Apartman Için Risk Analizi Örneği

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında ercan kocaada tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. semahat

  semahat TÜİSAG Üyesi  merhabalar apartmanda 1 kişi kapıcı çalıştıtıyorum.42 daireli bir apartman acil eylem planı hazırlanacakmı nasıl nelere neye göre hazırlanacak.örnek verebilirmisiniz.


   
 2. ardaderi

  ardaderi TÜİSAG Üyesi

  slmlar apartmanlar için risk değerlendirmesi yapabiliyormuyuz isg uzmanı olmadan .

   
 3. ardaderi

  ardaderi TÜİSAG Üyesi

  apartmanlarda isg uzmanı oılmadan risk değerlendirmesi yapabiliyormuşuz ancak para fatura muhasebe işleri karışıyor. ben şimdilik para almadan gözetmen olarak yapmayı düşünüyorum.

  esas sorum 12 kişinin çalıştığı iki katlı bir turzm ofisi için risk degerlendirmesi yapıcam sanırım.. para istemedim acıkcası ilk işim ve belge almadım daha . yardımcı olabilirmisiniz acaba kuaförler ve apartmanlar için çsgb nın yayınlamış olduğu değerlendirmelere baktım biraz değişiklikle uyum saglarım diye düşünüyorum. valla bir yardım bir umut ışığı :)

     

   
 4. i.basoren

  i.basoren TÜİSAG Üyesi

  yya arkadaşlar benim anlamadıgım biz hem bir yerde çalışıp hemde istediğimiz kadar yani yapabildiğimiz kadar apartmana risk analizi yapa bilirmiyiz bilgisi olan varsa aydınlatsın lütfen.

   
 5. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Biraz önce, bir sitenin yönetim kurulu ile toplantı yaptım. Ayrıntıları uzatmadan ve sıkmadan sizlerle paylaşayım.

  Önce Çsgb nin klavuzunda belrittiği apartman/site nin tehlike sınıfı(!) nı belirledim. Alo170 den aldığım bilgi daha çok yangın yönetmeliğinde belirtilen düşük/orta/yüksektehlikeli yerler tanımlaması, ama bizim istediğimiz bu değil. kabaca apartmanda kazan,hidrofor,jenaratör vb varsa ve burada apartman görevlisi (AG) bu işlerle uğraşıyorsa bu konut çok tehlikelidir.

  gelelim toplantıya, ben hepimiz gibi bu işte yalan dolan olmaması taraftarı biri olarak yönetime, (15 blok,her blokta bir yönetici ve bu yöneticilerin oluşturduğu SGK sicil no.nun bu yönetime ait olduğu bir genel kurul) risk değerlendirmenin (Rd) bakanlıkça belirtilen klavuza göre, yönetimin oluşturacağı bir kurulla da yapılacağı bilgisini verdim. Fakat burada sorunun tehlikeleri görememek, zaman ayıramamak, koordinasyonu sağlayamamak gibi eksikler olacağını,bunu uzman birisinden de alabileceklerini, kalite/bilgi-ucuz/kopyala-yapıştır ayrımının piyasada döndüğünü,dışarıdan danışmanlık alındığında her türlü sorularına cevap bulabileceklerini söyledim. ARdı ardına gelen geri bildirimlerden çıkan sonuç şöyle:

  -insanlar genelde "kat mülkiyeti kanunu" ile İSG kurallarını karıştırıyor. Apartmanları işyeri mantığı ile göremiyorlar.
  -imza atmayı,kendi isminin geçmesinden çekinerek, risk değerlendirmeyi her yönetici değiştiğinde yapmayı planlıyor
  -basın,avukatlar,daha önce yaşadıkları örnekler zihinlerini acayip bulandırmış
  -AG nin meslek hastalığı sonucu yönetimi mahkemeye vermesi ve ihlallerden 75.000 Tl ceza kesilmesi bunun 30.000 tl si bilirkişinin AG nin günde 16 saat çalışması diye raporundan kaynaklandığını
  -Rd nin bir kopyasını alıp kendi dosyalarına koymalarını istediklerini ve bunu dayatarak söylediklerini(ee zaten biz de öyle diyoruz)
  -Apartmanlarda Rd de Asıl işveren-alt işveren konusunun çok bariz bir şekilde ortaya çıktığını
  -Hatta sitenin temizlik işlerini bir firmaya verdiklerini ve daha önce yaşadıkları meslek hastalığı yüzünden kesilen cezayı önlemek için hizmet satınaldıkları bu gibi firmalara önceden 50.000 TL lik senet imzalatmanın çözüm olacağını(!!!!)

  bu gibi gerek kanunsuz,gerek bilgi eksikliğinden,gerekse yanlış anlamadan kaynaklanan tuhaflıklar ortaya çıktı ve karar olarak şimdilik, Rd yi kendileri yapmaya karar verdiler.

  Buradan ben şunu çıkardım ki SORUN, bazı "Negatif ismail" arkadaşların dediği gibi 50 bin uzman olacak olması, düşük fiyat, OSGB falan değil; İSG yi topluma hiç ama hiç aktaramıyor olmamızdır. Biz gerçekleri aktaralım, doğruyu arayan elbet çıkacaktır.

  Güvenli günler.

     

   
  yagmur_nk, SEVİNÇ KAYA, mackerell ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. AhmetYavuzALKAN

  AhmetYavuzALKAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar, evin icindeki tehlikeler, kombinin balkonda mi evde mi oldugu falan.. Yapmayin Allah askina.. Sizler IS GUVENLIGI UZMANI oldunuz degil mi? Kurslarda derse katilim formunu arkadasina imzalatan, sadece internetteki sorulara calisarak girip 2 satir mevzuati okumadan sinava girip, iptal sorularin da yardimiyla belgesini alanlar hemen belli oluyor iste.. LUTFEN ACIP 6331'i ve Konut Kapicilari Yonetmeligini ve olabilecek ilgili mevzuati falan 2 satir okuyun.. IS ETIGI nedir, iyi dusunun..

   
  11041586fff ve SAİT KÜLEKÇİ bu yazıya teşekkür etti.
 7. mackerell

  mackerell TÜİSAG Üyesi

  Selam.Apartmanlar "az tehlikeli sınıfta değil mi?" AVM' ler bile az tehlike sınıfındayken biz şimdi apartmanları hangi tehlike sınıfına sokmalıyız? Çünkü etrafımızdan bu yönde çok soru geliyor. Diyelim ki kalorifer kazanı var,hidrofor var,kazan dairesi var ve bir adet te çalışan var.Bu hangi sınıftadır sizce arkadaşlar?
   
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  bir de

  çalışanı olan apartmanlar çok tehlikeli ise C sınıfı uzman risk değerlendirmesini nasıl yapar   
  kutbettin akpınar bu yazıya teşekkür etti.
 9. Erdoğanyılmaz

  Erdoğanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tehlike sınıfını belirlemek için bir kere tehlike sınıfları tebliği var .Ayrıca oradan bulamazsanız en kesin yol iş yeri SGK sicil nosudur. bu numaralar tehlike sınıfına göre veriliyor. bildiğim kadarı ile Aşağıda tebliğde geçen kısım var.

  68.32.02 Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan gayrimenkul yönetimi faaliyetleri (site yöneticiliği, mobil ev alanlarının, müşterek mülkiyetli konutların, devre mülklerin, ikamet amaçlı olmayan mülklerin, vb. yönetimi) Az Tehlikeli

     

   
  fatmasena, erhaneeser, chemistanbul ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. Erdoğanyılmaz

  Erdoğanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Yine tebliğden bi madde almayı unutmuşum onuda aktarıyorum.Burada benim aklımı bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak tabiri biraz karıştırıyor.Çoğu yerde yönetici profesyonel değil genelde kat maliklerinden seçiliyor.Bu seçim karar defterinde imzalanıyor.O kısım sözleşme olur diye düşünüyorum

  68.32.04 Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak yapılan apartman yöneticiliği Az Tehlikeli   
 11. Erdal YILMAZ

  Erdal YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  apartman görevlisine verilecek eğitimin içeriğine ilişkin kaynak veya örnek verebilir misiniz?   
 12. nurnur

  nurnur TÜİSAG Üyesi

  90 villadan oluşan bir sitede çalışan personeller var bunlara maaş ödeniyor fakat ssk ları ödenmiyor, emekli personeller. Bu sitede risk analizi yapılması gerekiyor mu?

  Sitede risk analizi yapan arkadaşlar va rmı, örnek dökümana ihtiyacım var,

   
 13. warhelmet

  warhelmet TÜİSAG Üyesi

  çalışanların sigortası ödenmiyorsa risk analizi yaptırmaya gerek yoktur.

  eğer çalışan varsa ve sigortası yatırılıyorsa risk analizi YAPILIR.
  çalışan yoksa risk analizi YAPILMAZ.
  ayrıca çalışan var ama sigortası yatırılmıyorsa risk analizi YAPILMAZ.
   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 14. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Asansör işletme yönetmeliği değişti mi? Bütün apartmanlarda makine mühendisi yetkilisi bir takım uygunsuzluklar rapor ediyor. Apartman yönetimleri "Asansörü yeniden mi kurduracağız ?" gibi bir düşünce içindeler....

  Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyoruz. ......diyecektim ki

  2011 yılında yönetmelikte yapılan değişiklikle 01/01/2012 tarihinden itibaren bünyesinde asansör bulunan binaların, asansörlerinin yıllık kontrollerini TS EN 17020 standardına göre asansör konusunda akredite olmuş A tipi Muayene Kuruluşlarınca yapılması zorunluluğu getirilmiş.

  uygulamanın esası nedir değerli makine mühendisleri?

   
 15. mechanical

  mechanical TÜİSAG Üyesi

  Ekli dosyaları inceleyin

  Selamlar   

  Ekli Dosyalar:

  fatmasena, Serdal DEMİR, alibey ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  apartmanlarda risk analizi yapan var mı nasıl bır yol ızledınız acaba?

   
 17. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 8 bloktan oluşan bi apartmana yaptığım risk analizi.kontrol edip yorumlarınızı eklerseniz sevinirim.eğer uygun görüp kullanmak isteyen olursa helali hoş olsun.:) iyi çalışmalar

   

  Ekli Dosyalar:

 18. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  Acil eylem planı hazırlanmış, acil durum ekipleri oluşturulmamış?, yangın tüpü yok? Nasıl yani?

   
 19. Serhatkuzu

  Serhatkuzu TÜİSAG Üyesi


  95/16/AT Asansör Yönetmeliğine göre bulunduğunuz idari bölgede yani belediyenin protokol imzaladığı A tipi Muayene Kuruluşları (TSE,MMO) yılda 1 kez yapılma zorunluluğu vardır. Bunun yaptırılmaması sonucu oluşan herhangi bir kazadan bina sorumlusu/yöneticisi sorumludur.

   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 20. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi


  acil durum planı hazırlandı fakat site sakinleri içerisinden acil durum ekipleri oluşturulması gerekiyor,buda ancak yönetim toplantı yaptığı zaman oluşacak.şuan için sadece çalışan tek personel var onuda acil durum kordinatörü yapabildim.,
  yangın tüpü yok.? bunun neyine takıldınız anlayamadım.?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica