Almanya’ya Neden Gidilir? Almanya Neden Gezilir? Nereleri Gezilir?

Konu, 'Avrupa Kıtası Gezi Rehberi' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Almanya’ya Gitmek İçin Nedenler
  Tarihin en önemli ülkelerinden birisi konumunda olan Almanya, günümüzde de bu önemini korumaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden birisidir. Özellikle yakın tarihi yön veren Almanya, coğrafi konumu nedeniyle de çok önemli bir ülkedir.

  Türkiye’den bir çok insanın akrabasının bulunduğu Almanya aynı zamdan doğal güzellikleri ve görülmesi gereken şehirleri ile de Turizm dünyasının odak noktalarından birisi.

  Şimdi sizlere Almanya’ya neden gitmelisiniz, Almanya’da nereleri gezmelisiniz, Almanya’nın nerelerini gezmelisiniz gibi sorulara cevap olacak bir yazı sunacağız.

  Berlin’e Neden Gidilir?
  Başkent Berlin, tabii ki listenin başında yer alıyor. Başlı başına bir tarih olan Berlin şehrinin sokaklarında gezerken İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcılığını da Berlin Duvarı zamanından kalma farklılıkları da gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca gerek gece hayatı, gerek kültür ve sanat dünyasında oynadığı rolle Berlin, Almanya seyahatinizin en önemli durağı olmalı. Genelde “Türk Mahallesi” olarak da bilinen Kreuzberg’i görmek bile ölmeden önce yapılması gerekenler listenizde yer almalı!

  Berlin.jpg

  Münih’e Neden Gidilir?
  Almanya’nın ekonomik olarak en büyük şehri sayılabilecek Münih, olası bir Almanya gezisinde de mutlaka uğranılması gereken şehirlerden birisi. Eylül sonu ekim başı gibi düzenlenen “bira festivali” Oktoberfest’in düzenlendiği kent olma özelliği taşıyan Münih, Bavyera bölgesinin de başkenti. Şehir, ekonomi dergileri tarafından yapılan “en yaşanılası şehir” listelerinde daima üst sıralarda kendisine yer buluyor.

  Hamburg’a Neden Gidilir?
  Almanya’nın denize kıyısı olan nadir şehirlerinden Hamburg, en fazla nüfusun yaşadığı şehirler listesinde de Berlin’in ardından ikinci sırada. Tam bir liman kenti olan Hamburg’u gezerken Rathaus binasını, aynı adlı ünlü futbol takımına da ev sahipliği yapan St. Pauli mahallesini ve liman kıyısındaki yerleşimleri ıskalamayın. Hamburg’un aynı zamanda meşhur yönetmen Fatih Akın’ın da doğup büyüdüğü yer olduğunu belirtmekte fayda var.

  Hamburg.jpg

  Köln’e Neden Gidilir?
  Köln, en yüksek sayıda Türk’ün yaşadığı Alman kentlerinden birisi. Şehrin en önemli özelliği elbette ki meşhur Köln Katedrali’dir. 157 metrelik bu devasa yapı, Almanya’nın en görkemli mimari eserlerinden birisidir. Şehir aynı zamanda “kolonya”nın icadına sahne olmuş ve bu sıvıya kendi adını vermiştir.

  Frankfurt am Main Şehri
  Almanya’da iki adet Frankfurt adlı şehir bulunur. Bunlardan birisi daha küçük bir şehir olan Frankfurt am Oder, Berlin’e yakın bir sınır şehridir. Ancak Frankfurt am Main ise Almanya’nın en büyük ve en turistik şehirlerinden birisidir. Almanya’nın güneybatısında yer alan Frankfurt am Main özellikle bölge endüstriyel hayatı için oldukça önemli bir merkezdir. İş hayatı oldukça hareketlidir. Ayrıca “fuar şehri” olarak da bilinir. Zira şehirde bulunan devasa büyüklükteki fuar alanı, çeşitli sektörlerden birçok uluslararası fuar organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

  Siegessaule (Berlin Zafer Anıtı)
  Tiergarten’in tam ortasında bulunan Siegessaule, Bellevue Sarayı’nın bir cadde doğusunda yer alıyor. Anıt, 19. yy’ın sonunda Heinrich Strack tarafından Königsplatz’a inşa edilmiş. 1939’da ise günümüzde bulunduğu yer olan Grosser Stern’e taşınmış. Anıtın harika görünümü tamamlayan ise tepesinde bulunan ve 8 metre uzunluğunda ve 35 ton ağırlığında olan Victoria’nın bronz heykelidir.

  Berlin Zafer Anıtı).jpg

  Europa-Center
  Devasa bir bina olan Europa-Center, 1960’larda en gözde mekanlar arasındaymış. Popülerliğini hala koruyan bina günümüzde sinema, otel, alışveriş merkezi ve ofislere ev sahipliği yapıyor. Binanın önünde ise Dünya Çeşme’si bulunuyor. Ayrıca binanın tepesinde ise Mercedes logosu dikkat çekici bir görünüm veriyor.

  Europa-Center.jpg

  Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche (Yıkık Kilise)
  Bir protestan kilisesi olan Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Batı Berlin’in simgesi halindedir. 1895 senesinde halka açılan kilise, 1943 senesinde bir bombardıman sırasında büyük hasar görüyor ve hasar görmüş hali ile günümüze kadar gelmiş.

  Yıkık Kilise.jpg

  Kurfürstendamm
  Kurfürstendamm semti Berlin’de kısaca Ku’damm olarak anılıyor. İsmini semtten alan Ku’damm’ın ana caddesi ise Berlin’in Champs-Élysées’sidir. Oteller, lüks mağazalar ve restoranların bulunduğu cadde çınar ağaçlarıyla süslüdür.

  Kurfürstendamm.jpg

  Judisches Museum (Yahudi Müzesi)
  2011 yılında açılan müze, Yahudilerin Almanya’daki 2 bin yıllık geçmişlerine ait çeşitli bilgi ve belgelerin sergilendiği bir müzedir. Tarihsel ve kültürel pek çok şeyi görme imkanınızın olacağı müze aynı zamanda mimari açıdan da harika bir görünüme sahiptir. Giriş yer altı kapılarında yapılırken; müzeye kuşbakışı baktığınızda ise binanın zikzak şekle sahip olduğunu görebilirsiniz.

  Yahudi Müzesi.jpg

  Checkpoint Charlie
  Soğuk savaş yıllarından Berlin’e kalan en çarpıcı hatıra olan Checkpoint Charlie, eskiden Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş kapısıydı. Günümüzde bu noktada bir müze bulunuyor. Museum Haus am Checkpoint Charlie müzesinde soğuk savaş zamanında Doğu’dan Batı Berlin’e kaçmaya çalışanların hikayelerini bulabilirsiniz.

  Checkpoint Charlie.jpg

  Berliner Dom (Berlin Katedrali)
  Berlin’in en önemli Protestan kilisesi olan Berliner Dom, 15. Yy yapılmıştır ve günümüze kadar gelmiştir. 2. Dünya Savaşı’nda ağır hasar gören kilise yapılan restorasyonların ardından 1993 yılında tekrar açılmıştır.

  Berlin Katedrali.jpg

  Pariser Platz (Pariser Meydanı)
  Tarihi Brandenburg Kapısı’nın ve Unter Den Linden Bulvarı arasında bulunan meydanın ismi eskiden Viereck imiş. 1814’de Napolyon’un devrilmesi ile zafer anısına ismi Pariser olmuştur. Bu meydanda pek çok önemli bina bulunmaktadır. Berlin’in bölünüp birleşmesinin simgesi Brandenburg Kapısı, Amerikan ve Fransız Büyükelçilikleri, şehrin en güzel oteli Hotel Adlon Kempinski , cam cephesiyle ünlü Berlin Sanat Akademisi (Akademie der Künste) ve Kennedy ailesine dair dokümanların sergilendiği Kennedy Müzesi (Museum the Kennedys) Pariser Meydanı’nda bulunmaktadır.

  Pariser Meydanı.jpg

  Brandenburger Tor (Brandenburg Kapısı)
  2 yüzyıllık tarihi ile Brandenburg Kapısı, Unter Den Linden ile Ebertstraße’nin kesiştiği yerde bulunuyor. Barış simgesi olarak tasarlanan kapı, 2. Dünya savaşında tahribata uğramış ve tekrar restore edilmiş. Her iki yanında 6’şar olmak üzere 12 dorik kolonu bulunan Brandenburg Kapısı’nın üzerinde ise doğuya dönük bir quadriga heykeli vardır. Roma zafer tanrıçası Victoria dört atlı bir savaş arabasını sürerken görüldüğü heykel ihtişamlı görüntüsü ile turistlerin ilgisini çeken yapılar arasındadır.


   
  uzmancan ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica