Soru Antidepresan Ilaç Kullanan Personel Serviste Fenalaştı Iş Kazası Olur Mu?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında ozlmgkhn tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ozlmgkhn

  ozlmgkhn TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar acil yardımınıza ihtiyacım var

  antidepresan ilaç kullanan bir personel işe gelirken serviste fenalaştı ve fab.geldi bizde sağlık memuru ile ilk müdahalesini yapıp eve gönderdik.Acaba yanlış mı yaptık bunu iş kazası olarak bildirmemiz gerekiyor muydu? 1 gün kaldı bildirim için lütfen yardım edin ne yapacaz.


   
 2. imrenlim

  imrenlim TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle iş kazası değildir.bildirime gerek yok,,rahat olunuz.

   
 3. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP:
  iş kazasıdır.
  Bu konudaki hukuk sitelerinde emsal kararları rahatça bulabilirsiniz.
  İyi çalışmalar.
  """"""
  SSK uygulamasına göre iş kazasının tanımı şu şekildedir : ‘Aşağıda belirtilen hal ve durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olay, iş kazasıdır :

  • Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada
  • Sigortalının, işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısı ile
  • Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
  • Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında.....
  """"""""
  NOT:esas olan iş verence sağlanmış bir araçla ,
  iş yapmak üzere iş yerine giderken olayın vuku bulmasıdır.

     

   
  ozlmgkhn bu yazıya teşekkür etti.
 4. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP-EK:
  Aşağıda belirtilen hal ve durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olay;
  ....ani fren...tartışma...sollama....aşırı hız...v.b

  herhangi bir nedenle...ruhça arızaya uğratan olay...kavramı kapsamına girebilmektedir.
  Bu durumun sonuç ve tespiti ise ; sağlık kuruluşu ve Doktor kararı /Raporu ile olabilecektir.
  Size düşen İŞ KAZASI olarak sevk etmektir, diye düşünülebilir.

   
 5. Kemal Yılmaz035

  Kemal Yılmaz035 TÜİSAG Üyesi

  iş kazası tanımı içerisine girer fakat eski bir insan kaynakları departmanında çalışan birisi olarak, bu olayı SGK nın sitesinden iş kazası tanımları içerisinde nasıl belirteceksiniz. hiç karşılaşmadığım bir durum. ama kesinlikle bildirimde bulunmanız gerekiyor.

     

   
  zeyno06 ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 6. imrenlim

  imrenlim TÜİSAG Üyesi

  yeni bir çıkır açtığınız sayın uzmanım,,bunuda iş kazasına soktun ya sana alkışşş

   
 7. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  "çığır"...."bunu da"
   
  Kürşat BAKLA bu yazıya teşekkür etti.
 8. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  İş kazasıdır. Fakat toplumda ve uzmanlarda şöyle yanlış bir algı vardır. Her iş kazasında işveren kusurlu bulunacak diye bir kaide yok, personelde kusurlu bulunabilir. Tetkik yapılır kusur kimdeyse işlem ona göre devam eder.   
  Seyidoglu ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 9. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP:
  Tam da sizin belirttiğiniz noktayı,, yukarıdaki mesajımda".....Bu durumun sonuç ve tespiti ise ; sağlık kuruluşu ve Doktor kararı /Raporu ile olabilecektir....) cümlesi ile ifade etmeye çalıştım.Durumu asla tek taraflı değerlendirmemek gerekir.
  Önemli olan,aynı forumda yaptığımız paylaşımlarımızın ÇOK YÖNLÜ-FARKLILIK İÇEREN-ÇÖZÜME IŞIK TUTAN-BİZLERE YAKIŞIR ÜSLUP İLE sürdürülmesidir.İyi çalışmalar dilerim.

     

   
  Turgay ÖZTEL bu yazıya teşekkür etti.
 10. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  HATIRLATMA:
  Sayın "imrenlim",
  hangisi uzmanlığınıza ait güncel bilgidir,
  düzeltmenizi yaparsanız sevinirim.
  İyi çalışmalar.   

  Ekli Dosyalar:

 11. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  ???   
 12. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP:
  Sayın Günkut,
  Size hitaben yazdığım cevabın içindeki, ikinci kısmı olan;
  ("Önemli olan,aynı forumda yaptığımız paylaşımlarımızın ÇOK YÖNLÜ-FARKLILIK İÇEREN-ÇÖZÜME IŞIK TUTAN-BİZLERE YAKIŞIR ÜSLUP İLE sürdürülmesidir.İyi çalışmalar dilerim.")
  bölümü size değil ,Sayın, "imrenlime" hitaben, kullandığı üslubundan dolayı yazılmıştır.
  Üzgünüm,karışıklığa bir anlamda ben sebep oldum.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  Günkut bu yazıya teşekkür etti.
 13. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle şunu ifade edeyim. Çalışan, ilk müdahalesi yapıldıktan sonra genel durumu dikkate alınarak refakatçi ile birlikte en yakın sağlık kuruluşuna gönderilmeliydi.(işyerine ait araçla ).Çok acil bir durum varsa ambulans her zaman tercih edilmelidir. Evine gönderilmemeliydi .(evinde neler olabileceğini bilemezsiniz) Antidepresanların çok ciddi yan etkileri olabilir. İşyerine ait servisle işe gelmişse bu bir iş kazası olarak değerlendirilip SGK bildirimi yasal süresinde yapılmalıydı. Bir işyeri hekimi olarak küçük bir parmak kesisinin , enfeksiyon sonucu Parmak kaybına neden olabileceğini gözlemlediğimi belirtmek isterim. En önemli sorun işyeri hekiminin bu işçinin işe giriş muayenesinde kullandığı ilaçları mutlaka yazması ve de uygun işte çalışmasını sağlaması gerekmektedir. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde psikolojik tedavi görenlerin kesinlikle çalıştırılmaması gerekmektedir. Şayet önceden işe alınmışsa mutlaka kamu hastanelerinden psikiyatri uzman kanaati raporu istenmeli ve sağlık dosyasına orijinali konularak işveren veya vekili bu konuda bilgilendirilmelidir. Tüm İSG çalışanlarına kazasız ve de sıkıntısız günler dilerim....
   
  ozlmgkhn ve uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 14. ozlmgkhn

  ozlmgkhn TÜİSAG Üyesi

  yorumlarınız için teşekkürler biz hastaneye gitmesini sağlayarak iş kazası bildiriminde bulunduk ama bunu doktorumuzla beraber kurul toplantısında gündem yaptık ne olacak bakalım...

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 15. A.DEMİREL

  A.DEMİREL TÜİSAG Üyesi

  Örnek olarak işçinin işyerinde kalp krizi geçirmesi bir iş kazasıdır[1]. Meydana gelmiş olayda[​IMG]işverenin veya üçüncü bir kişinin kusuru olması şart değildir. Yargı kararında ve 6331 sayılı Kanunda yapılan tanımda “İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana” gelmesi yeterlidir. Bir başka örnek olarak intihar eylemi eğer işyerinde gerçekleşmiş ise, olayın sadece işyerinde meydana gelmesi durumunda bile, intihar eden çalışanın gördüğü işle ilgili ve işvereninin kusurundan kaynaklanması şartı aranmaksızın olay iş kazası olarak değerlendirilir. Çalışanın işyerine servisle götürülmesi sırasında kaza geçirmesinin de iş kazası olarak değerlendirildiği aşikârdır. Çalışanın servisle taşınmasının yanı sıra servisi beklerken kaza geçirmesinin de iş kazası sayıldığı yargı kararlarında şu şekilde ortaya konulmuştur; Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülmesi sırasında, başka bir anlatımla, servis aracına binmek üzere işveren tarafından belirlenen yerde beklediği sırada oluştuğuna göre, sigorta olayının iş kazası sayılması gerektiği hukuksal gerçeği ortadadır”

  Bunların yanı sıra;
  • Çalışanın işyeri bahçesinde düşerek yaralanması
  • Ara dinlemede oyun oynarken sakatlanması
  • İşyerinde yediği yemekten zehirlenmesi veya yemek yerken elini kesmesi
  • İşyeri içerisinde başka bir işçi tarafından veya üçüncü bir kişi tarafından saldırıya uğraması
  • İşverenin sağlamış olduğu uçakla iş seyahati sırasında uçağın düşmesi birer iş kazasıdır.
   
 16. Murtaza Taş

  Murtaza Taş TÜİSAG Üyesi

  Bazı yorumlara bakıyorum da daha her iş kazasında işverenin suçlu olduğunu sanan, iş kazasının ne olduğunu , kanunun iş kazası tanımını bilmeyenler var. Ve bu insanlar 'İş Güvenliği Uzmanı' . Sektör de böyle mevzuat bilmeyen uzmanlık işini kopyala yapıştır risk analizi,Acil Durum Eylem planı yapmak sağdan soldan bulduğu bir eğitim slaytını normalde vermesi gereken süre yerine 10-15 dakika da anlatan 'UZMAN'larla dolu maalesef. Biz kendi işimize değer vermiyoruz sonra da yok devlet şöyle yok işveren önem vermiyor diye sağa sola suç atıp kendimize bakmıyoruz.

   
 17. MARBIM

  MARBIM TÜİSAG Üyesi

  Kullanılan servis, işveren tarafından işçilerin gidiş/gelişi için tahsis edilmiş araç ise, iş kazası
  , özel araç ise sayılmıyor.

  Bir diğer önemli nokta, antidepresan ilacı işyyeri hekimi, aile hekimi v.b. hekim aracılığı ile mi alıyor.
  İşvereni bu konuda bilgilendirmiş mi?

  Benim çalıştığım demir çelik sektöründeki bir firmada, bir işçi arkadaşımız, işverenin haberi olmadan, çok etkili antidepresan ilaçlar almış. İşyerinde kaza geçirdi. uzun süreli tedavi gördü.

  Daha sonra bir arkadaşı vasıtasıyla, bu ilaçları aldığını öğrendik. İlaçları aldığını, ilgili hastaneden de teyit ettirdik. Sadece kıdem tazminatı verilerek, iş akdi fesh edildi.
  Açılan davayı işveren kazandı.

  İşçinin, bu tipp durumlar için işvereni de bilgilendirmesi gerekiyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica