Apartman Için Risk Analizi Örneği | Sayfa 8 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Apartman Için Risk Analizi Örneği

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında ercan kocaada tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi  Ve sonunda.... arkadaşlar bir risk analizi yapmış bulunmaktayım. Şablonun sahibi bizim siteden mi değil mi tam bilmiyorum. Raslayan arkadaşlar varsa haber versin. Fakat içeriğini bir hayli değiştirdim

  yaptığım analiz 300 daireli 15 bloklu bir sitenin analizi. Çevresinde görünen riskleri analiz etmeye çalıştım. Arakadaşlarımızn dediği gibi .... beni yerden yere vurun... yani "YORUMLARINIZI BEKLİYORUM"

  bir düzensizlik var ki, kimi analzilerde uygulanabilecek ileri önlemler kısmında RŞ hesaplanmış,kimisinde boş bırakılmış.

  planım şu ki bu bir ön değerlendirme site yönetim başkanı ile üzerinde çok karalama yapacağız.. bunu göze alın..


   

  Ekli Dosyalar:

  fatmasena, Serdal DEMİR, sahinaktar ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Murat Bey merhaba,
  Çok fazla detaya girip uzatmak istemem. Özetlemeye çalışacak olur isem;
  1. risk değerlendirme yönetmeliği esaslarına göre olmamış, yönetmeliği tekrar gözden geçirmenizde fayda var,
  1.a. Kapak bölümünde mi yer alıyor bilmiyorum, risk değerlendirme ekibini göremedim,
  1.b. Tehlikenin kaynağı/Faaliyet alanı belirtilmemiş, (R.D. Yön. Madde 11-c,ç, Madde 8)
  1.c. Maruz kalabileceklerin sayısı belirtilmemiş, Risk Altındaki Tahmini Personel Sayısı(R.D. Yön. Madde 9)
  1.d. "Tehlikeden kimler ve nasıl etkilenirler?" sütunu ikiye ayrılıp, Maruz Kalanlar ve Risk şeklinde adlandırılmalıdır. Personel ve diğer kişilerin (misafir, tedarikçi gibi) görev ve unvan sıfatlarını tarif eder.(R.D. Yön. Madde 9), Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali ve ne şekilde zarar görülebileceğinin tarifi(R.D. Yön. Madde 11-e)
  1.e. Mevcut önlemler genelde önlem içermeyip olumsuzları kapsamaktadır, Gözlem/Rapor halini almıştır ki bu haliyle form içinde yer almamalıydı,
  1.f. Planlama ve Analiz Sonucu belirtilmemiş, sanırım bunun yerine Kontrol periyodu ve çok ta anlayamadığım Termin Tarihi kullanılmış. Planlama: Analiz edilerek etkilerinin büyüklüğüne ve önemine göre risklerin kontrolü amacıyla faaliyetin nasıl yürütüleceğine ilişkin planlama yapılır ve analiz sonucu kaydedilir. (R.D. Yön. Madde 11-g)
  1.g. Alınması gereken daha ileri önlemler (PEKMOS) yerine, Düzeltici ve Önleyici Kontrol Tedbirleri demek daha uygun olurdu, bu sütunda yer alan yapılmış işler yada durum zaten başlıkla uyuşmamış, isg kontrol tedbirlerinin belirlenmesi: Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar öncelik sırasına göre uygulanır.
  1) Tehlike veya tehlike kaynaklarının ortadan kaldırılması.
  2) Tehlikelinin, tehlikeli olmayanla veya daha az tehlikeli olanla değiştirilmesi.
  3) Riskler ile kaynağında mücadele edilmesi.
  Risk kontrol adımları uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmesi ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanır.(R.D. Yön. Madde 11-ğ)
  • Olasılık ve şiddet değerlerini çok abartılı buldum, genel olarak bakıldığında çok tehlikeli sınıfta yer alan bir fabrika alanında görülebilecek değerler gibi olmuş,
  • Genel olarak bakıldığında çalışanlardan ziyade site sakinlerine yönelik olmuş,
  • Site güvenliği değerlendirmesinde Risk Seviyesini 5*5 ile 25 bulup rekoru bu adıma vermeni dikkate değer gördüm. Hele de bu kadar yüksek skora sahip riski (Tolere Edilemez:Hemen gerekli önlemler alınmalı. Belirlenen risk kabul edilebilir bir seviyeye düşürülünceye kadar iş başlatılmamalı) Yılda 1 kontrol periyodu ile kontrol altında tutma değerlendirmesi ise tamamen kabul edilemez.
  • Site Görevlisine ait bir kapıcı dairesi göremedim, sanırım kazan dairesi ve havuz da yok,
  • Siteye dışarıda Tamir/bakım/onarım için gelebilecek alt yüklenicileri ve bunların içerdiği tehlikeler ile risklerini ise belki de sabahın bu saatinde görememiş olabilirim.
  Kişisel değerlendirmemdir ve beni bağlar.
  İyi çalışmalar dileklerimle

   
  emirbuyuran89 ve erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. Deniz Derya

  Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar. görüldüğü gibi biri yapılır diyor, diğeri : hiç sigortalı çalışanı yoksa yapılmaz diyor.

  Burada doğru cümle : hiç sigortalı çalışanı yoksa risk analizi yapılmaz. Evet doğrusu bu, ama biz şu ''hiç sigortalı çalışanı yoksa'' cümlesini bir kuracalayalım bakalım gerçekten sigortalı çalışanları size dedikleri gibi hiiiiiiiççç yokmuymuş?

  başlıyoruz: şimdi, karşınızda bir apartman yöneticisi var ve: size hiç sigortalı çalışanı olmadığını , kalorifercim de yok, apartman görevlim bile yok , temizlik işlerini de dışarıdan temizlik firmasından alıyorum zaten dedi....
  dikkat edin son kelimelerini tekrar okuyun çünkü kendini ele vermeye başladı.....
  son kelimelerinde ne dedi? temizlik işlerini dışarıdan temizlik firmasından alıyorum dedi değil mi: işteeeee yakalandı...
  temizlik işlerini dışarıdan bir firmadan alarak bir alt işverenden hizmet alımı gerçekleştirmektedir. yani taşeron firma çalıştırmaktadır. siz bunun üzerine asansör konusuna girin, asansörünüzün bakımı yapılıyor mu diye sorun. her ay asansör bakımını yaptırmak zorunda. yaniii bir alt işveren daha çalıştırmak zorunda. çalıştırdığı 2 farklı alt işveren oldu bile. hala size benim hiççççççç sigortalı çalışanım yok diye inat edebilecek mi?

  size şunu söyleyeyim evet inat edecek. siz anlatacaksanız ama o sizi anlamayacak, anlamak işine gelmeyecek. sizi anlarsa, size hak verirse size o risk analizini yaptırmak zorunda... o size o risk analizini yaptırmayacak ama siz de ona doğruları söyleyerek onun beynini doğru bilgileri vererek rahatsız edeceksiniz. hiç kimsenin kulaklarının üzerine yatmaya hakkı yok. o doğruları duysun, yaptırmasın.....

  söylediklerimle ilgili yasla dayanaklarınız:

  asıl işveren ve alt işveren tanımlarına baktığınızda :

  İş Kanunu m. 2/6-c.1 Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir.


  Alt işverenlik kavramı: Alt işverenlikten söz edebilmek için işin bir bölümünün bir başka işverene verilmesi gerekmektedir.


  ASIL İŞİN BİR BÖLÜMÜNÜN ALT İŞVERENE VERİLMESİ
  Teknolojik nedenler: İşletmenin kendi teknolojisi veya uzmanlığı ile gerçekleştiremeyeceği işler alt işverene
  verilebilir. (asansör bakım ve arızaları hizmetini dışarıdan almak zorunda olduğu için buradan yakalayın)
  SORUMLULUK:
  İş kanunu m. 2/6-c.2 bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.
  Birlikte sorumluk ile ifade edilmek istenen müteselsil sorumluktur. Asıl işverenin sorumluluğu, alt işverenin işçisinin kendisine ait işyerinde çalıştığı süre ile sınırlıdır. Sorumluluğa ilişkin bu düzenleme tarafların anlaşması ile bertaraf edilemez.

  umarım kafalardaki soru işaretleri dağılmış ve hiç çalışanı dahi olmasa bir apartman yöneticisinin neden risk analizi yaptırması gerektiği konusu kafanızda sağlam bir yere oturmuştur.

  arkadaşlar uzun cevabım için kusuruma bakmayın. gördüğünüz gibi bizler mesleğimizin gerektirdiği kadar da olsa hukukçu olmak zorundayız. bu cevapları hak edene vereceksiniz. risk analizin yaptırmasa dahi sizden cevabını alacak..
  siz haklı olarak onun yanından ayrılacaksınız, o da bunları duyan ve yaptırmayan sorumsuz bir yönetici olarak sizin yanınızdan ayrılacak.

  sizce zafer kimin?

  DENİZ DERYA...


     

   
  hserap, Kemal Erdal Çelen ve nasibal35 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  1.a =gizledim
  1.b="elektrik","yangın"...vb gözden kaçtı heralde
  1c=maruz kalabilecekler genel yazdım her riske 300 daire x ort 2 kişi+2 çalışan mı yazmalıydım?
  1.d=birlikten kuvvet doğar
  1.f=TERMİN Türkçemizde, "randevu"."belirlenmiş zaman" anlamına gelmkete olup RD raporlarında işin bitirleceği tarih olarak geçer.kontrol periyodu da o maddenin isg açısından hangi periyodlarda kontrol edileceğini bleritir.
  1.g nin 1. noktası: zaten kapıcılık da çok tehlikeli sınıfa girmektedir
  2. noktası: bu analizde sadece sitenin çevre yollarını ve tehlikelerini gördük. bir sonraki 15 RD mizde blokları asansör,kazan dairesi, çatı katı, yangın merdiveni, depo,sığınak analiz edilecek
  4. noktası: 2.noktada cevap vermişimdir
  5. noktası: evet görememişsiniz...

  diğer tüm nokta, harf ve sayılara bende katılıyorum. yorumlarınız için teşekkür ederim.

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 5. smyraaa

  smyraaa TÜİSAG Üyesi

  İyi günler arkadaşlar. Yorumların çoğunluğunu okumaya çalıştım ama gözden kaçmış olabilir. Apartmanlar için risk değerlendirmesi yapan arkadaşlar ücret aldığınıza dair bir fatura kestiniz mi? Yada bunu yaptıysanız şirket kurmuş gibi göründünüz? Bir de 1 kapıcı çalıştıran 10 daireli bir apartmanda risk analizi için daire başına 100tl istemek sizce uygun mudur?

  Bir kısmı daha eklemeyi unuttum; apartmanlar için risk değerlendirmesi 1 ocak 2013te başladı. Ben şimdi bir apartmanla anlaşıp risk değerlendirmesi yapsam bile "1 Ocak 2013 tarihini takiben değerlendirmenizi yapmadığınız her ay için 3 bin 284 TL para cezası ödenecek." şeklinde bir bildirim varken risk analizini temmuz ayında yaptığım bir apartman önceki 6 ay için ceza mı ödeyecek anlayamadım?

     

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 6. fatihzkn

  fatihzkn TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla sizin risk analizi yaptığınız tarih sizi bağlar apartmanda önceki dönemden sorumlu tutulamaz.

   
 7. smyraaa

  smyraaa TÜİSAG Üyesi


  teşekkür ederim. Tabii ki ben sorumlu tutulmam ama geçmişe yönelik değerlendirme yaparız diyenler olacaktır eminim. Bu durumda haziran ayında uzman olmuş benim yerime eski uzman ve geçmişe dönük analize imza atmayı kabul edeni tercih edeceklerdir.

  Bir de fatura konusunda bilginiz var mı? Gerekli mi, gerekliyse şirket kurmuş gibi mi görünmeliyiz?
   
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  sn smyraa,

  ben bir sitenin RD ni yaptım. Burada apartman gider makbuzu kestiler. Bunu avans için kestiler tabi. Ben serbest meslek erbabı olup vergi numarası almayı ve sonrasında tüm iş için siteye makbuzkesmeyi düşünüyorum. Üstadlardan Kemal Bey de diyor ki, bir danşmanlık firmasıyla anlaşıp oradan da fatura kestirebilirsiniz diyor.

  FAkat bana göre mantıklı olan Serbset meslek erbabı olmak. Zaten gideri az şartları ağır değil. Ayrıca birçok şeyi vergiden düşebiliyorsunuz.   
 9. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bravvo Deniz Derya bir hukukçu ancak bu kadar yorum yapabilir.

     

   
 10. elif öner

  elif öner TÜİSAG Üyesi

  15 blok için tek bir risk analizimi yaptınız? ücret ne aldınız merak ettim....   
 11. Kübra SAYIM

  Kübra SAYIM TÜİSAG Üyesi

  yorumları bekliyorum...   

  Ekli Dosyalar:

 12. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Ben çok beğendim Kübra Hanım. Hem şablonunuz çok başarılı olmuş, hem de analizleriniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

   
  Kübra SAYIM bu yazıya teşekkür etti.
 13. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  Teşekkür eder böylesine başarılı çalışmalarınızın bir meslektaşınız olarak devamını dilerim.
  yalnız bir önerim olacak.tamam herkesin yavrusu kendine şahin gözükür ama :) her sayfada bir risk ele alınsa daha anlaşılır olmazmı.? okurken boynum tutulacaktı.bi yan döndüm bir sayfayı döndürdüm.keşke her sayfada bir risk ele alsanız da tüm yazılar düz olsa :D ve daha anlaşılır olsa.
  bunun dışında tespitleriniz ve tanımlarınız-önerileriniz gerçekten çok güzel.
   
  Kübra SAYIM bu yazıya teşekkür etti.
 14. keziban

  keziban TÜİSAG Üyesi

  Elinize sağlık Kübra Hn. henüz tam olarak incelemedim ama şablon ve içerik gayet başarılı görünüyor.

   
 15. İsg Rehberim

  İsg Rehberim TÜİSAG Üyesi

  elinize sağlık Kübra hanım.gayet başarılı.   
 16. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Fine kinney ile mi yaptınız? Çok başarılı bence çok incelemedim ama ....

   
 17. Kübra SAYIM

  Kübra SAYIM TÜİSAG Üyesi

  evet kinney metodu kullanıyorum.

   
 18. Kübra SAYIM

  Kübra SAYIM TÜİSAG Üyesi

  tamam dikkate alıcam bunu :D

   
 19. kdr

  kdr TÜİSAG Üyesi


  Güzel olmuş elinize sağlık fakat görüntü olarak biraz karışık gibi geldi bana, farklı sayfalarda olsa daha anlaşılır olurdu sanırım

   
 20. Kübra SAYIM

  Kübra SAYIM TÜİSAG Üyesi

  bu sekilde biraz karışık görünüyor ama çıktılarında gayet acık ve anlasılır oluyor kadir bey

   
  Sadi AKSOY ve civriz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica