Haber Alkolik Çalışan Işten Çıkartılabilir Mi? - Bünyamin Esen

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Alkolik Çalışan İşten Çıkartılabilir mi?

  1.jpg

  Manisa’dan okurumuz Temel Sokulluoğlu soruyor: “Bünyamin bey, bir tekstil atölyemiz var. Şuan 64 çalışanımız var. Çalışanlarımızdan birinin sürekli olarak alkollü olduğunu duyuyoruz. Kimseye zararı olmuyor ama bazı günlerde işe de gelmiyor. Aslında iki yıldır yanımda çalışan biri, ama son zamanlarda bu hale düştü, başkalarına kötü örnek olmasını istemiyorum. Bu çalışanın işine son verebilir miyim? Sonra dava açıp kazanır mı, ne tavsiye edersiniz?”

  Sayın okurum, iş akdi yahut da iş sözleşmesi; işveren ve çalışan arasında kurulan hukuki bir bağı ifade eder. İş akdinin temel unsurları ücret, bağımlılık ve edim (iş) olup iş akdi ile kurulan ilişkiye de iş ilişkisi denir.
  İş hukukumuz işveren ve işçinin hangi şartlarda iş akdini feshedebileceğini ayrıntılı olarak tanımlamıştır.
  Genel kural olarak iş akdinin feshinde belirli usullere riayet edilmesi, ihbar süresinin beklenmesi gereklidir.
  Öte yandan iş hukuku bazı hallerde işçi ve işverene bekleme süresi olmaksızın iş akdini derhal fesih etme, iş ilişkisine derhal son verme hakkı tanımıştır.
  Buna hukuki tabiri ile “işverenin veya işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı” denilir.

  Alkole Düşkünlük Fesih Sebebi Olur mu?
  Bu girişten sonra gelelim sizin sorduğunuz soruya: Eğer işçi alkolik hale geldi ve bu yaptığı işe etki ediyor ise bu durumda işverenin hakları ve yükümlülükleri nelerdir?
  İş hukukumuz işçinin alkolizme yahut da madde bağımlılığına tutulması halinde bu durumun işçinin yaptığı işe etkisi olup olmadığına bakmaktadır.
  4857 sayılı İş Kanunu “işçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hale gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi” halinde iş akdinin derhal feshedilebileceğini söyler.

  İşyerine Sarhoş Gelmenin Sonuçları
  İş Kanunu’ndaki ibareden de anlaşılabileceği üzere içkiye düşkünlük veya alkolizmin fesih nedeni olabilmesi için bu nedenle işçinin bir hastalığa yakalanması veya engelli hale gelmesi şarttır.
  Ancak hastalık veya engellilik de tek başına yeterli değildir, ayrıca bu durumun işe devamsızlığa neden olması şartı aranır.
  Öte yandan işçi bu alkollü veya uyuşturucu madde etkisi altında iken işe geliyor ise bu durumda işverenin daha geniş hakları olacaktır.
  İşçinin işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması işverene derhal haklı nedenle fesih hakkı tanıyan hallerdendir.
  İşçi işyerine uyuştucu madde etkisi altında veya sarhoş gelmiş veya bu maddeleri işyerinde kullanıyor ise devamsızlık süresine bakılmaksızın iş akdine derhal son verilebilir.

  Alkolizm İşe Etki Ediyor mu?
  Öte yandan işçi işe sarhoş veya madde etkisi altında iken gelmiyor veya bu maddeleri işyerinde kullanmıyor ise bu takdirde yukarıda izah ettiğimiz üzere bağımlılığının işe etkisine bakılacaktır.
  Alkolizm ya da düzensiz yaşam tarzı nedeni ile işçinin iş akdine son verebilmek için,
  - Hastalığa yakalanma veya engelli hale gelme,
  - Bu hastalık veya engelliğinin işçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğması,
  - Bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi,
  şartları bir arada aranacaktır.
  Bu şartlar oluştuğu takdirde işverenin iş akdini haklı nedenle derhal fesih hakkı doğar.

  İşe Devamsızlığın Sonuçları
  Son olarak alkolizm etkisinden bağımsız olarak işçinin işe devam zorunluluğunun iş akdine etkisini değerlendirmek gerekir.
  İşçinin işe devamı iş akdinin temel unsurlarından birini oluşturur.
  İşçinin devamsızlığı hangi neden ile olursa olsun, işe devam etmeme (sürekli devamsızlık) iş akdinin ayrıca fesih sebebidir.
  İş Kanunu’na göre işçi işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmez ise işverenin iş akdini haklı nedenle derhal fesih hakkı doğar.
  Bu hakkı kullanan işveren fesih süresini beklemek, önceden fesih bildirimi yapmak zorunda kalmaz.

  Kaynak: http://www.resulkurt.com/?artikel,8324/alkolik-calisan-isten-cikartilabilir-mi/bunyamin-esen


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica