Haber Akdeniz'de Personele Iş Güvenliği Eğitimi Verildi - Mersin

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Akdeniz'de Personele İş Güvenliği Eğitimi Verildi

  1.jpg

  Mersin merkez Akdeniz Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde görev yapan personeline yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verdi. Müdürlük bünyesinde çalışan 350 personel, 3 gün süren eğitim programının ardından katılım belgesi aldı.

  İşyerlerinde çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanan iş kazalarına karşı tedbirlerini arttıran Akdeniz Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde görevli personele yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verdi. Temizlik işleri yüklenici firmasının İş Güvenliği Uzmanı Esra Harman Azdin tarafından verilen eğitim, gruplar halinde 3 gün sürdü. Toplam 4 saatlik eğitim sonunda 350 personele katılım belgesi düzenlendi. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında verilen eğitim programında çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler, çalışanların yasal hak ve zorunlulukları iş kazası ve meslek hastalıklarının hukuki boyutları, iş kazalarının sebepleri ve korunma yöntemleri gibi konu başlıkları ele alındı. İlkyardım bilgisinin de verildiği eğitim programında ayrıca kimyasal, fiziksel, ergonomik, biyolojik ve psikososyal risk etmenleri hakkında da çalışanlara bilgi verildi. Eğitimini son aşamasında ise iş sağlığı ve güvenliği ölçme değerlendirme sınavı yapıldı. Sınavı başarıyla tamamlayanlara da eğitime katılım sertifikası verildi.

  İŞ KAZALARININ BÜYÜK BÖLÜMÜ ÖNLENEBİLİR

  Türkiye’nin iş kazaları karnesinin zayıf olduğunu belirten Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, önlem ve eğitimlerle bu kazaların çok büyük oranda engellenebileceğinin altını çizdi.

  Akdeniz Belediyesi’nde birlikte hizmet ürettikleri çalışma arkadaşlarının işyeri ortamındaki sağlık ve güvenliğini önemsediklerini dile getiren Türk, "Ölümlü iş kazaları konusunda Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü durumdayız. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, yasal yaptırımlar getirmesine rağmen henüz pratikte tam anlamıyla uygulanamıyor. İş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirler, hala maliyeti arttırıcı unsurlar olarak görülüyor. Oysa insanı merkeze alan, çalışanların sağlığı ve güvenliğini birinci plana koyan kamu ve özel sektörlerinde iş kazalarının çok büyük oranda azalacağı şüphe götürmez bir gerçektir. Biz Akdeniz Belediyesi olarak, çalışma arkadaşlarımızın sağlığı ve güvenliğini önemsiyoruz. Her türlü belediyecilik hizmetinin telafisi mümkündür, ama insan yaşamının telafisi yoktur. Yasal zorunluluklar olsa da olmasa da, çağın gerektirdiği eğitim ve önlemleri uygulamaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

  Kaynak: CHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica