Alt Işverenlik Ve Tehlike Sınıfı Belirlenmesi Hakkında

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi  Arkadaşar çok önemli bir sorunun cevabını hala forumdan alamadık;

  Örnek;

  Firma alüminyum panel imalatçısı = tehlikeli sınıf ve belirli bir nace kodu var

  Ama firma montaj taahhüt işleri alıyor altişveren taşeron pozisyonunda. Taşeron sözleşmesinde de aldığı işin sahibi yüklenici firması inşaata ait yeni SGK kodu dolayısıyla nace kodu almasını istiyor. Bu şekilde 4 taahhüt işi (çok tehlikeli) alıyor. ya da taahhüt işi almıyor imal ettiği atölyeden direk montaja getiriyor.

  firmanın 4 nace kodu oluyor ama firmanın kuruluş amacı imalattı ama montajda bu işin parçası. Hem imalat hem montaj hizmeti vermiş oluyor.

  Bu hangi sınıfta ye alması gerektiğini etkilemeye başlıyor. Birçok firma bu konuda çözüm arıyor. Uygulamada başına gelen arkadaşlar yok mu?


   
 2. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey,

  Fabrikamız Çok Tehlikeli Sınıfına girmektedir.(Çimento 124 Çalışan) Fabrikanın içinde sözleşmeli 5 ayrı firma bulunmaktadır. Bu firmaların toplam çalışan sayısı fabrika çalışanlarını geçmektedir. Yatırım ve işin durumuna göre geçici olarak çalışan taşeron sayısıda değişmektedir. Fabrikaya bağlı maden ruhsatları mevcut ve bu ruhsatlarda çalışan sözleşmeli 2 farklı müteaahit bulunmaktadır.

  Böyle bir durumda yasanın getirdiği sorumlulukları üstlenebilmek için nasıl bir yapılanmaya gireceğimizi bizde karar veremedik. OSGB gittiğimizde ise bu durumu özetlediğimizde ağızlarının suyu akmakta bize doğru yönlendirmekten ziyade ceplerini doldurmayı düşündüklerini hissediyoruz. Nasılsa Bakanlık konu ile ilgili yakında yazılı bir tebligat gönderir. O tebligatı aldıktan sonra en iyi organisazyon umarım yapabiliriz.

   
 3. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  ali bey işte benim herzaman bahsettiğim ve düzenlenen mevzuatlarda hiçbirzaman tam anlamıyla açıklanamayan mevzudan bahsetmişsiniz. Alt işverenlik (Taşeron Yasası denilen) yasası çıkartılmadığı sürece sanırım bu tür tartışmalar herzman yaşanacak. Benim fikrim bu konuda şudur; firmanın taşeron olarak iş yaptığı iş kolu montaj işi olduğu için ve montaj işi de çok tehlikeli sınıfta olduğu için Çok tehlikeli sınıflar için uygulanacak olan uygulamalar ne ise firma bu işinde bunu uygulamalıdır.
  Sonuç olarak ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA yeralması gerekiyor.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica