Haber : Ailemiz Ve Kendimiz İçin “ Güvenli Bir Yaz Tatili ” Nasıl Yapılır?

• Konbuyu başlatan enginkonyalıgil
  • Başlangıç tarihi
E

enginkonyalıgil

Guest
Ailemiz ve Kendimiz İçin “Güvenli Bir Yaz Tatili” Nasıl Yapılır?

Malum sıcaklar tamamen etkisini göstermeye başladı.

Birçok kişi tatil planlarını çoktan yaptı.

Peki, yaz tatilini geçireceğiniz oteller, tatil köyleri, yazlıklar iş sağlığı ve güvenliğine ne kadar uygun!

İsterseniz bu haftaki yazımda tatil bölgelerinde bulunan otel ve konseptlerini iş sağlığı ve güvenliği açısından inceleyelim.

Hepimizin hayalidir yoğun bir çalışma yılından sonra ailemizle veya tek başımıza güzel bir tatil yapmak.

Özellikle son yıllarda turizm sektöründe ki hızlı büyüme, uygun fiyatlı tatil imkanlarını da beraberinde getirdi. Fiyatlarda ki düşüş; Hizmet kalitesini, vizyonu, sağlık ve müşteri güvenliği önlemleri de düşürmüş oldu.

Bu sonuçla bizleri de gerek kendimiz, gerekse ailemiz için ekstra önlem ve tedbirleri inceleme ve alma yoluna götürdü.

İsterseniz ne demek istediğimi birkaç örnekle açıklamaya çalışayım.

Bir tatil sitesinden ekonomik bir tatil programı satın adlınızı düşünün…

Otel rezervasyonu sırasında kaçımız ailemizin veya kendi güvenliğimizi düşünerek otel tercihi yapıyoruz!

Oteldeki merdivenlerin kaç tanesinde kaymaz band uygulaması mevcut!

Tatil köylerinde yer alan bunglow evlerin kaç tanesinde yangın tüpü bulunmakta!

Hangi otelde gördünüz, acil yardım ekiplerinin listelenmiş ve her katta bulunması gereken hallerini!

Kaçımız kaldığımız otelde gece yürüyüş yollarının varlığını ve aydınlatılmasına şahit olduk!

Havuz kenarında, oyun parklarında düşen veya yaralanan çocuklara ne demeli! Uyarı levhaları bu kadar pahallı mı?

Hangimiz otel müşterilerine yemekler hazırlayan aşçıların, garson ve hizmetlilerin sağlık gözetiminden geçip, geçmediklerini biliyor?

Peki devasal bir yıldızlı otelde çalışanlar sizce iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini alıyorlar mı?

Mutlaka tatilde otelin diskolarına gitmişinizdir.

Sizce oralarda gürültü desibel ölçümü yapılmış mıdır? Yapıldıysa da neden insanlar bilgilendirilmez!

Otel de veya yerleşim yerlerinde çalışanlar kendisini ve müşterilerini olumsuz etkileyecek tehlike ve risklerle ilgili bilgilendirilmiş mi? Neye nasıl müdahale edeceğini biliyor mu?

Otellerin çoğunda yer alan cankurtaranlar, suda boğulma risklerini ve ilkyardım konularında ne kadar bilgililer.

Vs……

İnanın ben bir otel sahibi olsam, diğer otellerden farkımı otelimde müşteri güvenliğine yönelik yaptığım çalışmalar ile ortaya koyardım.

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim. Çim biçerken iş güvenliği önlemelerini almayı unutmayın diye!

Ya Allah aşkına bir düşünün beş yıldızlı bir otelin çim alanları otel çalışanları tarafından biçiliyor.

Üzerinde şort, ayağında parmak arası terlik ve üst tarafında hiçbir şey yok...

Kimse kusura bakmasın ama kendi personeline 30TL lik kişisel koruyucu malzemeyi temin edemeyen, ettiyse de o personeli o şekilde çalışmasına izin veren otel yönetimi benim için sınıfta kalmıştır.

Her tatil bölgesinin vazgeçilmezidir, sivrisinekler.

Her gün butik araçlarla ilaçlama yapılır.

Sizce bu ilaçlama yöntemi bizim için ne kadar güvenli?

Tarım ilaçları uygulamalarında da çalışan personel gerekli koruyucu donanımı kullanıyor mu?

Peki ya bizler bu konuda ne kadar bilgiliyiz!

Tatil bölgelerinde sıkça kullanılan kimyasallar arsında yer alan;

Havuz temizliği, boya, vernik gibi bakım ve dekorasyon işlerinde kullanılan kimyasallarının MSDS raporlarının mutlaka olması gerektiğini, hatta bu raporlarla ilgili müşterilerin bilgilendirtmesini, ortak panolara asılmasının sağlanmasını hangi otel yönetimi yapmakta sizce!

Ayrıca tatil demek deniz ve su demektir. Çevre ve müşteri güvenliği açısından arıtma tesisinden alınacak numuneler ve deniz suyu numunelerinin mevzuatlar doğrultusunda incelenip değerlendirilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Hele bazı tatil köylerinde yol kenarları ve ormanlık alanların çöplük gibi kullanıldığını görünce çok üzülüyorum.

Velhasıl…

Tatil yapmak, dinlenmek ve eğlenmek demektir. Her insanın da yaşamsal hakkıdır.

Bilinçli bir tatil seçimi bizim ve ailelerimizin güvenliği için oldukça önemlidir.

Saygılarımla.

“Kalbinizin aslı sahibine emanet olun.”

Not: Geride bıraktığımız haftalar içerisinde güvenlik güçlerimize, sağlık teşkilatımızda çalışan personellerimize ve bu ülkenin çocuklarına bölücü terör örgütleri tarafından yapılan hain saldırıları lanetliyor.Saldırılar neticesinde şehit olan asker ve polislerimize Allahtan rahmet diliyorum.

Engin KONYALIGİL
http://www.haberexen.com/ailemiz-ve-kendimiz-icin-guvenli-bir-yaz-tatili-nasil-yapilir-2255yy.htm

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.