden geçen elektrik aksamı var ise(Örn.Su altı armatürleri)bunlarıda yine tehlike listene kaydet.4-insanların özensiz ve tehlikeli hareket yapacağını düşünerek havuz kenarlarının havuza bakan kısımlarının beton kenarlarının ve taban zeminin künt travma riskine karşı değerlendirmesini gözönünde bulundur(Örn.Havuza kafa üstü atlama , takla atarak atlama veya uzun boylu birinin havuza kafaüstü atlaması tehlikeli bir hareket olup kafayı tabana çarpıp bayılma ve boğulma riski olabileceğini yine havuzun kenarına özelikle çocukların çarparak kafayı çeneyi sert bir şekilde vurup kesi şeklinde yaralanacağını düşün)6-Yetişkin havuzuna site içinden veya dışından bir çocuğun(Özellikle 5-10 yaş arası)çocukların girme tehlikesi ve bunun sonucunda boğulma riski olabileceğini de değerlendirmeye alabilirsin vs.

   
 7. arıcevre

  arıcevre TÜİSAG Üyesi

  dandik paylaşım
   
 8. faris tabur

  faris tabur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar iki tana apartmana risk analizi yapacağım. tüm apartmanlar az tehlikeli grubtamı.   
 9. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  Kübra hanım,
  Emeğinize sağlık,çok iyi olmuş.
  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
 10. irbey

  irbey TÜİSAG Üyesi

  Evet doğru bina daire içine karışamayız.ortak alanlara risk değ. yapılır.en azından ben öyle yaptım

  sigorta sicil numarasından öğrenebilirsin   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 11. irbey

  irbey TÜİSAG Üyesi

  Fazla kafa karışmasına gerek yok.Apartmanlarda uzmanlık hizmetine 2015 haziran ayına kadar gerek yok.Sadece bir seferlik hizmet olan risk değerlendirme-eğitim ve acil durum planı hazırlanması yeterli.Bunun içinde saat hesaplamaya gerek yok.bir seferlik hizmet için ise ücretler yaklaşık400 tl   
 12. irbey

  irbey TÜİSAG Üyesi

  düzeltme 2016olacak

   
 13. irbey

  irbey TÜİSAG Üyesi

  ben apartmanlar için örnek bir risk değ. yaptım. fakat daire içlerine müdahil olmadım.ortak alanları kapsadı.
   
 14. smyraaa

  smyraaa TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben serbest çalışıyorum. risk analizi yaptığım işyerinde analiz-eğitim-acil durum için 2günlük sskmı yatırmalarını istiyorum. 2 gün oranın isg uzmanı olarak görünüp risk analizi ve acil durum yapıyorum. En son bir apartmana bu işlemleri yaptım ama eğitim kısmında takıldım. Şimdi o apartmanda yada diğer işyerlerinde sigortalı göründüğüm süre içinde eğitim ve sertifika verebilirim değilmi? Bunun için de isgkatipten sözleşme imzalamak şart mıdır? Eğer şartsa apartmanda sadece kat maliklerinden biri yönetici oluyor ama bu işlerle ilgili bilgisi yok. Kendi e-devler şifresi ile giriş yapsa bile apt.adına birşey çıkmaz diye düşünüyorum. Yada şöyle bir sorun oldu ki diyelimki sskm 23-24 aralıkta yatırıldı. 24aralıktan işten çıkışım gösterildi. Ama ben gerekli olduğunu bilmediğim için isg-katipten sözleşme yapmadım. Şimdiden sonra isg-katipten 1günlük sözleşme yapabilirmiyiz? Ki kaldıki sonra sözleşmenin feshi gerekli çünkü 30a yakın firmayla anlaşa ihtimali var. Oo bu ne karışıklık, bu ne formalite! Bilgisi olan yazarsa çok sevinirim..

   
 15. oktay çalışkan

  oktay çalışkan TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar değerli hocalarım ben C sınıfı uzmanıyım ilk kez bir binanın risk değerlendirmesini yapacagım tecrubesizim bildiginiz gibi, risk değerlendirmesi az tehlikeli i oldugu için 6 yıl geçerli ama bina yöneticisi değişirse risk değerlendirmesi yenilenmeli acaba ? ve kapıcı ek iş yapıyor bu doğrumu bu konuda ne yapmam gerekiyor ? Risk değerlendirmesinden sonra acil eylem plan da hazırlamam gerekiyor mu tatbikat yaptırmam gerekiyor mu lütfen yardım eder misiniz hocalarım   
 16. nilüferg

  nilüferg TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  ben de bi apartmana risk analizi yapıcam yeni konuştum.Sadece kapıcısı var ise ki çalışan sadece kapıcı oluyo,onun görev alanı olarak değerlendirme yapılacak.Yoksa daire içerisine girmek mümkün değil ve anlamsız zaten .maksat çalışanın güvenliği değil mi?
  Fakat benim anlamadığım bu konularda danışabileceğimiz bir telefon hattı var mıdır?
  170 bu konularda hizmet veriyor mu ?

   
 17. Hüseyin Sönmez

  Hüseyin Sönmez TÜİSAG Üyesi

  Sadece risk değerlendirmesi yap yönetici imzalasın senin imzalaman gerekmez.apartmanlaz az tehlikeli 2016 yılında mecburi igu ve ih görevlendirme yapmak

   
 18. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Apartman görevlileri, zaten daire içleri için hizmet vermiyor, apartman içi için görev tanımları.
  Bu sebeple sizin daire içlerinden sorumluluğunuz bulunmamaktadır.
  Telefon numarası da doğrudur, isterseniz bu numaraya danışabilirsiniz ama yanıttan pek emin olamadım doğrusu :(

   
 19. nilüferg

  nilüferg TÜİSAG Üyesi

  peki , ödemeyi nasıl belgeleyecek muhasebecisi benim girişimi yapmak zorunda.bu durumda imza gerekmez mi

   
 20. nilüferg

  nilüferg TÜİSAG Üyesi

  dilek hanım,
  bi sorum daha olacak ama , cevaplarsanız sevinirim.Apartman yöneticisi ile İSG katip üzerinden sözleşme yapmamız ve onun bana SGK girişi yapması gerekiyor tabi değil mi , hizmet karşılığında ödemeyi yapabilmesi için ?
  Ayrıca onay defteri gerekmiyor galiba , yönetmeliğe bakmadan soruyorum, umarım doğru soru soruyorumdur :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica