Tartışma - Ahşap Ve Mobilya İmalatında İş Güvenliği Önlemleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma Ahşap Ve Mobilya İmalatında İş Güvenliği Önlemleri

Konu, 'Mobilya Sanayi Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar, diyorum ki bu başlık altında Ahşap ve mobilya sektöründe İş güvenliğini tartışalım. hepimizin yolu bir şekilde marangozlardan, mobilya atölyelerinden geçmiştir. Aklımıza gelen tehlikeleri, riskleri ve önlemleri yazalım.

  konuyu ilk açtığım için bir kaç madde ile ilk katkıyı sağlamak istiyorum:

  ağır kaldırma; çalışanlara, yük kaldırma eğitimi verilmeli, ağır yükler mümkünse tek taşınmamalı, mümkünse transpalet ile taşınmalı, mekanik aletlerden yardım alınmalı
  kayma düşme: yerler kuru tutulmalı, terlik ile çalışılmamalı, çelik burunlu kaymak ayakkabı verilmeli, yollarda gereksiz malzeme olmamalı
  bu tip işletmelerde %99.9 kompresör vardır: kompresörün yıllık bakımı yapılmalı ve patlamaya karşı korunaklı bir yerde bulunmalı
  basınçlı hava tabancaları : bu tabancalar, belirli bir basıncı geçmeyecek şekilde ayarlanmalı. çok yüksek basınçta çalıştırılmamalı.

  konuyu açmak amaçlı geniş bahsettim, konuyla ilgili arkadaşlar fikir ve tecrübelerini paylaşırlarsa, geniş bir bakış açımız olacaktır.


   
  Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 2. Bayram ÇELİK

  Bayram ÇELİK TÜİSAG Üyesi

  1-Kullanılan kimyasallar vardır;
  -Tutkal
  -Vernik
  -Boya
  Kimyasallar MSDS olmalı
  Çalışanlara eğitim verilmeli

  2-Mobilya sektöründe yanıcı malzeme çoktur.
  Yeterli sayı da yangın söndürücü olmalı
  Yakıcı - yanıcı malzeme teması önlenmeli

  3- Havandırma tertibatı yeterli olmalı

  4- Kalas ve benzeri ağır malzemeler ağırsa vinç gibi kaldırma araçlarından faydalanılabilir.

  5- Testere veya hizar makinalarının koruyucuları mutlaka olmalı ve acil durum düğmeleri arızalı olmamalı.Bu sektörde genelde testereye parmak kaptırma fazla oluyor.

   
 3. Muhammet SANDIKÇI

  Muhammet SANDIKÇI TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar olayı çok iyi özetlediler.Ek olarak ahşap ve mobilya sektöründe KKD kullanımına karşı her zaman önyargılı bir tutum söz konusudur.Çalışan arkadaşlar da 'bana bişi olmaz ' mantığı yaygındır. Genelde yüksek sesli ortamlar mevcut olduğu için kulak tıkaçı veya kulak koruyucusu kullanılmalıdır.Boya ve vernik uygulamalarında yeterli havalandırma koşulları sağlanmalı ve kullanılan kimyasallara uygun maskelerin kullanımına dikkat edilmelidir.Boya veya vernik uygulaması yapılan işletmelerde periodik muayeneler mutlaka yaptırılmalıdır.

     

   
  okan çınar ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 4. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  ahşap sektörü ile ilgili

   
 5. okan çınar

  okan çınar TÜİSAG Üyesi

  merhaba ben erzurum ataunı de isg okuyorum son yılım gercekten sızlere cok tesekkur ederım yapmam gereken sunumlarda sızlerden cok faydalandım ve faydalanmaya da dewam edeceğim cok tesekkurler...

     

   
 6. Yusuf SAYAR

  Yusuf SAYAR TÜİSAG Üyesi

  Bu konu da tam benlik, :alkış:
  İSG açısından olmazsa olmaz tüm işyerleri için, Elektriği unutmamak lazım değil mi?
  ELEKTRİKLİ EL ALETLERİ VE ELEKTRİK İŞLERİNDE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ TALİMATI1.AMAÇ :- Arızalı makine, cihaz, donanım ve elektrik sisteminden kaynaklanan elektrik kaçağını önlemek,- Elektrikli el aletleri ve ekipmanları ile çalışırken gerekli emniyet tedbirlerini almak,- Elektrik şebekelerinde ve yüksek gerilim ünitelerinde güvenli çalışmayı sağlamak.- Çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi konusunda gereğinin yapılmasına yardımcı olmak.
  2.YÖNTEM :

  Elektrikli El Aletleriyle İlgili Güvenlik Önlemleri
  - Elektrikli el aletlerinin dönen kısımları, koruyucu kafeslerle ya da yeterli düzeneklerle korunacaklardır.- Elektrikli el aletlerinin ve ekipmanlarının kontrolü ve bakımı, elektrik ve hava beslemeleri tamamen elektrik kesildikten sonra yapılacaktır.- Elektrikli el aletlerinin mekanik aksamı ve bağlantıları, işe başlamadan önce kontrol edilecektir.- Elektrikli el aletleri, iş bittikten sonra temiz ve sağlam olarak bakım haneye teslim edilecektir.- Elektrikli el aletleri, topraklanmış hat üzerinden beslenecektir.- Kablo uzatmaları, uygun ek bağlantılarıyla yapılacaktır.- Elektrikli el aletlerinin kabloları, ıslak yerlerden ve mekanik darbelere maruz kalacağı mahallerden geçirilmeyecektir.- Basınçlı aletlerin hortumları ve bağlantıları, işe başlamadan önce kontrol edilecektir.- Arızalı elektrikli el aletleri, kesinlikle kullanılmayacaktır.- Elektrikli el aletleri ve ekipmanlarının bakım ve onarımı, yetkili elektrikçiler tarafından yapılacaktır.- Elektrikli el aletleri, çalışır vaziyette yere bırakılmayacaktır.Yüksek Gerilim Üniteleri ve Şebekelerinde Güvenlik Önlemleri- Yüksek gerilim tesislerine, yalnızca yetkili Elektrik Mühendisi ve denetimindeki ehliyetli elektrikçiler girebileceklerdir.- Yüksek gerilim ünitesinin bulunduğu mahallin zemininde, akım geçirmez yaygılar olacaktır.- Yüksek gerilim ünitelerinde, yalıtkan eldiven, çizme ve gerilim kontrol çubuğu bulundurulacaktır.- Yüksek gerilim ünitesinin kapısı, daima kapalı ve kilitli olacaktır.- Yüksek gerilimli ekipmanların bulunduğu alana, ikaz bantları ve işaretleri konulacaktır.- Yüksek gerilim ünitesinde, yazılı çalışma müsaadesi olmadan çalışma yapılmayacaktır.- Yüksek gerilim ünitesinde çalışmalar başlatılmadan önce, elektrik enerjisi kesilecek, gerilim olmadığı görülecek, yüksek gerilim hatları kısa devre edilerek topraklanacaktır.
  Elektrik İşlerinde Güvenlik Önlemleri- Elektrikli el aletlerinin kabzaları yalıtılacaktır.- Elektrikle çalışan, makine, cihaz ve donanımlar, elektrik çarpmasına ve statik elektriğe karşı topraklanacaktır.- Parlayıcı ve patlayıcı maddelerin depolandığı yerlerin aydınlatma ve priz tesisatları ex-proof olacaktır.- Elektrik Tamir ve Bakım Mühendisi, yılda en az bir defa elektrikle çalışan makine, cihaz ve donanımların topraklamalarını ölçecektir.- Yüksek gerilim direklerinin etrafı, tel çitlerle çevrilecektir.- Elektrik yangınlarında, karbon dioksit tüplü yangın söndürücüler kullanılacaktır.- Yangın anında, elektrik şalterleri hemen açılacak ve yangın yerinin elektrik enerjisi kesilecektir.- Elektrik devrelerinde, arızalı, kırık, çatlak fiş, priz ve anahtarlar kullanılmayacaktır. Paratoner Sisteminde Güvenlik Önlemleri - İşyerlerinde, yıldırım düşmesi riskine karşılık paratoner sistemi tesis edilecektir.- Radyoaktif paratonerler kesinlikle kullanılmayacaktır.- Paratonerlerin yıllık periyodik bakım ve kontrolleri ve topraklama ölçümleri Elektrik Bakım Mühendisi tarafından yapılacaktır.

   
 7. atalay.ayaz

  atalay.ayaz TÜİSAG Üyesi

  vernik, tiner, boya ve sertleştiriciler uygun şekilde depolanmalı aydınlatma anahtarları dopa dışında olmalı.
   
  erkanersoy, serpil varlı ve Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 8. serpil varlı

  serpil varlı TÜİSAG Üyesi

  mobilya sektöründe kullanılacak kkd ler hakkında bilgisi olan var mı özellikle kimyasal maddeler için kullanılacak havalandırma nasıl olmalı ve maske ne tip olmalı ?   
 9. Levent KAVLAK

  Levent KAVLAK TÜİSAG Üyesi

  http://powerhavalandirma.com/urunlerimiz/toz-ve-talas-toplama-sistemleri/
  Serpil hanım merhaba, bu konu daha çok mühendislik çalışması gerektiren bir çalışma alanıdır.İşletmenin büyüklüğüne,çalışan sayısına ve üretim miktarı ve işyerinin şekli ve makinaların konumuna yönelik parametrelerle havalandırma modeline karar verilebilir.Bu konu ile ilgili linkdeki firmalarla görüşebilirsiniz.Daha aydınlatıcı olacaktır.Saygılar

  Levent KAVLAK
  TÜİSAG-BAŞKAN

     

   
  kosat ve serpil varlı bu yazıya teşekkür etti.
 10. Bekir38

  Bekir38 TÜİSAG Üyesi

  slm arkadaşlar,
  ahşap üretimde kullanılan kesici aletler ile ilgili koruyucu donanımlar neler olabilir?
  yatay testere, şerit , planya gibi aletlerde makina üzerinde ne gibi tedbirler alınabilir?

  böyle yerlerde çalışan arkadaşlar varsa, resim paylaşabilirler mi?
  ben testerelere koruyucu taktırmakta zorlanıyorum, sektörde örnekleri varmıdır?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica