Ana İşveren Altında Çalışan Taşeron - Mesleki Yeterlilik Belgesi

oklkvn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın arkadaşlar;
01.01.2017 tarihinde yürürlüğe giren ve şu an işçilerde sahip olunması gereken mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştığını tespit ettiğiniz çalışanlara ne gibi yaptırımlar yapıyorsunuz?Büyük şantiyelerde muhtemelen bu belgeye sahip olan işçiler çalışıyordur ama küçük inşaatlarda muhtemelen bu belgeye sahip olan çalışan çok azdır yada yoktur?Deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ana işveren bu süreçte, aldırılması gerekliliğini belirtmeli, kurul tutanakları, igunun onaylı deftere yazması gibi. Ana işveren sürekli gündem maddesi olarak kurulda somut sonuç alınana kadar konuşulmalıdır.
İşçilerin bağlı olduğu işveren ise bu süreçte işçilere eğitimi aldırmakla yükümlüdür. Daha 1 hafta önce denetimden geçtik. Müfettişler genel itibariyle temmuza kadar somut adım atılması için süre tanıyor. ( MY Kurumuyla alakalı sözleşme, protokol, var ise işçilerin kayıt evraklarını talep etmekteler. Ayrıca gıcık bir müfettişe denk gelirseniz Geriye dönük ay başına 1000 tl ceza yazabiliyorlar. Şantiyeyi kapatmak yetkileri dahi var.

Şuan ben kaba inşaatta olduğum için, demirciler, kalıpçılar ve iskele eğitim evrakları talep ediliyor. Kaynakçılar için ise my belgesi veya çıraklık belgesi isteniyor.

oklkvn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ana işveren bu süreçte, aldırılması gerekliliğini belirtmeli, kurul tutanakları, igunun onaylı deftere yazması gibi. Ana işveren sürekli gündem maddesi olarak kurulda somut sonuç alınana kadar konuşulmalıdır.
İşçilerin bağlı olduğu işveren ise bu süreçte işçilere eğitimi aldırmakla yükümlüdür. Daha 1 hafta önce denetimden geçtik. Müfettişler genel itibariyle temmuza kadar somut adım atılması için süre tanıyor. ( MY Kurumuyla alakalı sözleşme, protokol, var ise işçilerin kayıt evraklarını talep etmekteler. Ayrıca gıcık bir müfettişe denk gelirseniz Geriye dönük ay başına 1000 tl ceza yazabiliyorlar. Şantiyeyi kapatmak yetkileri dahi var.

Şuan ben kaba inşaatta olduğum için, demirciler, kalıpçılar ve iskele eğitim evrakları talep ediliyor. Kaynakçılar için ise my belgesi veya çıraklık belgesi isteniyor.

Teşekkürler;demirciler ,kalıpçılar için my belgesi şu an için gerekmiyor mu peki?

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Teşekkürler;demirciler ,kalıpçılar için my belgesi şu an için gerekmiyor mu peki?

Gerekiyor. modül de ise AHŞAP KALIPÇI olarak belirtilmiştir.

Aykut Gümüş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaba inşaat evresinde olan ekiplerden bahsettim, demirci, ahşap kalıpçı, iskele kurulum ve söküm elemanlarında, ve diğer belirtilen ( bakanlık yönetmeliğindeki) mesleklerde zorunluluk mevcuttur.

oklkvn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tamam anladım teşekkürler

zeytinbaris

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
zeytinbaris:
Arkadaşlar merhaba, tünel inşaatlarında çalışan, beton enjeksiyonu, demir iksa kurulumu, hasır bağlama işleri ile tünel içinde kuvvetlendirme işlerini yapan çalışanlara mesleki eğitimlerden hangileri aldırılmalıdır. Beton enjeksiyonu yapan, çalışana MYK kapsamında betoncu olarak, mesleki yeterlilik sınavına mı sokmalıyız? Yoksa tünel işi maden işi gibidir deyip tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kazı ve tahkimat söküm işleri konusunda mesleki eğitim mi aldırmalıyız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.