Soru : Alt İşveren Hk

Sedathan Yamakoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Herkese merhaba,

Kafamdakini size aktarmak istiyorum. Benim a firmam var. Bu a firmamdaki 60 personel x lokasyonunda çalışıyor. Bu lokasyonun benden kendi çalışma alanı ile ilgili risk analizi isteme hakki var mı? Ben ondan isteyebilirim biliyorum. O benden gerekli evrakları isteyebilir biliyorum. Fakat eğer evet benden Rd istiyorsa, bu x lokasyonu bana çok uzak ise bu iş nasıl sürer. Örneğin bir yazılım firması bu şekilde 10 farklı lokasyona çalışanlarini yolluyor ve benden her gittiği lokasyondaki firma bu çalışmayı ister mi?

Teşekkür ederim

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar .risk analizi calisanlari calisma yaptiklari yerlerde tehlike ve riskleri belirlemek amaciyla yapilabilir . A firmasinin sgk da atali olunan adresi bellidir. O lokasyona risk analizi yapabilirsiniz fakat calisanlar dis lokasyonlara gittiginde isin dogasi geregi calisanlarin gidecegi noktaya ondan once gidilip siZden rd calismasi istenebilir. Fakat bu onu alinama bir durumdur . Benm tavsiyem olarak bu arkadaslaron dis lokasyon isleri asa yukari bellidir ana hatlariyla bir dis isler rd hazirlamaniz ve maddelerden birine ilgili adrestek Ilgili uzmanin rd calismalasi calislanlarla paylasilacaladir diyebilirisniz ya da farkli lokasyonlara ekstra ucret karsiligi rd yapmaniz da dogru olacakrir. Aksi halde karsiliksiz ciddi is yuku olusacaktir

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar .risk analizi calisanlari calisma yaptiklari yerlerde tehlike ve riskleri belirlemek amaciyla yapilabilir . A firmasinin sgk da atali olunan adresi bellidir. O lokasyona risk analizi yapabilirsiniz fakat calisanlar dis lokasyonlara gittiginde işin doğası gereği çalışanları gideceği noktaya ondan once gidilip siZden rA calismasi istenebilir. Fakat bu önü alinamaz bir durumdur . Benm tavsiyem olarak bu arkadasların dış lokasyon isleri aşa yukari bellidir ana hatlariyla bir dış isler rA hazirlamaniz ve maddelerden birine ilgili adrestekİ Ilgili uzmanin rd calismasını calisanlarla paylasilacaktir diyebilirisniz ya da farkli lokasyonlara ekstra ucret karsiligi rA yapmaniz da dogru olacakrir. Aksi halde karsiliksiz ciddi is yükü olusacaktir. Kusura bakmayin imla icin

Önder Çltp

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalıştığı her bölgede farklı bir firma adına hizmet veriyorsa böyle bir talep bence normal. Firmanın yaptığı iş zaten bellidir ona göre bir risk analizi hazırlarsın. hepsine aynısını gönderebilirsin. Gittikleri yerlerde farklı işler yapıyorlarsa da onların hepsini belirleyip gene aynı risk analizi içinde yazabilirsin. Bana soracak olursan gidip kontrol etmediğin ya da edemediğin bir firma ile çalışma. Bölgeye ulaşımın için firman yardımcı olmuyorsa bölgeye ulaşamadığınla ilgili deftere yazı yaz , tutanak tut ve elinde kalsın.

Çağdaş 1985

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhaba,

Kafamdakini size aktarmak istiyorum. Benim a firmam var. Bu a firmamdaki 60 personel x lokasyonunda çalışıyor. Bu lokasyonun benden kendi çalışma alanı ile ilgili risk analizi isteme hakki var mı? Ben ondan isteyebilirim biliyorum. O benden gerekli evrakları isteyebilir biliyorum. Fakat eğer evet benden Rd istiyorsa, bu x lokasyonu bana çok uzak ise bu iş nasıl sürer. Örneğin bir yazılım firması bu şekilde 10 farklı lokasyona çalışanlarini yolluyor ve benden her gittiği lokasyondaki firma bu çalışmayı ister mi?

Teşekkür ederim
Farklı bir firmaya hizmet vermeye gidiliyorsa, asıl firmanın risk analizi yeterlidir. Asıl firma, zaten kendi lokasyonu için risk analizi yapmakla yükümlü. Size, o lokasyonlarla ilgili riskleri bildirmekle, eğitmekle de yükümlü. Siz de asıl işverenin risk analizine, kurallarına uymakla yükümlüsünüz.

Şöyle bir durum var; sizin yaptığınız işin, o lokasyona ya da çalışanlarına risk içerip içermediğine de birlikte karar veriyor olmanız lazım. Alt işverenin risk analizi istenebilir, ama istenmesinin sebebi, asıl işverenin kendi işleriyle kıyaslayarak risk değerlendirmesini güncellemek istemesi ya da yeni riskler eklemek istemesi olabilir. Sonuçta, alt işverenin yapacağı iş, asıl işveren çalışanlarını da etkileyebilir. Bu durumda asıl işveren, kendi çalışanları bu konuda uyarmakla yükümlüdür.

Asıl işverenler, alt işverenlerin yaptığı/yapacağı her şeyden birlikte sorumludur. Burada anladığım kadarıyla ya iletişim eksikliği var, ya da karşı taraf size kendi işlerini yıkmak istiyor.

Saygılarımla,

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.