Alt Işverenlerin Yapmaları Gereken Risk Analizleri

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında krmbz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi  Eğitimlerini ve risk analizlerini üstlendiğim bir özel güvenlik şirketine, taşeron olarak iş yaptığı büyük bir kurum tarafından gönderilen ve bugün elime geçen yazı şu şekilde söylüyor;

  ... kuruluşumuzun özel güvenlik ve koruma hizmetlerini ifa eden 63 adet özel güvenlik personeli bulunmaktadır.

  Sonrasında da yeni çıkan risk değerlendirmesi yönetmeliğinin 15. maddesi yazılmış ve son paragrafta şu şekilde bir talepte bulunulmuş;

  Bu itibarla müdürlüğümüzde çalışan özel güvenlik personelleri ile ilgili yukarıda bahsi geçen yönetmelik hükümleri göz önüne alınarak belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda yapılacak risk değerlendirme çalışmalarına ait dökümanın en geç xxx tarihine kadar müdürlüğümüze teslim edilmesi gerekmektedir.

  Özetle diyorlar ki, risk değerlendirmesi yap.

  Peki dedim, yapalım risk analizinizi. Önce sandım ki şirketlerine risk analizi yapılmasını istiyorlar ama adamlar diyorlar ki çalıştığımız yerlere yap. Bende bunun pek makul ve mantıklı olmadığını izah ettim kendilerine. Kendileri de bana katılmakla birlikte, bahsedilen üst işveren tarafından telefon ile arandıklarını ve üst işverene ait olan işletmede risk analizi yapılması gerektiği konusunda uyarı aldıklarını söylediler.

  Şimdi düşünüyorum ve işin içinden çıkamıyorum. Acaba benim anlamadığım bir nokta mı var diye? Bize ait olmayan, bizimle hiçbir alakası olmayan, sadece taşeron olarak hizmet verilen bir yerin risk analizinden alt işveren sorumlu tutulabilir mi? Evet belki yeni çıkan yönetmelik bu şekilde ve ucu açık bir tabirde bulunmuş olabilir ama yinede bana mantıklı ve makul gelmiyor bu durum.

  Kendi kendime düşündüm sonra, diyelim ki özel güvenlik görevlisinin çalıştığı işyerine gittim. Örneğin bir inşaat olsun. Orada nelere ve nerelere risk analizi yapacağımı da bulamadım. Diyelim ki bahsedilen işletmede bir çukur var ve tehlike yaratıyor. Bunun sorumluluğu taşeronda olamaz ki risk analizini taşeron yapsın. Bu çukuru açmakta kapatmakta üst işveren yani işyeri sahibinin insiyatifi ve sorumluluğu altında olan bir olay.

  Bahsettiğim güvenlik şirketine durumu bu şekilde izah ettikten sonra, yarın tekrar konu ile ilgili üst işveren ile toplantı yapacaklarını söylediler ve sonucun ne çıkacağını bende merak ediyorum.

  Ve şimdi düşünüyorum, bahsettiğim bu özel güvenlik şirketinin toplam 365 personeli var. Ve toplam 62 firma ile çalışıyorlar. Eğer bahsettiğim üst işverenin mantığı doğru ve benimki yanlışsa, bu özel güvenlik şirketi 62 firmanın risk analizinden sorumlu olmuş oluyor, ki bu çok saçma.

  Benim yapmayı düşündüğüm risk analizi ise;
  • Şirket merkez bina ve şube binaları
  • Ve eklentileri
  • Servis araçları
  • Çalışan personellerin gerekli belge, eğitim ve sağlık raporları
  • Ve benzeri doneler

  Bu arada, bu bahsettiğim üst işverenin talebi ile ilgili neden bu kadar hassas ve ilgili davrandığıma gelirsek, onu da izah edeyim. Çünkü bahsettiğim kuruluş Türkiye’de her ilde şubesi bulunan, devlet kuruluşudur.

  Daha önce böyle bir olay ile karşılaşan kimse var mı merak ettim doğrusu? Yorumlarınızı esirgemeyin arkadaşlar.


   
  Fatik karasu bu yazıya teşekkür etti.
 2. Şükrü Özgür

  Şükrü Özgür TÜİSAG Üyesi

  Alt işveren kendi faaliyet kapsamı içinde hizmet verdiği müşterilerine risk değerlendirmesi yapması normal değil mi ?.Kendi faaliyetlerinden doğan riskleri üst işveren bilebilir mi? Kendi faaliyetleri dolayısıyle kendi çalışanlarıda müşterileri de zarar görmemeli değil mi?

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 3. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Genel olarak bakıldığında haklısınız. Örnek vermek gerekirse, 40tan fazla vince sahip bir şirketin ihalesini aldım ve bu vinçlere risk analizi yapıyorum. Bu vinçlerin tamamı başka başka yerlerde çalışmaktadır. Alt işveren olarak gidip onlara yerinde risk analizi yapıyorum. Ancak burada risk analizi yaptığım yer şantiye değil, vinçlerin kendisi. Vinçler ve vinçlerden dolayı oluşabilecek riskleri analiz ederek, üst işverene rapor veriyorum.

  Ama özel güvenlik firması ile ilgili nasıl bir analiz yapabilirim siz söyleyin? Bunu cidden soruyorum, aklıma yazabilecek bir şey gelmediği için, bildiğiniz bir şey varsa, benimle paylaşırsanız en azından bu konuda fikir edinmiş olurum.

     

   
 4. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre işveren tarafından risk değerlendirmesi ekibi kurulmalıdır. Bu ekipte sizinde olmanız doğaldır, tavsiyem bu değerlendirmeyi tek başınıza yapmayın, ekiple birlikte yapın. Bir tavsiyemde bu ekip işyerindeki tüm tehlikeleri bilemeyebilir, bu yüzden de asıl işveren alt işverene işyeriyle ilgili tehlikeler hakkında bilgi vermelidir.

   
 5. Mutlu Sarıkaya

  Mutlu Sarıkaya TÜİSAG Üyesi

  Aslında bakarsanız bu işin ucu bana göre şirketler arasındaki sözleşmeye bağlı. Ana firma sözleşmesinde İş güvenliği ile ilgili tedbirlerin ve çalışanların iş güvenliklerinin alt taşarona ait oldugunu belirtmiş ve bu durumdaki cezai ve hukuki işlemlerden alt taşaronu meshul tutmuş ise ozaman sizin risk analizi ve tüm tedbirleri almanız gerekiyor.

     

   
 6. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Az evvel bahsettiğim alt işveren ile birlikte, üst işveren müdürü ile toplantı yaptık. Benden talepleri şu şekilde, bu güvenlik görevlileri hangi riskler ile karşı karşıya onların analizini yapacaksın. Bende kendilerine peki yaparım. O halde tüm işletmenize analiz yapacağım dedim. Adam şaşırdı ve itiraz etti. Neden tüm işletmeye analiz yapıyorsun dedi.

  Dedimki, bu güvenlik görevlisi arkadaş, arada birde olsa sizin yanınıza geliyor mu görüşmeye dedim, evet dedi. Peki o zaman bu odadan başlayacağım analize dedim. Peki dedim burada kazan dairesi var mı dedim. Var dedi, tamam oraya da yapacağım dedim. Ora ne alaka sizle dedi. Bende, niye yani burada patlama olsa benim güvenlik görevlim etkilenmeyecek mi? dedim. Oraya da yapılacak dedim. Asansöre de yapacağım dedim, nede olsa asansöre de biniyor.

  Adam tabi sustu beni dinliyor. Kısacası dedim, işletmenizin tamamına analiz yapacağım dedim.

  Sonra adam durdu ve düşündü, sanırım haklısınız bu işte bir yanlışlık var dedi. Ben bunu merkez ile bir görüşeyim sonrasında çıkacak sonuca göre hareket edelim dedi.

  Peki burada kaç taşeronunuz var dedim, 6 firma var dedi. İyi dedim, sizi de koyarsak toplam 7 kez risk analizi yapılacak bu işletmeye o zaman dedim. Bu mantığa göre bu sonuç çıkıyor ortaya dedim. Peki sizin tavsiyeniz nedir dedi, dedimki şirket olarak bir kişi ile anlaşırsınız, adam akıllı analiz yapar. 1 kere yapılır ama tam olur dedim.

  Haklısınız dedi, bunu da ileteyim ben yukarı dedi.

  Peki diyip ayrıldım. Bakalım ne sonuç çıkacak, bende merak ediyorum.

   
  alibey ve öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
 7. arzay

  arzay TÜİSAG Üyesi

  bence tavriniz cok mantikli. asil isveren kanunun gereltirdigi sekilde uzmanini atayacak,siz de o uzmanla koordinssyon icinde olup isin ozel bir riski varsa paylasacaksiniz. ve kendi elemanlarinizi riskler konusunda egiteceksiniz.
   
  krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 8. shakan2351

  shakan2351 TÜİSAG Üyesi  Sonuç ne oldu yazmamışsınız. merakımın sebebi şu anda benzer bir durumdayım. bir güvenlik firmasının risk analizini yapmam gerekiyor. değişik sicil no.lar altında bir sürü yer var. üstelik daha sonra bu sicil no.lu işyerleri de parçalara ayrılıyor. mesela yarın gidip görüşeceğim yer, büyük bir kamu firmasında çalışan bir kısmı. bunlarda en az on ayrı yerde kısım kısım çalışıyor. tek bir sicil no.da 144 kişi çalışıyor ama en az 10 ayrı mekanda. 144 kişiyle halihazırda uzman çalıştırma zorunluluğu yanında son tebliğle özel güvenlik faaliyetleri tehlikeli sınıfa konmuş durumda. ben en azından ilk aşamada temel bir risk değerlendirmesi yapmayı düşünüyorum. sanırım check list en uygun yöntem olacak. çalışanların özlük dosyası, personelin sertifika durumları, verilen yönetim odasının analizi, silahların periyodik muayene durumları, ve çalışılan yerlerle ilgili genel riskler.

  sizin çalışmalarınızda ele aldığınız riskleri ve üst işveren-güvenlikçi firma kapsamındaki ulaştığınız durumu iletirseniz sevinirim. teşekkürler.   
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Eğer bir sonuca ulaşabilseydik burada paylaşacaktım ancak herhangi bir sonuç çıkmadığından dolayı paylaşmadım. Firmanın sözleşmeli uzmanı olmadığımdan dolayı, sadece risk analizi konusunda dışarıdan destek verecektim kendilerine. Ancak böyle bir durumda, bu şekilde büyük bir risk analizi çalışması yapacağım için kendilerine beklentilerinin çok çok üzerinde yüklü bir fatura çıkaracağımı söylemiştim. Sonrasında da herhangi bir sonuç çıkmadı. Ben hala aynı görüşü savunuyorum. Mademki bu adamların karşı karşıya kaldıkları tüm tehlikeler için analiz istiyorlar, o halde tüm işletmelere kapsamlı bir analiz yapılması gerekmektedir. Bu da çok yorucu ve uzun zaman isteyen bir çalışma olacağından dolayı, geri adım atmadım bu konuda. Sonrasında ne oldu ne yaptılar bilmiyorum, açıkçası ilgilenmedimde.

  Kim bilir belki piyasadaki sakız parasına çalışan uzmanlardan biriyle anlaşmışlardır veya kim bilir hala görüşmeleri devam etmektedir belkide, görüşme sonucunda bana haber vereceklerdir belkide. Sonuç çıkmadığından dolayı da buraya tekrar yazmadım.

     

   
 10. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar güvenlik personeli dediniz de benimde aklıma ihtiyaç duyduğum özel güvenlik personeli için temel isg eğitimi geldi.
  Ben bir türlü kafamda tasarlayamadım güvenlik personeline has ne gibi konulardan bahsetmeliyim diye.
  Yardımcı olursanız çok bahtiyar olacağım :)   
  KATMANDU bu yazıya teşekkür etti.
 11. İSG BURSA

  İSG BURSA TÜİSAG Üyesi

  ALTİŞVEREN OLARAK ASIL İŞVERENE FAALİYET ALANINIZLA İLGİLİ RİSK ANALİZİ YAPIP BİR KOPYASININ VERMEK ZORUNDASINIZ. AKSİ TAKDİRDE ASIL İŞVERENLE BİRLİKTE SORUMLU TUTULURSUNUZ.
  RİSKLERE GELİNCE
  SABOTAJ, SALDIRI, KAPI GÜVENLİĞİ (DEDEKTÖR, BİNAYA GİRİŞ ÇIKIŞ YAPAN İNSANLARIN KAYITLARI)
  HIRSIZLIK ÖNLEMLERİ (KORKULUK, HAREKET SENSÖRLERİ, ALARMLAR)
  ACİL DURUMLAR VE EĞİTİMLERİ (BİNANIN TAHLİYE PLANLARI, VAZİYET PLANLARI, TÜM ODALARIN ANAHTARININ KAPI GÜVENLİĞİNDE BULUNMASI, ACİL DURUM İLETİŞİM PLANLARI, SEYYAR AYDINLATMA BULUNMASI), İLK AKLIMA GELENLER BUNLAR   
  ismailyuksel ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 12. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bana sorarsanız genel tehlikeler ile ilgili bir eğitim hazırlamalısınız, ben o şekilde yapmıştım. Çünkü özel riskleri anlatacağınız bir eğitim vermeye kalkarsanız, bana göre işin içinden çıkamazsınız.

  Düşünsenize, adam hastanede çalışıyor, siz hastane koşullarına uygun özel bir eğitim veriyorsunuz, ertesi gün adam belediyeye geçmiş :) Yerinde durmuyorki adamlar bi türlü.

  O sebepten dolayı, genel riskler üzerine sıkıştırılmış, bir çok şeyden azar azar bahsedebileceğiniz bir eğitim olabilir belki.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 13. bana göre yanlış yapmışsınız :)
   
 14. Dilek hanım,
  Sanki Temel İSG eğitimi ile, İSG uzmanının görev aldığı işletmede vermesi gereken genel eğitimler karışıyor gibi.. yanlış mı düşünüyorum?

   
 15. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Tabiki, yanlış yapmışta olabilirim. Zaten buraya da fikir alışverişi yapmak için detaylı şekilde yazdım konuyu. Ama keşke neden ve hangi konuda yanlış yaptığımı düşündüğünüzü de yazsaydınız.   
  Kemal Erdal Çelen ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 16. bir yere kaybolmadım ki, buradayım :)
  evvela; Alt işveren kendi risk değerlendirmesini yapmak zorunda. Asıl işveren de aynı şekilde. Alt işverene İSG konusunda hizmet veren uzman, asıl işverene gidip te ben senin işyerinin heryerinin risk değerlendirmesini yapacam diyememeli. Çünkü asıl işveren, iş yaptığı alanla ilgili kendi risk değerlendirmesini yapmış olmalı. Alt işveren ise asıl işverene ait işyerinde kendi yapacağı işlerle ilgili olarak risk değerlendirmesini bizzat kendisi yapmak zorunda, yapmış olduğu risk değerlendirmesini de ayrıca asıl işverene sunmak ve onaylattırmak zorundadır.
  Özetle; asıl işverene, işletmenizin her yerinde risk değerlendirmesi yapacağım söylemi ancak, alt işveren olarak tehlikeli bölgeleri ve durumları incelemek durumundayım eğer izin verirseniz söyleminden öte geçemez. Alanı inceler, değerlendirmenizi yaparsınız, bunun için ödenmesi gereken bir bedel var ise eğer o da alt işverene aittir.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 17. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Mustafa Bey, Temel İSG eğitimininde de ben ihtiyaca yönelik uygulama yapmaya çalışıyorum, detaylara girmeden yüzeyselde olsa o işe has sıkıntılardan bahsetmeye çalışıyorum, tabi ki işletme içinde ki eğitimimde bunlar daha da detaylanıyor. Ama dediğiniz doğru ki bilgi arayışım firmama has eğitimle ilgili.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 18. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın Krmbz mantıken doğru, kanunen yanlış yapmışsınız. Bahsettiğiniz gibi böyle büyük bir şantiyede bu hafta müfettiş denetimi geçirmiş biri olarak alt taşeronların yapmadığı risk analizi ve acil durum planları yüzünden para cezası yedik. Halbuki bizde bu dokümanların hepsi detayıyla mevcuttu ve tüm taşeronlara imzalı şekilde dağıtılmıştı.
  Kanun çok tehlikeli sınıfta olan yerlerde her firmadan ister taşeron ister ana yüklenici bu dokümanları istemekte bence de mantıklı değil ama şuan kanun böyle.
  Ayrıca ana işverene gidip benim adamlarım da buraya geliyor o zaman buranın da risk analizini yapmam lazım diye söylerseniz "bence pek doğru olmaz" çünkü sizden şantiyede güvenlik işiyle ilgili yapmanız gereken risk analizi isteniyordur ve iyi niyetle sizden bu doküman istenmiştir. Şahsen bana böyle bir cevapla gelinse karşılığında, güvenlik görevlileri için şantiyeye konulan konteynırın altının zemin etüdünü, nebati toprağının ayrılarak depo edilmesini ve 2 haftada bir havalandırılmasını ayrıca güvenlik görevlilerinizi getiren servisin güzergahındaki varsa tüm çukur, trafik işaretlemesi eksikliği vb. detayları isterim dolayısıyla Ankara trafiğinin risk analizini yaparsınız sonuçta adamlarınız ordan da geçiyor.
  Çünkü eminim ana yüklenici ile güvenlik şirketi arasındaki sözleşmede tüm İSG ve Çevre konuları sizin sorumluluğunuz altındadır diye yazıyordur.

   
  veli yorgancı, frdrn, alibey ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. shakan2351

  shakan2351 TÜİSAG Üyesi   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 20. risk değerlendirme Yönetmeliği:
  Asıl isveren ve alt isveren iliskisinin bulundugu isyerlerinde risk degerlendirmesi
  MADDE 15 – (1) Bir isyerinde bir veya daha fazla alt isveren bulunması halinde:
  a) Her alt isveren yürüttükleri islerle ilgili olarak, bu Yönetmelik hükümleri uyarınca gerekli risk
  degerlendirmesi çalısmalarını yapar veya yaptırır.
  b) Alt isverenlerin risk degerlendirmesi çalısmaları konusunda asıl isverenin sorumluluk
  alanları ile ilgili ihtiyaçduydukları bilgi ve belgeler asıl isverence saglanır.
  c) Asıl isveren, alt isverenlerce yürütülen risk degerlendirmesi çalısmalarını DENETLER ve bu
  konudaki çalısmaları koordine eder.
  (2) Alt isverenler hazırladıkları risk degerlendirmesinin bir nüshasını asıl isverene verir. Asıl
  isveren; bu risk degerlendirmesi çalısmalarını kendi çalısmasıyla bütünlestirerek, risk kontrol
  tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadıgını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini saglar.

   
  fatmasena, Ufuk Ylc, uzman07 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. Alt taşoron risk varmı

Yandex.Metrica