Apartman Için Risk Analizi Örneği | Sayfa 4 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Apartman Için Risk Analizi Örneği

Konu, 'Örnek Risk Analizleri ve Değerlendirmeleri' kısmında ercan kocaada tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar isg uzmanı ile calışma konusu ve risk değerlendirme konusunu karıitırıyorsunuz sanırım.2014 yürürlüğe girecek konu isg uzmanı ve iş yeri saglık personeli bulundurma konusu. 2013 sonuna kadar apartman ve kuaforler de risk degerlendirmelerini yapmak zorundalar. tek farkları bu iki grup kendisi de bu degerlendirmeyi yapabilir. çsgb sanırı bu yüzden bu evrakları yayımladı.diğer kollar için böyle bir çalışmayı yapamaz yapmamlıda bence.

  konu bu değil bence.apartman ve kuaförlerin risk değerlendirmesini kendileri yapabiliyorlar. kendilerinin yapabilmesi içinde çsgb böle bir çıkış yolu oluşturmuş.doğrumu küllin saçmalık. bu işin sorumluluğunu yönetimlere yüklemektir bu ve bence saçma.diğer iş kollarında da sadece isg uzmanı bu işi yapabilir.isg uzmanına para verecek olan işverenlerin ceplerinden çıkacak para deysin zihniyetiyle iş kolaylaitıracak risk değerlendirmeleri olusturulmaz.
  diger bransarda risk degerlendşrmenin çsgb tarafından yayımlanması konusunda da pek olumlu bakmıyorum ben konuya.bu birçok karışıklığa yol açar bence.


   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  Mustafa Kocabaş bu yazıya teşekkür etti.
 2. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi

  İyi Çalışmalar Arkadaşlar;

  Bildiğiniz gibi 6331 Sayılı İSG Yasası ve buna bağlı çıkarılması planlanan 30' a yakın yönetmelik ve tebliğler yayımlanmaya başladı. Bunun yanında İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğü tarafından biz İSG Profesyonellerine ve yükümlülük altındaki işyerlerine Yardımcı Rehberler de hazırlanmaktadır.

  Bunlardan bahsetmiş olduğunuz Apartman ve Kuaförler için Risk Değerlendirmesi oldukça güzel ve yardımcı kaynak niteliğindedir. Uygulanması açısından İSG Profesyoneli çalıştırma yükümlülüğü bulunmayanlar destek alacaklar(ki tatbikatta böyle olacağını düşünüyorum.) ....risk değerlendirme yükümlülüğü zamanı yok....

  Burada önemli olan bu geçiş zamanlarında biz İSG Profesyonelleri kendimizi Kaynak eser gibi donanımlı hale getirebilmeliyiz. Zaten "Çok Danışmanlık+Çok Para" tarzı yaklaşım biz kendimizi doğru bilgilerle donattıkça gelecektir. ....Hızlı bir giriş arzusu sanırım attan düşme hikayesinde bize baş rolü oynatır....

  Kazasız bir gün temennisi ile....

  Abdurrahman Kaya –İş Güvenliği Uzmanı/Çevre Mühendisi

   
  rfb, Abdullah BAŞKIR ve barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
 3. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  kanunu tabiki biliyoruz.öncelik çok tehlikeli ve tehlikeli sınıf olmalı.bütün işyerleri risk değerlendirmesi yapacak diyor ocak 2013 itibariyle.küçük işletmeler bunu yapacaklarmı acaba.risk gurubu düşük işyerlerine sıra gelinceye kadar neler var.kuaförler bu listede en sonda gelir bence.risk değerlendirme rehberi diğer iş kolları içinde yayınlanmalı.Zaten üretim yapan çalışan sayısı fazla olan yerler bir bu işi düzgün yapmak için yardım almak zorunda .

     

   
 4. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesinin yapılması için 2013 sonuna kadar diye bir zaman bulunmamakta, 31 Aralık 2012 'ten itibaren her işverenin yaptırması gerekmektedir. Ayrıca Risk Değ. yönetmeliğinde ekibin bulunması, daha sonra da uzman varsa denmesi her türlü yanlıştır...

   
  osgbuzman ve Leylaleyla bu yazıya teşekkür etti.
 5. rose34

  rose34 TÜİSAG Üyesi

  u“Az tehlikeli” sınıfta yer alan apartman/bina/sitenin; iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmesi veya ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden bu hizmeti temin etmesi yükümlülüğü 2014 yılı Temmuz ayında, “tehlikeli” ve “çok tehlikeli” sınıfta yer alanlarında ise 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe girecektir. Bu tarihlere kadar risk değerlendirmesini gerçekleştirecek ekipte iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunması zorunlu olmayıp apartman yöneticisi ve çalışan/çalışanlar ile gerektiğinde diğer apartman sakinleri de yer alabilir.

  Öncelikleapartman/bina/sitenizin İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğine göre yer aldığı tehlike sınıfı belirlenmelidir.
  Arkadaşlar ÇSGB nin yayınladığı rehberde aynen yukarıdaki ifade geçmektedir. Tehlikeli sınıfa giren apartman ,bina veya siteler nereleri olabilir. bir çok hizmetin sunulduğu residence gibi yerler olabilir mi?

     

   
  Mustafa Kocabaş ve bernat bu yazıya teşekkür etti.
 6. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  çok anlamsız değil mi? bize bile o kadar eğitim aldırdılar hala aklımızda soru işaretleri var, apartmanların yönetimi bu işi nasıl yapsın? ayrıca formları inceledim, bizler buna benzer bir risk analizi yapsak topa koyuluruz. örnek: <Elektrikli testere, çim biçme makinesi veya diğer aletler gibi vurucu, kesici, dönen ya da titreşim yayan alet ya da makinaların tehlikelerini en aza indirecek önlemler alınmıştır.> neymiş o önlemler ki acaba? :)

  Ayrıca ben de böyle renkli ve eğlenceli yönetmelik istiyorum.. bizim yönetmelikler kargacık burgacık yazılı, soğuk ve samimiyetsiz :)

   
  arzay, Mustafa Kocabaş, military55 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. barisbuyukterzi

  barisbuyukterzi TÜİSAG Üyesi

  Süper bir yazı olmuş, elinize sağlık, ama öyle deme yılların yöneticisi o :)
   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 8. Uğur Yetiş

  Uğur Yetiş TÜİSAG Üyesi

  Bakanlığın hazırlamış olduğu Apartmanalr için Risk analiz örneği incelemenizde fayda var arkadaşlar.   

  Ekli Dosyalar:

  asparagas_65, sailor84, Serdal DEMİR ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. samet19

  samet19 TÜİSAG Üyesi

  Oteller olabilir

     

   
 10. Muharrem Bilgin

  Muharrem Bilgin TÜİSAG Üyesi

  *****
  Sayın Uğur Yetiş ONLINE olduğunuzu görüyorum. Vaktiniz varsa, Yazışabilirmiyiz acaba Lütfen.   
 11. Uğur Yetiş

  Uğur Yetiş TÜİSAG Üyesi

  Muharrem bey özelden mesaj gönderdim oradan cevap yazabilirsiniz.   
  Muharrem Bilgin bu yazıya teşekkür etti.
 12. Muharrem Bilgin

  Muharrem Bilgin TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle,
  ÇSGB. nın Apartman ve Siteler ile ilgili İş Riski Analiz Form-atını Siteye Ekleyerek Yardımcı olmanız, çok güzel ve Pek Çok arkadaşımıza Güncel Konu olarak bilgilendirdiğiniz için Teşekkür ederiz.
  İlgi, Kanununun gereği olarak;
  Site Yöneticisi veya Site Md. olarak. İş Riski Analizi ve Acil Önlem Planı Formlarını doldurup Arşivde muhafaza etmemiz sanırım yeterli olacaktır. Bir başka firmalara müracaat etmemize de gerek yok sanırım.
  Acil Önlem Planı hususunda herhangi bir Form varmı acaba...
  Teşekkürler.

   
 13. Uğur Yetiş

  Uğur Yetiş TÜİSAG Üyesi

  Muharrem bey konuyla ilgilisiniz anladığım kadarıyla. Bulubduğunuz apartman veya site için bu risk analizini kendiniz ve ilgili dışarıdan da olmak kaydıyla birlikte yapabilirsiniz. Acil eylem planları için forumda konu başlıgında ust kısımda arama motoru var oradan arama yaptırıp eklenmiş olan konuları inceleyebilirsiniz.
   
 14. Meltem Yıldırım

  Meltem Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Hangi apartman yöneticisinin ve kuaförün bu rehberlerden haberi var acaba ? Şimdi bakanlık sizin için rehber hazırladım bakalım ödevinizi yaptınız mı diye kontrol edecek mi?

   
 15. antman911

  antman911 TÜİSAG Üyesi

  bakanlık çok önemli bir meslekten başlamış rehber yayınlamaya.. kuaför/berber, apartman. toplumun genelini ilgilendiriyor. Berber usturayı boğazıma dayayınca hep korkmuşumdur. :))   
  arzay ve barisbuyukterzi bu yazıya teşekkür etti.
 16. penduse

  penduse TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR

  EMEK EN YÜCE DEĞERDİR , HAZIRLANAN RİSK ANALİZLERİ BURDA PAYLAŞILIYOR ; PAYLAŞMAK DA GÜZEL AMA İNSAN KENDİSİ DE BİŞEYLER DÜŞÜNMELİ HEP HAZIR HEP HAZIR OLMAZ ...

   
  seramikci, adiladil ve GökayAydogan bu yazıya teşekkür etti.
 17. greenbelt-

  greenbelt- TÜİSAG Üyesi

  sizi anlıyorum. Ancak hazır ve standart bir formatta çalışılması daha uygun olanı değil midir.

   
  seldakaraer bu yazıya teşekkür etti.
 18. ZEYNEPDERİN

  ZEYNEPDERİN TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim......

   
 19. bluebird

  bluebird TÜİSAG Üyesi

  Özgür Bey merhaba
  Ben apartmanların bir sanayi sitesi gibi düşünülüp dairelerin de birer işyeri olarak kabul edilmesi ve bina yönetimince
  gerekli bilgilendirme ve organizasyonun sağlanması şeklinde değerlendirilmesi kanaatindeyim.
  Çünkü sadece çalışanların korunması ve güvenliği sağlanacaksa apartman veya site sakinleri neden para harcayıp da birtakım güvenlik hizmeti satın alsınlar.
  Bunun yanında üç beş kişilik çalışanla acil eylem planı ve ekiplerini nasıl oluşturacağız oturanları dahil etmezsek.

   
 20. asd006

  asd006 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar apartmanlara veya işyerlerine sadece risk değerlendirmesi yaptığımız zaman fatura kesmemiz gerekiyor mu nası bir yol izleyeceği bilgisi olan paylaşsın lütfen

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica