Apartman Için Risk Analizi Örneği

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında ercan kocaada tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ozzgguur

  ozzgguur TÜİSAG Üyesi  Slm burdaki arka planin gorunmemesi icin biseler yapabilirmiyiz


   
 2. Efdal Duruktuna

  Efdal Duruktuna TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bugün bana bir apartman yöneticisinden risk analizi yapmam konusunda teklif geldi.Apartmanlar için risk analizini teknik olarak düşünmekten çok benim asıl kafama takılan fatura kesmemiz gereklimi değil mi ? Risk analiz raporunu bir kaç gün içinde hazırlayıp vermemiz yeterli mi ? Takip eden hafta ve aylarda sürekli gözlem yapmaya gitmemize gerek var mı ? Lütfen özellikle fatura konusunda bilenler yardımcı olursa sevinirim

   
 3. durgut

  durgut TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  ÇSGB nin hazırladığı apartmanlar için risk analizi rehberindeki formu kullanmak dışında ayrıca risk değerlendirme metodlarını da kullanarak bir rapor oluşturacak mıyız? Apartmanlar için sadece rehberdeki formu oluşturup doldurmak yeterli olacak mı?

     

   
  Ufuk SAĞLAM ve uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 4. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  durgut beyin sorusuna aynen katılıyorum sadece formumu dolduracağız yoksa örneğin bi matris yönteminede çevirip mi yapacağız ?

   
  Ufuk SAĞLAM bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ufuk SAĞLAM

  Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

  ewet arkadaşlar burda bi karışıklık var bakanlığın yayınladığı apartmanlar için risk değerlendirme rehberinde ki kontrol listesi
  yetecek mi yoksa risk analizi mi yapılacak ...???

     

   
 6. anilcal

  anilcal TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığın hazırladığı listeyi ticari amaçlı kullanmak yasak. Bilginiz olsun...

   
 7. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  listeden feyz alarak bir risk değerlendirmesi oluşturdum arkadaşlar bakalım yarın onaylanacak eğer bi sorun çıkmazsa yüklerim sizde yararlanırsınız.
   
  maho, swat767, baharkalfa ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Apartmanlarda risk analizini kapıcı orada çalıştığı için yapıyorsunuz.Lütfen görev alanınızı düşünün.Evlerin içine girerseniz çıkamazsınız.Apartmanlarda çalışan personel kimse onla ve çalışma ortamıyla ilgili analiz yapın lütfen.Siz o konulara bakma yetkiniz zaten yok.

  kim onaylıyor?   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 9. uzman_26

  uzman_26 TÜİSAG Üyesi

  ben OSGB de çalışyorum resmi bi onayı kasdetmemiştim uygun görünür ve eksik bulunmazsa demek istedim .Bakalım daha biraz sürecek

  Arkadaşlar önemli bi sorum olacak az riskli bi apartmanı 6 yılda bir risk analizi yapılmalı diyor.benim analizimdeki uygun bulduğum durumlar bu yıllar içinde değiirse ne olacak ben nasıl müdahale edeceğim örn:yüksekte çalışmalarda uzman kişiler çalıştırılacak diye madde koydum bu yönetici hadi aslanım sen yaparsın deyip kapıcıyı çıkarırsa ben bunu nereden bileceğim kapıcılara talimatname vs.gibi bişeyler mi imzalatmalıyım bi apartman için bu kadar sıkıntıya girmek te akıllıca gelmiyor bazen.yardımınızı bekliyorum

     

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 10. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  http://www.isgfrm.com/threads/apartmanlarda-acil-durum-planları.7750/

  http://www.isgfrm.com/threads/apartmanlarda-acil-durum-planları.7750/   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  kimyagerisg, Tülin Atik ve uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  her değişiklikte risk değerlendirmesi yenilenecektir   
  uzman_26 bu yazıya teşekkür etti.
 12. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Ne kadar risk analizi yapılırsa yapılsın riskler sınırlanmaz.Biz önerilerimizi ve öngörülerimi yazarız.Ama bir iş kazası olursa 6 yıl boyunca bizim sorumlu tutulmamız diye bir şey yok ki.Herkes mesleki etik ilkelerine uyar doğru ve bilinçli yaparsa işini sıkıntı olmaz.Bu arada iş kazası olursa zaten risk analizinin yenilenmesi gerekir.Ama tespitlerde o riski görmüş ve uyarmışşak sorumluluk yöneticilerde olur.Bir kereye mahsusu bu uygulama yapılıyor.O zaman herkes sigortalı olarak alır iş güvenliği uzmanının her türlü sorumluluğu da alır.Zaten temmuz 2014 te böyle olacak.O zamana kadar geçiş için yapılıyor bu işlemler.

  Eğitim konusunu atlıyorsunuz.Çalışanlara iş sağlığı ve eğitimi verilmiştir ibaresi var formda.Yani her halde çalışanlara eğitim vermeniz gerekiyor.

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  Muharrem Bilgin ve (deleted user) bu yazıya teşekkür etti.
 13. Kerem Bilici

  Kerem Bilici TÜİSAG Üyesi

  Apatman içim risk değerlendirmesi sadece apartman yönetiminin çalıştırdığı apartman görevlisi ve varsa güvenlik elemanı vs için yapılır. Apartman sakinlerinin dairelerinin içi bizi ilgilendirmez. Gereksiz sorumluluklar almamıza gerek yok.
   
  BURCUMMM ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 14. A.Naz

  A.Naz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba,
  Bahçıvan ve Bekçilerden oluşan 10 çalışanı olan bir siteden risk değerlendirmesi ve acil durum planı teklifi geldi.
  Son durum itibariyle temmuz 2014e kadar risk değerlendirmesi şartı var mı yoksa sadece bakanlığın paylaştığı checklistin doldurulması yeterli midir? Biraz kafam karıştı. Bir de risk değerlendirmesi yapılırsa,yasal olması için ne yapılması gerekir? Fatura kesemiyorum, bir firmada tam zamanlı çalışıyorum, geçici sigorta yapılamaz, faturasız olmaz,vergisiz kazanç.Siz nasıl çözdünüz bu problemi?

   
 15. seyhan26

  seyhan26 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar her c sınıfı iş güvenliği uzmanı apartman risk değerlendirmesi yapabilir mi. onay yetkisi var mıdır.   
 16. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Evet, yapabilir.

   
  aysima ve ozkankosebay bu yazıya teşekkür etti.
 17. D sınıfı

  D sınıfı TÜİSAG Üyesi

  İş yerine gelen arkadaşınızda kaza gecirirse iş kazası olduğuna göre, apartmanın genel kullanıma acık tüm alanlarında apatman yöneticisi sorumlu ise ve yönetici uzman olarak sizden risk analizi istemiş ise, evlerin içi hariç ( bence ) ortak kullanıma açık tüm alanlar değerlendirmeye alınmalıdır. yanlızca kapıcının iş tanımı dar bir kapsam olur. ( örnek asansörde mahsur kalan teyze ile merdivenler ıslakken düşüp bacağını kıran bakkal cırağı risk'e dahildir )

   
  fatmasena, yagmur_nk, 63m ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. SERKAN ÜLKER

  SERKAN ÜLKER TÜİSAG Üyesi

  asıl iş veren apartman sakinleridir. işveren vekili de yönetici oluyor. kaloriferci vs çalışan oluyor. yani... risk değerlendirmesini işveren yapar veya yaptırır. yani işveren apartman sakinleri.... bir yıllık işveren vekilliği yapan yönetici... çalışanımız var yönetici işleri takip eder vs. cezalar yükümlülükler yönetici üzerinden apartman sakinlerini ilgilendirir çünkü apartman sakinleri işveren... mahkeme olduğunda yöneticiyle(işveren yetkilisiyle)birlikte apartman skinleri(işveren) de mahkemeye çıkar...

  apartman sakinleri işverendir. biz apartman sakinlerine sorumluyuz. yani bir şey olsa apartman sakinleri bize cezayı rucu edebilir çünkü o tehlikeyi görelim diye işveren(apartman sakinleri) bize yetki veriyor. yönetici ise işveren vekilidir. kapsıcı ise çalışan.... bir iş yerinde nelerden sorumlu ve yetkili isek apartmanda da aynıdır. her tehlikeyi görüp risk derecesini belirleyip işveren(aparman sakinleri)in görevlendirdiği işveren vekiline(yöneticiye) raporu verip gerekli olanların yapılmasını isteyeceğiz. raporu uzman verdikten sonra da işveren (apartman sakinleri) rapordaki öneri yapsın yapmasın herşey onu bağlar. uzman görevini yapmıştır.

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  kimya mühendisi ve serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 19. SERKAN ÜLKER

  SERKAN ÜLKER TÜİSAG Üyesi

  o güvenlikçiler çalışandır. siz işveren vekiline(apartman yöneticine)durumu rapor etmeniz gerekir. işveren vekili ondan sonrasını halleder veya halletmesi lazım. öneride bulunursunuz. yangın tehlikesi var bu ısıtıları kaldırıp yerleri kuru ısıtılar var (reklam amacıyla değildir!!! işyerimizde (şantiye) baraklardaki ısıtıcıları iptal edip yerine aırelec markalı kuru tip ısıtıclar taktık) onlar temin edilmelidir denileilir.

   
  serhat ışık bu yazıya teşekkür etti.
 20. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Ne demek istediğinizi tam kavrayamadım.O güvenlikçilerin çalışan olmadığını mı belirttim?Tabiki onlar çalışan.Onlara bir rapor falan verildiğini sonucunumu çıkardınız.Burada o kişilere yapılan bir uyarıyı anlattım,belirttim.Tabiki analiz ve rapor güvenlikçiye verilmez.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica